monika130
10. okt 2013

Diastáza priamych brušných svalov po pôrode

Normálne sa brušné svaly a elasticita brušnej steny majú vrátiť 6-8 týždňov po tehotenstve do normálneho stavu, vystrčené či ovisnuté brucho naznačujú, že niečo nie je v poriadku. Mnohé mamičky pred pôrodom mali ploché bruško a vytŕčajúce brucho po pôrode je rozhodne nepríjemné z estetického a spoločenského hľadiska (hlúpe otázky známych i neznámych, či nie ste opäť tehotná, nepríjemné pocity pri partnerovi, nepríjemné pocity z vlastnej postavy). Na dobrom psychickom stave to mamičke rozhodne nepridá. Nie je to milá skúsenosť, pretože žena si problém nespôsobila sama, a zbaviť sa ho nie je ľahké. Nie je to žiaľ ani stav vyriešiteľný za mesiac. Tu je niekoľko informácií a tipov na začiatok, ktoré dúfam pomôžu.

Čo je to diastasis recti:
Diastasis recti v preklade znamená rozostup priamych brušných svalov. Rectus abdominis sú svaly tvoriace prednú stenu brucha a Linea alba je tkanivo alebo väzivo, ktoré ich spája. V dôsledku vnútorného tlaku sa ľavá a pravá strana svalu oddelia, uvoľnené väzivo Linea alba ich nedokáže udržať a medzi oboma polovičkami sa vytvorí medzera, ktorá sa obvykle tiahne od hrudnej kosti až k pupku. Linea alba je tmavá čiara smerom dolu, ktorú mnohé tehotné ženy vidia uprostred narastajúceho bruška. Oslabené a málo elastické väzivo nedokáže udržať vnútorné orgány a tie sa vydúvajú (to spôsobuje ovisnuté brucho alebo vydúvajúci sa hrebeň v oblasti pupka, napr. keď zdvihneme nohy niekoľko cm od zeme). Diastáza zvyčajne neprináša so sebou žiadne zdravotné komplikácie.

Hlavnou príčinou diastázy je priveľký vnútorný tlak:
* v tehotenstve pri veľkom plode, viacpočetnom tehotenstve, polyhydramione (priveľa plodovej vody), druhom a ďalšom tehotenstve, ak menšia diastáza po prvom nebola doriešená
* pri pôrode
* krátko po pôrode nesprávnym namáhaním priamych brušných svalov (nesprávne druhy cvikov a športov)
* veľmi zriedka trpia diastázou i muži (zdvíhanie ťažkých predmetov, nevhodné športové zaťaženie)
* často trpia diastázou novorodeniatka, netreba sa znepokojovať, u nich sa berie diastáza ako normálna, medzera medzi obidvoma svalmi sa uzavrie sama od seba v priebehu rastu (jedinou komplikáciou by mohol byť pruh.) .
zdroj i s obrázkom bábätka: http://inspirehappy.com/2012/08/07/diastasis-recti-know/

Kedy sa možno zbaviť diastázy:
Diastázy sa možno zbaviť kedykoľvek, i 20 rokov po pôrode.

Komplikácie súvisiace s diastázou:
* prietrž celého brucha odborne nazývaná hernia po pôrode
* pruh v oblasti pupočníka
Ku komplikáciám môže dôjsť v priebehu pôrodu, hlavne pri cisárskom reze alebo si ich môžeme navodiť i sami pri nesprávnom cvičení s už existujúcou diastázou.

Čo zhoršuje diastázu:
* Všetky cviky, ktoré namáhajú priame brušné svaly (brušáky, sklápačky), ale i niektoré druhy cvikov pilates, jogy, športy ako tenis, golf. Preto po pôrode radšej necvičiť pilates či jogu bez trénera. Cvičením sa priame brušné svaly zväčšujú, ale nepribližujú k sebe.
* Nesprávne zdvíhanie ťažkých bremien, žiaľ platí to i o bábätkách či ich mladších súrodencoch, čomu sa mamička ťažko vyhne.
* Nesprávne vstávanie z postele, tomu sa vyhnúť snáď dokážeme.

Hlavné nedostatky liečby diastázy na Slovensku:
Hlavnou príčinou zanedbávanej liečby diastázy u nás je neinformovanosť tehotných žien na Slovensku, čo je nedostatkom zdravotnej starostlivosti gynekologického a pôrodníckeho personálu, nehovoriac o obvodných lekároch. Ak by ženy o diastáze vedeli, nemuselo by dôjsť k jej zhoršeniu v dôsledku nesprávneho cvičenia či druhého tehotenstva. Ženy s diastázou v druhom tehotenstve by mohli nosiť podporný pás, ktorý by ich rekonvalescensiu po pôrode uľahčil. Každá žena, ktorá je tehotná, by už v tehotenstve mala byť informovaná svojim gynekológom o možnosti diastázy. V mnohých krajinách je dokonca zvykom ženu po pôrode rovno “zabandážovať” či obviazať pásom a diastázu stiahnuť. U nás sa riešia priamo iba komplikácie súvisiace s diastázou, t.j. prietrž a pruh, psychickým stavom ženy, ktorá vyzerá po pôrode ako tehotná, sa nikto nezaoberá. Sama si musí zistiť všetky možnosti nápravy. Diastázou je postihnutá až tretina žien, ktoré podstúpili pôrod. To je naozaj obrovské množstvo.

Ako sa meria diastáza:
Rozostup sa meria počtom prstov. Na internete nájdete množstvo návodov ako zistiť diastázu, väčšina je však v angličtine. Tu sú dva z nich. I keď Vaša angličtina nie je najlepšia, je to tam názorne ukázané. V podstate ide o nadvihnutie hlavy a snahu nahmatať si otvor medzi dvoma svalmi a vsunutie určitého počtu prstov do otvoru. Je dobré odskúšať si to najskôr na partnerovi, prípadne žene, ktorá nebola tehotná, aby ste videli – cítili ten rozdiel. Diastáza na 2-3 prsty po pôrode sa pokladá za normálnu, čokoľvek viac treba riešiť cvičením. Ľahnite si na chrbáť, pokrčte nohy, uvoľnite sa, nesťahujte brucho a nesnažte sa tak “falšovať” výsledok. Pomaly dvihnite hlavu, svaly sa začnú sťahovať pri zdvihnutí hlavy, dôležité je ich zmerať vo chvíli, keď sa začnú sťahovať. Skúste to viackrát.

Ako sa lieči diastáza:
* Mierna popôrodná diastáza môže odísť sama od seba, ak nedôjde k jej zväčšeniu napr. v dôsledku zvýšenej námahy, ďalšieho tehotenstva. V ostatných prípadoch (rozostup viac ako 2 prsty, ovísajúce brucho) existujú iba dve možnosti: správne cvičenie, ktoré napomáha zmenšeniu rozostupu svalov alebo priame zošitie svalov (abdominoplastika). Skôr než sa rozhodnete pre ktorúkoľvek metódu, obe si dokonale premyslite a preštudujte. Obidve metódy majú svoje výhody i nevýhody.
* Abdominoplastika je zvyčajne rýchlejšia a účinnejšia, neodporúča sa však, ak plánujete viac detí. Navyše je to veľmi bolestivá a nie lacná záležitosť (od 900Eur+). Chirurgovia sa síce budú snažiť o “bikini” rez, ale v krajnom prípade môže byť jazva aj od pupka dolu. Plastickou operáciou brucha je zredukovaná medzera medzi priamymi svalmi, odstránená prebytočná koža a premiestnený pupok. Abdominoplastika nerieši ukladanie tuku do brušnej dutiny, tak častej hlavne u mužov, ktorí mali v niektorých fázach života nadváhu.
* Klasická chirurgia v prípade hernie a pruhu je zadarmo, resp. preplácaná poisťovňou, tu však rátajte s “rozpáraním” brucha a sieťkou. Riziko sieťky je, že môže prirásť k vnútorným orgánom.
* Cvičenie vyžaduje veľa pevnej vôle a času, čoho veľa unavených mamičiek nemá popri novorodeniatkach, prípadne viacerých deťoch. Veľmi účinný je samozrejme osobný tréner, v zahraničí je ponúkaných niekoľko cvičebných programov i online, známa je tuplerova metóda od Julie Tupler. Neinvestujte však do drahých cvičebných programov, ak nebudete mať čas ich dodržať. Je to iba na Vás, čas naozaj netlačí, ako bolo spomenuté, ten rozostup môžete riešiť i neskôr, keď deti budú v škôlke, škole.
* I keď neplánujete riešiť diastázu okamžite, nie je na škodu dodržať niekoľko pravidiel, aby sa Váš stav nezhoršoval a stena trochu spevnela. Tu je niekoľko tipov navyše.

Niekoľko tipov navyše:
* Zistite, či máte diastázu a nakoľko prstov sú brušné svaly rozostúpené.
* Ak viete o diastáze z prvého tehotenstva, niektoré cviky počas druhého tehotenstva napomáhajú redukovať, prípadne zmierniť diastázu po pôrode.
* Sťahujúce pásy pomáhajú tvarovať brucho. Výhodné je cvičiť so sťahujúcim pásom, prípadne si zabandážovať brucho, aby sa diastáza nedvíhala a nerozširovala pri namáhavých činnostiach počas dňa. Lacnejšie tvarovacie pásy či nohavičky môžete kúpiť napr. v predajniach Lidl alebo v niektorých predajniach s bábätkovským tovarom. Tie kvalitnejšie Vás vyjdú o trochu viac ako len 5-6Eur. Pouvažujte o nich, keď sa rozhodnete cvičiť pravidelne. Zato z tých lacnejších nekúpte hocičo z latexu, v čom sa budete sústavne potiť, cítiť nepríjemne a nebude sa to dať nosiť. Dajte si záležať na výbere materiálu. Hlavne po cisárskom reze dajte pozor, aby Vás pás nešúchal na jazve.
* Iba pás bez cvičenia pri pokročilej diastáze Vás nespasí.
* Počkajte minimálne 3 mesiace, aj viac, ak sa na cviky či riešenie problému necítite, nikto Vás nenaháňa. Potom začnite s dychovými cvičeniami a sťahovaním svalstva. Ak dojčíte zostaňte iba pri tých a počkajte 6 mesiacov, než dieťatko začne dostávať prvé príkrmy. Trochu Vás do odľahčí.
* Trochu diéty nie je nikdy na škodu vynechajte sladkosti a snažte sa vrátiť aspoň približne na svoju predchádzajúcu váhu.
* Môžete navštíviť schopného chirurga, hneď Vás rezať nebude, môže Vám však potvrdiť diagnózu, predpísať pás na nosenie, prípadne poradiť.
* Pri cvičení buďte veľmi opatrná, netreba dodržať všetky cviky, ktoré nájdete na internete, vyberte si niekoľko, ktoré sú Vám sympatické, nieže si stav zhoršíte alebo navodíte pruh navyše.
* Posilovať treba šikmé brušné svaly. Dobré je začať cvičiť najskôr cviky na spevnenie panvového dna (kegelove cviky).
* Vaším prvoradým cieľom je uzavrieť vytvorenú štrbinu a priblížiť opäť svaly dokopy, nie tvarovať si brucho, myslite nato pri akejkoľvek činnosti (kýchnutie, kašľanie, dvíhanie predmetov); snažte sa bočné steny tlačiť k sebe a dozadu ku chrtici a nedovoliť brušku “vyskakovať”.

Cviky na priečny brušný sval – tento sval vyzerá zhora ako opasok ktorý je okolo celého drieku. Ak ho posilníte, nielen že Vás pás bude menší, ale posilníte aj Váš spodný chrbát..
* Predstavte si že si chcete zapnúť zips na rifliach ktoré sú Vám trošku malé. Stiahnite brucho, snažte sa tlačiť pupok smerom k chrbtici a držte asi 10 sekúnd. Uvoľnite a opakujte cca asi 3 minúty.

Cviky na svaly panvového dna – svaly, ktoré pomáhajú zastaviť močenie.
* Napnite ich a držte ich napnuté asi 10 sekúnd. Pomaly uvoľnite. Opakujte 10 krát.
* Napínajte ich v krátkych, rýchlych intervaloch. Opakujte 10 krát.
Snažte sa ich precvičiť 5-6 krát za deň.
Tieto cviky môžete vykonávať v stoji, sede alebo po ležiačky.

Cvik navyše:
* Kľaknite si s rukami na zem. Uvoľníte brušné svalstvo. Bez toho aby ste ohli chrbát, stiahnite brušné svaly dovnútra a držte asi 10 sekúnd. Tento cvik môžete opakovať počas troch minút. Uvoľnite a napnite, uvoľnite, napnite….

Správne vstávanie z postele:
Z polohy na chrbte sa treba prevaliť nabok, potom nadvihnúť na lakte, spustiť nohy a rukami sa dvihnúť do sedu. Nenapínať brušné svaly.

Správne zdvíhanie bábätka, ťažších predmetov
Pri každom zdvíhaní si treba pokľaknúť (čupnúť) a tak nadvihnúť záťaž, nie zohýbať sa s rovnými nohami a v predklone.

Tuplerova technika
* Tuplerova technika zahŕňa nosenie pásu po celý deň, odporúčaný i na noc, správne vstávanie z postele a líhanie do postele, dvíhanie bábätka bez toho, aby sa diastáza dvíhala (viď vyššie), 3x cvičenie denne po sediačky 100 cvikov s pásom. V neskorších fázach je pomerne časovo náročná.
* Na http://tummytribe.com/wp/tupler-technique-information/diastasis-recti-before-after-the-tupler-technique-programme/ nájdete obrázky s odmeraným rozostupom prstov.
* Na www.tummytribe.com možno získať DVD s pásom, ktoré vyjde zhruba na 90Eur. Treba napísať na uvedenú adresu e-mail Rachel, dohodnúť sa na veľkosti pása a farbe (ponuka biela, čierna), zaplatiť cez Paypal. Balíček Vám príde poštou z Anglicka.

Základné cviky

Cvik č. 1
Sadni si na stoličku s rovným operadlom a spodný chrbát pritlač o operadlo alebo si sadni na zem do tureckého sedu a spodný chrbát prilač ku stene. Polož jednu ruku pod pupok a druhu nad pupok. Nadýchni sa a pri výdychu stiahni brucho k chrbtici. Tie svaly, ktoré sa zapojujú do práce sú priečne a tie je potreba posilovať. Cvik spočíva v tom, že v tejto polohe budeš priečne svaly sťahovať k chrbtici rýchlo. Za jeden deň je potrebné urobiť desať setov (sérií cvičení) po 100 opakovaniach. Napr. 3 sety ráno, 3 sety poobede a 4 sety večer.

Cvik č. 2
Výťah
Rovnaká pozícia ako pri cviku č. 1. Predstav si, že nafúknuté brucho je na prvom poschodí. Čím je brucho bližšie ku chrbtici, tým je na vyššom poschodí. Keď je maximálne pritiahnuté ku chrbtici tak je na 6. poschodí. Nadýchni sa, vypuč brucho do polohy prvého poschodia, vydýchni a pritlač ho do polohy piateho poschodia. Vydrž, kým nenapočítaš do 30. Potom pritiahni brucho ešte ďalej (malý stisk) do polohy 6. poschodia. Takto stiahni brucho 5 krát. Cvičenie ukonči plným nádychom do brucha. Opakuj 5 setov každý deň.

Cvik č. 3
Kontrakcie
Rovnaká pozícia ako predtým. Polož ruky nad a pod pupok, aby si mala istotu, že používaš tie správne svaly. Daj brušné svaly do polohy tretieho poschodia. To je štartovacia poloha. Potom stiahni do polohy piateho poschodia. Pracuj len brušnými svalmi, nenakláňaj sa pritom dopredu. Horné aj spodné svaly musia byť zapojené. Denne 5 setov po 100 opakovaní. Po týždni môžeš robiť sťahy zo štvrtého na piate poschodie.

Super článok... Diastáza je aj môj problém a je pravda, že u nás je veľká neinformovanosť o tomto probléme. Keby som na to "nenarazila" náhodou na nete ani by som nevedela, že mám práve tento problém a obyčajným cvičením by som si stav ešte zhoršila :(

10. okt 2013

@ivka_666 presne ako píšeš 🙂 mnoho žien nevie, že takáto diagnóza existuje, preto som to sem aj dala 🙂

10. okt 2013
Komentár bol odstránený

no ja som pri prvom netusila co to je,druhe dietatko bolo obrovske 4620g,vela plodovej vody,cca 3l.Brusko som stale mala velike,myslela som,ze to je tymi 30kg co som pribrala.NO po druhej kontrole u gyn /zle vysledky z citosky/ som ukazala dr brucho,ze mi zle "stoji" a ona ...no to mate diastazu,len cvicit a cvicit...tym to haslo....ja som si davala este aj malu na brucho aby som mala riadnu zataz,aby to slo rychlejsie dole.No ked som cvicila ,a bolelo to ,zapala som si net ...nasla tento clanok,zdielala na fb aby sa moji "znami" uvedomili ,ze asi nie je nieco poriadku.PO navsteve chirurga bol vysledok...plasticka operacia.... :(

19. okt 2013

aj ja o tom teraz citam 1. x. maly ma o 3 mesiace 3 roky a ja som stale ako tehotna aj ked som celkom stihla. stale som sa chystala cvicit ale nechcelo sa mi a nebol cas. aspon som to nezhorsila ak to mam. dik za dobry clanok 🙂

17. dec 2013

@siska33 skús si lahnut a napnut brucho ako ked ideš robit brušaky a skús si prstami nahmatat v strede brucha, ci tam nemáš dieru... Ale pokial plánujes ešte ďalšie deti, tak by som to asi zatial neriesila 🙂

17. dec 2013

@monika130 citim tam nejaku ryhu ale asi na 1 prst iba. ale brusisko mam riadne. aj sa ma veru pytaju ci cakam babo :/ netreba to riesit teda ak rozmyslam nad dalsim???

19. dec 2013

@siska33 určite nie 🙂 az ked skončíš s pôrodmi, potom by som to riešila 🙂 inak ty si mi akási povedoma?

19. dec 2013

@monika130 no zbohom to mam chodit stale s takym pupkom? heh uz som si na to aj zvykla aj ked mi to vadii. zijem na sliaci a je tu jednodnova chirurgia kde robia aj tu abdominoplastiku ale neviem kolko to tu stoji. najradsej bych na to sla ale nemam na to ted peniaze ani neviem ci este nebude babo... a z videnia sa urcite pozname. ja teba teda hej. poznam aj tvoju sestru a ty asi moju. Zuzku 🙂

19. dec 2013

@siska33 tak potom si to ty, len ma zmiatlo mesto, v ktorom žiješ 🙂 áno Zuzku a ty si Silvia 🙂 to fakt máš to bruško az take?

19. dec 2013

ano ano je to des.ale vdaka tebe viem, ze to neni asi moja vina :D

19. dec 2013

Super clanok!Prave som zistila ze presne toto asi mam aj ja...doteraz som si myslela ze mam svalovicu ako zdviham stale malu.No ma 16 mesiacov a 16 mesiacov mat v kuse svalovicu mi bolo uz troska divne tak som zacala hladat na nete... Robila som aj brusaky lebo som myslela ze ho spevnim a tym som este podla tohto clanku uskodila ☹ zacalo ma aj viac pobolievat...podla mna by mohol gynekolog ozaj na toto automaticky upozornovat...takze v najblizsej dobe ho navstivim aby mi to potvrdil alebo vyvratil...mate aj osobnu skusenost s tymto?Nejake overene cviky?

1. feb 2014

asi sa v tomto probleme vyznas ,tak skusim otazku .Ja som po dvoch operaciach prietrze brusnej steny ,hernia .Jedna a potom o 3 mesiace znova ( prasklo to zas ) ,mam uz sietku ( pupocnikova hernia ) ,chcem pocut nazor na dalsie tehotenstvo .Dakujem

28. apr 2014

Ďakujem za tento super článok :( žiaľ aj môj problém , len ešte som len 4 mesiace po pôrode cisárskom ale bruško visi a je strašne , dr.mi na to povedal len cvičiť ,spevnovat bruško, len zabudol povedať ako :(

1. feb 2016

@jojka7 Aj môj problém to bol po druhom pôrode, bohužiaľ ☹ no pokiaľ máš diastázu, tak nie všetky cviky sú dobré....ja som si to ešte zhoršila, keď som cvičila brušáky ☹ keď budeš rok po pôrode a budeš to mať stále, tak by som zašla znova za chirurgom...

1. feb 2016

@monika130 ja som nebola ešte za chirurgom, príde mi to ešte skoro, to mi povedal len môj gynekológ :( ale pohľad do zrkadla je niečo príšerné :( neviem ako prežijem leto :(

1. feb 2016

Dobry den. Super clanok, ja som po 1 porode, cisarskym, po porode som mala brusko ako uz davno nie, smiala som sa ze keb som vedela ze porod je cesta k plochemu brusku rodim skor (mala som 31r.) teraz 2 roky po porode vyzeram ako v 5om mesiaci uz som zufala co s tym... ale ako aj pisete nechcem si este viac poskodit nespravnym cvicenim, zial na trenera nemam financie a dost sa este nakmitam pri synovi, chcela by som s tym uz ale nieco robit :(

20. mar 2016

Ach tak ja som dalsia neinformovana,konecne po 3 rokoch od porodu viem co sa mi stalo s bruchom a to som zacala pred mesiacom pravidelne cvicit prave koli bruchu aaach

29. máj 2016

@zarin klasickými cvikmi si to môžeš ešte zhoršiť ☹ sú špeciálne cviky pri diastáze...a ak je veľká, tak je zo zdravotného hľadiska lepší chirurgický zákrok...

30. máj 2016

toto mam presne aj ja ☹ a mam ta dieru.som chudej postavy a brucho mam velke napuchle.takze mam ist teda pod noz aby som ho take nemala?

30. máj 2016

Som smutná z toho že fakt u nás nie je informovanosť, gynekológ by mohol hneď povedať... aj som rada že nie som sama,ako čítam vaše prispevky, o 2 týždne idem na 2.pôrod,zrejme cisársky no a už si objednam stahovaci pás a budem robiť všetko preto aby som dala brucho do poriadku. Prvé dieťa bolo veľké,tento bude tiež a o diastaze som sa dočítala len včera! Keby som to vedela už po prvom... moje brucho vyzeralo hrozne,tiež som bola stále ako tehotná...tak čo bude teraz!!?? Normálne mám z toho depku,inak som chuda,len brucho mlandrave veľké (☹ tak ženy, musíme sa snažiť.. všetko máme v živote ťažšie než chlapi...

31. máj 2016

@pacica no najlepsie najskôr k chirurgovi a ten vyhodnotí v akom stave je ta diastaza a ci je potrebný zákrok...no podla toho co píšeš, tak asi aj ano...

31. máj 2016

@lenkab81 ten sťahovací pas je super nápad 😉 ono treba nechať tomu cas aspon 1 rok po pôrode a az potom začat riešiť tu diastazu....snad sa ti to upraví aspon trocha...a veľa šťastíčka, nech pôrod dopadne najlepsie ako moze 😉

31. máj 2016

Super clanok, ďakujem za popis čo sa mi stalo s bruchom, akurát som sa dnes bavila o tom s mojou mamkou a tá má bavorská, nec h si o tom niečo prečítam, lebo po prvom pôrode som bola fit a ploché brucho som mala spať za 2 mesiace a teraz som uz 7 mes po druhom pôrode a vyzerám akoby som bola v 5 mesiaci 😠 a konečná bolo moje stretnutie s kamoskou po 5 rokoch a pýtala sa má či som opäť tehotná 😄.... Ešte raz vďaka 😊🌼💝

2. jún 2016

Bavorská= naviedla

2. jún 2016

Ahojte. Chcem sa opytat ci na diastazu pomoze behanie. Maly ma 5 mesiacov a brucho mam akoby som bola znova tehotna :(

2. jún 2016

...este som sa chcela spytat, ci nezhorsuje diastazu nosenie dietata v ergo nosici... dakujem 🙂

3. jún 2016

a kde su tie cviky na to kde sa to da najst?

14. jún 2016

Baby bola som u fyzioterapeutky s krcnou chrbticou. A ledabolo som sa jej spytala, ci mi moze kuknut, ci nemam diastazu. A na moje prekvapenie mam. Ale len na 1 prst. Co je len minimum. Ale ukazala mi cviky. Aj ma skontrolovala, ci ich robím spravne. Lebo ked ich robíte zle mozte si to este zhoršiť. A samozrejme rozne klasicke brusaky su uplne tabu. Esteze som moc necvicila brusaky predtym. Ja kazdemu odporucam nehat si poradit bud odbornikom nech vas tie cviky riadne nauci alebo od kamaratky alebo znamej co ju to naučil niekto iny.

13. aug 2016

A mimochodom klasicke brusaky su oproti tym diastazovym malina. Takze to je ako fras. Hlavne udrzat sa v spravnej polohe a nesklznut do nespravnej polohy.

13. aug 2016
13. aug 2016

@elsinka29 Tiez by ma zaujimalo to nosenie v nosici pri diastaze.

15. aug 2016

Aha tak uz viem co ta priehlbina medzi brusnymi svalmi je..osveta chyba velmi a lekári by sa mohli tiež zamysliet nad svojimi vedomostami.. Odpalit ma vetou pri kontrole po sestonedeli ze no A cvicit mila mamicka mi asi skor uskodilo ako citam

23. aug 2016

No ja to iste cvičila brušaky lebo mam vypukle brucho čim som si to zhoršila tu diastazu ale ja mam tak na 2-3 prsty tiež som o tom nevedela mam dva cisaraky za sebou a vyzeram stale ako tehotna

24. okt 2016

Chcela som sa spýtať, či mi neviete niekto poradiť, či je plávanie vhodné pri diastáze, alebo sa to môže zhoršiť?

31. okt 2016

Ahojte, neviete poradit, som 7 mesiacov po 3. porode, podarilo sa mi zatial schudnut 17 kg ale brucho takmer nic, vyzeram ako vo vysokom stadiu tehotenstva, hroza. Skusala som si merat diastazu a vyslo mi tak mozno na 1 prst. Takze u mna to brucho bude len tuk a treba len dalej schudnut? Uz ma to zacina demotivovat 🙄 Dakujem.

23. nov 2016

#navrh toto by mala vedieť každá žena, bez ohľadu na to, či čaka bábätko , už porodila, alebo je davno po pôrode ! Tiež si myslím, že gynekolog má informovať, prípadne všeobecný lekár ... keby som toto bola vedela skôr tak nevyzeram stale ako vo štvrtom mesiaci... ešteže nikdy nie je neskoro 🙂 a ... veľká vďaka za članok 😉

4. feb 2017

Začni písať komentár...

Odošli