#jasle ahojte baby prosím vás koľko vás mesačne vydu jasle v Petržalke aj stým príspevkom od štátu ďakujem moc za info

    kasandra_g
    11. máj 2017    Čítané 891x

    Jasle či opatrovateľka?

    Ani sa nenazdáte a zrazu, po rozhodovaní o tom, kde svoje dieťatko privediete na svet, musíte rozhodnúť o tom, kam ho dáte. Dôvody sú rôzne. V dnešnej dobe najmä finančné. Vrátiť sa do práce skôr ako skončí materská, či rodičovská dovolenka, je často jediným východiskom. Uživiť rodinu a udržať chod domácnosti je nevyhnutné. Ťažko povedať, čo je väčšou dilemou. Ostať, či neostať s dieťaťom doma, alebo kam ho dať?

    Kedy?

    psychologického hľadiska je dieťa v dojčenskom období, teda do roka, v domácej opatere. Len v celkom výnimočných prípadoch sa dáva do detského kolektívneho zariadenia, najčastejšie do súkromných jasličiek.
    Ani v batolivom veku, čo je od roka do troch rokov, deti ešte nie sú zväčša dostatočne zrelé pre kolektívnu výchovu. Ich umiestnenie v jasliach by malo byť zriedkavé.
    Predškolské obdobie trvá od troch do šiestich rokov. Hlavnou charakteristikou je socializácia dieťaťa, jeho zapojenie do spoločnosti vrstovníkov, schopnosť hrať sa s inými deťmi. V tomto období je už prirodzené vychovávať dieťa vo väčšom kolektíve.

    Nuž, takto je to ideálne. Niekedy sa ale treba rozhodnúť skôr.

    Jasle, alebo opatrovateľka? 

    Zamerajte sa na to, aké je vaše dieťa, aký je jeho momentálny vek a akú povahu má. Čo by pre neho bolo najlepšie? Niektoré deti sú od narodenia spoločenské a dobre sa cítia v kolektíve, či už dospelých, alebo iných detí. Druhé, naopak, sú najradšej s mamou, jedine s ňou sa cítia bezpečne, dôverujú jej. Je pre ne všetkým. Majú rady pokoj a svoj domov. Skôr ako na finančnú stránku, sa treba zamerať práve na povahu a potreby dieťaťa. Toho názoru je aj Martina Strhanová, majiteľka detského centra a mama dvojročného chlapčeka: “Ja by som určite vybrala pre svoje dieťa opatrovateľku. Alexík sa najlepšie cíti v domácom prostredí. Je pre mňa výhodou, že opatrovateľka dochádza rovno domov, aj časovo. Neviem si predstaviť dať ho do jasiel. Už zmena osoby, ktorá sa stará o dieťa, je pre neho šok a nie ešte viaceré osoby a úplne iné prostredie."

    Aj podľa diskusií na online fórach sa matky zhodujú, že pre deti do troch rokov je najvhodnejšia opatrovateľka. Dieťa lepšie prosperuje po psychickej aj emocionálnej stránke, pretože sa mu sústavne a neobmedzene venuje jedna osoba. Druhá strana mince je, že ideálna opatrovateľka asi neexistuje a ak, budete ju hľadať dlhšie.

    Misia: Opatrovateľka

    Trojmesačné pátranie dalo zabrať aj Lejle: "Po týždni u nás prišla s tým, že autobus zdražel.  Za pár dní si vymyslela, že pondelky, stredy a štrvtky potrebuje odísť o 15.00. Vstávali sme o 4.30... Keď som párkrát zavolala z práce domov, či je všetko ok, počula som na plné pecky TV, pozerala telenovely… V sobotu som jej previedla na účet peniaze. V pondelok mi zavolala, že večer príde s políciou, lebo som jej nezaplatila…"

    Nájsť serióznu pani, ktorá v opatrovaní nebude vidieť len jednoducho zarobené peniaze, ale aj lásku k deťom, je hotová misia. Dajte si záležať, doprajte si čas a začnite hľadať včas. Niekedy sa stačí poobzerať okolo seba – mamičky na materskej sa často starajú, okrem svojich,  aj o ďalšie deti. A možno nájdete nielen opatrovateľku, ale aj dobrú kamarátku.

    Jasle - biologický teror?

    Ak ste vydedukovali, že pre vášho drobca sú jasle to pravé orechové, Martina z detského centra má pre vás radu: "V jasliach je väčší kolektív. Je to i výhoda i nevýhoda zároveň. Horšie sa rozvíjajú individuality dieťaťa, nedbá sa až tak na jeho potreby. Tam ide o nastavenie spoločného programu pre všetky deti, bez ohľadu na ich priania, potreby, vyspelosť.  Rodič musí  vynaložiť značné úsilie, aby dieťa pocítilo jedinečnosť a rozvíjalo aj svoje vlastnosti."

    Obávanou nevýhodou jasiel je chorobnosť. Šírenie bacilov a vírusov je časté, nedá sa tomu vyhnúť. Niekto túto možnosť nazýva biologickým terorom, niekto cvičením imunity. Čo si vyberiete vy?

    Jasle

    Výhody

    + skúsené pani učiteľky

    + vyššia dôveryhodnosť učiteliek

    + veľa hračiek

    + možnosť uplatniť si príspevok na opatrovanie u dieťaťa do 3 rokov

    + súkromné jasle bývajú dlhšie v prevádzke ako štátne, možnosť vodenia detí domov, opatrovanie aj počas víkendu


    Nevýhody

    - vyššia cena súkromných jaslí

    - vyššia chorobnosť v kolektíve

    - o dieťa sa stará neustále iná osoba

    - dieťa je často aj samé

    - spočiatku veľké cudzie prostredie

    Opatrovateľka

    Výhody

    + dieťaťu sa počas dňa plne venuje

    + môžete si vybrať takú, ktorá najlepšie zodpovedá vašim predstavám 

    + prispôsobenie času opatrovania

    + nižšia chorobnosť


    Nevýhody

    - vyššia cena

    - správnu opatrovateľku často nájdete až na druhý či tretí pokus

    - ak opatrovateľka nepracuje na živnosť, nemôžete si požiadať o príspevok

    Foto: pixabay.com

    nelinkabublinka
    7. feb 2017    Čítané 9396x

    Môže vaše dieťa navštevovať naďalej jasličky?

    Posledný januárový deň vláda schválila tzv. jasličkový zákon. Táto novela zákona o sociálnych službách, ktorá je v legislatívnom procese už od augusta, prešla v pôvodnom znení aj napriek prezidentovmu vetu a petíci. Do platnosti vstúpi prvého marca tohto roku.

    Mnoho mamičiek je zmätených a kladie si otázku, či sa tieto zmeny dotknú aj ich rodín. V nasledujúcich riadkoch si zhrnieme najzásadnejšie zmeny, ktoré tzv. jasličkový zákon prináša.

    Nepracujete, neštudujete? Starajte sa o dieťa sami!

    Nový zákon upravuje fakt, kto môže dať dieťa do jaslí a kto nie. Vláda chce tak zosúladiť rodinný a pracovný život. Do jasličiek môže umiestniť svoje dieťa ten rodič, ktorý sa pripravuje na povolanie štúdiom na strednej škole alebo vysokej škole, pripravuje na trh práce alebo vykonáva aktivity spojené so vstupom alebo s návratom na trh práce alebo vykonáva zárobkovú činnosť.

    Predstavme si modelovú situáciu. Čakáte onedlho prírastok do rodiny, staršie dvojročné dieťa je šikovné, aj má rado detský kolektív aj cítite, že by mu socializácia prospela. Máte však smolu.

    Našli ste si super prácu, ale na dnes tak obľúbenú živnosť, nie ste povinne dôchodkovo poistená? Môžete na ňu zabudnúť. Vaše dieťa nemá v jasliach čo hľadať.

    Jasličky len do 3 rokov

    Detské zariadenie nesmú navštevovať detičky staršie ako 3 roky. Najdlhšie môže dieťa zostať do konca roka, v ktorom oslávilo svoje 3. narodeniny.

    Problematická situácia nastáva pre rodičov detí narodených od septembra neskôr. V decembri musia brány jasličiek opustiť. No do škôlky sa dostanú až ďalší školský rok v septembri. Kam majú rodičia svoje deti umiestniť na 8 mesiacov sa v novele zákona nespomína.

    Prechodné ustanovenia však upravujú, že ak zariadenie poskytuje starostlivosť aj dieťaťu, ktorého vek bude k 1.1.2017 tri roky a viac, je možné poskytovať tomuto dieťaťu starostlivosť v zariadení aj naďalej, a to až do uplynutia platnosti zmluvy/dohody o poskytovaní starostlivosti tomuto dieťaťu, uzatvorenej medzi poskytovateľom a rodičom dieťaťa do 31. decembra 2016. Pozor, v takomto prípade sa však môže starostlivosť poskytovať najneskôr do 31. decembra 2018.

    Pripravte sa na zdražovanie

    Očakáva sa nárast cien, aj zatváranie zariadení. Zákon limituje počet detí na jednu dennú miestnosť. V nej môže byť 12 detí. Ak sa jasličky nestarajú o dieťa do jedného roku, môže sa ich počet zvýšiť maximálne o ďalších 3 zverencov.

    Jeden zamestnanec môže mať na starosti maximálne 5 detí. Pričom minimálne trištvrte zamestnancov musia byť odborní zamestnanci. Musia mať úplné stredné vzdelanie so zameraním na výchovu a vzdelávanie alebo na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Zamestnanci, ktorí majú iné úplné stredoškolské vzdelanie musia absolvovať akreditovaný kurz opatrovania detí najmenej v rozsahu 220 hodín do konca roku 2019.

    Samozrejmosťou musí byť od prvého marca aj bezbariérový vstup. Jasličky sa stanú vlastne sociálnou službou a teda musia spĺňať požiadavku bezbariérového prístupu podľa zákona. Ak priestor zariadenia splnenie tejto podmienky nebude schopný zabezpečiť, bude to znamenať jeho zánik.

    Tieto zmeny budú mať pravdepodobne za následok zvýšenie nákladov na prevádzkovanie jasličiek. Reálne sa očakáva zvyšovanie poplatkov pre rodičov, často sa skloňuje aj zatváranie zariadení. Aliancia súkromných škôlok a jaslí zrealizovala prieskum, ktorého sa zúčastnilo 88 prevádzkovateľov. Polovica sa vyjadrila, že zmeny zákona sú pre nich likvidačné.

    Štát síce reguluje fungovanie jaslí zákonom, no na podpore finančnej sa podieľať nemieni, ako je to napríklad pri materských školách. Sú to súkromné zariadenia a aj naďalej budú financované z platieb rodičov, sponzorov. Rodič, ktorý umiestni svoje dieťa do takého zariadenia má nárok na poberanie príspevku na starostlivosť o dieťa (z troch štvrtín plateného z dotácií EU), v maximálnej výške 280 eur mesačne, ak dieťa nedosiahlo vek 3 roky, prípadne 6 rokov, ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom.