Môj 43-ročný priateľ denne vypije 7 pív a veľa fajčí. Mám sa s ním rozísť, alebo ešte môže dostať rozum?

Zodpovedané
6. máj 2023

Dobrý deň,

mám priateľa, ktorý je veľmi starostlivý a zodpovedný. Viem, že ma veľmi miluje a urobí všetko pre mňa. Úplne sa snažím, aby som bola šťastná, ale nie som. Vôbec ma nepriťahuje, necítim tam chémiu. Viem, že to dôležité nie je.

Druhá vec, ktorá ma hnevá je, že veľa fajčí a chodí do krčmy s kamarátmi. Zatiaľ spolu chodíme, ale mne to veľmi vadí. Vyfajčí aj celú krabičku za deň a chodí každý deň do krčmy. Nepije tvrdé, ale každý deň vypije 7 veľkých pív.

Bojím sa, aby nebol alkoholik. Už som na túto tému s ním hovorila, ale on to nerieši. Ako keby mu bol prednejší alkohol, cigarety a kamaráti. Kvôli tomu sa aj hádame.

Keby neboli tieto veci, bol by úžasný chlap.

Mám od neho odísť?

Dostane rozum?

Má 43 rokov a povedal mi, že keď budeme spolu žiť, tak nebude chodiť do krčmy. Keď sme spolu, tak nepije. On alkoholik nie je. Hovorí to, ale už tomu neverím.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

snažím sa spomínať a v duchu sa prehŕňam v odpovediach, ktoré som už zverejnila, ale nemám vedomosť o tom, že som niekde spomenula, že chémia medzi partnermi nie je dôležitá. Ako potom chcete vydržať s človekom, ktorý Vám nevonia? Aj keď si neviem predstaviť, že človek ktorý denne vypije sedem pív a vyfajčí krabičku cigariet by ešte mohol voňať.

Je mi ľúto, rada by som Vám napísala niečo iné, teraz však musím byť veľmi otvorená. Tento muž Vám môže zniesť aj modré z neba, môže byť starostlivý a milý a aj tak by ste mali vziať nohy na plecia a utekať od neho čo najďalej. V prvom rade kvôli tomu, že jeho pitie už zaváňa alkoholizmom, denne navštevuje zariadenia, kde si to pivo môže dať a taký človek pri vás doma sedieť nebude. Nebude s Vami ale ani chodiť na prechádzky, do kina a do divadla, lebo ho to nebude baviť. Ak by ste raz mali deti, kompletná starostlivosť by bola na Vás. Tiež neviem, či ste si niekedy spočítala, koľko minie tento muž len na pivo a cigarety. Ak áno, viete že to vychádza viac ako päťsto eur mesačne a tieto peniaze by Vám vždy v rozpočte chýbali. Myslím si, že mesačne prepiť jednu celú výplatu je skutočne nezodpovedné a aj napriek tomu uvažujete o tom, že by ste s takýmto mužom spojili svoj život.

Má už dosť rokov a môže tvrdiť čo chce, je ale takmer isté, že svoje zvyky nebude meniť kvôli nikomu, ani kvôli Vám.

Neverte preto sladkým rečiam a sľubom, nakoniec, keby to myslel vážne, už dávno to mohol urobiť a presvedčiť Vás o tom, že vie zmeniť svoj život.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online