Adopcia novorodenca

petra204
18. apr 2016

Ahojte mamičky, tehotné, snazilky.
Chcem sa spýtať, ako to funguje na SVK s adopciou novorodenca, ked matka "výnosí" niekomu dieťa. Som tehotná a z vela dôvodov neni možné sa o to dieťatko postarať. Rozmýšľala som o interupcii, ale je mi to moc ľúto a nedá sa to, tak by som to chcela riesit, aby si nejaký šťastný pár, ktorý nemôže mat detičky, adoptoval. Ďakujem za odpoved

spisiacka
18. apr 2016

myslim ze nemozes niekomu vynosit dieta ale mozes ho dat hned po porode na adopciu. Buducich adoptivnych rodicov si ty nevyberies.

misscelaneous
18. apr 2016

Myslim, ze slovenske zakony neumoznuju adopciu paru, ktory si biologicka matka vyberie, no nie som si uplne ista. Ak das dietatko do hniezda zachrany, ked sa narodi je hned volne na adopciu a vtedy umiestnenie dietatka do rodiny prebieha najrychlejsie.

pribinak
18. apr 2016

V pôrodnici das hned pri porode generálny súhlas a dieta z pôrodnice ide priamo do novej rodiny

bonaqa2013
18. apr 2016

tu nie sme v Amerike - kde za pekné prachy maminka vynosí nejakému páru bábo... takto to na Sk nefunguje....

anjelicek26
18. apr 2016

@petra204 na adopciu zdraveho dietatka cakaju desiatky parov, ktore presli dokladnou kontrolou, previerkami, su pripraveny a chyba im uz len to jedno... cakali na potomka roky (doslova), splnis im najvacsi sen. Dietatko sa u nich bude mat velmi dobre, pretoze ako pisem - ono bude ten splneny sen. Si silna, ked das babatku sancu zit. Vybrat si par u nas nemozes, je to pre dobro dietatka a aj teba. Keby vies, kde zije, o par rokov si zrovnas pomery, urcite by si ho chcela nazad. A to by buduci rodicia proste psychicky nezvladli, lebo by to nebolo ich dieta, ale stale aj tvoje. A aj pre teba by to bolo tazke, vediet kde je a nemat na neho aj tak ziadne pravo. To nerobi dobrotu. Takze tak, dohodni sa s lekarom, aj s porodnikom, pripravite papiere dopredu, ak to budu vediet vpred, vedia pripravit dietatku uz rodinu, kam ho odnesu priamo s porodnice, je to tak najlahsie pre vsetkych. Nikto ta za nic odsudzovat nebude.

perzefona
18. apr 2016

No myslim si, ze je este skoro...
Si v 10t. Mozno si nakoniec to babo nechas.... Ked sa v tebe zacne hybat atd.... Nechcem ta donicoho nutit ale uz tu jedna taka bola co si nakoniec aj chlapa nasla aj ked babo nebolo jeho atd..... Ak by si si to rozmyslela daj vediet 🙂 ale samozrejme aj adopcia je dobra vec

tutamchamos
18. apr 2016

Myslím že je to reálne, niečo ako náhradná matka v USA, Anglicku… úplne bežné.

bonaqa2013
18. apr 2016

@tutamchamos na sk to bežné nie je....ešte môže mať na krku paragraf. ak nechceš bábo tak ho dáš na adopciu, ale nie komu ty uznáš za vhodné a už vôbec nie za peniaze.... to nie je tovar. 😠 😠 😠 😠

charity
18. apr 2016

Rozpravka: najdes taky par. On uzna otcovstvo na matrike pred porodom. Ty sa vzdas materskych prav po porode. Dieta pojde k otcovi a jeho partnerka ho adoptuje.

bobulazelena
19. apr 2016

Najjednoduchsie po pravnej stranke je bud, ze das dieta do hniezda zachrany alebo budes mat anonymny porod. Vtedy sa babatko najrychlejsie dostane k novej rodine

bobulazelena
19. apr 2016

@tutamchamos prosim ta preco odpovedas na otazky, o ktorych nic nevies. Ved pokial neviem poradit, tak som ticho. Zbytocne ludia ako ty ostatnych zavadzaju

tutamchamos
19. apr 2016

@bobulazelena
http://najmama.aktuality.sk/clanok/226371/moze-...
-Akože také nereálne to nie je, a napísala ako to funguje s adopciou novorodenca keď matka "vynosí" niekomu dieťa-. Takže aj tak je to iba fórum, pridala som svoj názor, nikde som to neštudovala… ja nikomu nekáže rozhodnúť sa podľa mňa. A aspoň nikoho neosočujem…

zlatkakatka
19. apr 2016

@petra204 môžem ti napísať IP?

bobulazelena
19. apr 2016

@tutamchamos podla zakona o rodine je matka dietata, zena ktora dieta porodi. Pripadne na miesto matky sa v rodnom liste dietata zapise osvojitelka. Inu pravnu upravu nasa pravna uprava nepozna.

bobulazelena
19. apr 2016

@tutamchamos ja som ti napisala len pravdu, to nie je osocovanie. A na vecnu otazku nemozno odpovedat nazorom, tu ide o fakty, nie o nazor.

bianca
19. apr 2016

@petra204 nechod na interupciu.Donos babo.Ak sa situacia niako neporiesi,dieta mozes dat do hniezda zachrany.Zachranis zivot a postaras sa o nesmierne stastie niekomu kto na bejby dlho caka tak ako moja kamaratka.

liaka
19. apr 2016

Da sa to tak, ze si vyberies rodinu.... Ten chlap uzna otcovstvo a ty sa neskor vzdas prav na dieta. Ja by som to tak riesila keby som si nemohla nechat vlastne dieta, nakolko x mojich byvalych spoluziacok nemoze mat deticky. A teraz sa do mna pustite-)

bianca
19. apr 2016

@liaka fuuuuuuuuuuu tak toto by ma nenapadlo.Ale je to asi jedina pravna hoc nemoralna cesta ako obist adopciu a dostat sa k dietatu

petra204
autor
19. apr 2016

A na to keby chcem teda dat dieťatko niekomu kto si ho želá a vyberiem si nejakú rodinku.
Co môže robit biologicky otec? Kedže do pôrodu este neni otcom po právnej stránke s keby ho neudam ako otca tak sa potom môže po sudoch vymáhať toho ze je otec( to pisem len keby si to uz ja necham) ale kedže chcem celej opletačke s otcom predísť , ako sa to dá riesit ? Ďakujem za odpoved

liaka
19. apr 2016

@bianca ja by som na sude povedala nejaku historku, ze som sa s nim na nejakom vecierku a podobne vyspala, ale ja mam rodinu a muz by ma zabil a zakazal mi to nechat tak sa ho vzdavam a davam ho otcovi (akoze otcovi)...

zlatkakatka
19. apr 2016

@petra204 pokiaľ ty uvedieš, že otec je neznámy, že ho nechceš uviesť, tak ho tu ani nikto nebude hľadať...ale ak by sa sám chcel domáhať svojho otcovstva, tak ťa samozrejmé môže ťahať po súdoch.
A ešte k tomu, ak dáš dieťatko na adopciu, aj tak budeš chodiť po súdoch, kde ti budú brať rodičovské práva. A na papieroch od súdu budeš aj vidieť, kde a ku komu dieťatko pôjde, pokiaľ už bude mať adoptívnych rodičov.
Takže potom asi anonymný pôrod je cesta bez "opletačiek". alebo hniezdo záchrany.

gala79
19. apr 2016

@liaka tak totu uz je aka TV reality show... otcovstvo sa urcuje na zaklade domnienok otcovstva ustanovenych v zakone ( zakon o rodine) , a nie podla nejkych bludov, co ty sudcovi povies... dieta treba dat na adopciu pomocou legalnych ciest a nie podla vymyslenych scenarov...

katrin21
19. apr 2016

@petra204 so mnou na izbe lezala 19r baba, ktora mala utajeny porod... Dietatko si nemohla nechat, lebo nema rodinu a nepostarala by sa o neho, nema na to prostriedky.... Dieta sice videla po porode, ale dala ho na adopciu hned a tym, ze si dala utajeny porod, na druhy den rano isla domov.

anjelicek26
19. apr 2016

@petra204 biologicky otec ako otec samozrejme moze tvojmu kroku dat dieta na adopciu zabranit, resp. je prvy v poradi, komu dieta daju, ak o neho poziada, ma rovnake rodicovske prava ako ty. Jedina sanca dat ho na adopciu - je bez jeho vedomia o tvojom tehotenstve alebo z jeho suhlasom. Ako pise
@zlatkakatka anonymny porod ci hniezdo zachrany vidim ako jediny sposob toto obijst. Akonahle porodis pod svojim menom a otec bude dieta hladat - najde si k nemu cestu.

bonaqa2013
19. apr 2016

@bianca vieš ale tí na tých úradoch tiež nie sú trafení ....Ktorá matka sa len tak vzdá ...zopár takých prípadov a každému bude hneď jasné čo a ako... podľa mňa to nie je také jednoduché - proste rozprávka....

petra204
autor
19. apr 2016

Ďakujem Vám za vaše odpovede 🙂 aj toto nieco mi pomôže dost

zuzicek88
19. apr 2016

@petra204 ach,co by som ja dala za babatko,uz tri roky sa on snazime,tri umele oplodnenia,tri tehotenstva potratene v skorom stadiu,skoda ze to tak nemoze fungovat,urcite by som si tvoje babo adoptovala u nas by malo vsetku lasku sveta

najjulinka
19. apr 2016

Ak otec dieťaťa ma zaujem o dieťa, tak anonymny porod nijak nepomože.. akurát tu dobu kedy dieťa bude v domove a u profi natiahne.. .aj na tri roky kludne.. lebo sudy maju čas.... ale otec na dieťa nestraca praco ak ho matka neuvedie alebo sa ho aj matka vzdá.........

loginexistuje
19. apr 2016

@petra204 tak ako pisu vyssie ak otec dietata vie o tvojom tehotenstve tak po porode moze podat navrh na sud o urcenie otcovstva a tam nepomoze ani utajeny porod ani suhlas s osvojenim pred porodom ani hniezdo zachrany ...

a kedze nase sudy su take ake su tak to cele kludne moze trvat roky a dieta zazije zbytocnu traumu a bude sa potlkat v systeme.

Ak vies o tom ze o dieta bude mat otec zaujem a je schopny sa o neho postarat tak sa da po porode urobit aj tak ze on dieta prevezme do starostlivosti samozrejme musi predom na matrike uznat otcovstvo k dietatu a potom dieta preberie on do starostlivosti.

U nas oficialne nie je mozne aby si si ty vybrala nahradnu rodinu ... ale teda existuje ista seda zona ale to je spate s vela rizikami. V pripade ze otec prejavuje zaujem resp. je ten predpoklad tak do toho tazko niekto pojde ... lebo ak sa preukaze jeho otcovstvo tak ma prednost aj ked dieta vychovaval aj roky niekto iny.

mana85
19. apr 2016

@petra204 Ono je najlepšie isť sa spýtať priamo na úrad práce a soc. vecí najlepšie krajský , detská kuratela - tam by mali najlepšie vedieť . Ja som sa len zo zvedavosti pýtala či je u nás možná adopcia do vopred určenému osvojiteľovi a že áno ale nie záujem zo strany žiadateľov a súdy to nemusia akceptovať môžu byť výnimky všetko záleží od okolnosti no hlavne žiadne súkromie osvojiteľov keď že bio-matka ma všetky dostupné informácie o danej rodine . Mňa to zaujímalo preto že vždy na súde neviem čo si to všimli aj iní osvojitelia že sudkyňa vyriekla " o dieťa prejavili záujem vopred NEurčení žiadatelia " a túto vetu pri našom osvojení používali často pri každom súde ... tak fakt sa treba spýtať či by to bolo reálne aj v Tvojom prípade . Ešte sa dá dať dieťatko "len" pestúnom čiže by si nebola zbavená rod. práv a mala by si nárok na styk s dieťaťom platí sa však výživné a to " len " som dala do úvodzoviek preto že dieťa sa proste naviaže na pestúnov a s toho že bude v kontakte aj s Tebou ho rozhádže no zase záleží od samotného dieťaťa nakoľko je citlivé a chápavé poznám pestúnov čo ku ním domov chodí bio-mama a fungujú celkom fajn malá ma už 8 rokov a zatiaľ to berie ako návštevy kamošky čo bude neskôr to je otázne . No tu je výhoda bio-rodiča že si dieťa môže vziať ak ma vhodné podmienky na výchovu samozrejme ... Držím päste nech sa už rozhodneš akokoľvek 😉

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre