Výživné nemáme určené súdom, iba dohodou. Môžem dať bývalého partnera na súd, keď prestal platiť?

Zodpovedané
7. aug 2022

Dobrý deň,

čítala som Vašu odpoveď, že rodič sa dopustí trestného činu vtedy, keď najmenej 3 mesiace v období 2 rokov neplatí výžvné. Resp. sa oneskorí.

Platí to aj vtedy, keď súdom nemá bývalý partner nariadenú výšku výživného?

Dohodli sme sa ústne. Ako tak to fungovalo, platil každý mesiac, niekedy s oneskorením aj 2 - 3 mesiace. Potom zaplatil naraz a keď sa cítil mužný, poslal aj viac na účet. Sám povedal, že dostal viac v práci. Aj k Vianociam poslal na darčeky ešte k platbe za december. Preto som to na súd nedala a po pravde, nemám na to ani peniaze.

No teraz začal robiť problémy. Prerába si byt (pre seba) a nemá financie na výživné. Vedel, že platí za júl aaugust. Dvakrát termín posunul, že nemá ešte výplatu. A po druhom odloženom termíne mi napísal, že si dal do excel tabuľky všetky svoje platby za tri roky a vydelil počtom mesiacov a zaplatí až za september. Vraj júl a august už mám dávno na účte. Výdavky, bonus čo poslal vôbec nezarrátal. Špekulácia prvého stupňa. Ja teraz musím predávať polovicu bytu, aby som mohla zaplatiť výdavky - nájom za august september. Do práce nastupujem materskej až v septembri do a škôlka je cez leto viacmenej zatvorená, malý je teda odhlásený.

Mám právo dať bývalého na súd?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade, konanie o výživnom je oslobodené od súdneho poplatku. Predpokladám, že dieťa nemáte zverené do svojej výlučnej starostlivosti a všetko fungovalo len na ústnej dohode.

Je tedy na mieste podať na príslušný súd návrh na zverenie dieťaťa do Vašej výlučnej starostlivosti a určenie výživného otcovi. K návrhu môžete pripojiť napr. bankový výpis, kde Vám výživné posielal. Ideálne je podať návrh čím skôr a žiadať výživné odo dňa podania návrhu.

Až v prípade, keď budete mať rozsudok a v ňom stanovené výživné platí to, že môžete na otca dieťaťa podať trestné oznámenie za splnenie ostatných podmienok.

V prípade záujmu o právne poradenstvo, alebo zastúpenie na súde ma kľudne kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz