Priateľ chodí každý víkend do baru s kamarátmi a ja som z toho zúfalá. Ako ďalej?

Zodpovedané
3. okt 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. S priateľom sme spolu niečo cez rok a aj spolu bývame. Obidvaja máme 28 rokov, deti zatiaľ nemáme.

Môj priateľ chodí každý víkend s kamarátmi do barov. Ono by to bolo ok, pokiaľ by si išiel posedieť s kamarátmi. No vždy skončí na diskotéke s jeho kamarátmi a skoro vždy príde domov opitý. Mne to vadí, potom sa hádame. Ja som dosť rýpavá povaha. Keď taký príde domov, tak nedokážem ostať kľudná.

Mám takú prácu, že sa málo vidíme a doma sa míňame. Cez víkend mi skoro vždy vychádza zmena v práci. On tvrdí, že počas môjho času v práci sa doma nudí a potrebuje spoločnosť. Vraj je extrovert a je ešte mladý, že sa zabáva a nerobí nič zlé. Povedal, že keď už bude dieťa, tak vtedy už nebude chodiť.

Už som mu veľakrát dohovárala a aj som mu hovorila, že ma stratí. Nepomohlo to. On nemá pocit, že by robil zle. Zo mňa robí prepnutú, že mu robím scény a je obmedzovaný ako na povraze.

Čo sa týka alkoholu, tak okrem tých víkendov, tak každý pracovný deň pri hraní PC hier večer vypije 3 - 4 piva. Bojím sa, aby sa z neho nestal alkoholik. Podľa mňa to je už dosť, on ten pocit nemá. Som už zúfalá.

Čo s ním ďalej?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je dosť nepríjemná situácia, pretože svoj mladý vzťah vystavujete skúškam, ktoré nemusí ustáť. Partner to robí tým, že každý víkend trávi v bare, čo Vám pochopiteľne vadí. Okrem toho, že chodí domov opitý, tak v bare sú aj dosť vysoké možnosti na zoznámenie. Nečudujem sa Vám, že ste z toho podráždená. A zvlášť, keď vy víkendy trávite v práci. Celkom oprávnene mu to vyčítate, možno aj zvýšeným hlasom a možno na neho aj kričíte. Máte na to plné právo, lenže táto Vaša reakcia u neho vyvoláva vzdor a obranu pred Vami, kedy on argumentuje, že keďže ste v práci, on nechce byť doma sám. Okrem toho sa mu nepáči, že ho chcete obmedzovať. No a toto tiež nepridáva k stabilite Vášho vzťahu.

V podstate máte pravdu obaja. On v tom, že ak ste každý víkend v práci, tak je pochopiteľné, že sa mu nechce byť doma samému a čakať na Vás. Lebo raz za čas sa to dá vydržať, ale každý víkend to asi nie je v poriadku. Ideálne by bolo, keby ste si mohli svoju prácu prispôsobiť tak, aby ste doma trávili aspoň niektoré víkendy. Aj tak sa mi zdá neprimerané, aby na Vás vychádzala služba každý víkend.

Ďalšia vec, ktorú by ste mali prehodnotiť je každý týždeň sa opakujúca hádka kvôli baru. Na základe nej Vás potom partner obviňuje, že ste „prepnutá“ a on je ako na špagáte, že ho obmedzujete. Jedného dňa mu však môže dôjsť, že keď ho takto obmedzujete po roku trvania vzťahu, čo asi budete robiť, keď budete spolu oveľa dlhšie a radšej to vzdá. Preto by bolo dobré krotiť svoje emócie a pokúšať sa aspoň niečo vyriešiť s chladnou hlavou.

Mňa však zaráža iná skutočnosť. Z hľadiska vypestovania si závislosti na alkohole je oveľa nebezpečnejšie jeho každodenné popíjanie pri hraní počítačových hier. Neviem si predstaviť ako dlho hrá tieto hry, koľko pri tom strávi hodín, keď je schopný vypiť tri - štyri pivá každý večer. Tam by som už skutočne uvažovala o tom, že Váš partner má slušne vypestovanú závislosť už teraz. Vy ste možno rada, že ho máte doma, ale ako keby tam ani nebol.

No a čo s tým? Najradšej by som Vám doporučila zvážiť, či chcete naozaj investovať do tohto vzťahu všetko čo máte. Situácia sa totiž bude zhoršovať. Takéto pravidelné pitie neveští nič dobré. Ak sa Váš vzťah aj posunie a vzali by ste sa a mali spolu dieťa, pre neho by sa nič nezmenilo. Všetko by ostalo opäť na Vás.

Pouvažujte, prípadne navštívte terapeuta, ktorý Vám s tým pomôže. V čom konkrétne? Napríklad pozrieť sa na Vašu situáciu a vysvetliť Vám riziká niektorých pre Vás nie až tak dôležitých vecí, aby ste si svoj život neskomplikovali nevhodným vzťahom s nevhodným partnerom.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online