Ako prebieha adopcia staršieho dieťaťa?

martina1308
25. mar 2021

Ahojte dievčatá, chcela by som Vás poprosiť o realne skúsenosti s adopciou starsieho dieťaťa. Sme momentálne vo faze podania žiadosti, vybavovaciek a podobne ale rozhodli sme sa kvôli roznym okolnostiam adoptovať si staršie dietatko tak 3-4 rocne. Neviete mi poradiť ako v praxi takato adopcia potom prebieha? Ako dlho to trvá, ci je potom aj nejaky sud, kolko sa chodí za dietatom na ,, spoznávanie,, kym nam ho daju domov alebo je to individuálne? Len chcem vedieť na co sa treba pripraviť 😉

struhanka
25. mar 2021

@martina1308 Dobrý deň! Skúste sa obrátiť na občianske združenie Návrat.

martina1308
autor
25. mar 2021

@struhanka dakujem veľmi pekne za info, len som chcela osobnu skusenost priamo z rodiny 😉

darci17
26. mar 2021

@martina1308 ahoj, sme na tom rovnako, my tiež chceme staršie dieťatko, je tu diskusia adopcia - aka bola vaša cesta k dieťatku, skús tam napísať, je to ziva diskusia a veľa milých maminiek

martina1308
autor
26. mar 2021

@darci17 dakujem velmi pekne za info, tak drzim palce aj ja vam 😘

nikadomi
26. mar 2021

Ahoj. Adopcia staršieho dieťatka prebieha presne tak isto ako adopcia mladšieho dieťatka. Žiadosť- príprava- zaradenie do poradovníka- čakanie- interakcie- súdy- osvojenie. S tým rozdielom, že pri bábätku spravidla stačia tri interakcie (stretnutia), u staršieho dieťatka to trvá rôzne dlho, pokiaľ dieťatko s novými rodičmi nadviaže aspoň trocha vzťah, tak je to o to náročnejšie sa v takom veku odpútať od predošlej vzťahovej osoby. Ale takéto adopcie prebiehajú tiež 🙂 aj s takým dieťatkom sa odporúča však ostať doma (ideálne čo najdlhšie, pokojne tie tri roky), aby sa dokázala vybudovať pevná vzťahová väzba.

martina1308
autor
26. mar 2021

@nikadomi ďakujem veľmi pekne za info 😘 a prosím ta ako myslis doma? Bo my rozmyslame tak nad 3rocnym, tak ratam ze max rok by som ho nechala doma, nech si vsetci zvykneme, potom by som ho postupne dala do skolky, nemozem si zial dovolit zostat doma s dieťaťom dlhsie nakoľko sa staram este o choru maminu ku ktorej denne dochadzam. Sama este vaham co bude pre nas lepšie kvoli mojej mame to mame take komplikovanejsie ale dufam ze sa nam to podarí zvladnut a rozhodnut sa co najlepšie 😊 mame doma uz 6rocneho takze snad budu spravny partaci a pojde to lahsie 😍

martina1308
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
martina1308
autor
26. mar 2021

@nikadomi este ma napadlo nevies nahodou ci taketo starsie deti idu vzdy z profi rodiny alebo z domova ci od pestúnov? Zatiaľ vobec netusim ako tento systém funguje.

nikadomi
26. mar 2021

@martina1308 všeobecne sa pri adopt. deťoch odporúča byť na rodičovskej dovolenke 3roky. Samozrejme s ohľadom na situáciu a možnosti tej ktorej rodiny a zvyklostí dieťaťa. Ale to je ozaj individuálne. Skôr ide o to, aby človek nedal dieťatko druhým dňom do škôlky a fungoval v (takmer) bežnom živote ako doposiaľ.. ale to všetko sa preberie na psychologickej príprave- resp. malo by sa. Pri týchto starších detičkách ale už vstupuje do “hry” viacero faktorov. Či už navštevovalo kolektiv a pod.

nikadomi
26. mar 2021

@martina1308 všetky deti do 6.tich rokov veku sú v súčasnosti umiestňované v profi rodinách. Čiže k vám by sa malo dostat jedine z profi rodiny.

martina1308
autor
27. mar 2021

@nikadomi dakujem moc za všetko info, ved aj ja dúfam ze nam este vsetko vysvetlia na urade pri príprave. Len zial korona nam vsetko nejako pozastavila tak cakame kedy sa nam ozve psychologicka ze mozeme zacat 😍 a samozrejme ze ani mna by nenápadlo dat dieta hned do skolky venujeme mu tolko casu kolko bude potrebovať a uvidíme podľa situácie ako rychlo to pojde, hlavne sa uz nevieme dočkať ako asi všetci co sa na túto cestu dali 😉

euie
27. mar 2021

Ahoj, ja ti sice neviem poradit, ale neda mi nenapisat, ze idete urobit krasnu vec. Drzim vam vsetkym palce. Prajem vsetko dobre a vela lasky.

tecko28
27. mar 2021

@martina1308 ja k tomu len tolko na doplnenie, ze ked chcete starsie, urychlit to mozete ak budete ziadat len pestunstvo (s tym, ze tam moze byt perspektiva adopcie). Lebo vseobecne sa velmi dlho caka na deti, lebo je vela ziadatelov. Deti, ktore su vhodne do adopcie sa preto rozoberu ako babatka. Tie ktore ostavaju v profi maju nieco preco ich nikto nechcel ( co sa samozrejme mohlo casom vyriesit). Pripadne este dovodom preco je vacsie dieta volne do adopcie moze byt, ze ho dost neskoro odobrali z nevhodneho prostredia, alebo ide o surodencov ( 3 a viac, ak su dvaja to je este pomerne ziadane). Ak nie ste otvoreni prijatiu dietata ineho etnika to cakanie moze trvat aj roky

martina1308
autor
27. mar 2021

@euie ďakujem veľmi pekne za podporu 😘

martina1308
autor
27. mar 2021

@tecko28 vidis takto ako si to napisala som nad tym vobec nerozmýšlala napríklad... A urcite si potom zistim aj to pestunstvo, super rada dakujem. Asi uvidime podľa situácie a dieťaťa ako sa to celé vyvinie. Ale co sa tyka toho ,,nechcenia,, to som uz pocula pripady ako sa dieťa odmietlo lebo malo inu farbu vlasov, oci ako si ludia predstavovali... Moj muz sice romske dieta nechce a ja ho nechcem na silu prehovarat ale ostatne vobec neriesime tak uvidime kedy sa nam to všetko podarí a budeme o jedneho viac 😊

tecko28
27. mar 2021

@martina1308 romske dieta nema na cele napisane svoje etnikum, dokonca nemusi mat ani velmi tmavu plet. Su to sikovne deti. Ziadne dieta , ktore ide do adopcie nepochadza od idealnej matky. Tie "biele" su vacsinou od narkomaniek, alkoholiciek atd... Romske a poloromke casto koncia v adopcii preto, ze matka uz ma viac deti a nedokaze sa postarat, ale su zdrave. My mame malu minimalne polo.. (otec neznamy), ale je ovela sikovnejsia ako nas bio syn. My nebanujeme. Cakali sme na nu 11 mesiacov. Ak by sme si ju nevzali v ramci nasho kraja my, zrejme by skoncila v Ba kraji , tam s etnikom problem nemaju

martina1308
autor
27. mar 2021

@tecko28 samozrejme ja to chapem a nechcela som to zle napisat. Ja by som nemala problem ani s romskym dietatom, zial manzel to minimálne zatial odmieta aj ked mame vela romskych kamaratov nie sme rasisti ani nic podobné je to jeho nazor a rozhodnutie a ja ho akceptujem je to rozhodnutie na cely zivot. U neho je to skor o nasej rodine, zial vela ludi z nasho okolia sa s adopciou nestotoznuje a davaju to najavo... Snazime sa neriesit, robit ako to citime len je to tazsie ked ta rodina a okolie nepodporí. Mozno sa aj u nas situácia zmení viem ake su romske deti sikovne, inteligentné aj sesternica ma romske dievcatko. Zatiaľ sme len na začiatku, sama neviem ako skoncime a ake dieta sa k nam dostane.

tecko28
27. mar 2021

@martina1308 Samozrejme, ja tomu rozumiem, vela sa moze zmenit na priprave a pocas cakania. 🙂 Ja len pisem nasu skusenost, ktora moze v niecom pomoct. Drzim palce!

martina1308
autor
27. mar 2021

@tecko28 Dakujem veľmi pekne samozrejme za info, presne o tieto osobne skúseností mi aj slo, po pravde si mi ozaj veľmi pomohla otvorit oci a trochu sa nad tym este viac zamyslieť ako tento systém s adopciou vlastne funguje, takze určite aj my este vela veci pomenime, premyslime podla danej situacie a uvidime 😊 dakujem este raz za všetko 😉😘

kikuska_wedge
14. apr 2021

@martina1308 My sme adoptovali 3 a 5 rocne. Nakolko zili predtym vo viacerych rodinach, tak priputanie islo rychlo. Mali silnu tyzbu niekam patrit na stalo. Uz sme 4 roky stastna rodinka.

portret7
14. apr 2021

@kikuska_wedge prosim ta, ako dlho ste čakali? Tiež by sme chceli staršie 5+. Tieto staršie detičky su vždy v rodinách? Proces je ako u bábätiek? Viem, veľa otázok, ale väčšina info je dohľadateľna k bábätkam.

martina1308
autor
17. apr 2021

@kikuska_wedge jej super ďakujem veľmi pekne za realnu a hlavne pozitivnu skusenost 😊😍😘

skeblicka77
7. máj 2021

@portret7 nie vždy žijú v rodinách, no väčšinou áno. Proces pri deťoch býva rovnaký, keď si vyberiete dieťa zo zoznamu, minimálne 3 interakcie sú pod dohľadom pracovníkov cdr, podľa toho ako dieťa reaguje, dohodne sa ďalší postup, buď pobyt u rodiny alebo ďalšie stretnutia.
@martina1308 ja sa veľmi teším, že dávate možnosť aj tým starším deťom, lebo väčšinou chce každý len babo, vekom majú deti menšiu šancu dostať tú svoju rodinu.

martina1308
autor
8. máj 2021

Dievčatá dakujeme veľmi pekne za podporu, rady, skúsenosti. 18.5.21 konecne zaciname psychologicku pripravu, ktora bola dlho kvoli korone pozastavena a potom uz len poradovnik a cakanie ale dufam ze aspon za rok, za dva sa Vam ohlasim ako sa ma novy clen nasej rodinky 😉😘

skeblicka77
8. máj 2021

@martina1308 ja si myslím ze hore dostanete aj skôr ako rok, posledné dieťa som odovzdávala cca 2 ročne a budúca mamina mi hovorila, že skončili prípravu v máji, prvý kontakt mali začiatkom septembra 😊, čím mladšie dieťa, tým dlhšia čakacka. Silno držím prsty a ozvite sa potom 😊

darci17
8. máj 2021

@skeblicka77 ahoj, čítam diskusiu, nakoľko práve absolvujeme prípravu u psychologicky, v utorok príde kontrola z Upsvar, či mame vhodne podmienky. Ty si profi maminka? Zaujíma ma, situáciu, čo si opisovala, ako išlo dieťatko k novej rodine cca po pár mesiacoch od zaradenia do zoznamu, išlo o adopciu alebo pestunstvo. Lebo my sne boli rozhodnutí pre adopciu, no na príprave nám bolo odporučené pestunstvo vzhľadom na dlhé čakacie doby. My chceme staršie dieťatko do štyroch rokov. Ja sa pestunstvu nebránim, no bojím sa, čo ak sa ozvú bio rodičia, stretávania a nimi atd. Sú v profi rodinách aj detičky vhodne na pestunsku starostlivosť? Ďakujem veľmi pekne za odpoved

skeblicka77
8. máj 2021

@darci17 hej som profi, išlo do pestúnskej rodiny, ono väčšina detí ide z profi do pestúnskej, v podstate takmer každé dieťa v domove je časom vhodné do pestunstva,len niekedy sú to súrodenecké skupiny, ktoré nikto nechce, vždy majú najväčšiu šancu malé deti do 6-7 rokov. Toto posledné zaradili v júli a odišlo v septembri, fakt to bola rýchlovka. Jasne, ze na adopciu sa dlho čaká, máloktoré dieťa je hneď právne voľné a môže ísť, takmer 80% detí
v domove má biorodičov. No vždy je to beh na dlhé trate. Co je potom ďalej v pestúnskej, to ja už neviem, pokiaľ nezostanem v kontakte s náhradnými rodičmi.

ckatka
8. máj 2021

@martina1308 my sme šli do pestunstva...s perspektívou adopcie. Brali sme 8m dieťa a do roka bol náš aj osvojeny. Riešili sme to cez Úsmev ako dar. Dieťa sme našli hneď po skončení prípravy.

martina1308
autor
8. máj 2021

Dievčatá nad tym pestunstvom som tiez uvazovala ze by nam to urychlilo cestu len sa bojim ze ked biologicky rodicia budu vediet kde je aby nebol po adopcii problém... Jamu nikdy nebudem branit stretnut sa s bio rodičmi ked bude chciet ale co qk mi tu nejaky ludia budu denne chodit a robit problemy ved všeličo je mozne a aj ludia su zial vselijaky... Ale chcem sa na urade poradit a asi to budeme riesit individuálne ak pride dieta kde je len nejaky ,,pravny problem,, tak som aj za pestunstvo ale sama som zvedavá netlacim na to radšej a budem verit ze nase dieta uz niekde je a dostane sa k nam v spravnom case 😉😊

martina1308
autor
8. máj 2021

@skeblicka77 dakujem pekne za pozitivne info a urcite sa vam tu v skupinke ohlasim a keby k nam novy cloviecik prisiel hoc aj na Vianoce vobec by som sa nenahnevala 😉😍😊

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre