Ako zvládnuť situáciu, keď som otehotnela a partner ma opustil kvôli bývalej?

Zodpovedané
1. aug 2023

Dobrý deň,

s priateľom sme boli spolu 7 mesiacov v peknom vzťahu, len s menšími hádkami, ako všade. Predo mnou mal 8-ročný vzťah, nezvládol však, že ho partnerka podvádzala a podrezal si žily. Odvtedy prešlo 10 mesiacov.

Veľmi som mu pomohla v tom ťažkom období a on o nej nechcel ani len počuť. No jej matka sa kvôli vážnej chorobe dostala do nemocnice a on ju šiel navštíviť bez toho, aby mi o tom povedal. Tam sa s bývalou stretli prvý raz od rozchodu a on je odvtedy ako vymenený. Po 2 týždňoch sa priznal, že sú opäť v kontakte, a že ju má stále rád. Nechápem, že sa chcel kvôli nej zabiť. Veď ona žije s mužom, s ktorým ho podvádzala a samozrejme ten môj o tom vie.

Pred týždňom sme sa dozvedeli, že som tehotná. On bol 2 dni v šoku, prv radosť, no potom jej v noci zavolal a všetko o nás povedal. Odvtedy sa so mnou rozišiel a bavíme sa jedine o potrate. Sľúbil mi byt, aby som nemusela byť u rodičov, ale že mám vraj počkať, lebo teraz naň nemá peniaze. O 2 dni na to však poslal 1000 eur na účet svojej bývalej. Som z toho celého úplne mimo. Nedokážem sa spamätať.

Čo má toto všetko znamenať?

Ďakujem

Dobrý deň,

že je láska je často hluchá a slepá, na to sme si už akosi zvykli. Ale na to, že dokáže byť aj neuveriteľne krutá, na to sa už zvyká ťažšie. U vás sa jej krutosť prejavila naplno. Nechcela ste nič iné ako pomáhať a milovať. Žiaľ, nevedeli ste, že svoju pozornosť venujete nesprávnej osobe. Už to, že ste sa dali do vzťahu s tak labilným mužom, bola veľká odvaha. On totiž rieši svoje problémy veľmi jednoducho, pokusom o samovraždu. Tu by sa dalo polemizovať o tom, nakoľko to bol skutočný zámer odísť z tohto sveta a nakoľko to bola demonštratívna samovražda, ktorá mala za úlohu upútať pozornosť bývalej priateľky.

Do tohto nie zdravého vzťahu ste sa akosi primotali vy a je úplne logické, že Vás dotyčný využil ako alternatívne riešenie svojich citových problémov. Akonáhle sa však na scéne objavila jeho ex, nepozeral doprava ani doľava a rozbehol sa priamo k nej. Napriek situáciám, ktoré vytvorila tým, že ho podvádzala, napriek bolesti, ktorú mu spôsobila. Všetko zabudnuté a odpustené. A Vy, teda osoba, ktorá mu pomáhala zabudnúť, je zrazu navyše a aj s dieťaťom, ktoré je jeho, a na ktoré sa chvíľu tešil a potom mu zrazu začalo prekážať a núti Vás k potratu.

No, poviem Vám, človeka s takýmto „charakterom“ len tak nestretnete. Teraz so mnou zrejme nebudete súhlasiť, ale pre Vás bude lepšie, ak nespojíte život s takýmto mužom. Tak ako sa správa teraz, bude sa správať aj budúcnosti. Vyzerá to tak, že on si už svoju vyvolenú našiel a Vy by ste ju mali na tanieri veľmi často. Ona zrejme tiež nebude mať úplne zdravé vzťahy. Ako som na to prišla? Vysvetlím. Je v poriadku, ak sa chce niekto rozísť. Rozchody sú bežnou súčasťou života. Nie je však v poriadku, keď sa niekto rozíde s citovo labilným človekom, ktorý to nezvládne, pokúsi sa o samovraždu a jeho ex sa s ním dá opäť dokopy, akoby sa nič nestalo. Je veľmi pravdepodobné, že ich vzťah nebude mať dlhé trvanie. A hádajte pri ktorých dverách bude on zvoniť vždy, keď bude mať problém? Samozrejme pri tých vašich.

A takto by ste sa stali, aj keď nechcene, súčasťou vzťahového trojuholníka, na ktorú by nikto nebral ohľad. Preto ešte raz – ruky preč od takého muža. Vy musíte riešiť iné veci. Ex partner Vás núti do potratu, nenapísali ste však, čo chcete vy. Akokoľvek sa rozhodnete, toto rozhodnutie treba rešpektovať. Nikto z nás totiž nie je vo Vašej situácii a nikto nemusí zažívať to, čo práve prežívate Vy. Skúste však na to nebyť sama, a ak nemáte okolo seba svojich ľudí, napríklad priateľov, pouvažujte o návšteve terapeuta.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online