Som spokojná so životom, ale nie som šťastná s manželom. Ako ďalej?

Zodpovedané
27. sep 2023

Dobrý deň,

pravidelne čítam túto vzťahovú poradňu a aj na základe Vašich trefných odpovedí som sa rozhodla napísať aj ja. Mám 46 rokov, dvoch dospelých synov a manžela, s ktorým som 28 rokov. Brali sme sa veľmi mladí, teda už s bábätkom v brušku. Bola som zamilovaná až po uši a až časom som zistila, že s mužom máme toho veľmi málo spoločného.

Nie je zlý človek a viem, že ma stále ľúbi. Je však strašne tvrdohlavý a svojský. Väčšinou je všetko podľa neho. Vždy sa ma pýta na názor, ale aj tak si urobí po svojom. Ja som už tak otupela, že normálne s ním prestávam komunikovať. Stiahnem sa a som ticho. Potom mi zasa vyčíta, že s ním nerozprávam. Všetko ho dokáže vytočiť a dáva mi to patrične najavo. Keď má niečo voči synom, že neurobili to, čo im kázal, tak nejde za nimi. Vyčíta to mne.

Ak sa niečo zomelie v robote, kompenzuje si to na mne. Potom sa mi občas ospravedlní, ale vždy sa to po čase vráti do starých koľají. Je taký jednoduchší človek. Občas sa to isté opýta aj päťkrát, niekedy mňa a dokonca aj synov. Keď mu zvýšeným tónom odpoviem, povie mi, že som múdra a jeho mám za debila. Vraj ho robím debilom aj pred deťmi. Katastrofa.

Občas o sebe pochybujem. V práci sme dobrý kolektív a som tam so všetkými úplne v pohode. Aj s rodinou. Synovia normálne so mnou kecajú a aj to mi občas vyčíta, že so mnou majú lepší vzťah ako s ním. Na toto mu hovorím, nech sa nečuduje - veď 20 rokov chodil na 10-dňové turnusy a doma bol málo. Myslím, že aj týmto sa náš vzťah tak otupil. Veľa vecí som musela riešiť sama, čo sa týka výchovy aj domácnosti

Tiež utrpel náš sexuálny život. Milujeme sa veľmi málo. Ja som tá, ktorá nemá chuť a nie som vôbec iniciatívna. To priznávam. Máme spoločné koníčky - bicyklujeme, lyžujeme, chodíme na túry a výlety. Ale občas len veľmi málo rozprávame aj tam.

Máme sa celkom dobre, máme obaja stabilné zamestnanie. Bývame v rodinnom dome, ktorý sme si svojpomocne postavili. Máme krásnu záhradu a terasu. Naozaj nám nič nechýba, len náš vzťah je v troskách. Keď som mužovi navrhla návštevu psychológa, povedal mi, že on problém nemá. Vraj problém mám ja. A ak sa bude potrebovať s niekým porozprávať, tak pôjde na spoveď. Sme veriaci, aj ja chodím často na spoveď a mám pocit, že Boh je jediný, komu sa môžem zveriť.

Mám mamu aj sestru, ale tým sa nejako ostýcham zdôveriť. A najlepšia kamarátka je slobodná, tá to nepochopí vôbec. Nedávno sme boli všetci na dovolenke pri mori a jeden večer, keď sme sedeli pri vínku (muž si išiel ľahnúť, lebo ho bolela hlava), tak sa ma syn pýtal, že či oco bol vždy taký nudný. Ja som to nejako vtipne uhrala, ale trochu ma to aj zamrzelo, že ho asi aj oni tak vnímajú. Takže takto nejako v skratke...môj nedeľný výlev 😃. Vlastne ani neviem, čo potrebujem od Vás počuť. Asi som sa fakt len potrebovala vyrozprávať.

Ja sa vlastne ani nechcem rozvádzať. To vôbec. Nemám ani milenca a som celkom spokojná so životom, ale nie som šťastná s manželom. Aj keď sa mi to veľmi ťažko priznáva, asi ho už nemilujem. Proste tá láska vyprchala. Vážim si ho ako človeka, otca a tak nejako som vďačná za všetko, čo mám.

Ďakujem

Dobrý deň,

je úplne normálne, že láska nemá rovnakú intenzitu počas celého trvania. Zvyčajne je na začiatku výbuch v podobe zamilovania sa a postupne vyprcháva. Sú aj opačné prípady, ale to už občas súvisí s posadnutosťou. Keď láska pomaly stráca na sile, vtedy nastupujú na jej miesto /alebo by mali nastúpiť/ iné hodnoty. Napríklad priateľstvo, úcta, rešpekt... Ale až vtedy niekedy zisťujeme, koho sme si to vzali. Keď ustúpi očarenie a zamilovanosť, ukáže sa nám partner vo svojej plnej kráse a my zisťujeme, že má vlastnosti, o ktorých sme predtým ani len netušili.

Snažíte sa s ním porozprávať a zistiť, ako je na tom on. Kríza však väčšinou neprichádza u partnerov v tom istom čase a kým vy uvažujete o tom, či sa s ním nemáte rozísť, tak on je spokojný. V práci sa mu darí, peňazí máte dosť, deti sú už dospelé, postavili ste dom...Len žena je nespokojná, asi má zase PMS. Takýto partneri sú potom najviac prekvapení rozchodom, veď ste sa nesťažovali. Preto o tom hovorte, čo Vám vadí, s čím nie ste spokojná a čo by mal zmeniť. Zároveň by bolo dobré nájsť si niečo, čo Vás bude tešiť. Niečo, čo ste chceli mať a nemohli. Resp. ste to chceli robiť, ale vtedy sa nedalo. Akýkoľvek splnený sen je pre Vás vhodný. Nemôže nahradiť to, čo hľadáte, ale poteší.

Možno Vás však nepotešia nasledujúce riadky, kde nerada, ale musím spomenúť situáciu, že jedného dňa ostanete vo svojom dome už len vy a manžel. Do toho možno príde zaslúžený dôchodok a obrovské množstvo voľného času. A čo potom? Uvažovali ste už o tom? Mali by ste začať premýšľať, čo Vás s manželom spája a na tom budovať Váš vzťah. Samozrejme všetko, čo sme doteraz spomínali je možné len vtedy, ak s manželom ostanete. Všetko však môže byť aj inak. Možno stretnete niekoho, kto Vás zaujme, možno stretne niekoho manžel. Možno sa Váš vzťah opäť rozhorí a možno budete sama. Situácií, ktoré môžu nastať je veľa. Mám pocit, že vy ste vo svojom uvažovaní nováčik a predtým ste sa nezamýšľali nad tým, ako to môžete s manželom úspešne „doklepať“ do konca. Strašné slovo, však?

Ani vlastne neviem, či som Vám poradila. Skôr to aj mne vyšlo ako úvaha, že ako si nepremrhať život. Ale ak aj v budúcnosti budete mať chuť „pokecať si“, pokojne mi opäť napíšte, alebo rovno zavolajte.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online