Starovekí grécki a egyptskí vojaci používali cesnak na prevenciu pred chorobami a na získanie sily a vytrvalosti. Pre Európanov sa stal cesnak za posledných 3000 rokov významnou súčasťou kuchyne, a preslávil sa vďaka množstvu
    pozitívnych zdravotných účinkov.
    Cesnak patrí do čeľade cesnakovité (resp.
    ľaliovité), druh cesnak, kam patrí aj cibuľa. Pozitívne zdravotné účinky cesnaku sa pripisujú viac ako 100 zlúčeninám síry, ktoré sa nachádzajú v strúčikoch. Typickú cesnakovú vôňu a chuť spôsobuje alicín. Je jednou zo sírnych zlúčenín a má liečivé účinky. Alicín spolu s ostatnými zlúčeninami síry, ako je napr. ajoén sú vďaka svojím vlastnostiam príčinou pozitívnych účinkov, ktoré poskytuje cesnak pri rôznych zdravotných ťažkostiach.
    Cesnak podporuje srdcovocievny systém niekoľkými spôsobmi. Pomáha „riediť“ krv, tým, že krvné doštičky sú menej priľnavé, a tak sa menej zhlukujú alebo prichytávajú sa na stenách ciev. Sírne zlúčeniny v cesnaku môžu tiež pomôcť znížiť hladinu triglyceridov a „zlého“ LDL cholesterolu, kvôli metabolickej premene v pečeni, sa množstvo cholesterolu uvoľneného do krvného riečiska zníži. Cesnak tiež pomáha rozpúšťať proteíny vytvárajúce zrazeniny obmedzuje vytváranie plátu na stenách tepien a môže znížiť krvný tlak tým, že pomáha rozširovať cievy, čo umožňuje hladký prietok krvi. Cesnak podporuje aj zdravý tráviaci systém (žalúdok, črevá) prsia a prostatu. Pretože má významnú úlohu pri zvyšovaní hladiny určitých enzýmov, ktoré detoxikujú škodlivé látky a môžu pomôcť blokovať tvorbu nitrátov. Cesnak tiež spomaľuje rast Helicobacter pylori, baktérie, ktorá prispieva k rozvoju vredov. Okrem toho cesnak prispieva k posilneniu imunitnéhosystému, má antioxidačné vlastnosti a chráni organizmus pred vírusovými, bakteriálnymi a plesňovými infekciami, blokovaním enzýmov, ktoré umožňujú týmto organizmom vniknúť a spôsobiť poškodenia telesným tkanivám.
    #cesnak #chripka