Som v 5. týždni a rozmýšľam nad potratom

nikky1905
1. dec 2021

Žienky idem si k vam pre radu. Som v 5tt a rozmýšľam nad potratom. Nie kvoli sebe, ale kvoli otcovi dieťaťa. A ja si neviem predstaviť byť slobodnou matkou. Nemam rodičov, ktorý by mi pomohli.
Prosím poraďte mi co robiť už som zúfalá.

pribinak
1. dec 2021

@nikky1905 čo robiť? Prebrať zodpovednosť za svoju nezodpovednosť (ochrana, zlý vyber partnera)
Ak si netrúfas sama na dieťa, čo chápem, tak je tu možnosť porodiť v režime utajeného pôrodu a dieťa pôjde na adopciu.

nikky1905
autor
1. dec 2021

@pribinak dieťa sme chceli. A keď to prišlo zmenil sa na nepoznanie.
Viem, ze to moja chyba. Teraz len nájsť to najvhodnejšie riešenie.

pribinak
1. dec 2021

@nikky1905 prečo je to tvoja chyba? Veď on je zodpovedný rovnako ako ty.

nikky1905
autor
1. dec 2021

@pribinak nemala som mu to dovoliť. Každý deň premýšľam čo robiť.

beata_k
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nadazdi
1. dec 2021

@nikky1905 si v 5tt takze ti týždeň mešká menzes, za týždeň sa zmenil na nepoznanie? Či ste sa len pohádali? Ak to čo prišlo, nazývaš teraz dieťa, prečo ho potom chceš zabiť? Keď ste niečo chceli, tak si to chcela ty a chcel to aj on nie? Veď nie ste jeden celok.. Čo sa zrazu zmenilo v tvojom chcení?

pribinak
1. dec 2021

@nikky1905 ešte nič nerob, aby si potom neľutovala.

nikky1905
autor
1. dec 2021

@nadazdi Povedal mi ze mam ist na potrat ze to je najlepšie riešenie. Ano zmenil sa keďže vravel ako sa o všetko postará a zrazu to nechce. Ano chcela som kompletnú rodinu! Nie ze budem sama s babom zit a odtrhat mu od ust. Nechcem mu dat také detstvo aké som mala ja.

cyberk
1. dec 2021

urcite chod na potrat a s nim sa rozijd.. zacni novy zivot a pracuj na sebe 🙂 aby raz ked sa rozhodnes mat dieta si ho vedela aj dobre (v pripade aj bez partnera) zabezpecit

pribinak
1. dec 2021

@nikky1905 potrat nie je dobre riešenie, u nás je to veľmi tabuizovana téma, ale z toho môžeš mat vážnu traumu, najmä ak máš jediný dôvod potratu sklamanie z chlapa
Si len v 5tt, aj on sa mize ešte zobudiť a premyslieť si veci
Máš aj iné možnosti, napr dať dieťa na adopciu, do pestúnskej starostlivosti. Nemusíš ísť hneď na potrat

nadazdi
1. dec 2021

@nikky1905 čo máš 15 a objednávaš si v mekači burger? Keď raz chcem dieťa, tak ho chcem a nie že si budem diktovať ako ho chcem.. čo keby to prijal, všetko by bolo super a narodilo sa vám postihnuté dieťa? Alebo by celé noci plakalo a on by proste od vás odišiel.. zas by si sa vzdala dieťaťa a hľadala svoje šťastie aby bolo v kompletnej rodine? Máš zjavne nejakú traumu ktorú si v sebe nosiš, neviem či ti potrat v tejto situácii prospeje.. ale ani neviem či je vhodne prenášať tie tvoje traumy do dieťaťa ak by si sa rozhodla si ho nechať.. rob čo chceš, ale vyhľadaj odbornú pomoc..

jaskolka
1. dec 2021

Čiže "chceli ste dieťa" urobili ste si ho, ty si zistila, že si tehotná, a v ten deň ta on poslal na potrat? Si v 5 týždni co si včera to zistila a už toto riešite?
Ako sorry, ste vy obaja kompletní? Koľko máte rokov? Budem asi za zlú, ale tak pár faciek by ste obaja potrebovali... Lebo skutočne sa správate ako rozmaznané hlúpe detiska... A obaja!
To nie je, že "chcem žemľu a potom už chcem chlieb"
Spamatajte sa obidvaja...

zuzka565
1. dec 2021

Ja som bola na potrate. Môj priateľ začal byť alkoholik a keď mal vypite tak som aj dostala od neho. Proste stalo sa a otehotnela som. Bola som mlada, škola predo mnou... Každý má nahovárať na potrat. Tak som teda šla. Keby som vedela vrátiť čas tak to isté neurobím. Každý deň myslím na to nenarodené dieťa. Teraz mam dvoch uzasnych chlapcov som za nich vďačná Bohu. Ale stále rozmýšľam ze aké by bolo to dieťa. Takže to je moja skúsenosť. Už nikdy viac aj keby by som to mala mat ako kolkvek ťažké aj keby mali na mňa ukazovať to dieťaťa za to stojí takú lásku nedá žiadny chlap a hlavne je nevinne.

lucia147852
1. dec 2021

Nechodí po svete chlap, kvôli ktorému by som zabila svoje dieťa. A ty si láskavo uvedom že plodenie deti neni hra ani šport. Buď si to dieťa chcela, alebo nechcela. Ty tuším ale robíš len to, čo ti povie chlap. Nebola by si ani prvá ani posledná slobodná matka. Tak naber sebavedomie, postav sa na svoje nohy a nerozhoduj sa podľa pocitov, ktoré môžu byt každú hodinu iné a už vôbec nie podľa blbca

janinah
1. dec 2021

Už si jednu veľkú chybu urobila.ze si si vybrala nesprávneho chlapa.twraz mienis urobiť ešte väčšiu a to zabiť vlastné dieťa.spamataj sa...pogoogli.nladaj info o ľuďoch.ktori pomáhajú slobodným matkám.nie si taká prvá ani posledná...lepšie žiť s dieťaťom hoc skromné.ako nedať mu ani najmenšiu šancu vidieť slnko...

nikky1905
autor
1. dec 2021

@nadazdi prišla som si tu po radu zo zúfalstva a nie urazanie z tvojej strany.

mimikarol
1. dec 2021

@nikky1905 bože prečo? V živote nepochopím takúto najväčšiu nespravodlivosť na svete. Ženy ako ja, čo každý mesiac dúfajú že nedostanú krámy a že už konečne sa im podarí otehotnieť. A ženy ako ty. Čo rozmýšľajú nad tým, ze pôjdu na potrat, zabijú dieťa lebo preto.... Ach bože...výkrik do tmy. Nepotrebujem žiadnu odpoveď....

nikky1905
autor
1. dec 2021

@mimikarol ja viem o to viac ma to bolí, že som sa dostala do takej situácie že o tom vôbec premýšľam.

any_soj
1. dec 2021

@zuzka565 wow. Vďaka za tvoje svedectvo.

lavienocka
1. dec 2021

@nikky1905 určite si dieťatko nechaj, môžeš rodiť utajene a dat ho na adopciu, to je vždy lepšie riešenie. Veľa párov nemôže mať deti a dali by tvojmu dieťatku všetku lásku. My tiež nemôžeme mať deti, prosím neurob tu chybu, aby si išla na potrat. Mat dieťa je obrovský dar, najväčší čo môžme na tomto svete dostať. ♥️

konulka20
1. dec 2021

@nikky1905 tu ti nikto neda odpoved , ktora bude pre tvoj pokoj v dusi tersz ci potom.. treba si velmi zvazit pre a proti , lebo po potrate mnohe psych trpia.. cesta je vzdy , aj ked klukata, drzim palce nech je to dpravne rozhodnutie

nadazdi
1. dec 2021

@nikky1905 ja som ťa neurazila, to že zažívaš traumu zo svojho detstva v nekompletnej rodine nie je urážka ani výsmech, je to čistý fakt.. na koniku ti nikto neporadí, na to treba odborníkov.. do tvojho psychického stavu by som sa bála ísť na potrat, je to totiž ďalšia rana, nech si hocijako zdovodňuješ že spravíš správne, vždy to v tebe bude.. avšak vychovávať dieťa sama a prenášať na neho svoje traumy, ostane len v rovnakej pozícii ako si ty teraz..

betulinka1
1. dec 2021

@nikky1905 máš pravdu, že je to ťažké pre slodobne matky bez rodičov. Toto si neviem ani predstaviť. Ostala som tiež sama tehotná ale mala som skvelých rodičov vždy po ruke. Bez nich by som to nezvládla. Ak by som ich nemala, išla by som na potrat, presne s tých istých dôvodov ako si pýsala ty. Teda aj som nad tým premýšľala ale mala som 33 rokov, takže rozhodol za mňa aj môj vek. A aj napriek podpore rodičov som bola 3 roky úplne na sračky. Malý mal kolíky, ja som pracovala od jeho roku a pol, každý jeden zub horuckoval alebo celé noci nespal. Akoze už by som to nechcela znova zažiť aj keď ho milujem najviac na svete, vlastne som si ho poriadne ani neužila, lebo som kmitala v domácnosti, v práci, okolo dieťaťa bez žiadneho času pre seba. Až tak od jeho 3 rokov to bolo viac v pohode.

nikky1905
autor
1. dec 2021

@betulinka1 ďakujem za porozumenie z vašej strany.
Viem, že by som bábätku dala všetku lásku sveta, ale som realista a z lásky neuzivim dieťa.
Keby som mala niekoho kto by mi vedel postrazit a ja by som mohla chodiť do práce viem ze by som to zvládla aj sama. Ale momentálne som v také situácií kedy rozmýšľam čo robiť a neviem čo je správne.

any_soj
1. dec 2021

@nikky1905 ahoj. V prvom rade - mrzí ma, aké neprijemne útočné sú niektoré komentáre. Sú ženy, ktoré by v tvojej situácii rovno šli na potrat a nikto by ich neriešil. A sú aj mnohé, ktoré dieťa mali (moja kamarátka napríklad v 18 s násilníkom, následne chcela odísť a zistila že je tehotná. Odišla, má dvoch synov po roku, už veľkých, a hoci zvažovala potrat, je neskutočne vďačná lekárovi, ktory ju podporil na potrat neísť. Ak by si chcela, skontaktujem vás 🙂 ). Skús prosím skontaktovať poradňu Alexis (alexisporadna.sk), sú tam skvelé ženy. Možnosti pomoci sú a oni poradia psychologicky, právne, materiálne... Je to u teba veľmi čerstvé, neurob unáhlené rozhodnutie pod ťarchou stresu či strachu. Moja rada - počkaj do pôrodu. Ak sa do dieťaťa zamiluješ, môžeš si ho nechať a láska ti dá silu na všetko. Ak k nemu nebudeš nič cítiť, môžeš ho dať na adopciu - na malé dieťa sa čaká na Slovensku roky, rovno z pôrodnice pôjde k novej rodine. Úloha mamy je dôležitá vždy, ale nenahraditeľná len prvých 9 mesiacov. Potom ťa už môže zastúpiť niekto iný. (Aj my máme syna v pestúnskej starostlivosti). Tvoje dieťa už žije, už si mu darovala život. Čakáš dieťa neznamená, že čakáš, kým raz príde - čakáš len, kým ho objimeš rukami. Zatiaľ ho objimaš lonom.
Ešte k budúcnosti - veľmi ma mrzí, ako sa tvoj chlap zachoval. Je pravdepodobné, že sa nezmenil, len ukázal pravú tvár. Odporúčam ti skvelý podcast Ako si nezobrať teľa, prvá časť - 10 spôsobov ako vstúpiť do zlého vzťahu - veľmi trefne opisuje, čo si všímať na človeku, aby som vedela, aký je naozaj a či je vôbec schopný milovať. https://open.spotify.com/episode/2iBa0NjaAmII7h...

cecilia29
1. dec 2021

Určite kontaktuj poradňu Alexis https://alexisporadna.sk/ poradia ti ale máš možnosti - napr aj anonymný pôrod či rôzne projekty ktoré pomáhajú mamičkám v núdzi. Pomohli už mnohým mamičkám . Určite sa v takej situácii poraď s niekým kto má veľa skúsenosť ako oni. Nevzdávaj sa svojho dieťaťa,to je ako keby si zabila kúsok seba. Drž sa

majk0986542257
1. dec 2021

@nikky1905 mam 17r...svojho otca ani nepoznám moja mama od začiatku bola slobodná matka ..nemám a nemala som ani odčina a vieš čo??? Mi je vynikajúco...budeš úžasná matka neboj sa všetko zvládneš ...

nikky1905
autor
1. dec 2021

@any_soj z celého môjho srdca vám ďakujem za vašu odpoveď. Toto boli slová, ktoré som možno potrebovala tak veľmi počuť.

any_soj
1. dec 2021

@nikky1905 a ešte k stráženiu, rodičom... som si istá, že aj toto sa dá vyriešiť. Nejaká zodpovedná dôchodkyňa v okolí bez vnúčat by mohla pomôcť, kľudne aj za finančný príspevok (ak by si našla napríklad prácu na čiastočný úväzok). Možno nie na strašne veľa hodín, ale tiež to nie je nič, veď ani rodičia by nemohli stále. Okrem poradne Alexis aj projekt Aliancia za život a rodinu vedia pomôcť. Na tejto stránke dole je možnosť im napísať ak potrebuješ pomoc - viem, že riešili napríklad aj ubytko pre mladú študentku tehotnu a podobne. Jeden z organizátorov je môj kamarát. Myslím, že pomôcť ti zohnať niekoho na stráženie pre neho nebude problém (ak by si dieťa nedala na adopciu). https://www.cenapotratu.sk/

majk0986542257
1. dec 2021

@nikky1905 dieťa za to nemôže....ty si matka ty si hlavná ja mam 17 a otec mi ani nechýba 😂nikdy som ho ani nepotrebovala som jedináčik mam 17 a mama je 17 rokov slobodná matka a mne ako sa vraví mužská ruka nechýba .zvládneš to si mala baba a určite nájdeš iného lepšieho chlapa ktorý bude chcieť aj tebe aj to malé prajem veľa sil a všetko dobre

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre