Placenta praevia marginalis v 17. týždni

alexis81
15. jún 2017

Ahojte zienky, hladala som nejake clanky a info o placente praevia marginalis, ale vsetko su stare prispevky... vcera mi dr.zistila tuto diagnozu, s tym ze od 9tt som zacala spinit a trva to stale dodnes, dennodenne. V 14tt som lezala kvoli spineniu v nemocnici ale na nic neprisli a az oo vcerajsej poradni v 17tt mi moja dr.na sone zistila placenta praevia. V papieroch mam napisane, ze "dolny pol placenty prekryva vnutornu branku". Na nete som nasla toto a nevie kde "sa mam zaradit" - ci placenta marginalis alebo partialis, resp.nebodaj totalis?
Podľa uloženia placenty sa rozlišuje:
1. nízke dosadanie placenty –zasahuje do dolného segmentu maternice, ale nesiaha dolným okrajom k vnútornej bránke a to ani pri pôrode,
2. placenta praevia marginalis – dolný okraj placenty siaha k vnútornej bránke. Počas pôrodu sa môže stať parciálnou (dochádza k postupnej dilatácii bránky, dolný maternicový segment sa vyťahuje hore),
3. placenta praevia partialis – placenta čiastočne prekrýva vnútornú bránku,
4. placenta praevia centralis (totalis) – placenta prekrýva celú vnútornú bránku.

Co to pre mna znamena a pre dieta?? Zevraj s touto diagnozou sa vzdy robi cisarsky rez. Mam klud.rezim doma, ziaden sex od 9tt do konca tehu, nic tazke nezdvihat a nerobit prudke/rychle pohyby. Mam doma 3.r. slecnu (prve tehu bezproblemove, ukazkove) takze je mi to velmi tazko, nakolko manzel je odcestovany na 3 mesiace v zahranici... Akakolvek zmena, krv/krvacanie hned hospitalizacia v nemocnici. Dakujem za kazdu odpoved, pomoc a radu.

evitka83
15. jún 2017

@alexis81 ty si este v tyzdni, kedy sa ti zvykne vytiahnut hore postupom casu ako maternica rastie, nerobila by som si starosti...keby som to vedela ked ja som bola tehu, tak by som si usetrila 10 dni na "uzasnom" oddeleni rizikovej gravidity na antolskej. Nijak specialne nevysetrovali a zrazu po 10tich ze vsetko v pohode, placenta uz je vyssie. A tiez som sem tam spinila. Ked sa da oddychuj, resp hraj sa s dcerou tak aby si nemusela vela dvihat a chodit aspon v ramci moznosti. Ale pokial viem, tak to znamena len to, ze placenta je ulozena tak, ze kryje porodny kanal, alepocas tehu nijak neohrozuje takato pozicia placenta v ramci maternice ani teba ani dieta. Skratka niekomu sa ulozi vzadu, niekomu vpredu a niekomu dole a vtedy je to placenta previa, z latinciny prekryvajuca alebo take nieco. Problem je to pri porode, ked kryje porodne cesty, ale to vidia vopred a vtedy sa robi cisarsky. Drzim palec

lucinka511
15. jún 2017

Nic len nenos nic tazke a odychuj.do 30tyz sa rastom maternice este vytiahne a aj rodit budes normalne.bude sa ti to sledovat.....ak by sa nevytiahla a prekryvala do porodu branku.tak mas cisarsky rez.....ale si v malom tyzdni.tak to este sa moze vytiahnut.....ja som kvoli tomu krvacala a vytiahla sa mi v 30tyz a rodila som normalne.....len ziaden sex.nenos nic tazke.nerob mtkave pohyby.

bohuslava8
16. jún 2017

@alexis81
mala som to
dcéra sa narodila prečasasne v 37tt,potom mi ostala v tele placenta adoktor ju musel doslova vytrhnúť
je v poriadku

lucinka511
16. jún 2017

@bohuslava8 to je ale bezne.ze ostane kusok placenty po porode.stava sa to aj tym.kt mali hore placentu a nesuvisi to s nizko ulozenou plaxentou.

daom
21. júl 2021

@alexis81 ahoj, mozem sa spytat ako si nakoniec dopadla? Zdvihla sa este? Riesim prave rovnaky problem, dakujem

alexis81
autor
21. júl 2021

@daom ano, zdvihla sa uplne hore. Rodila som sice sekciou, ale len kvoli tomu, ze pocas kontrakcii si moje dieta zmyslelo ze zmeni polohu z dole hlavickou na priecne 🙂 islo si svoje pocas porodu :D cize pocas kontrakcii sa moje dieta otocilo chrbatikom tak, ze si zablokovalo vychod von. Tak mi spravili sekciu, rychlovka to bola. Bez problemov, po 24 hod.som behala ako srnka po chodbe porodnice 🙂 Dnes ma dcerka 3,5 roka a stale si ide svoje :D

daom
21. júl 2021

@alexis81 tak to som rada, snad to bude aj moj pripad. Dakujem za odpoved😊

alexis81
autor
21. júl 2021

@daom drzim palce 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre