Morfologický ultrazvuk

Morfologický alebo „veľký“ ultrazvuk je pre nastávajúcu maminku mimoriadnou udalosťou. Lekár totiž počas neho podrobne skúma bábätko doslova kostičku za kostičkou a poslednýkrát predtým, ako sa dá tehotenstvo ukončiť zo zdravotných dôvodov, kontroluje, či je všetko v poriadku. Poď sa spolu s nami pozrieť, ako morfologický ultrazvuk prebieha a či sa ti oplatí doplatiť si jeho rozšírený variant.
morfologický ultrazvuk cena

Vďaka morfologickému ultrazvuku sa zvyšuje šanca, že sa včas odhalia niektoré vývojové anomálie.

Čo je to morfologický ultrazvuk a kedy sa vykonáva?

  • Ide o podrobné ultrazvukové vyšetrenie, ktorého podstatou je dôsledné preskúmanie bábätka, jeho chrbtice, orgánov a tvárových častí. Robí sa od 18. do 24. týždňa tehotenstva, no najideálnejším časom je 20. až 22. týždeň. Nielenže je vtedy bábätko dobre vidieť, pretože ho obklopuje optimálne množstvo plodovej vody, no takisto sa tu zohľadňuje aj otázka ďalšieho postupu, ak by lekár našiel niečo, čo sa mu nepozdáva. Vtedy sa totiž väčšinou pristupuje k ďalším vyšetreniam, ktoré by mali byť urobené čím skôr, pretože tehotenstvo je možné ukončiť zo zdravotných dôvodov do 24. týždňa.
  • Morfologickému ultrazvuku sa hovorí aj druhotrimestrálny screening, no môžeš ho poznať aj pod týmito názvami: veľký ultrazvuk, morfológia plodu či screening druhého trimestra.
    • Jeho rozšírenému prevedeniu sa zase často hovorí genetický ultrazvuk alebo genetické vyšetrenie plodu.
  • Keďže ide o najdôležitejší ultrazvuk v tehotenstve, toto vyšetrenie v plnom rozsahu a v požadovanej kvalite môže robiť len lekár, ktorý má potrebnú certifikáciu udeľovanú organizáciou The Fetal Medicine Foundation. Na internete certifikát ľahko rozpoznáš pod skratkou FMF a je zárukou nielen odborných znalostí daného lekára, ale aj toho, že má vo svojej ambulancii potrebné a kvalitné prístrojové vybavenie.
  • Základnú verziu druhotrimestrálneho screeningu prepláca zdravotná poisťovňa, no rozšírený variant už ňou hradený nie je, preto ak ho chceš absolvovať, musíš si ho zaplatiť sama.

Základná časť morfologického ultrazvuku

Aj základnú časť ultrazvuku by mal robiť lekár s kvalitným ultrazvukovým prístrojom, no väčšinou si naň „trúfne“ aj doktor v ambulancii, ktorá potrebné vybavenie nemá. Tým sa znižuje výpovedná hodnota tohto vyšetrenia a rovnako aj šanca, že sa zachytí prípadná vývojová vada. Vyšetrenie trvá približne 30 minút, v prípade nejakého nálezu sa čas strávený v ambulancii výrazne predĺži.

Lekár skúma:

  • hlavičku, krk a srdce so zameraním na 4 dutiny,
  • bruško, v ktorom sa už nachádzajú žalúdok, obličky a močový mechúr,
  • počet ciev v pupočnej šnúre, polohu bábätka a umiestnenie placenty,
  • odhad hmotnosti bábätka a posúdenie, či tento údaj súhlasí s aktuálnym týždňom tehotenstva,
  • steny maternice,
  • chrbátik a jednotlivé končatiny,
  • ak je bábätko správne otočené a chceš vedieť pohlavie, mal by ti ho prezradiť.

Rozšírený morfologický ultrazvuk – genetický ultrazvuk

Genetický USG je rozšírený o zobrazenie:

  • tvárovej časti dieťaťa – konkrétne ústa, pery, nos a profil tváre spolu s nosovou kosťou,
  • jednotlivých častí mozgu,
  • podrobné vyšetrenie bránice a srdca,
  • stav dôležitých ciev a ich prietoky,
  • zámerne sa vyhľadávajú anomálie, ktoré môžu svedčiť o závažnej vývojovej vade,
  • využíva sa aj 3D/4D zobrazovanie.

Čo sa dá zistiť vďaka morfologickému a genetickému ultrazvuku?

Podrobný prehľad o anatómií a orgánoch bábätka dokáže byť nápomocný pri odhalení množstva vývojových anomálií. Najdôležitejšie sú práve tieto ukazovatele:

  • Počet prstov na rukách a ich vyvinutie – anomálie môžu signalizovať vývojovú vadu.
  • Pľúca a žalúdok – štruktúra pľúc a naplnenie žalúdka plodovou vodou sú signálom, že sa telíčko bábätka vyvíja správne.
  • Srdce – chromozomálne vady často signalizujú práve anomálie na srdci, nedostatočne vyvinuté srdcové komory, atď.
  • Obličky – často sú zle vyvinuté pri genetických vadách. Stav močového mechúra zasa napovedá o tom, či obličky dobre fungujú.
  • Vylúčenie rázštepov – konkrétne rázštep tvárovej oblasti, prednej brušnej steny a chrbtice, ktoré môžu byť, no rovnako aj nemusia byť spojené s nejakou vývojovou chybou.
  • Vylúčenie prítomnosti tekutiny v niektorých oblastiach – ak sú niektoré telesné dutiny zaliate tekutinou, väčšinou je tento jav takisto spojený so závažnou vadou.

Výsledky druhotrimestrálneho screeningu

  • To, či je všetko v poriadku, sa dozvieš priamo v ambulancii. Len málo lekárov postupuje tak, že potrebujú čas na spracovanie informácií, a tak je mamička domov odoslaná bez zjavného výsledku.
  • Ak sa na ultrazvuku objaví nejaká anomália, zahajuje sa ďalší postup, pričom často je žena odoslaná na doplnkové vyšetrenia, ktoré by súčasné pochybnosti buď potvrdili, alebo vyvrátili. Ide napríklad o odber plodovej alebo choriových klkov – invazívne zákroky, ktoré síce nesú istú mieru rizika, no spoľahlivo určia, či je odhadovaná diagnóza správna alebo šlo o planý poplach.

Amniocentéza

Snáď neexistuje žiadna nastávajúca mamička, ktorú by neprepadol strach, ak jej lekár odporučí podstúpiť amniocentézu alebo inak povedané odber plodovej vody. Nejde o rutinné vyšetrenie v tehotenstve, preto si poď prečítať, ako amniocentéza prebieha, či so sebou nesie nejaké riziká a kedy sa zvykne vykonávať.

Odber choriových klkov

Odber choriových klkov nie je tak známy ako napríklad amniocentéza a práve preto môže nejednu nastávajúcu mamičku vystrašiť, ak jej lekár toto vyšetrenie odporučí. Poď si prečítať, ako biopsia choria prebieha a prečo ti ju doktor môže navrhnúť.


Zoznam lekárov, ktorí majú certifikát na genetický ultrazvuk

Pavol Babjak Denisa Chovancová Karol Dokus
Erik Dosedla Peter Feldmar František Grochal
Martin Hlaváčik Jozef Janovský Martin Juhás
Oľga Káčeriková Štefan Kožuškanič

Preplácanie morfologického a genetického ultrazvuku zdravotnou poisťovňou

  • Základná časť morfologického ultrazvuku je síce preplácaná zdravotnou poisťovňou, avšak ak tvoj lekár toto vyšetrenie nevykonáva, môže ťa odoslať na iné pracovisko.
    • Po správnosti by ti mal dať odporúčanie na ambulanciu, ktorá ti ho taktiež urobí zadarmo a v základnom rozsahu, no môže sa stať, že si rezervuješ termín na súkromnej klinike, ktorá zmluvu so zdravotnými poisťovňami nemá. V takom prípade si budeš musieť vyšetrenie uhradiť, no väčšinou už takmer všetky súkromné ambulancie ponúkajú iba rozšírený variant vyšetrenia.
  • Genetický ultrazvuk, teda obšírnejšiu verziu morfologického ultrazvuku, zdravotná poisťovňa neprepláca. Na Slovensku tento typ usg vyšetrenia v tehotenstve vykonáva len 11 lekárov a cena sa pohybuje od 50€ do 100€.
    • Výnimkou je situácia, kedy je žena odoslaná na genetický ultrazvuk z dôvodu, že predošlé vyšetrenia v tehotenstve poukázali na nejaký problém, prípadne sú ohľadom zdravotného stavu bábätka nejaké pochybnosti. Vtedy je genetický ultrazvuk podmienený zdravotným aspektom a poisťovňa by ho mala uhradiť.

Video: Vďaka morfologickému ultrazvuku prídeme na vrodené vady dieťaťa skoro

Rozhovor s primárom prenatálneho centra ProCare MUDr. Michalom Holáňom

Čo vo videu zaznelo:
00:16: Kedy je najvhodnejší čas na morfologický ultrazvuk?
00:38: Čo to vlastne ten morfologický ultrazvuk je?
00:55: Čo všetko vieme vďaka morfologickému ultrazvuku vyšetriť a zistiť včas?
5:52: Ak sa vďaka morfologickému ultrazvuku zistí, že niečo nie je v poriadku, čo mamičku čaká?
7:35: Je ultrazvuk pre dieťatko nebezpečný?
8:57: Je morfologický ultrazvuk povinný?
9:42: Mamička by mala absolvovať tri ultrazvuky - v ktorých týždňoch tehotenstva sa odporúčajú?
11:27: Môže prísť budúca mamička na vyšetrenie s doprovodom?
12:09: Ako dlho trvá samotné vyšetrenie?
13:03: Aké sú najväčšie plusy tohto vyšetrenia?


Najčastejšie otázky o morfologickom ultrazvuku (druhotrimestrálnom screeningu)

  • Kedy sa mám na genetický ultrazvuk objednať?

Ak máš záujem o rozšírený variant morfologického ultrazvuku, objednaj sa naň v dostatočnom predstihu – na Slovensku ho robí len 11 lekárov. Pokojne do vyhliadnutej ambulancie zavolaj po prvotrimestrálnom screeningu a informuj sa, či sa môžeš objednať hneď, alebo máš na to myslieť o trošku neskôr.

  • Je morfologický ultrazvuk povinný?

Ani jedno z vyšetrení v tehotenstve nie je povinné – či už hovoríme o tých, na ktoré máš nárok, alebo o vyšetreniach, ktoré zdravotné poisťovne nepreplácajú. Každopádne nie je dôvod odmietnuť aspoň základnú verziu tohto ultrazvuku. Okrem toho, že uvidíš bábätko, dostaneš aspoň pár dôležitých informácií o jeho zdravotnom stave.

  • Čo sa stane, ak podozrenie z morfologického ultrazvuku potvrdí amniocentéza?

Žiaľ, život prináša aj takéto situácie a vtedy ti genetik poskytne všetky informácie ohľadom daného ochorenia, ktoré bábätku našli. Dozvieš sa, o akú vývojovú či genetickú vadu konkrétne ide, či má dieťatko možnosť prežiť po pôrode a či sa tento problém nedá napríklad riešiť komplikovanou operáciou, keď už bude bábätko na svete. Takisto ťa však informuje aj o možnosti umelého ukončenia tehotenstva, ktoré je možné vykonať do 24. týždňa tehotenstva.

Interrupcia

Život sa s ľuďmi občas nemazná, a tak si sa možno aj ty dostala do nepriaznivej situácie a práve premýšľaš nad interrupciou, teda umelom potrate či ukončení tehotenstva. S rozhodnutím ti, žiaľ, pomôcť nedokážeme, ale vieme ti poskytnúť dôležité informácie o tom, ako tento gynekologický zákrok prebieha, čo ťa čaká pred ním a po ňom.


Mohlo by ťa zaujímať

Ultrazvukové vyšetrenie v tehotenstve

Zatiaľ čo niektoré nastávajúce mamičky sa ultrazvuku v tehotenstve nevedia dočkať, iné sa tohto vyšetrenia trochu obávajú a zvažujú, či je pre bábätko bezpečné. Koľko ultrazvukov približne počas tehotenstva absolvuješ, ktoré sú dôležité a aké si budeš musieť zaplatiť sama? Aj to sa, okrem iného, dozvieš v našom článku.

OGTT (orálny glukózový tolerančný test)

Cieľom glukózového tolerančného testu (OGTT) je včas odhaliť prípadný vznik tehotenskej cukrovky. Hoci sa z neho stal medzi budúcimi maminkami nemalý strašiak a určite si si aj ty na internete prečítala, aký to bol pre niektoré ženy nepríjemný zážitok, neznamená to, že ty ho nezvládneš ľavou zadnou. 🙂 Prečítaj si, či je nutné sa naň nejako špeciálne pripraviť, prečo sa vlastne vykonáva a čo presne ťa počas testu čaká.

Tehotenská poradňa

Akonáhle ti lekár potvrdí tehotenstvo, stanú sa pre teba aktuálnymi návštevy tehotenskej poradne. Čo ťa v tehotenskej alebo prenatálnej poradni čaká, ako často do nej budeš chodiť a s čím všetkým sa môžeš lekárovi zdôveriť? Aj to sa okrem iného dozvieš v našom článku.


Viac o tehotenstve na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady aj dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s morfologickým ultrazvukom

Priemerné hodnotenie:
Máš skúsenosť s morfologickým ultrazvukom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke