Adopcia štvormesačného bábätka

bluevelvet918
15. máj 2014

Ahojte. Po jednej nedávnej skúsenosti by som sa vás chcela spýtať, ako to funguje keď matka chce dať niekoľko mesačné dieťa na adopciu. Mamička prišla o manžela, strechu nad hlavou, príjem... Jednoducho nedokáže zabezpečiť bábätko. Keďže nejde o mňa, nediskutujme o tom, že to bude ľutovať a podobne... Všetky maminy vieme, že to bude rana na celý život... Každopádne uvítam každú jednu informáciu o tom, ako dať bábätko na adopciu, najlepšie aby sa neriešil detský domov, ale priamo išlo rodine, ak je to možné. Na internete sme totiž našli iba informácie ako si dieťatko adoptovať. Vopred ďakujem za zmysluplné odpovede k téme.

tortelinka
15. máj 2014

fúha, to je náročná téma, poradila by som zájsť na UPSVR v mieste bydliska, tam jej poradia čo a ako

zajaciq
15. máj 2014

Mamicke treba pomoct prekonat tento krizovy stav, podporit ju socialne, ekonomicky, psychicky a dat priestor rieseniu problemu inym sposobom ako odlucenie matky od dietata. Myslim si, ze na tom nasom malom Slovensku sa stale najde par dobrych dusi, nevynimajuc konikovsku komunitu, ktora nezistne pomoze. Kazdy v ramci vlastnych kompetencii, moznosti a konexii. Urcite je tu kopec socialnych pracovnikov, psychologov, dobrych anjelov a inych ludi, ktori maju skusenosti a pomozu aj zadarmo. Teda seba nevynimajuc (psy) 😉
Vzdat sa dietata mi pride ako zufala, instinktivna reakcia na to, co sa jej v zivote deje. Chce zachranit svoje dieta pred biedou, avsak emocne by to neskor nemusela uniest ani ona, ani to babatko. Moze ho to poznacit na cely zivot a mozno ovela vaznejsim sposobom ako fakt, ze sa teraz o nho nevie postarat a zabezpecit mu zakladne potreby.

hradnapani
15. máj 2014

@bluevelvet918 konkretne neporadim, ale zvazili ste vsetky moznosti, vratane krizovych centier pre opustene matky s detmi? ved k takemu babatku uz musi mat silne puto.
na tom urade prace by ju mohli navigovat aj v tomto smere...

cicimotinka
15. máj 2014

Tiež nerozumiem, prečo zvažujete túto možnosť, keď je veľa iných možností, ako to urobiť tak, aby si mohla dieťatko nechať... treba obehnúť úrady - obecný, úrad práce - to je pre možnosti pomoci najdôležitejšie... na úrade sa dá vybaviť jednorazová dávky v hmotnej núdzi do výšky až 3-násobku životného minima (podľa okolností) čo je skoro 600€ ... okrem toho rôzne príspevky poskytuje aj úrad práce... a sú centrá pre matky s deťmi, krízové centrá... proste čokoľvek, len byť spolu... radšej v skromnosti, ale spolu... dať dieťa k adopcii nič nerieši... ani pre matku, ani pre dieťa...

sisaha
15. máj 2014

@bluevelvet918 a čo vdovske, sirotske?

augustovkaa
15. máj 2014

@bluevelvet918 a rodina ju nemo ze docasne ubytovat? Alebo krizove centra pre matky s detmi. Myslim, ze info o adopcii jej poskytne UP. Ja mozem pomoct oblecenim a krabicou mlieka ak nekoji.

augustovkaa
15. máj 2014

@bluevelvet918 a co sa jej stalo ak mozem vediet

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bosoriak
15. máj 2014

@bluevelvet918 Presne ako @kinna pise -netreba sa dietata hned vzdavat, treba to riesit na urade prace prislusnom podla bydliska. U koho byva teraz?

gabriela255
15. máj 2014

...dieťa by mi z rúk nevytrholo nič a nik aj keby som mala prosiť o pomoc na ulici...

bosoriak
15. máj 2014

@bluevelvet918 Inak o tom, ci sa rodic nechce alebo nemoze starat o dieta u nas stale rozhoduje sud. Len na zaklade sudneho rozhodnutia je mozne zbavit rodica jeho prav a povinnosti. Existuje sice predbezne opatrenie, ale aj to musi byt rozhodnute v spolupraci so socialnym pracovnikom z uradu.
Takze ani take rychle to nebude, som si ista, ze ked sa situacia par dni utrasie, bude to vidiet trochu inak. Myslim si, ze kazda matka sa snazi robit len to, co povazuje za spravne. Len cas ukaze spravnost nasich rozhodnuti.

magimary
15. máj 2014

@bluevelvet918 súhlasím s tým, čo písali diskutujúci vyššie,
no zároveň chcem doplniť, že mám nepriamu (vzdialenú) skúsenosť, keď veľmi podobnú situáciu (ešte o čosi komplikovanejšiu) veľmi dobre riešil Návrat (organizácia venujúca sa opusteným deťom a náhradným rodičom, asi poznáš),
riešili to sprevádzaním tej dotknutej mamičky (priamymi aktivitami a konkrétnou pomocou s ňou, vybavovanie po úradoch atd, atd) a súčasne dočasným umiestnením dieťaťa v prof.rodine (mamička si tiež želala, aby deculo nemuselo ísť do decáku) a následne (snáď) návratom k mame (už potom neviem, ako to skončilo, ale tak plánovali)...
(vôbec netuším, ako to mali celé ošetrené právne, lebo legálne to nie je až také jednoduché)
moje odporučenie-nech sa nakontaktuje na Návrat (čím skôr, tým lepšie)

pribinak
15. máj 2014

Detičky do veku 6 rokov sa uz neumiestnuju do detských domovov, ale idu do PESTUNSKYCH rodín

magimary
15. máj 2014

@pribinak kiežby to tak bolo 😉
ale v našom štáte to tak nie je,
dokonca ani v prípade, že myslíš profesionálne rodiny 😉

pribinak
15. máj 2014

@magimary no ak ma dieťatko nejaky vážny zdrav.problem, tak je možno tažké nájsť preň rodinu, ale ak je dieťa OK, tak potom je to lenivosť úradníkov, každý Dets. domov ma sieť rodín a obzvlášť osvedčené rodiny, kde umiestňujú babatka, tot moja skúsenosť

magimary
15. máj 2014

@pribinak ja mám tiež "istú" skúsenosť 😉
sme jednou z tých "rodín", kde sa babatka umiestňujú (také rodiny sa ale nazývajú profesionálne, nie pestúnske-je medzi tým obrovský rozdiel)...
no i napriek tomu, že je nás v našom domove vyše 40 (takýchto rodín), i tak sú bábatká AJ v domove...
buď tam majú súrodencov, alebo práve nie je voľná profirodina (a samozrejme dôvodov je viac)

toto je realita v slov. DD
/v iných domovoch aj ďaleko horšia/

pribinak
15. máj 2014

Hm, smutne

Ale ťažko sa mi k tomu vyjadruje, rozdeliť súrodencov a dat bábätko do rodiny, alebo dat ho do domova k surodencom? Neviem co je lepšie a co horšie?

Nie je voľna rodina? Hm, to je chyba systému, alebo lenivosť úradníkov hľadať rodiny, resp vytvárať lepšie podmienky pre rodiny, aby mali záujem robit takúto prácu?

zuzka_puska
15. máj 2014

ani keby som mala ist po zobrani, by som svoje dieta na adopciu nedala.... chcete sice odpovede k tebe, ja myslim ze zalozit tuto temu na stranke kde su vecsinou matky ktore miluju svoje deti je zvlastne..... keby sa to tykalo vas, dali by ste dieta svoje na adopciu? skuste googlit a hladat na internete ine alternativy, nie hned adopciu.... nechcela by som taku kamaratku, ktora by mi pomahala vzdat sa mojho dietata! skor by potrebovala pomoc psychicku, financnu, ved ziadna kriza netrva vecne. po case sa z toho dostane, kriza prejde,a potom sa "kamaratke" podakuje, ako jej pomohla odstranit navzdy zo zivota ten najdrahsi dar, dieta.... ospravedlnujem sa, ak som tymto niekoho poburila alebo urazila, nedalo mi nenapisat to!!!

pribinak
15. máj 2014

@zuzka_puska máš v mnohom pravdu, lenže zúfalé ženy robia zúfalé veci a môže sa stať aj horšie, ked nejaká zúfalá žena-matka nevidí svetlo na konci tunela, o takých potom čítame v Novom čase,

Zakladateľka témy dala malo informácii, ale držím palce

zuzka_puska
15. máj 2014

@pribinak zufale zeny robia zufale veci, jasne to chapem- avsak tato konkretna zufala zena ma kamaratku-autorku spravy- a ta jej pomaha sa dietata vzdat, co je teda smutne, aspon pre mna. nechcem hodnotit ani sudit, boze chran....

berilka
15. máj 2014

napíšem trošku drsne: lepšie dať dieťatko na adopciu ako ho zahrdúsiť a hodiť do kontajnera. (Žiaľ, vieme, že i také sa stalo keď to matka nezvládala.) Dievčatá, prepáčte, tú ostrú odpoveď. Ale čo môžeme posúdiť stav matky, ktorú sme ani nevideli. Z tých pár riadkov a aj to z druhej ruky?

gumimaci
16. máj 2014

@bluevelvet918 ahoj, len "technicka" otazka. Manze zomrel, ci odisiel od manzelky? Ak zije, na adopciu bez suhlasu druheho biologickeho rodica dieta dat nemoze. Ostatne sa riesi cez UPSVaR odd socialnopravnej ochrany deti. Tam jej budu predlozene vsetky moznosti. Ak nemoze ona sama zabezpecit starostlivost o dieta sud dieta zveri docasne do nahradnej rodinnej starostlivosti. Pritom musi vzdy skumat, ci existuju rodinny pribuzny, ktorym moze byt dieta zvere do starostlivosti. Ak taky nieje, sud ho zveri do pestunskej starostlivosti. Matka dietata da suhlas s osvojenim vopred, a po uplynuti zakonnej lehoty, prebehne sud o osvojeni. (tolko zjednodusene)

pribinak
16. máj 2014

@gumimaci a ak druhy rodic zije je povinny prispievat na vyzivu a starostlivost matke dietata, alebo moze matka ziadat nahradne vyzivne od statu ( tiez velmi zjednodusene napisane ) a tiez vyzivne na seba za urcitych podmienok

maznacik007
16. máj 2014

@bluevelvet918 moze si najst niekoho v okoli zo vzdialenej rodiny, kamaratku a moze jej dieta zverit zajdu na UPSVAR a bude sa jednat o NOS podla pribuzenskeho vztahu dostanu aj prispevky moze dieta navstevovat mat s nim kontakt .. pomozu spisat navrh na sud ...

toto je asi take najlepsie riesenie v tejto situacii ak sa teda chce dietata vzdat ...

gumimaci
16. máj 2014

@magimary bohuzial taka je realita, alebo novodoby fenomen, ze existuju opustene deti zijucich rodicov ☹ Ako profi isto vies, ze surodenci sa nemaju oddelovat, potom vznikaju take situacie, ze deti ostavaju v ustave. Umiestnit surodencov byva asi narocne. Velmi obdivujem profi , aj pestunov, ze sa na taku "pracu" daju.

magimary
16. máj 2014

@gumimaci presne ako píšeš... 😔
dnes už neexistujú siroty bez rodičov (v domovoch),
tie sa obvykle takmer okamžite umiestnia u blízkych príbuzných...
žiaľ, v domovoch sú teda deti nie osirotené, ale OPUSTENÉ...
😢
a presne tak, ako píšeš aj ďalej...
ťažko umiestňovať súrodencov, ťažko hľadať rodiny, a ťažko...
prekonať veterné mlyny našich zákonov...

bluevelvet918
autor
16. máj 2014

Ach, máte pravdu, že bola chyba hľadať INFORMÁCIE tu. Nikto nepovedal, že bábätko ide preč. Zrejme na tejto stránke je hriech sa vôbec niečo spýtať...

gabriela255
16. máj 2014

Normálne sa mi o tom aj snívalo, mám dieťa v takom veku a... 😢 nerozumiem, vážne nerozumiem. Viem, že je to ťažká životná situácia ale mala by myslieť na to, že sú v tom dvaja, že sú svoji a tento boj by mali vyhrať spolu. myslím, že by toho veľmi ale veľmi v živote ľutovala...Život je ťažký a nevyspytateľný ale treba bojovať...a keď to prekonajú zomknú sa ešte v silnejšie puto... zahryznúť, hlavu hore a ísť!

magimary
16. máj 2014

@bluevelvet918 prečo?
mám pocit, že ti tu minimálne 4 ľudia odpovedali úplne konkrétne a k veci 😒

kveta
16. máj 2014

@bluevelvet918 Kontaktovat Navrat a UPSVaR, ale ak mama chce poznat rodinku a rozhodnut komu ju da, tak tato predstava sa jej nesplni.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre