Má zmysel IVF pri mužovom spermiograme OAT?

23. júl 2022

Ahojte ,

ma zmysel ísť na IVF ak má muž diagnozu OAT ? Je tam šanca ze by mohlo vyjsť aspoň to ? Veľmi sa bojíme,keďže niektorým to nevyjde ani keď majú len malé odchýlky od spermiogramu. Dali by ste vyšetriť aj DNA fragmentaciu a pripadne použiť MACS metódu?

hanka2510
23. júl 2022

Ahoj, my sme mali vsetky vysetrenia aj techniky oplodnenia - manzel tiez vsetky parametre zle, ja zas uplne v poriadku a vysiel nam aj cerstvy vklad priamo po odbere vajicok a teraz po 4 rokoch som v 9mes po KET z toho isteho cyklu... mali sme MACS+PICSI, vyslo nam 6 krasnych blastocyst... drzime palce 🤗

zuzkavladko
23. júl 2022

Jasne ze to ma zmysel. Moj muz ma rovnaku diagnozu a dnes sa tesime sikovnemu predskolacikovi. Fragmentaciu si urcite dajte vysetrit. My sme mali ICSI, predlzenu kultivaciu a vysiel hned prvy vklad. Drzim silno palce 🙂

autor
27. júl 2022

@zuzkavladko a MACS ste nedávali, lebo mal dobre percento DNA fragmentacie alebo ste to nedávali vyšetriť?

autor
27. júl 2022

@hanka2510 MACS ste dávali len tak pre istotu alebo kvôli zlej fragmentacii DNA ? Neviem vlastne ci sa dajú použiť všetky metódy aj ICSi,Picsi aj macs pri malej koncentrácii spermii

hanka2510
27. júl 2022

Odporucili nam to v centre, manzel mal len 0.5% nezdeformovanych spermii, a nasledne sa zistilo, ze aj z toho pol percenta je vacsina spermii patologickych... takze zvolili MACS+PICSI... celkovy objem mal tusim okolo 12mil, tak stale tych par kuskov zostalo 😊 ...a dobre vybrali evidentne, kedze mame zdraveho 4rocneho syna a za 2 tyzdne dalsieho + stale 4 embryjka zmrazene... predtym sme mali len cisto ICSI a zo 4 blastocyst sa neujala ani jedna... skusali sme aj v Brne IVF soft - tiez ICSI - tam sme sa dopracovali len k jednej blastocyste, a tiez nic z toho 🤷‍♀️

autor
27. júl 2022

@hanka2510 to ze sú patologické znamená pls co ? To je to ze majú poškodenú DNA ? Kde ste pls boli v akom centre ? Veľmi sa bojím ze to nevyjde s ťažkou OAT :( 😞 😓

hanka2510
27. júl 2022

Patologicke = poskodene, ci uz geneticky alebo tvarovo, celkovo spermiogram nie dobry, pocet nizsi ako norma, pohyblivych minimum a tie, co aj vyzerali, zeby mohli byt zdrave, tak nakoniec neboli... vdaka selekcii v centre sa im podarilo najst tie spravne chvalabohu - Helios BB 😊

zuzkavladko
28. júl 2022

MACS sme nedavali, lebo mal manzel dobru fragmentaciu vzhladom na fakt zle zakladne parametre, morfologia sa od spermiogramu k spermiogramu pohybovala medzi 0-1 % morfologicky dobrych spermii. No a vyslo to 🙂

megi1990
19. aug 2022

Urcite to ma zmysel! My sme sa v zime dozvedeli diagnozu OAT gravis a spermie sme pocitali na prstoch dvoch ruk a to doslova, 10 zivych spermii vo vzorke a morfo aj pohyb tiez uplne zle. Nevahali sme a zacali sme hned riesit Brno- Reprofit, kde sme sa vzdy stretli s uzasnym pristupom. Nedavali nam falosne nadeje, dokonca pan doktor spomenul darcovske spermie v pripade ak by to s nasimi nevyslo, ale zaroven nam dal nadej ze nevieme ako to dopadne pokial to neskusime. Absolvovali sme teda prve IVF- ICSI v maji, mne odobrali az 20 vajicok (manzel musel ist dokonca v ten den na dva odbery, aby vobec mali dost spermii na oplodnenie tolkych vajicok), z toho 6 embryjok zvladlo predlzenu kultivaciu. Jedno mi hned vkladali a zvysnych 5 zamrazili. No a momentalne som v 15tt a verim, ze to dotiahneme do stastneho konca. 🙏
Urcite sme sa bali, ze to nevyjde, ale zaroven sme stale dufali a verili tym par spermijkam, ze sa tam ta jedina spravna musi najst ❤️
Drzim palce a prajem rovnake stastie ako u nas, nech sa to podari 🤞✊

autor
19. aug 2022

@megi1990 ja som premýšľala keby dáme aj PICSI a MaCS na zvýšenie šancí, ale vraj na to musí byť nejaký minimálny počet co on asi nespĺňa. Dávali ste predtým robiť aj DNA fragmentaciu alebo skúšali upraviť spg nejakými vitaminmi? Nezabralo vôbec nič?

megi1990
19. aug 2022

My sme tiez nemali PICSI ani MaCS, kedze ich bolo malinko…U nas dokonca pouzili nejaku latku, ktora ich rozpohybuje, kedze niektore sa nehybali a tym vyzerali ako mrtve. Embryologovia dokazu dnes uz fakt zazraky a v Brne to maju myslim ozaj na spickovej urovni.
Robili aj DNA fragmentaciu, ta vysla nastastie dobre. Tym ze u nas boli tie vysledky fakt velmi zle, odporucili nam aj geneticke vysetrenie, to sme absolvovali cele v BA v Reprogen, ziadny geneticky problem ani pricina zleho spermio sa nezistila. Vitaminy som mu nakupila hned po prvych zlych vysledkoch, bral Profertil plus dokonca z tej genetiky odporucili hormonalnu liecbu, takze si 2 mesiace pichal Menopur injekcie, no vysledok bol uplne uplne rovnaky. Bol tiez u urologa, hormonalny profil mal v poriadku, akurat mu zistil varikokelu, ktora sposobuje prehrievanie a tym moze zabijat spermie. Zvazovali sme chvilu aj operaciu, ale viacero ludi nam povedalo, ze varikokelu ma vela muzov ktori maju deti, a ani o tom nevedia. A nezvykne sposobovat az takto tazku OAT, a navyse vysledky po operacii su neiste. Preto sme sa rozhodli skusit IVF s tym co sme mali…
Vy ste uz stihli absolvovat nejake dalsie vysetrenia? V ktorom centre ste boli?

autor
20. aug 2022

@megi1990 my sme boli na genetike to bolo OK, on bol aj u urologa tam všetko OK,vrátane hormonalneho profilu, ani sex prenosné ochorenia nemá, ma veľa pohybu, pekne paa domácu stravu žiadne somariny , sem tam si akože dáme hambac a vínko ale vôbec nie každý deň. Teplú vanu si nedáva, do sauny nechodíme, notebook nedrzal v ruke aj 2 roky , cize ja fakt netuším z čoho to on chudák môže mať. Ja už mám tiež dosť vysetreni porobenych, čakám už len na reproimuno a ďalej už asi neexistuje ozaj nič len IVF..samozrejme vitaminy sme skúšali to je nula bodov

megi1990
20. aug 2022

Ano moj muz presne to iste, nepije, nesaunuje sa, sportoval ked bol mladsi, a predsa.. A to isiel na spermio len pre istotu, ked sme sa snazili este asi iba 6 mesiacov, aby sme obaja vedeli ze sme v poriadku. A ked dostal vysledky, boli sme z toho v totalnom soku a uplne hotovi… A ty mas vsetko v poriadku? Kolko mas rokov, ak sa mozem opytat? Totiz lekar v Brne nam hovoril, ze ked ma zena do 35 rokov, tak vajicka dokazu velakrat kompenzovat zle spermie. Ja mam 32, po dietati som tuzila uz naozaj dlho, a cakat na zazrak som ozaj nechcela, hlavne ked nam narovinu povedali ze prirodzene sanca nie je..

autor
20. aug 2022

@megi1990 aj moj bol "pre istotu" po 6 mesiacoch ze sak možno nejaká mala odchýlka a výsledky nás totálne odrovnali :( áno ja mam zatiaľ všetko OK, už len reproimuno mi chyba. Ale tak napr kvalitu vajicok oni nevidia tak co ak aj ja mam nekvalitný "matroš"? Rokov mam 28, ale nechcem premarnit čas čakaním na zázrak keď problém majú aj tí čo majú len troška zhoršené spermie a nie to ešte takto velmi

megi1990
20. aug 2022

Neboj sa, tvoje vajicka budu urcite dobre a aj pomozu spermijkam 🤞 Ja som sa tiez bala, kedze mne pred 2 rokmi chirurgicky odstranili cystu z praveho vajecnika (pri operacii slepeho creva), na co bol doktor trochu skepticky, ze tym mi zobrali vajicka a budeme sa spoliehat skor na ten lavy. No a nakoniec na stimulaciu pocas IVF dokonca reagoval lepsie ten operovany a pocas kontrol v nom bolo viac a vacsich folikulov. My sme neolutovali ani na sekundu, ze sme sa pustili hned do IVF. Hormony aj punkciu vajicok som zvladala super, a na kazdy zakrok som sa fakt skor tesila, ako by som sa bala, pretoze pre nas bolo to cakanie na nic omnoho horsie… Tiez som preluskala celeho kona, a ked som citala pribehy, ako sa nepodarilo niekolko pokusov IVF s ovela lepsim spermiogramom, chytalo ma zufalstvo. Ale musis verit! Da sa to aj s minimalnym poctom, ako sa to podarilo u nas, za co sme neskutocne vdacni 🙏

autor
20. aug 2022

@megi1990 tu cystu ti zistili náhodou pri operácii slepého čreva? Ja sa aj toho bojím ze co keď náhodou nemám priechodné vajecniky, ci by som nemala skúsiť laparku alebo ci nemám niekde nejakú cystu, zrasty alebo niečo co bežný gynekológ nevidi . Proste ja neviem už, čo ma všeličo napadá a presne čítam o tom ze spg s malou odchýlkou a nepodarilo sa a to ma odrádza. Koľko vás prosím vyšlo cele IVF v Brne ? A koľko vrátila z toho poisťovňa?

megi1990
20. aug 2022

Cystu mi nasiel asi 3 tyzdne pred tym moj gynekolog ale kedze to bola taka bezna folikularna, tak ju neriesil, ze sama praskne v dalsom cykle. No podla mna mi prave ona podrazdila slepe crevo a kedze chirurgovia asi radi rezu vsetko co vidia, tak dali prec aj cystu.. Ak mas pravidelny cyklus a dobre vsetky vysledky aj hormonalny profil, urcite to bude v poriadku. Cystu by si urcite vsimol aj bezny gynekolog a ostatne je v podstate jedno, ked ides na IVF, kedze vajicka ti odsaju priamo z vajecnikov, takze to by neboli problem ani zrasty alebo pripadne nepriechodne vajecniky. Brno nas vyslo cca 3700€ a poistovna preplatila skoro 1500€, co som bola celkom prekvapena, kedze som pocula, ze preplacaju okolo 1100€. Zvazujete Brno alebo nejake centrum tu u nas?

autor
20. aug 2022

@megi1990 zvažujeme Brno, nad iným centrom ani nerozmyšľam. Ta cena to vás vyšlo už aj s liekmi alebo čo všetko, akú máš pls poistovnu ? My máme VSZp. Dosť ma potešilo ze majú pobočku už aj v BA robia sono,kontroly, a úvodné konzultácie. To by nám celkom ušetrilo cestu do Brna 🙂 ale bojím sa toho ako čertisko. Cele by to bolo na mne. Muž keď vidí injekciu hneď by odpadol, takže cele by som si to musela pichať sama a tiež meviem ci hneď neodpadnen. Mala si krátky ci dlhy protokol a akého lekara ?

megi1990
20. aug 2022

My sme tiez boli hned rozhodnuti pre Brno a fakt mozem len a len odporucat, maju tam naozaj uzasny pristup. Poistovnu mam ja Doveru, islo to vsetko cezo mna aj ked bol problem na strane muza. V tej sume boli aj lieky, navyse sme mali myslim este mrazenie spermii a potom este nejake lieky, ale to uz neviem presne kolko bolo.. My sme zaplatili okrem toho asi 3000€ za genetiku, plus neviem kolko za dalsie spermiogramy a vysetrenia a vitaminy, takze sme to potom uz radsej aj prestali pocitat… Ale vyplatilo a nelutujeme ani jedno €! 🙂)
My ked sme chceli ist na kontrolny utz pocas stimulacie tu v BA, tak nam povedali, ze to tu este nerobia. Ze zatial iba konzultacie, ale postupne budu pridavat aj ostatne. To bolo ale v maji ked otvarali pobocku, takze je dost mozne, ze uz robia toho aj viac. Ale ono sa to da aj s tym cestovanim do Brna zvladnut, my sme tam boli dokopy mozno 7 krat a raz sme mali konzultaciu s lekarom online cez videocall. Mali sme doktora Jana Stelcla a boli sme s nim velmi spokojni, vzdy bol prijemny a maximalne ludsky a zaroven vyborny odbornik. Ale myslim si, ze vsetci ti lekari su tam urcite super. Mala som kratky protokol, pichala som Gonal myslim 11 dni. Ale toho sa vobec nemusis bat. 🙂 to su uplne take jemnucke ihly, ze to ani nebudes citit. Ja som zacala pichat prve dva dni na dovolenke, kedze sme si povedali ze pred celym cyklom chceme vypnut a oddychnut si 🙂) Celkovo to nebolo vobec nic hrozne a hlavne to hned zbehne tych par dni. Ja som sa najhorsie citila asi tie prve dva po punkcii vajicok, kedy ma dost tlacili vajecniky a celkovo to bolo take nepohodlne. Ale stale to nebolo nic hrozne, navyse to bolo sposobene tym ze som mala viac vajicok ako sa cakalo, a to som bola iba rada, ze mame o to vacsie sance. Ja som inak brala aj Inofolic asi uz 3 mesiace pred IVF a aj pocas az do odberu, lekar to tiez odporucil ze to je iba dobre. A muz bral az do odberu Profertil, ktory neviem teda ci pomohol aspon na tu vnutornu kvalitu, alebo nemal vobec ziadny ucinok.. 🙂

autor
21. aug 2022

@megi1990 takéto správy ma veľmi tešia keď počujem ze niekomu vyšlo IVF , musí to byť krásny pocit 🥰 a genetiku za 3000eur myslíš genetiku embrii ,že vlastne vkladali len geneticky OK embrio ? Ty si bola tiež úplne OK preto ti dali krátky protokol ?

megi1990
21. aug 2022

Ja som si hned povedala ked nam to vyslo, ze to musim aj sem napisat, aby som podporila ine pary s rovnakym problemom, pretoze ked som tu citala ako s tazkou OAT su mizive sance aj pri IVF, tak ma to velmi nepovzbudilo. Ale nam aj lekar v Brne povedal, ze niekedy mozu tie spermie vyzerat uplne zle a pri tom su dobre a naopak, niekedy aj vyzeraju dobre a pri tom nie su kvalitne a nepodari sa to. Takze je to stale aj o stasti, no ja verim, ze to stastie bude stat pri vas rovnako ako pri nas ❤️ Genetiku embrii sme nedavali, tu sumu sme dali za geneticke testy nas dvoch, u manzela testy na cysticku fibrozu, a kedze mu tam vysla nejaka mutacia, museli dotestovat aj mna, nastastie to bolo ok. Plus este dalsie testy tam boli, vratane toho ci je vhodny na tu hormonalnu liecbu, a potom este tie hormony pre neho, tak sa to nazbieralo.. Ja som mala ok vsetky vysledky aj hormonalny profil, ale oni tusim vacsinou davaju kratky protokol v Reprofite podla toho co som citala.

autor
21. aug 2022

@megi1990 si úžasná ze takto podporiš aj nas-ostatne . Ta psychika spraví sakra veľa. Vidím to sama na sebe ze sú lepšie dní a potom prídu tie horšie kedy si poplačem, výčitam si ze keby som s niekym iným už som mohla mať deti atď. Asi mi to už riadne vplýva na psychiku :( a Vám niečo vyšlo na genetických testoch keď ste ďalej riešili cysticku fibrozu atď? Lebo my máme genetiku obaja OK. Vlastne už neviem čo by sme ešte mohli absolvovať aké vysetrenia

megi1990
21. aug 2022

Uplne chapem, u mna sa striedali tiez horsie dni, ked som velmi nevidela nadej na uspech, s tymi lepsimi, ked som si hovorila ze sa nam to musi podarit. Urcite si s tym spravnym muzom a podari sa vam to spolu 🙏 Je to rovnako tazke aj pre nich, ved ziadny zdravy mlady muz necaka taketo spravy… Nam tie testy na fibrozu odporucili na genetike ako prve, kedze prave fibroza moze sposobovat taketo problemy s plodnostou. Ked mate vsetko v poriadku, ja si myslim ze uz vam nejake dalsie vysetrenia netreba.. V Brne ta vysetria, muz pojde na spermio a oni uz povedia co dalej. My sme inak dali z dvoch spermio v Brne aj zamrazit spermie, aj ked ich tam bolo az 9 zivych a povedali nam ze po rozmrazeni nemusi prezit ani jedna, no keby ich nebolo dost v cerstvej vzorke uz potom pri oplodneni, skusili by sa pouzit nejake zamrazene. Ale tiez nam hned hovorili, ze ked je ich takto malinko tak v den odberu vajicok ide niekedy muz na dva spermio ak by ich bolo malo, manzel sa tomu zial nevyhol a bol z toho viac hotovy ako ja po tej narkoze 😃

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre