Ako donútiť bývalého partnera, aby platil výživné načas?

Zodpovedané
5. apr 2023

Dobrý deň,

bývalý manžel neplatí výživné na maloleté dieťa v stanovený termín, teda do 10. dňa v danom mesiaci. V škole nestíham platiť poplatky, ktoré pýtajú a treba ich zaplatiť do 10 dňa.

Mesiac čo mesiac mi platí vždy posledný deň v danom mesiaci. Pravidelne si musím požičať peniaze od niekoho a následne, keď mi príde výživné, tak ich musím vrátiť. Je to dosť nepríjemné a stresujúce.

Existuje zákon, aby dodržiaval súdne rozhodnutie a platil vždy do 10. dňa v mesiaci ako má nariadené súdom?

Načo je potom súdne rozhodnutie, keď ho nedodržiava?

Dá sa docieliť, aby platil načas?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vám bývalý manžel neposiela výživné načas, je možné aj po prvom dni omeškania s platbou podať exekúciu aj na tzv. bežné výživné.

To znamená, že v budúcnosti bude exekútor manželovi sumu strhávať automaticky napr. z platu a posielať na Váš účet.

JUDr. Renáta Smetana
hosťujúca euroadvokátka a mediátorka
kancelária: Kniežaťa Pribinu 2, 911 01 Trenčín
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz