Predloženie tehotenskej knižky zamestnávateľovi

kittyjuliette
19. mar 2015

Ahojte dievcata☺mam na vas jednu otazku?musim zamestnavatelovi predlozit celu tehotensku knizku,alebo staci scan prednej strany?ide mi o to,ze mi nieje prijemna predstava,ze si v nej bude nase vedenie listovat,ved tam mam osobne udaje-vyska,vaha,vysledky z citologie a podobne...

emai
19. mar 2015

a naco mu mas predkladat knizku??? odo mna to nechcel.

evka_evka
19. mar 2015

Nechapem preco by si mala niekomu vobec ukazovat svoju tehu knizku.ja som do prace dostala od lekara potvrdenie na zvlast papiery ze som tehotna..podla mna sa ti tam nikto okrem lekarov nema co pozerat.

martul
19. mar 2015

A prečo by si mala. Odomňa nikto nechcel veď nech ti dá doktor obyčajné potvrdenie ak treba.

lavinis
19. mar 2015

ja ked som googlila, tak sa väčšinou sa udávalo, že sa zamestnávateľovi predkladá prefotená tehotenská knižka ako oznámenie tehotenstva, nie je to nič nezvyčajné 😉

kittyjuliette
autor
19. mar 2015

Ja neviem,bolo mi to prikazane od vedenia,ze to je udajne standartny postup a vsetky baby co tam robili a ostali tehu ho museli doniest.vraj si ho oscanuju a poslu hore na najvyssie vedenie😕nechcem robit problemy,ale proste sa mi nepaci delit sa s takymi intimnymi vecami s vedenim,ved to uz im mozem rovno odovzdat zdravotnu kartu....len neviem,ci sa mozem proti tomu nejako branit

martina646
19. mar 2015

Aj ja som predlozila zvlast potvrdenie. Na prednej strane su uvedene aj informacie o predchadzajucich porodoch a tehotenstvach, preruseniach tehotenstva a to nemusi nikoho zaujimat. Potvrdenie mi dokonca vystavil lekar v nemocnici na pohotovosti, lebo som to musela oznamit zo dna na den kvoli urcitym okolnostiam a moj gynekolog mal dovolenku.

lavinis
19. mar 2015

http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

tu sa dočítaš, ze zákonník práce neukladá za povinnosť, aby to bola tehotenská knižka, len že to máš písomne oznámiť a potvrdiť od lekára, takže podľa mňa by malo stačiť potvrdenie od lekára a nemôžu vyžadovať tehotenskú knižku.

mircalla
19. mar 2015

@kittyjuliette ja som to davala na personalne - je to oznamenie tehu, bezny postup
urcite sa tymto vedenie nezaobera, tieto veci riesi personalne
a tiez som ju nefotila celu

juditka_d
19. mar 2015

@kittyjuliette samozrejme ze mu ju nemusis odovzdavat celu. Urob si scan prednej strany, ak im to nebude stacit, prines potvrdenie od lekára v ktorom si týždni tehotenstva. Nie si povinná predložiť zamestnávateľovi celú knižku, vonkoncom keď tam máš osobné zdravotné údaje (cytológia, výsledky moču...)

cyclo_danka
19. mar 2015

urcite im nemusis odovzdavat knizku, ved to je porusenie lekarskeho tajomstva.

hanka_april
19. mar 2015

@cyclo_danka porusenie lekarskeho tajomstva by to bolo ak by udaje poskytol lekar bez tvojho vedomia 🙄

Co sa tyka oznamenia bohato staci list a ako priloha prefotena prva strana a ak z nej chces nieco zabielit mozes

kittyjuliette
autor
19. mar 2015

Pred cca troma tyzdnami som svojej veducej dala prefoteny vysledok z ultrazvuku,na ktorom je peciatka lekara,tyzden tehotenstva v ktorom som v tom case bola,dnes som poslala scan z prednej strany z tehotenskej knizky a dostala som odpoved,ze ju musim odovzdat a ona si ju oscanuje celu,normalne ma to vytocilo,len som nechcela vyskakovat,kym neviem,ako to vlastne je...

evitka83
19. mar 2015

davala som potvrdenie od lekara o tehu a prefotenu prvu stranku tehu knizky, nie celu

mircalla
19. mar 2015

@kittyjuliette tak to je ozaj velmi nestandardne....a teda ozaj u nas toto riesilo personalne a nie nadriadeny......a uz vobec ju mas pustat z ruky a odovzdavat? to by som odmietla
ved to je len kvoli potvrdeniu tehu,ostatne je sukromne...

cyclo_danka
19. mar 2015

@hanka_april OK, nespravne som sa vyjadrila... Myslim to tak, ze zamestnavatel nema pravo vyzadovat tieto udaje od zamestnanca. Ved aj ked sa vypisuje PN-ka, tak na papier, ktory ide zamestnavatelovi, sa nepise diagnoza. Takisto ked sa vydava posudok k zdravotnej sposobilosti, nepisu sa tam ziadne diagnozy, len vseobecne vyjadrenie. Ja by som urcite tu knizku zamestnavatelovi neodovzdala, nema pravo ju ziadat. Vypytala by som si od lekara samostatne potvrdenie, ako tu uz niektore uviedli.

kittyjuliette
autor
19. mar 2015

No ze ona si ju v kancelarii oscanuje a vrati mi ju....ale tak to je akoby mi listovala v zdravotnej karte,nepaci sa mi to

mircalla
19. mar 2015

@kittyjuliette Suhlasim, to je divne. naco su jej vsetky tieto informacie.nemozes sa opytat na personalnom?
ja som napriklad uzavrela kvoli uveru zivotne poistenie (v podstate ma k tomu banka donutila), s tym, ze pytali od mojho gyndosa udaje o mojej poslednej operacie cysty a aj vysledky histologie...to som bola dost vytocena

cyclo_danka
19. mar 2015

A myslim, ze ak odkazes veducu na zakonnik prace, ako Ti poradila lavinis, tak nebude mat cim protiargumentovat. Ci ta Tvoja veduca nie je jednoducho zvedava... 😀

lavinis
19. mar 2015

@kittyjuliette a čo keby si im skrátka doniesla potvrdenie od lekára, že si tehotná + písomne im to oznámiš. Možno im to bude stačiť. Podľa mňa to je vedeniu jedno, to si len personalisti tak zaviedli. Ale môžem sa, pravdaže, mýliť.

veronikasa
19. mar 2015

Pokial ja viem, zamestnavatel si ju od teba nema co pytat, to je medzi tebou a doktorom. Musi mu stacit potvrdenie od lekara.

kittyjuliette
autor
19. mar 2015

Ja nemam kontakt na personalne oddelenie.u nas je to tak-casnici ked nieco potrebuju,povedia mne-veducej smeny,ja manazerke a ked treba,ta to riesi s kompetentnymi,no ako u debilov,co vam baby poviem

lavinis
19. mar 2015

@kittyjuliette tak vedúcej smeny je do tvojej tehotenskej knižky teda už fakt nič...

mircalla
19. mar 2015

@kittyjuliette Urcite by som jej ju nedala - este, aby si ju fotila sama?

cyclo_danka
19. mar 2015

Zakonnik prace uvadza toto "(6) Tehotná zamestnankyňa na účely tohto zákona je zamestnankyňa, ktorá
svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom
lekárske potvrdenie."
Cize ziadna rec o tehotenskej knizke, proste napisat oznamenie a prilozit potvrdenie od lekara. Chapem, ze nechces "robit problemy", ale nenechaj sebou ani zametat. Je proste nepripustne, aby zamestnavatel od teba chcel osobne zdravotne udaje.

jaja018
19. mar 2015

@kittyjuliette ja som si od gynekologa nechala napisat potvrdenie tom ze som tehu a ze kedy asi bude nastup na MD. Žiadna tehu knižka!!!!

kittyjuliette
autor
19. mar 2015

Dakujem vam babulky,velmi ste mi pomohli,pretoze je neuveritelne,co si zamestnavatelia vymyslaju za moresy a clovek sa uz fakt aj boji nieco namietat

cyclo_danka
19. mar 2015

@kittyjuliette Je to zial tak, ze clovek sa boji o pracu. Na druhej strane, zamestnavatel si tiez asi rozmysli, ci bude porusovat zakon. Drzim palce a nedaj sa.

cyclo_danka
19. mar 2015

Este jedna vec, myslim, ze tu ide aj o ochranu osobnych udajov. V clanku o povinnostiach zamestnavatela som nasla tuto informaciu: "Rozsah a obsah spracovávaných osobných údajov musí zodpovedať účelu ich spracovávania a podmienke nevyhnutnosti dosiahnutia účelu." Pre informovanie zamestnavatela o tehotenstvie nie je nevyhnutne, aby si poskytla tehotensku knizku. Takze toto moze byt dalsi argument pre Teba.

mircalla
19. mar 2015

@cyclo_danka sikula🙂

cyclo_danka
19. mar 2015

@mircalla 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre