Som vo vzťahu a stretávam sa s bývalým. Ako sa správne rozhodnúť?

Zodpovedané
21. mar 2023

Dobrý deň,

s priateľom sme spolu 5 rokov a máme 4-ročneho syna. K synovi sa správa ukážkovo, ale medzi nami už nie je o čom. Nevieme sa ani porozprávať bez toho, aby sme si nevymenili názory. A v posteli 0 bodov.

Začala som sa stretávať s mojím bývalým priateľom, s ktorým som bola 3 roky. Rozišli sme sa, pretože prišiel pracovať do zahraničia a ja som vtedy bola ešte študentka. Nikdy sme neprerušili kontakt. Viem, že ma veľmi miloval. Od nášho rozchodu nemal žiadny vzťah. (nehovorím o jednorazovkách).

Keď môj drobec bol ešte malý a s priateľom sme po narodení syna mali prvú krízu, tak mi navrhol, aby som sa k nemu vrátila aj s malým. Tvrdil, že malý je súčasťou môjho života a vraj on ho bude ľúbiť. Vždy som sa mohla na neho spoľahnúť, vždy mi pomohol.

S ním je to úplne iné. Vieme sa rozprávať aj hodiny a stále máme o čom. Dokonca sme sa spolu aj vyspali a nie raz. Bolo to úplne niečo iné - vášeň, vzrušenie.

Aj s malým dobre vychádza. Vedia sa spolu pohrať. Je vidno, že ho má rád. Nechcem zničiť rodinu, aj keď si myslím, že zničená už je.

Čo mám robiť?

Stojím pred ťažkým rozhodnutím. Roky idú a nechcem, aby mi život prekĺzol pomedzi prsty.

Ďakujem

Dobrý deň,

položili ste mi nesmierne ťažkú otázku. Ťažkú aj hlavne z dôvodu, že mám pocit, že vy ste už aj tak rozhodnutá a čakáte na impulz, ktorý by Vás naštartova. Resp. sa chystáte urobiť ten prvý krok, ktorý ste ešte neurobili.

Ten prvý krok je úplne najťažší. Keď ho už urobíte, spustíte tým lavínu, ktorá sa nedá len tak zastaviť.

Tak si to rozoberme trochu viac. Človek sa niekedy potrebuje zamyslieť nad svojimi rozhodnutiami a potrebuje ich buď počuť, alebo čítať.

Ja Vám však jednoznačnú odpoveď dať nemôžem, ani nechcem. To by bolo rozhodnutie, ktoré nie je správne, pretože len vy poznáte skutočnú situáciu u Vás doma. Len vy viete, či sa to zo súčasným priateľom nedá naozaj vydržať a či ste aj urobili dosť vzhľadom k tomu, aby ste Váš súčasný vzťah zachránili.

Neviem tiež posúdiť, či sa nevzdávate príliš skoro a či si jednoducho len nevyberáte ľahšiu cestu. S predchádzajúcim partnerom ste sa rozišli preto, lebo ste boli študentka a on išiel pracovať do zahraničia. Mnohé páry, ktoré takto fungujú Vám potvrdia, že to nie je dôvod na rozchod. Dokonca tak dnes fungujú aj mnohé manželstvá.

Čo ak sa nový partner opäť rozhodne odísť do zahraničia? Pôjdete s ním, alebo ostanete doma a budete ho čakať? Ak pôjdete s ním, bude otec dieťaťa súhlasiť s tým, že svoje dieťa bude vidieť len sporadicky? Ale ak na ho budete čakať, nebude to opäť dôvod na rozchod?

Robíte veľmi dôležité rozhodnutie vo svojom živote. To viete aj sama, bolo by preto dobré, keby ste mali odpovede na všetky otázky, aj tie nepríjemné. Tiež by ste mali mať premyslené všetky možné situácie, ktoré môžu s Vášho odchodu vzniknúť a mali by ste mať pripravené riešenia týchto situácií.

Je to dôležité preto, aby Vás nič nezaskočili a neprekvapilo nepripravenú. Preto Vám odporúčam pred tým, ako sa definitívne rozhodnete navštíviť ešte odborníka, s ktorým to ešte raz všetko preberiete.

V prípade, že ma budete potrebovať aj naďalej, rada Vás privítam na mojom webe, kde nájdete všetky potrebné informácie.

PhDr. Ľudmila Habodász
terapeut
web: www.psychorada.online