Kedy sa robí prvotrimestrálny screening s UTZ?

kika6182
11. júl 2019

Ahojte zeny, zaujima ma otazka ohladom tejto temy. Moj gynekolog mi teda bral krv na tento screening, z ktoreho uz aj mam vysledky a momentalne som v 14+5 tt. Vysledky mi teda supol do knizky s tym ze som si to vsimla az doma a ani som nevedela ze mi nieco take robili, dost casto chodim na krv, aj teraz pred dvoma dnami som bola, a ked som sa spytala naco mi zasa beru krv tak vraj na nejaku genetiku. No ale prejdime k veci, mna zaujima PRECO mi nerobili ktomu screeningu aj velky ultrazvuk???? Vsade citam a pocujem vraj sa to robi cca v 13tt, a mne teda dal dalsiu poradnu az ked budem uz v 19+3tt. Ten ultrazvuk mam namysli ten co sa robi spolu s branim krvy na ten screening. Ked som sa pytala svojho gynda, povedal mi ze sa to robi az niekedy 20tt este aj tusim 20nieco povedal uz neviem presne, tak ako to je???? Som celkom dost nervozna z toho kedze citam vsade ze najlepsie je to robit v tom 13tt ze vtedy su vysledky naj. Dufam ze nic nezanedbava!

jancejance
12. júl 2019

@kika6182 ahoj neviem kde si čítala a počula o 13tt. Velký ultrazvuk sa robí, tak ako ti povedal lekár v 20tt a potom ešte v 30tt... možno myslíš nejaké iné vyšetrenie???

pertu
12. júl 2019

@kika6182 velky ultrazvuk by mal v 13tt robit akoze coho? ...najlepsie sa trafia rozmery dietata, ked sa meraju v nizkom tt, to nema nic so screeningom na VVV

zuzik307
12. júl 2019

ano, pri prvotrimestralnom screeningu sa robi aj ultrazvuk, nie "velky"= morfologicky, meraju sa nejake rozmery /sijove prejasnenie-NT/+ spolu s krvnymi testami sa to vyhodnocuje a urcuje sa pravdepodobnost vyskytu vvch...

h_petra
12. júl 2019

Neviem, ci velky, ale ano, v 13. tt sa ma robit screeningovy ultrazvuk. Netusim, preco to ho nerobil. Musis sa spytat lekara.

ikonica
12. júl 2019

V 12 tt sa meria sijove prejasnenie (NT) a nosova kosticka... U mna sa vdaka zlemu vypoctu tyzdnov gynom toto meranie premeskalo (a to podotykam nemam nepravidelnu ms a vedela som aj kedy cca bola ovu) tak ako aj odber krvi na kombinovany test... Moj doktor ani tieto merania nerobi... Bola som podobne rozcarovana ako ty... Baby tu hadzali svoje cisla a ja nic... Potom som bola na tripple testy 2x s 9 dnovym odstupom po 15 tt... Prvy vysiel pozitivny, druhy negativny... Tak som cakala na velke sono v 20tt... Tam sa ukazslo, ze babo je v poriadku, no dr. co mi ho robia, sa divila, ze nemam vysledky z 12tt, ze su to dolezite merania, ktore sa daju dokopy s tymi, ktore ona urobi v 20tt... Tak som len krcila plecami, ze ja za to nemozem, ze moj lekar ma blbo objednal na poradnu (riadil sa velkostou baba, nie velkostou podla ms a poposuval tyzdne cim sa skreslil aj prvy tripple test (raz bolo babo o tyzden mensie, na dalsej kontrole o tyzden vacsie ako podla ms) ... Takze tot moja skusenost.... Ak budem este raz tehu, objednam sa na ten prvotrimestralby screening sama... Alebo rovno zmenim gyna este predtym ako sa zacneme snazit.... Viac veci ma takto u neho prekvapilo... Ale... Chvalabohu je vsetko ok... V prvom tripple down 1:80, v druhom o 9 dni neskor 1:2900, velke sono bez znamok downa - na dalsie testy som uz nesla....

julka828
12. júl 2019

@kika6182 ano viem co myslim ja som ako prvorodicka tiez netusila ze sa nieco take v 13tt robi je to do 13tt lebo najlepsie to vedia skontrolovat lebo tam kazde babo rastie cca rovnako. Cize sa kontroluje aj to ci si v tom tyzdni podla menstruacie. Na mna uz v nemocnici v 36 tyzdni pozerali ako na blaznivu preco to nemam urobene. Takisto som maka len presne tie odbery v 16tt a oni v nemocnici sa ma asi 100krat pytali preco ma neposlala gynkoska na ten velky ultrazvuk. Nakoniec som zistila ze ako to ma nanho mala poslat a ona to ani nezmienila. Bola som vystresovana ako cert ale vsetko bolo v poriadku. Len sa este aj v dnoch okolo vypocitaneho porodu pozerali pri kontrolach do knizky a hladali ptesne ten ultrazvuk z 13tt. Ako som neskor zistila a pochopila ten ultrazvuk sa plati a nerobia ho vsade takisto ako ten po 20 tyzdni. Taze tym ze moja ho nerobila akosi zabudka spomenut ze nanho "MOZEM" ist !!!! Aj na ten po 20 tt ze sa treba niekde objednat dopredu. Vobec ma neinformovala o nicom. Len stale na kazdej poradni si odbila to co mala. Doteraz mam nanu nervy ked si nato spomeniem.

miadi
12. júl 2019

Medzi 12-14tt sa robi ultrazvuk meranie NT sleduje sa na krku hrubka takej tekutinky ktora casom mizne babatka s genetickou vadou zvyknu mat namerane viac. Moj maly mal 3.4mm pri takomto čisle jedno z 10 babatiek ma DS. U nas sa na geneticke testy kvalifikujes od 3.5mm no krvne vysledky boli zle tak ma zobrali na DNA test stym ze to preplatila zdravotna poistovna (Canada) Maly mal potvrdene DS a v 17tt mu prestalo byt srdiecko. Mas cudneho dr ze ti nic nevysvetli. Velky utz sa robi okolo 20-23tt

klaudia_kaja
12. júl 2019

V 8tt som mala prvý ultrazvuk na potvrdenie tehotenstva a vtedy som platila zaň 10€. V 13tt mi spravili bežné vaginálne sono, ani NT kostičku nemerali a ďalšie sono som mala v 21tt morfologické, kde som bola mimo svojho gynekológa a merali komplet celé bábätko, a teraz bude ďalšie v 30-31tt a po 36tt každý týždeň tuším mi to robili v nemocnici kde budem rodiť.
Každý doktor je iný niektorí robia sono každý mesiac, niekto to robí ozaj len 3x a niekto to robí keď sa mu zachce, myslím si že doktor nezanedbal nič, robí to aj ďalším xy tehulkam, ktoré k nemu chodia. Koľko krát ti brali krv? Buď ss berie na začiatku pre potrvdenie tehotenstva, ale to sa nepočíta.. berie sa v 12tt a potom v 16tt.. a ešte aj v 30tt .. a tým zisťuje vady a problémy ..

sapetka
12. júl 2019

Ano mne robili v 12-13t a potom v 20t velky morfologicky ultrazvuk. Nevien preco tebe nie zvlastne🤷‍♀️

pininka1
12. júl 2019

Súhlasím s tebou, aj moja gynekologická mi vždy kázala objednať sa na veľký utz aj v 12tt, minimálne preto, že potom v 20tt je o čo sa oprieť a porovnať. Pamätám si keď som bola u súkromného v 20tt už na druhý veľký utz že tam bola jedna pani a doktor sa jej pýtal že kde má výsledky z utz v 12tt a prečo na ňom nebola. Ale.zavisi to asi od pracoviská a zvyku lekára. Ja som pri všetkých troch deťoch absolvovala tento utz aj v 12 aj v 20tt, niekto chodí ešte aj po 30tt. Máloktorý gynekológ má totiž v ambulancii kvalitný stroj, resp je dobrý diagnostik a vie pozrieť všetko poriadne. Ja som teda mala radšej dušu na pokoji takto.

titla
12. júl 2019

Praveze tieto 3 ultrazvukove vysetrenia, v 11tt, 20tt a 30tt, su preplacane zdravotnou poistovnou. Vsetky ostatne su akoby navyse a u niektorych gynekologov treba za ne platit. Ale pri tychto troch sa sleduje sijove prejasnenie, morfologicky skrining a prietoky. Ja som mala z kazdeho samostatnu lekarsku spravu.

kika6182
autor
12. júl 2019

Velky ultrazvuk, no vsak viete ako som to myslela neviem presne ako sa to vola,ale podla toho co som napisala bolo snad jasne co myslim. Samozrejme to meranie babatka. Takze som super pochodila. V nedelu by som mala nabehnut na 15tt. Takze uz mozem ist akurat tak do .... Na 16tt co tu pisete , vobec absolutne nemam ist. Na dalsiu poradnu mam ist az ked budem 19+3. Cize mi ju dal az o 6tyzdnov. Akoze som fakt nasrata a zufala co toto je za idiota!!!! Takze uz si nemozem dat v 15tt urobit to vysetrenie sama ?

ikonica
12. júl 2019

@kika6182 ja som tak volala v 15tt zea sa objednam, ale bolo mi povedane ze najskor az v 20tt... Ze v 15 tt to nema vyznam... Lebo tie vysledky sa davaju dokopy s tym kombinovanym testom v 12tt a tripple v 15+nieco.. Pytaj sa dr, preco ti nebude robit odber na tripple...

Za mna... Odporucam ti objednat sa na velke sono uz teraz, byva tam stale naval... Nepotrebujes ani listok od svojho gyna... Budes to hradit sama... A uplne chapem tvoje rozhorcenie, kedze som si tym presla... Ak budem este raz rehu, tak uz budem mudrejsia... A po porode asi hned uz zmenim dr...

kika6182
autor
12. júl 2019

@ikonica ja dr zmenim uz teraz, najprv mu pekne dam najavo moj hnev ako moze byt taky nezodpovedny, a potom vezmem kartu a uz viac ho nechcem vidiet. To je strasne, takto zanedbavat pacientky!!

sapetka
12. júl 2019

@kika6182 skus zavolat, v 12tt sa normalne robi velky morfologicky uktrazvuk..nemusi to urobit priamo tvoj gyndos zavolaj k niektoremu ktory to robi a ma na to vybavenie

kika6182
autor
12. júl 2019

@sapetka lenze ja uz v nedelu idem na 15tt

sapetka
12. júl 2019

@kika6182 ano viem pisala si ale vravim zavolaj si a informuj sa

kika6182
autor
12. júl 2019

@sapetka dakujem vies co, volala som dalsiemu gynekologovi prave teraz a dakujem pekne co mi vravel, ved ma priam vysmial. Zacne mi tam vraviet ze on je urcite dobry gynekolog on vie co robi, a vravim mu ze tak asi nevie ked mi ten ultrazvuk nerobil, a zacal sa smiat jak idiot, ze odkial take veci mam. A vravim mu ze kamaratka k Vam chodi a vy ste jej to robili, a on ze tak nech Vas vysetri kamaratka dovidenia. Ako to kde sme uz ?.. Vazne?

kika6182
autor
12. júl 2019

A teraz som volala s dalsou gynekologickou, ktora mi povedala ze aj ked nemeral ze to zalezi iba od krvi..tak ja nerozumiem teda ? Ona vravela ze ona to robi ze meria, ale ze ak to neurobil tak to zalezi iba od krvi..tak ja uz neviem baby ze ako toje

sapetka
12. júl 2019

@kika6182 z akeho mesta si ? Normalne mu brali krv aj vysetrenie ci je vsetko ok ci sa vsetko pekne vyvija a dokonca mi aj povedal ze to bude chlapcek

kika6182
autor
12. júl 2019

@sapetka šaľa ..ja uz neviem, a neviem ci vobec ma zmysel to este riesit ked nik nieje ochotny. Oni sa tu medzi sebou poznaju tak nikto nepovie nanikoho nic zle, ked jednoducho povirm ze mi to nerobil tak to nerobil, hadam viem, nemal sancu ani kedy ked kazde vysetrenie mu trvalo max 5min, a ked nieco meria tak to vidim ze si tam robi tie sipky predsa, ale kazdy povie ze urcite mi to robil len ja otom ani neviem, tak robil teda ked to vravia...

kika6182
autor
12. júl 2019

@sapetka aj ked vravel ze v 20tt pojdem na ten ultrazvuk do BA takze z toho vypliva ze on nato ani nema zariadenie. Ale tak vravia ze urcite to robil, tak to robil, oni ,,vedia,, ved su lekari....

ikonica
12. júl 2019

@kika6182 neviem ci je to take jednoduche zmenit dr v tehu ale skus... A nerozculuj sa uz, nerobi to dobre babu... Pozeraj dopredu, co sa este da stihnut...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre