Ako dlho mám užívať kyselinu listovú?

iva98
22. mar 2012

Baby, viem ze o listovke je tu toho vela, no nikde som sa poriadne nedocitala, do kedy ju treba brat... Mne po nej byva velmi zle a uz som zufala.... Teraz som ukoncila 16 tt a podla sestricky, ju musim brat stale! Preto chcem zistit do kedy ste ju bravali vy, a ci aj vam takto byvalo po nej zle...resp. ked ste ju nebravali, ci to malo nejake nasledky.. Dakujem vopred za odpovede

zuj
22. mar 2012

Ja som kys. listovu ani ine teh.vitaminy nebrala vobec, moj gynekolog mi povedal, ze najucinnejsie je brat ju este skor ako chces otehotniet, teda cca 2-3 mesiace predtym, potom vraj nema az taky velky vyznam...Neviem, ci ma tvoja sestricka nejaky med. dovod, pre ktoru ju mas brat, ale pokial ti nerobi dobre, tak by som sa sa riadila svojou vlastnou intuiciou a nebrala ju...

d_anica
22. mar 2012

@iva98 Ja som brala jeden preparát s kyselinou listovou a ešte inými zložkami do konca prvého trimestra, pre istotu. Ale ak si zdravá a pestro sa stravuješ už to brať nemusíš. Ani iné vitamíny. Mne doktor povedal, že keď sa to je celé tehotenstvo rodia sa potom veľké bábätká, v podstate sú ,,nadvýživené", takže je to úplne zbytočné.

iva98
autor
22. mar 2012

@zuj dakujem velmi pekne, si ma potesila 🙂 Som sa rozhodla ze brat ju uz vobec nebudem, myslim ze keby som mala nedostatok nejakeho vitaminu tak ze telo by si ho samo zaziadalo. No konecne sa citim po 4 mesiacoch vyborne a teraz mozem povedat ze si tehu uzivam ako sa patri.. No po listovke som len doma lezala, lebo som stale zvracala a dokonca som ledva z postele vstala... Kedze mam uz ukonceny 16 tt myslim ze dietatku by sa bez tej listovky nemalo nic stat

iva98
autor
22. mar 2012

@d_anica praveze ked som brala listovku som do seba nic nedostala a dokonca som chudla. zelenina, ovocie, mäso neprichadzalo do uvahy..a teraz ?? zrovna som dojedla 4 paradajku :D a cely tyzden som pojedala ladovy salat co mi tak prisiel na chut... po 8 mesiacoch som dokonca dostala chut na prazenicu a nic mi z nej nebolo!! A o babätkach ktore sa rodia väcsie som uz pocula, vraj to je z tych vitaminov, a ze hlavne vtedy, ked zena pocas tehotenstva berie viac vitaminov ako potrebuje, len sama o tom nevie ze v podstate su pre nu nepotrebne...

d_anica
23. mar 2012

@iva98 Presne tak, keď sa žena normálne stravuje, tak nepotrebuje navyše do seba pchať vitamíny. Mne teda z listovky nič nebolo, ale keď ti je z toho zle duplom by som to nebrala... Tak želám príjemný zvyšok tehotenstva a zdravé bábätko 🙂 a užívaj si voľný čas kým je, strašne rýchlo to letí 😉

jespera
23. mar 2012

@iva98 ked ti nerobi dobre tak ju neber, pripadne vyskusaj inu znacku alebo inu kombinaciu. Ked to nepojde, tak sa snaz jest kazy den nieco zelene - salaty..ide jar, idealne napestuj doma aby to nebolo striekane🙂, alebo pozri potraviny co obsahuju kys. listovu...alebo si daj tabletku aspon kazdy druhy den s jedlom - vela tekutin....mozno si skusala..

petkave
23. mar 2012

@iva98 ja som ju brala prvý trimester, lebo som mala hematóm a mudr mi ju predpísala. Acidum folicum, mám taký dojem. V 2. a 3. trimestri som brala calibrum mami, aby som si doplnila vitamíny a minerály. A okrem iných tam bola aj kys. listová. Možno by si mohla vyskúšať takéto niečo.

petkave
23. mar 2012

@iva98 nedávno to dávali v Reflexe na markíze o tých väčších bábätkách, že je to blbosť. To by si musela jesť iné kvantá tých vitamínov. Veľké bábätká sa rodia z iných príčin - cukrovka, genetické predispozície a pod.

xenicka13
23. mar 2012

ja som brala 3 mes. pred pocatim a do toho 12tt. preventivne potom je uz babatko hotove 🙂 a uz iba rastie

emka1
23. mar 2012

@iva98 ... podla genetickeho vysetrenia, ktore sme si dali s manzelom urobit este pred prvym otehotnenim, nam zistili, ze mame predispoziciu na dieta s rastepom chrbtice, preto mi odporucili brat pred otehotnenim aj pocas prvych 3 mesiacov kyselinu listovu. Kedze mi bolo takmer do konca 5 mesiaca v kuse zle a este som skoncila na infuzkach v nemocke, brala som listovku nepravidelne, nastastie sa nam narodila krasna velka takmer 4 kg dcerka. Tehotenske vitaminy som tiez pri nej brala asi do 20 tt, ale tiez len velmi sporadicky. Teraz pri druhej dcerke, som tehot.vitaminy vobec nebrala, prvy trimester som opat uzivala len listovku, a vyzera to tak, ze aj druha bude riadny 4 kg slonik 🙂 ... takze od uzivania vitaminov nezavisi velkost dietata .... bude to urcite genetikou, kedze aj ja som mala 4,2 kg ked som sa narodila 🙂. Neviem co je teda pravdy alebo nepravdy na uzivani listovky, ale pokial viem vyznamne vplyva na vyvoj nervovej sustavy a vyvin mozgu + tie rastepy, takze by som to nezanedbavala ....

sladkasue
23. mar 2012

kys.listova je doplnok - je dobre ju brat aj skor ako uz v tehotenstve... inak na pribalovom letaku najdes plno inych dovodov, preco ju uzivat - nie len v tehotenstve... pravda je taka, ze organizmu pomaha 🙂

iva98
autor
23. mar 2012

@d_anica ja uz ich brat nebudem..ak mi je dobre.... Dakujem velmi pekne, teraz si ho uzivam naplno coz sa doteraz nedalo. A ten cas..fuuuu ani neviem ako a uz som skoro v 5 mesiaci :D len nech tak rychlo bezi, ze budem mat uz porod za sebou 🙂 bojim sa ho ako cert svätenej vody :D

iva98
autor
23. mar 2012

@jespera praveze teraz sa neviem dojest ladoveho salatu a paradajok...kazdy den to "chalujem" ako srotovnik :D tu si to nemam kde vypestovat kedze niesom doma....doma sice byvame v byte tiez, ale mame vlastnu zahradku..takze doma by to slo, no tu nie..a tu listovku som skusala aj tak, aj tak jest a stale mi bolo zle...

iva98
autor
23. mar 2012

@petkave lenze ja zijem v Nemecku a tu su ine vitaminy. O takom vitamine keby som povedala dr, by sa divala na mna ze co to je... Oni tu maju Folverlan tu listovku...a barala som tiez este nejake vitaminy, ale nazov si uz nepamätam....a z nich mi nic nebolo... v pondelok idem na krv, tak uvidim co povie, resp co mi zase da....

iva98
autor
23. mar 2012

@xenicka13 ved presne to som vravela... ze prvy trimester kym sa dietatko vyvija, lebo potom uz len rastie... dala som si tu v 13tt urobit screening, ktory som mohla ale nemusela. zaplatila som si zan 100e, lebo som chcela mat istotu ze baby je v poriadku... vsetko ma vyvinute tak ako ma mat, dokonca srdiecko mu bije velmi pekne, takze bolo vsetko ok... aj vysledky krvi z labaku co sa k tomu screeningu robili, potvrdili ze vsetko ok...tak si myslim ze uz by to nemalo mat ziaden nasledok

iva98
autor
23. mar 2012

@emka1 ako som napisala xenicke, aj ten screening potvrdil ze je vsetko ok..sice neviem ci sa to na nom da zistit, myslim ten raspet, ale podla mna ano. ja som postudovala vela stranok o listovke, a docitala som sa, ze v par pripadoch brali zeny listovku pred otehotnenim, aj pocas tehu a sa im narodili deticky s rastepom. takze podla mna to moze mat, ale aj nemusi nasledky.... podla mna je raspet dedicny.... a u nas v rodine, musim poklopat s tymto nikto nemal problem

iva98
autor
23. mar 2012

@sladkasue ja budem asi zrejme nejaka vinimka, kedze mne z nej byva zle.... a dost....

mata30.4
23. mar 2012

@iva98 ja som ju uzivala do konca 8 mesiaca.... 😀

kali23
23. mar 2012

@iva98 nie si, aj mne z nej býva ťažko... 😀 inak aj mne je proti srsti brat ju, a taktiez aj všelijaké tie "tehotenske" vitaminy... teraz musim brat zelezo a z toho mam vzdy riadne zápchy... mne to príde, že do seba pchám niečo strašne umelé a chemické... 😒

iva98
autor
23. mar 2012

@mata30.4 woow tak to pekne dlho.... to by som ja sla asi do porodnice 40kilova :D kedze namiesto priberania chudnem...dokonca mam prikaz jest sladkosti a cokolady aby som mala kalorie..no po listovke to urcite nehrozi..

amouramour
23. mar 2012

ja som ju brala asi tyzden a to pred otehotnenim a sme tu a zdrave🙂cim menej chemie, tym lepsie

iva98
autor
23. mar 2012

@kali23 a beries ju aj napriek tomu ci nie? ja som definitivne prestala..radsej si dam zeleninu. inak zelezo beriem aj ja....ked som ho bravala rano, cely den sa mi odgrgovalo same hrdzave zelezo :D tak som po vyriesila tak, ze vecer pred spanim sa najem, za tym zoberiem zelezo a mam pokoj. a rano dokonca nemam problem ist na toaletu, len zo zaciatku som ostala zhrozena, ked moja stolica zmenila farbu skoro na ciernu :D

iva98
autor
23. mar 2012

@amouramour si moj clovek 🙂 skoda ze to nechape aj dr....

cherry1981
23. mar 2012

@iva98 Ja ju berem doteraz a budem az do konca 🙂

ktore
23. mar 2012

@iva98 aj ja som mala stolicu skoro ciernu.potom ma napadlo ze to od vitaminov.aj ja chcem uz vynechat kys.lystovu uz lebo sa mi to nejak nelubi brat.uz je aj tak jar a v zahradke uz pomali rastie zeleninka tak budem mat dost vitaminov.opytam sa doktorky,som zvedava co mi povie

kali23
23. mar 2012

@iva98 beriem ju v kombinacii s tym zelezom a je tam aj vitamin B... tak ked mi povedali, ze musim, tak musim... ale teraz to beriem kazdy 2 den... ja som aj predtym mala brať zelezo, ale vzdy mi to sposobovalo tie zapchy a ano, cierna stolica...
bohuzial ovocie a zelenina dnes obsahuje o 80% menej vitamínov ako kedysi... ☹
skusim si to davat na noc, ako ty ;)

iva98
autor
23. mar 2012

@cherry1981 ak by mi nebyvalo zle, asi by som dobrala celu 100ks krabicku a pokracovala dalej 🙂

iva98
autor
23. mar 2012

@ktore ja som prvy den po zeleze zlakala ze preboha co to je :D co sa mi to deje v zaludku :D a potom ma napadlo ze to bude urcite zelezom. Ja som si stale myslela ze aaaa taka mini tabletka mi urcite neuskodi, ved v prvom trimestri je normalne zvraciat....potom som na nu akosi zabudala a bolo mi lepsie, a jak som ju zacala zas brat pravidelne, bolo mi 2-nasobne zle... nechapala som ze preco... potom som 2 dni zabudla, bolo mi dobre a teraz ju neberiem uz 6 den a je mi vyborne. Dokonca aj sestricka bola zufala pri poslednej kontrole, ze ako to ze stale zvraciam. nechapala cim to je...skoro kazdy sa zhodol na tom ze najucinnejsia je aj tak prve 3 mesiace

iva98
autor
23. mar 2012

@kali23 skus, a daj vediet ci pomohlo 🙂

kali23
23. mar 2012

@iva98 a nemohla ti vadit nejaká iná zložka tých tabliet? lebo mne bývalo len ťažko, žiadne zvracanie...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre