Mám si dať spinálnu alebo celkovú anestézu?

4misa8
26. mar 2013

Milé tehuľky alebo mamičky za chvíľu ma čaká môj deň D. A neviem sa rozhodnúť akú anestézu si dať. Lekárka vravela, že mám na výber, že si môžem vybrať. No a ja sa neviem rozhodnúť ktorú si vybrať. Poraďte mi prosím. Prvého syna som mala v celkovej, lebo bola akútna sekcia.

adik311
26. mar 2013

Ahoj @4misa8 ak ti mozem poradit daj si spinalnu ja som ju mala pri dcerke a dam si ju aj opat teraz ak pojdem nahodu cisarskym....vsetko vnimas nie si otapena a hlavne vidis a pocujes babatko a hlavne to prilozenie....ja si to chvalim 🙂

zivika
26. mar 2013

ja som prveho rodila tak ako ty, akutne v celkovej a teraz mi tiez doktor naznacuje, ze maly je uz teraz dost velky, tekze prirodzene to asi nepojde ☹ tak ak dojde na sekciu a budem si moct vybrat, zvolim spinal, velmi chcem vidiet drobca, hned ako sa narodi 🙂

zuuzika
26. mar 2013

Urcite by som volila spinal, neda sa ani porovnat s celkovou. Obe som zazila..

stanislavao
26. mar 2013

ja som mala sekciu a doktor mi povedal, aby som si spinal nedavala, lebo mnohe zeny maju neznesitelne bolesti hlavy potom. dala som si celkovu a som rada, lebo ja som sa tak priserne bala, ze neviem, ako by som to zvladla, keby som to pocula, co sa tam deje. vsetko ma svoje aj proti.

zuzin78
26. mar 2013

ja som druhu dcerku rodilaa cisarskym a v celkovej. toez mi davali na vyber, ale hned mi aj doktorka povedala, ze potom spinale mavaju zeny velke bolesti hlavy, a aj noh, a nie kazdej to robi dobre pocut co sa deje na sale. dietatko po podani narkozy je vonku do 5 minut, hlavne mne islo o to, aby nedostalo vela z narkozy.
ja by sim kebyze chceme tretie, isla jedine rodit v celkovej anesteze. nemala by som zaludok pocut to co sa deje na sale. a Zarinku mi doniesli ukazat hned ako ma zobudili, takze o necele dve hodinky som ju videla.
😉

alenata
26. mar 2013

@4misa8 určite spinál -to je moja vlastná dobrá skúsenosť, okrem iného je na nezaplatenie, že si dieťatko hneď po pôrode uvidíš. 🙂
Na druhej strane - moja švagriná bola nedávno na operácii a mala spinál. Dostala také neznesiteľné bolesti hlavy, že ešte skoro dva týždne musela zostať v nemocnici, kým bola schopná fungovať. Doktori jej hovorili, že je jedna z mála, ktorá takto reaguje. Tak si vyber... 😉

wera.g
26. mar 2013

ja by som inú ako spinálnu nevolila, ten pocit keˇd som malého zbadala a mohla mu dať pusinku, pohladkať ho.. neviem si predstaviť že by som bola v celkovej a netušila čo s ním je, nevidela ho... 😉

salma22
26. mar 2013

no ja som si tiez vybrala spinal a nepocula som nic co sa robilo na sale ,len som sa rozpravala s anestiziologickou a po par slovach mi povedala ze malinka je uz na svete a ze zacalo snezit ked sa narodila a ja som sa len rozplakala od rodosti...a aj doktory boli zlaty ked sa dozvedeli porodnu vahu tak si srandu robili ze co som jedla v tehu ked mala 5080g
bol to zazitok a velky nikdy na to nezabudnem
takze spinal urcite

rheia27
26. mar 2013

vsetko ma svoje pre aj proti, to si vies yistit sama 🙂

ale je tiez mozne ak si das spinal ze doktor jednoducho netrafi a budu musiet ti dat celkovu, nasledky potom mas z oboch

ja som si pichat do chrbtice nedala a ani v buducnosti si nedam

ivkake
26. mar 2013

Spinalku je to oooovela lepsie ako celkova viem zazila som a ten vpich vobec nebolí a je to sup sup hotove 🙂 jedno lutujem ze som mi ju nedali aj pri prvom ale co uz mam skusenost aj aj 😉 a bolesti hlavy som nemala a ani svagrina a na dalsí den som si uz cupikala ale zaleží na tebe co si zvolíš ty

danka79
26. mar 2013

zazila som oboje, kazda ma svoje vyhody-spinal-musis lezat 24hod a nesmies ani hlavu zdvihnut, zato vidis babo po narodeni. Po narkoze zase som bola sfetovana 🙂 ze som pekne dlho nevedela kde je sever (dokonca som nevedela ci mam chlapca alebo dievca,pricom mi to muz povedal,a potom som zase zaspala). Za to na nohach som bola uz po 12hod.
Koniec koncov o forme anestezy rozhoduje anesteziolog. Hlavne ked je to akutne,tak daju celkovo a hotovo. Zalezi od situacie,ako rychlo treba babo vybrat. Pri planovanej sa vacsinou dava spinal.Ale je to indi vindi aj podla zdrav.stavu maminy.vela stastia.

sampo
26. mar 2013

ja by som spinal nezvladla (v tomto som "padavka")... takze ja mam za sebou 2x celkovu 😅

nikietka
26. mar 2013

Ja som si na spinálnu anestézu netrúfla. Jednak tými pravidlami po jej použití a jednak obavami, či to psychicky zvládnem (môj pôrod trval celé tri dni kvôli asynklitizmu dcérkinej hlavičky...nespala som vôbec...a celú dobu mala kontrakcie...tým Ťa nechcem vystrašiť!,ale bola som už pred sekciou hrozne vyčerpaná a viem,že spinál by som iste nezvládla...).
Prebrali ma hneď, ležala som síce prvý deň, ale podvečer som si už sadla a malú mi doniesli do hodiny po sekcii. Nebol problém...kojila som až po 6 hodinách od sekcie.

bublinka711
26. mar 2013

šetrnejšia k organizmu je celkova anestezia, ale zas prideš o najkrajšie momenty ako počuť bábätko plakať a priloženie. Nevýhodou spinálu je aj tá možná bolesť hlavy, čo ale zas môže a nemusí byť. Napriek tomu, ja by som si vybrala spinal práve preto, že mám lepší pocit, keď viem, čo sa okolo mňa deje 🙂. Inak som zažila oboje no pri celkovej som bola viac v strese...

cenculinka
26. mar 2013

ja by som brala celkovu anestezu 🙂 maminky na porodnici po spinaly vraveli, ze to bolo dost neprijemne, vsetko pocut, vela vidiet a "citili" take neprijemne tlacenie, tahanie a pod. ked robili lekari zakrok 😝 nuz ja hrdina nie som a kukat v strese na vsetky tie hadicky a tych ludi okolo mna, asi by som umrela od strachu, lebo si myslim, ze aj pri spinaly ma mamina strach jak delo, ze co bude a tak 🙂 aj ked tie prve sekundy po narodeni su krasne, nuz je to tazke rozhodovanie 🙂

pikha
26. mar 2013

Aj ja som za spinal. Nemala som ziadne bolesti hlavy ani nicoho ineho, videla som malinku hned ako sa narodila, dokonca mi odviazali ruky a dovolili ju pohladkat a dat pusinku na hlavicku. Nie je to nic take hrozne, akurat teda treba potom tych cca 24 hodin lezat a nedvihat hlavu.. ked to dodrzis, nic ta boliet nebude. Prezijes si cely porod pekne bezbolestne, uvidis si dieta a mas z porodu pekny zazitok-u mna to bolo tak. Takze z osobnej skusenosti vsetkymi desiatimi hlasujem za spinal.

kaktusik007
26. mar 2013

ja na tvojom mieste zmenim lekarku!!!!!!!!!!!!§

ako pardon, to kde sme, aby si pacient mohol vybrat, ci chce lokalnu ci celkovu anestezu???????

oblecenieavecicky
26. mar 2013

Ja som mala spinál a pre mňa to bol hrozný zážitok. Bolo to veľmi nepríjemné. Jediné plus je, že vidíš hneď bábo, aj keď mne ho ukázali asi tak na dve sekundy. A to, že treba 24 hod. ležať je síce veľmi pekné, ale nie každá nemocnica to dodržiava - mňa nútili vstať po 8 hodinách. Myslela som, že od bolesti odpadnem... Ja by som si druhý krát určite vybrala celkovú. A poznám aj babu, čo mala prvú celkovú a druhú spinálnu - na druhý pôrod išla ako hrdinka a potom bola z toho hotová, aké je to hrozné oproti tomu, keď to prespíš...

matozazzo
26. mar 2013

Mne dali tiez na vyber, ale upozornili ma na mozne rizika a komplikacie. mala som obe na sekciu zo zdrav. dovodov a kedze som v detstve trpela dost migrenami a bolestami hlavy, ktore uz nemam, upozornili ma, ze po spinale sa mi mozu opat vratit. to rozhodlo a pri oboch som sla na celkovu... Prebrala som sa hned po narodeni a vycisteni, akurat pri prvej (pred 5,5r) si to nepamatam, az asi po 2,5hod, ked som sa vyspala 😀 Pri druhej si to pamatam hned (1,5r)... Zle mi nebolo ani raz.

monikac
26. mar 2013

Ja som mala spinal a ziadne bolesti potom a ani teraz nemam...hovori sa, ze bolest hlavy je mozna,ale to moze a nemusi. Ja som ani necitila ked mi pichali ihlou, na chrbat mi potreli nieco studene ako keby mi to umrtvili a nemala som ziadni cit pri vpichnuti ihli, len som citila ako stracat cit v nohah hned po tom....manzel pri mne sedel cely cas a sa so mnou rozpraval a ked vytiahli dcerku tak ju ukazali manzelovy a on povedal ci je to chlapcek alebo dievcatko kedze sme nechceli predom vediet co budeme mat. A hned nam dali dcerku aby sme si ju objali a prilozili mi ju k tvari a ten prvy moment je najkrajsi a to pri celkovom uspani nezazijes. hned po vysetreni asi po 20min som bola zasita a aj s dcerkou a manzelom nas odviezli na izbu, kde sme si mohli vychutnat svoje prve spolocne chvile. Takze ja som na 100% za spinal...vela stastia 😉

mirabella27
26. mar 2013

Ja odporúčam určite celkovú.Bola som spokojná.Prebrala som sa asi 2.hod.po a v pohode.Po spinálke sa baby sťažovali na príšerné bolesti hlavy a závrate.Bolesť bruška budeš mať,tak či tak,ale to nie je až také zlé.Nám dali injekcie od bolesti a bolo to ok.
U zubára to bolí viac 😀 kaktusik007 ja som rodila v Rimavskej Sobote a normálne sa ma anesteziológ opýtal akú chcem anestézu.Podľa mňa je normálne,že si môžeš vybrať.Jasne,ak máš nejaké zdravot.komplikácie pre ktoré nemôžeš ísť do celkovej,tak samozrejme,že nemáš na výber.

nanulik
26. mar 2013

ja som mala spinál, už som zažila gyn. operácie v celkovej anestéze tak som asi vedela aký je rozdiel. a asi ak by som išla znova rodiť tak spinál. hlava ma bolela ale poradili mi zobrať si kolu. je to vrajlepšie pre ženy kávičkárky, ked chýba kofeín 😀 a vela vody. ležala som ako bolo treba tých 24h, a od bolesti mi dávali stále niečo. jasné že ked som sa potom postavila bolo to brutálne 😝 ale časom sa dalo
čo sa týka toho vnímania... no všetko som videla. odrážalo sa to od svetla na nstrope 😝 ale asi som aj mala nejaký oblbovák v sebe lebo mi to absolutne nevadilo sa na to pozerať, a pri tom odpadávm ked mi beru krv 😀 😝

julinkaz
26. mar 2013

ja som mala pri obidvoch detičkách spinál, pri synčekovi som to znášala ťažšie (museli mi počas sekcie dávať ešte kyslík, ale to bolo určite od strachu 🙂 a pri dcérke som si to normálne užívala, debatovali sme s lekármi, anestéziológmi a ostatným personálom, presne som vedela, čo robia, takže to bolo super, a super bolo aj po tom, trošku ma bolela hlava, ale ja mávam migrény často, takže ja odporúčam určite spinál 🙂 mamičky čo mali celkovú boli dlhšie out ako ja 🙂 držím palce nech ti všetko dobre dopadne akokoľvek sa rozhodneš 🙂

mj28
26. mar 2013

ja som mala 2 x spinal a nic nelutujem - prave naopak !!! pocas operacie som sa rozpravala s anesteziologickou a netrvalo dlho a uz som počula babo trosku poplackat, potom mi ho doniesli ukazat .- neopisatelny pocit ... nad celkovou anestezou som ani neuvazovala ... a ano pri prvom ma strasne bolela hlava,ale pri druhom vobec - do slova a do pismena som pucuvala co mi radila sestricka na jiske a naozaj ziadna bolest a nepotrebovala som ani injekcie od bolesti 🙂

vinifred
26. mar 2013

..a nechceš si to vyskúšať "naostro?"🙂

zazalienka
26. mar 2013

mňa "rodila" teda napichávala suseda, lekárka.. ja som sa chcela dať hrozne uspať, na celkovú lebo som sa bála... na rovinu mi povedala že keď sa chcem dať na celkovú tak si mám nájsť iného anesteziológa.. že ona ma z mojej dlhej chvíle uspávať nebude.. a som spokojná, spinál bol super.. je to lekárka s 3 atestáciami, 30 ročnou praxou, takže som nemala dôvod jej neveriť.. a mala pravdu..

kacenka255
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
bencur
26. mar 2013

Ja som mala spinal a ziadne bolesti. 🙂

cat
26. mar 2013

@kaktusik007 ja to vidím presne naopak ako ty, pre mňa by bol dôvod zmeniť lekára vtedy, ak by sa mi lekár opovažoval nanútiť niečo s čím ja absolútne nesúhlasím a nedal by mi na výber.
Ja napr. som mala obe sekcie v celkovej narkóze a nikdy v živote by som si nenechala niečo pichnúť do chrbtice pomedzi stavce. Takto som to povedala aj doktorovi a žiaden problém, iba akceptovanie môjho rozhodnutia. Je to môj život, moje zdravie, nikto mi nebude rozkazovať ani rozhodovať za mňa.

okana13
26. mar 2013

ahoj, mne dali takisto na výber, anesteziológ mi povedal, že spinal je omnoho šetrnejšia k bábätku, tak som sa rozhodla pre spinal. Problémom bolo, že mi nemohli trafiť medzi stavce, kvôli úzkym medzerám, takže mi tam pichali asi 5krát, ono to nebolelo, len to bolo skôr nepríjemné. Vôbec som nevedela kedy, kedy začali rezať a pod. len mi bolo na zvracanie, po dvoch dňoch na JIS-ke ma previezli na normálnu izbu a potom prišiel "syndróm" spinálnej anestézie - ja som mala neuveriteľné bolesti hlavy (keď ležíš, tak ťa hlava nebolí, len pri seddení alebo chodení), tak ma dali opäť na infúzie, ale určite je to individuálne. Ak by som mala ešte rodiť, tak by som sa rozhodla rovnako, všetká tá bolesť stojí za to. Prajem ti správne rozhodnutie 🙂

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre