Máte nežiadúce účinky pri zavedenej Mirene?

svetielkoand
10. júl 2012

Chcela by som poprosiť žienky, ktoré máte, alebo ste mali zavedenú Mirenu (vnútromaternicové teliesko s obsahom hormónu) o vyjadrenie, či ste u vás pozorovali nasledovné nežiadúce účinky:
1. vypadávanie vlasov - v období po pôrode viac ako jeden rok
2. priberanie, prípadne nemožnosť schudnúť
3. občasné mierne tupé bolesti podbruška
4. stratu libida (nechuť na sex)
5. pripadne napíšte iné

V tejto otázke bude prehľadné, s akými nežiadúcimi účinkami sme sa stretli a diskutovať môžme ďalej v téme https://www.modrykonik.sk/forum/antikoncepcia/antikoncepcia-mirena-ake-su-vase-skusenosti/ 🙂 Ďakujem

denduska
10. júl 2012

1.nie
2.nie, naopak schudla som asi 8 kíl
3.áno
4.áno - totálna nechuť, ba priam odpor k sexu
5.nervozita, agresivita
6.bolesti bedrových kĺbov
7.v podstate kontinuálne krvácanie od zavedenia systémom 2 týždne špinenie/2 týždne krvácanie...jedine po cca 3 mesiacoch som mala asi 2 týždne kľud, ale aj to nebolo úplne bez kvapky - výsledok - po 7 mesiacoch išla konečne von - mne nesadla vôbec.

rozala111
10. júl 2012

1. nie,
2. áno
3. áno - dokonca po zavedení sa mi objavili mini cystičky, ale potom zmizli, vraj sa to stáva
4. absolútna nechuť na sex - nechápem samu seba - myslela som, že je to vo mne, ale ako vidím, asi je to Mirenou
5. som často výbušná a agresívna
6. krvácanie po zavedení - až cca 4,5 mesiace - bolo to masívne menštr. krvácanie cca 2 týždne, potom mierne špinenie a zase krvácanie, bolo to desné, ale vydržala som a už je to Ok, len raz za 2-3 mesiace špiním cca 2 dni
7. bolesti hlavy - skoro ako migréna, mala som aj pred tým, ale počas tehotenstva to prestalo, teraz to je späť

emanka
10. júl 2012

@svetielkoand
1. - 4. - nie
5. od zavedenia (24. 4. 2012) fungujem podobne ako denduska a rozalia111 - 2 týždne menštruácia, 2 týždne špinenie, 2 týždne menštruácia, 2 týždne špinenie.....Som zvedavá do kedy to takto bude a či to niekedy skončí.

petraxy6
10. júl 2012

@svetielkoand
1. áno
2. pribrala som 4 kg a už vyše roka ani gram a môžem robiť čo chcem 😠
3. áno
4. nie
5. po zavedení asi po týždni som dostala vysoké horúčky (že vraj reakcia), ustúpili po dvoch dňoch. Všade sa dozvedám, že dr.upozorňujú, že ženy nemajú pri Mirene menštr., ale to nie je môj prípad 😠 😠 😠 😠 😠 😠 , lebo ja ju mám zavedenú od IV/2011 a stále ju mám a o špinení ani nehovorím 😠 😠 😠 . Mojou NAJ...kamoškou je už vyše roka vložka Always 😠 😠 😠 😠 a po prečítaní témy o Mirene som sa rozhodla, že si ju idem dať vybrať a kašlem na peniaze ktoré som vyhodila zbytočne, lebo ma to už unavuje. Posledné 2 mesiace mám mmenzes 2 týždne a to krvácam až tak ako ešte nikdy v živote 😠 😠 😠 😠 . Takže pekne-krásne sa idem vrátiť k tbl.

viki75
11. júl 2012

mirenu som mala 2001-2006, nechala som si ju celych 5 rokov. 5 rokov absolutne bez krvacania!!!!!🙂
1. urcite nie
2. praveze som straaasne schudla, dokonca ku koncu som chodila na injekcie B12, aby som trochu pribrala
3.ano aj
4. ano aj nie
5.za moj najvacsi vedlajsi ucinok-negativny povazujem vyskyt cysty na vajecniku. lekarka mi potvrdila, ze je to kvoli zavedieniu cudzieho telesa...cysta bola tak velka, ze mi ju museli laparoskopicky odstranit. vyskyt cyst na vajecnikoch je aj bezne opisany vo vedlajsich ucinkoch z mireny.

luy
11. júl 2012

1.nie
2.ano enormné
3.ano
4.nebol problém
5.puchnutie DK,závrate,nervozita

A končilo to hypertenziou,ale ja neznesiem žiadnu takže asi tak

damiankad
12. júl 2012

1.áno
2. nie
3.určite nie
4. tiež určite nie
5. nemám žiadne problémy.cyklus pravidelný, žiadne špinenie, bolesti nič ani agresivita nervozita...takže ja ju asi znášam výborne 🙂

amulienka
12. júl 2012

@svetielkoand mam vsestky priznaky a beriem cerazette. to nie je normalne? 😕

katusradus
12. júl 2012

@svetielkoand 1.nie 2. ano 3.nie 4. nie 5. počas prvého roka od zavedenia som mala tiež 2 týždne menzes a 2 týždne špinenie viac menej pravidelne,zhruba po roku to ustúpilo a teraz menzes nemám vôbec a špinenie tak raz za dva mesiace,takže ja som spokojná 🙂

amelialaus
13. júl 2012

1. nie
2. Schudla som na povodnu vahu a drzim si ju.
3.Nie
4. Ano ale na vine je mm 🙂
5. kazdy den uz cely rok odkedy ju mam spinim, niekedy to je ako slaby menzes, lekarka povedala ze je to normalne.

mathis001
17. okt 2013

tusim mam vsetko co je v tych bodoch,ale teraz neviem ci z mireny ,alebo zo stitnej zlazy,neviem kde je pravda a na kazdu z nas to plati inak,tak sa neviem rozhodnut ci si ju nechat ,alebo vysadit,chcela by som schudnut,kedze stale mam 15 kg naviac od porodu ,menzes nemam len spinenie,a nervozna som,to moze byt aj od zlazy ale aj z mireny ,poradte niekto kde je pravda som po porode 1,8m a stale som ako gulko bambulko,ziadne sebavedomie,radost zo zivota a nakupovania,kupujem si len teplaky lebo tym nic nepokazim,cvicim,zdravo sa stravujem a nic,ziadne vysledky,som z toho zufala poradte mi niekto dakujem.... 😢

atuska
17. okt 2013

1. nie (resp. padaju mi dost, ale nie viac ako predtym..)
2. nie, ja som medzitym schudla, ale to sposobila zmena jedalnicka..
3. nie
4. nie (s HAK to bolo dost nanic ..)
5. akurat dlhsie spinenie, ale neprekazalo.. Teraz uz len obcasna slabulinka menstruacia..
Ja som velmi spokojna. Mam ju 1,5 roka..

alliana3013
17. okt 2013

1. nie
2. áno,respektíve sa mi nedarí schudnúť(po pôrode som schudla 12 kíl a odkedy mám Mirenu, tak nemôžem dať dole posledných 7 kg, pritom sa stravujem rovanko)
3. nie
4. áno
5. časté bolesti hlavy, migrény, nervozita
jediné pozitívum je, že už pár mesiacov nemám menzes

nikina17
5. nov 2013

Baby, mozno hlupa otazka, ale tie vnutromaternicove teliska su rozne? Teda je ich viac druhov? Lebo niekto tu pisal, ze Mirena je hormonalna a mna sa doktor teraz pytal ci chcem zostat pri HAK alebo si dam zaviest vnutromaternicove telisko. A spomenul, ze to teliesko je narozdiel od HAK bez hormonov. Tak ako to teda je? Za 5 mesiacov idem na dalsiu kontrolu, dovtedy sa mam rozhodnut ci zostavam pri HAK alebo si dam zaviest to teliesko. Momentalne uzivam druhy den Desirett. Po prvom porode som brala Cerazette, ale tiez som mala problemy s tym padanim vlasov, nemohla som schudnut poslednych 5 kil a casto som spinila.

verkom
5. nov 2013

nikina17 je v nich rozdiel, existuje také v ktorom nie je hormón a také v ktorom hormón je.... preštuduj si to na nete, alebo povedz doktorovi nech to ti objasní!

krifilka1
5. nov 2013

1. vypadávanie vlasov - nie
2. priberanie nie
3. nie
4. nie
5. to isté čo žienky predo mnou písali, špinenie a menzes stále dokola už rok! stále si hovorím že ešte mesiac počkám, možno sa to zlepší no keďže sa nič nezmenilo, idem si ju dať vybrať

fruchtbar
9. jan 2014

Ja mam vsetky a este k tomu silne bolesti hlavy, migreny, zhorsenie zraku , depresia a podrazdenost, vybuchnem do 2 sekund a to nehovoriac o navaloch strachu, poteni a inych gynekologickych problemoch ( infekcie,cysty,plesne)
☹ Mirena- nikdy viac!

lubka1983
9. jan 2014

ja so nemala...mouno jeden,stale som mala menzes dlho aj 14 dní sleby,tak po dvoch rokoch ma to prestalo bavit a isla von.nemame to dokazane,ale mozno som z nej mala opakovane zapaly,mykozy.....dala som ju von a chceli sme aj babo.

marylis
9. jan 2014

1.nie
2.nie, este som schudla
3.nie
4.nie
5. absolutne ziadne, akurat vymiznutie ms, ale to neberiem ako problem 😉

skvrnka2000
5. feb 2014

1. nie
2. nie
3. áno
4. áno
5. mám mirenu od mája minulého roku, lekár mi ju doporučil ako riešenie masívneho krvácania pre myóm v zadnej stene uteru /tabletky HAK nemôžem pre hypertenziu a varixy/, silné krvácanie naozaj ustalo, ale zostalo časté špinenie. od októbra som stále na vložkách /sem tam krvácam, sem tam špiním/, na krku a vo vlasoch sa mi robí akné aké som nemala ani v puberte, k tomu stavy úzkosti, depresia a strašná únava a po včerajšom vyšetrení už aj cysta na vaječníku... :( Mám 40r a lekár ma pripravuje na operáciu, pričom nevylučuje hysterektómiu, toto mi naozaj na nálade nepridáva

meryjou
26. feb 2014

ja mam tiez problemy dala som si zavies mirenu 2009 a o rok na to sa mi tie vlasocky zauzlili musel mi to gyne.odstrihavat .Potom mi zacali vytoky,svrbenie,palenie ☹ .dal mi tabletky preslo to .o rok na to istee .aj s tym,ze sa mi snurocky uplne zasunuli do vnutra.Takze znova lieky .Menzes raz tak raz tak spinenie potom 3dni menzes.Nechut na sex tomu som tiez nechapala.Teraz mam 4mes.pred vybratim uz preslo 5rokov,ale mam divne priznaky zle od zaludka,vracanie,migreny,unava hmm tak neviem ,radsej si ju dam vybrat skor ,a budem mat pokoj. 🙂

zufalka7
5. okt 2014

ahojte baby ja mam mirenu rok a mam vsetky neziaduce ucinky,nechut na sex,priberanie,podrazdenost,nervozita. Teraz sa k tomu pridali aj bolesti brucha potenie a zvracanie . Ani neviem ci je pozitivum ze nemam skoro vobec menzes pri tolkych negativach.Takze mirena pojde von,uz nemam na to silu dalej trpiet. ☹

leuska35
2. jún 2015

Dobrý ja sa chcem tiež spýtať na účinky mireny mám ju rok som strašne podráždená všetko ma vytáča z každým sa hádam všetko mi lezie na nervy môže to byť z toho?

lunedi
2. jún 2015

Ja žiadne nežiaduce účinky nemám. Možno trochu znížené libido ☺ale to bude asi skôr tým že ešte kojim ☺

tatiana305
3. jún 2015

Ja som mala mirenu 5 rokov, moje telo sa nalievalo vodou, bývala som aj dosť podráždená ale čo môžem s istotou prisúdiť nežiadúcim účinkom mireny boli silné migrény... po jej vybratí migrény záhadne úplne zmizli...

julia35
20. jún 2015

Ahojte. Ja som mala mirenu styri roky. Vsetko bolo uplne v pohode,ziadny menzes akurat som za tie 4 roky pribrala 15 kg. Zo zaciatku som to nepripisovala mirene,ale dojedaniu po dcerke 😉 avsak ked ani zmena stravovania a cvicenie neprinasali ziadne pozitivum,pochopila som,ze to bude asi tou mirenou. Bolo mi luto dat ju von,kedze stoji tolke prachy,ale teraz pred par dnami som sa definitivne rozhodla-von. Gynekolog ma odradzal,ze urcite moje priberanie nema nic spolocne s mirenou,ze nech si radsej dam skontrolovat stitnu zlazu,ze z mireny sa nepribera. No dal ju von a tak sa tesim,ze vaha pojde snad rychlo dolu🙂

malla11
9. júl 2015

Ahoj baby. Mam Mirenu skoro rok. Dala som si ju zaviest po tom co som silno krvacala po porode tretieho dietatka a nechcela som si dat vybrat maternicu nakolko ju chcem mat...je mojou sucastou...tak sa snazim ju zachranit...

Na otazky vyssie: Nevypadavaju mi vlasy...na sex mam stale chut...dokonca by som povedala ze vacsiu ako predtým...obcas mam bolesti hlavy...az take ako keby som mala migrenu...ale to som mavala aj predtým...

Jediny problem ktory mam, je ze skoro stale spinim....alebo krvacam...v tomto smere sa citim nesvoja ale moj muz ma v tom podporuje...dokonca mu to nevadi...co je velkym plusom pre to aby som sa citila zenou... ale mne osobne to dost vadi..dokonca doktor mi predpisal tabletky na zastavenie krvacania...ktore uzivam poobede aby som nahodou vecer nespinila ked sa milujeme...po sexe mam bolesti v podbrusku par hodin..a na druhy den opat spinim....takze mame planovany sex...

musim podotknut ze neviem ci niektora z vas vôbec prestala po case krvacat...lebo ci sa ide na kupalisko alebo niekam na dlhsie...stale musim mat intimku...dokonca som za ten rok mala raz zapal...a preto uz stale pouzivam tampon...dokonca aj doma ked sa kupem..pre istotu....inak akne nemam a vahu si drzim stale rovnaku...aj po troch detoch 🙂

syntthia
25. sep 2015

Ahojte, pridám aj ja svoju skúsenosť.... Mirenu som mala niečo vyše 5-tich rokov, viac-menej zo zdravotných dôvodov. Mám dve, už dospelé deti a keby som mala tie informácie čo mám teraz, poriadne by som zvážila zavedenie Mireny a pravdepodobne, by som sa na to nedala nahovoriť. Zavádzanie bolo pre mňa, nakoľko mám maternicu "zaklonenú" dozadu, dosť bolestivé, ale trvalo krátko... dalo sa to vydržať, samozrejme po zavedení mi prišlo nevoľno, ale to má na svedomí iba zmena hladiny hormónov. Čo sa týka ostatných účinkov, prichádzali postupne: do polroka sa mi krvácanie upravilo a posledný rok som menštruáciu už nemala vôbec .... s výnimkou slabého špinenia po ATB. Neviem, nakoľko psychické zmeny zavinila Mirena, lebo prvé dva roky som bola na psychofarmakách. Myslela som si, že kvôli zložitej situácii v ktorej som sa nachádzala, no až teraz viem, že Mirena tomu výrazne dopomohla. Postupne som priberala na váhe, celkovo asi 10 kg... čo som pripisovala veku, ale nevedela som prečo nemôžem schudnúť aj keď som sa obmedzovala. Veku som pripisovala aj zníženú chuť na sex. Cítila som sa unavená neustále nafúknutá, a akoby naliata a často ma bolela hlava, ale to som pripisovala mojej diagnóze -hypertenzii a liekom na jej liečbu. Tieto nežiadúce účinky prichádzali pozvoľna, preto som ich nevedela s istotou identifikovať. Napokon, človek si zvykne.... 😢 No, najhoršie bolo vybratie Mireny! Pri prvom pokuse mi lekár povedal, že tie vlákna nevidí, preto mi spravil USG a poslal na RTG. Pri druhom pokuse, nakoľko už anatomicky to bolo u mňa problematické.... Mala som pocit, že to neprežijem, bolelo to tak,akoby ma "rezal" zvnúra, až kým som neskolabovala.... Nakoľko výkon nebol krytý žiadnym analgetikom či anestetikom, pripadal mi ako mučenie! Lekár, zrejme na svoje ospravedlnenie povedal, že mám patologicky a navyše úplne atrofickú maternicu, ba dokonca aj vaječníky, že som už v klimaktétiu, takže, už nie je čo riešiť.... Myslím, že mám traume na celý život! ☹ Po tomto "výkone" až po vybratie som mala bolesti a krvácala som! Situáciu som už riešila s iným gynekológom, ktorý mal na to iný názor. - Mirenu mi vybrali na gyn. oddelení v celkovej anestéze. Teraz pomaly doznievajú nežiadúce účinky ... menštruáciu som dostala na 5-ty deň po vybratí. Teda, stojí na zváženie, ten "pokoj" od iných foriem antikoncepcie, od menštruácie- (ani to nie je isté), či riešenie zdrav. problémov, ktoré sa možno dajú riešiť inak, -avšak čeliť a vzdorovať nežiadúcim účinkom Mireny. Čo mne najviac chýbalo, to boli objektívne informácie pri rozhodovaní sa... boli spomenuté iba samé pre -iba okrajovo proti. Pri vyberaní -znova som nevedela čo ma čaká! Všetky tieto výkony vyžadovali absolvovanie rôznych vyšetrení (opakovane gyn. vyš., USG, RTG, intrené, anesteziologické...atď) a samozrejme aj pár PN, čo mi dosť skomplikovalo život, lebo nebola som na to pripravená. Pritom s Mirenou som bola "vnútorne vyrovnaná" brala som ju ako súčasť liečby -teda prijala som ju bez predsudkov. Neriešila som (okrem vyššie uvedených komplikácii) nejaké kilo navyše, celulitídu, akné, či zvýšené vypadávanie vlasov... a prípadný dyskomfort ....(akoby ma "tlačila", či vlákna ktoré občas cítil manžel).... Ak mám byť objektívna, v prvej línii by som ju asi odporúčala..... no, s odstupom času, keď u mňa všetky spomínané symptómy miznú...... myslím, Mirena stojí na dôkladné zváženie.... 😢

gotzova
31. okt 2015

ahojte,
som rada, ze som nasla toto forum. mam Mirenu cca rok ale zvazujem si ju vybrat, nakolko

1. vlasy mi vypadali totalne pred cca pol rokom ( polovicka urcite)
2. za to obdobie som pribrala nieco vyse 10 kil a co si davam pozor na to co jem a vaha neustale stupa!
3. bolesti podbruska nemam, ale mam neustaly pocit nafuknutia
4. co sa tyka chuti na sex, tak ta sa absolutne znizila
5. zacalo sa mi objavovat akne ( zapalene, podkozne vyrazky)

Je sice sobota, ale kedby som mohla utekam v moemnte za lekarom, nech mi ju vyberie.

CO by ste odporucali? mate kocky niektora skusenost ako ja? Dakujem krasne

alaf84
3. nov 2015

ahojte.

ja mam mirenu asi rok, veci ako spinenie a menzes sa daju,skoro ani nemam. viac ma trapi bolest hlavy,nervozita,agresivita,mam pocit,ze som nervozna stale,uz hned rano ked sa zobudim. mam dvoch chlapcov,starsi bude mat 4,a vsetko si to skoro odnesie on. som z toho uplne na prasky.