Kto má teraz kiahne?

yoya987
22. jan 2023

Zdravim, mam 4,5 rocnu dcerku a rozmyslam, ze by bolo dobre, keby absolvovala ovcie kiahne. Nech to mame cim skor za sebou. Je tu niekto z BA, kto ma kiahne a nakazil by nas?

dzulli1980
22. jan 2023

To, keď Tvoja dcéra bude v kontakte s niekým nakazeným neznamená, že tie kiahne aj dostane.
@yoya987

beatrice1111
22. jan 2023

Vidim že sa dá ocividne aj inými chorobami nakaziť 😃😃😃😃

dzina007
22. jan 2023

@dzulli1980 tak tak... v triede mojho syna boli 2 vlny kiahni... sedel v skupinke 6 spoluziakov z ktorych vsetci dostali kiahne... bol s nimi dokonca v den ked sa vysypali kedy su megainfekcny... a nic...
kamoskin syn doma 10 dni kiahne a mladsi sa nenakazil... 🙈

gelifil
22. jan 2023

toto je trestny cin...bacha na to

luliu
22. jan 2023

@gelifil čo je trestný čin prosím ťa či to mal byť žart?

dzulli1980
22. jan 2023

VEDOME niekoho iného nakaziť je trestný čin.
@luliu

luliu
22. jan 2023

@dzulli1980 Trestný čin nie je určite ísť sa zahrať k niekomu kto má kiahne (ja to nepovažujem za spravne). To je pritiahnuté za vlasy nazývať to trestným činom. Ten zákon je o niečom úplne inom a týka sa niečoho úplne iného 😉

evaachesa
22. jan 2023

A si aj ochotná byť od kontaktu celý čas doma až kým mu neprepuknú kiahne a následne kým sa úplne nevylieči? Infekčné je totiž už cca 2 dni pred výsevom vyrážok! Vieš, nie všetci majú záujem dostať kiahne, napríklad tehotné ženy, ktoré ich ešte neprekonali, či ľudia s oslabenou imunitou a malé deti. Budeš to teda dodržiavať?

gelifil
22. jan 2023

@luliu asi budes pilis mlada a nepamatas sa, ako sa podobny inzerat z MK rozoberal v mediach

beata_k
22. jan 2023

@yoya987 Ved ju daj zaockovat.

luliu
22. jan 2023

@gelifil rozhodnutie matky, nič viac nič menej.

luliu
22. jan 2023

@evaachesa ak má jedno z detí kiahne a druhé nie, môže chodiť do školy, škôlky, nemusí sa nakaziť, nie je chore...

evaachesa
22. jan 2023

@luliu ak ale bude vedome v kontakte s chorým dieťaťom za účelom nakazenia, tak asi dá logiku že počíta s tým že dieťa bude infekčné a tým pádom má sedieť s dieťaťom doma na zadku aj cca mesiac ak nie viac. Už keď ide do toho, tak s tým treba rátať a neroznášať toto vysoko infekčné ochorenie. Nie všetci to zvládnu v pohodičke a nie všetci to musia aj prežiť.

luliu
22. jan 2023

@evaachesa predstava pekná, ale v realite nereálna. Nikto nebude doma so zdravým dieťaťom, lebo sa možno nakazilo

annm81
22. jan 2023

Wow. Tento systém ešte dnes niekde funguje? Je rok 2023 - dobré ráno. Čo tak dať decko radšej zaočkovať?

evaachesa
22. jan 2023

@luliu halooo, ona plánuje to dieťa vedome nakaziť! Tak áno, má sedieť doma a myslieť trošku ďalej ako len na seba a svoje potreby. Neskutočné že ti toto príde v poriadku. Je mi zle z takýchto sebeckých ľudí. 😤
Ja mám v pláne dať dieťa koncom mesiaca zaočkovať a len pevne dúfam, že v okolí nemám podobne zmýšľajúce osoby a stihneme to v plnom zdraví.
Ak máš záujem, prečítaj si niečo viac o kiahňach, ak nie, tak možno niekto ďalší čo plánuje dať svoje dieťa nakaziť. Nechápem že ešte v dnešnej dobe kedy je možné dieťa očkovať ešte takto nikto zmýšľa a jednak riskuje komplikovaný priebeh, zjazvenie a v budúcnosti pásový opar. Neuveriteľné, tomuto vystavovať vlastné dieťa. 🤨

dzina007
22. jan 2023

@evaachesa no sice to ze ho chce vedome nakazit je myslienka s ktorom nie kazdy suhlasi a nesuhlasim ani ja... ale teda neisom zastanca ani ockovania proti kiahniam v skorom veku... mozno ak neprekona v detskom veku tak potom...

ale podla tohto ze vedome roznasa dieta chorobu a ma hned od kontaktu sediet doma by mal sediet doma kazdy kto bol kedy v kontakte a vie o tom... a to by znamenalo ze niekedy aj cele triedy, cela skola naraz... takto to fakt nefunguje...

babulkomale
22. jan 2023

@evaachesa este sem daj aj pribalovy letak vakciny proti kiahnam, nech su info kompletne.

anjelicek26
22. jan 2023

Vies, kolko deti konci s velmi zlym priebehom v nemocnici? Kolko deti ma vysoke horucky, neskutocne intenzivny vysyp, bolesti, tazky priebeh? Kolko z nich ma vyrazky na ocnych bielkach a az vo vagine a jazvy ako celozivotny "bonus"? Vermi - je ich dost - na infekcnom v nemocnici by ti vedeli rozpravat. Ze po kiahnach je pol roka znulovana imunita, ze vela deti startuje polrocny kolotoc chorob, lebo sa na nich vsetko lepi... ako baby pisu, bud to dostane "normalne" alebo date zaockovat pred nastupom do skoly...

Inak aj ja vnimam ist dieta vedome nakazit niekde na hranici s ublizenim na zdravi... Ono to nie je len o kiahnach, ale aj pasovy opar, ktory nasleduje v dospelosti u 20% ludi, co prekonali kiahne... trosku sa nad tym este zamysli, ze mna zly zly napad...

babulkomale
22. jan 2023

@anjelicek26 kolko z tych milionov ktore ich rocne prekonaju? Poznam desiatky deti a ziadne nebolo s kiahnami v nemocnici.
Na kazdom oddeleni by ti vedeli rozpravat, pretoze pochopitelne v nemocnici koncia tie najhorsie pripady z kazdej choroby, to je logicke.
V nemocnici ti predsa mozu povedat ze tehotenstvo je napriklad zivot ohrozujuci stav, od moznej embolie, preeklampsie, ruptury maternice, odlucenia placenty atd atd atd a predsa sme tento stav prezili vsetky co sme tu a ty dokonca viackrat ako je priemer a este sa pokusas. A nebojis sa.

anjelicek26
22. jan 2023

@babulkomale tak stale na kiahne deti umieraju, viem len nemecku statistiku, snazim sa pohladat slovensku...tu sa plosne ockuje ako MMRV kombi vakcina, ber to tak, ze tych kiahni je tu extremne menej a aj tak umrelo minuly rok 15 deti na komplikacie pri kiahnach... ale to je na dlhu zbytocnu diskusiu no... ja to beriem tak, ze kazda choroba, ktorou si moje dieta nemusi prejst, je vyhra...

livuska124
22. jan 2023

@babulkomale ja som skončila s dcérou v nemocnici, keď mala kiahne + rovnako aj jej spolužiačka zo škôlky (čiže dve z jednej triedy). Obe mali encefalitídu a cerbelitidu (zápal mozgu a mozočku) spôsobenú vírusom kiahní.

lukbe
22. jan 2023

Už len tá myšlienka,že chcem ,aby sa moje dieťa niečím nakazilo,je chorá 🙈.

luliu
22. jan 2023

@evaachesa nesúhlasím s vedomým nakazením dieťaťa, ale na druhej strane je za mňa blbosť dávať očkovať malé deti proti kiahnami, oveľa lepšie je chorobu prekonať a píšem to s vedomím, že môj syn mal veľmi veľmi ťažký priebeh, ale naďalej si myslím, že je lepšie ich prekonat

sandra19860
22. jan 2023

Kam tento svet už speje....

mimka1402
22. jan 2023

@yoya987 Chcieť si nakaziť dieťa smrteľnou chorobou je iná odvaha. 🙂 Škoda, že sa nehovorí o tom ako reálne je to vážna choroba a koľko detí sa z toho nevyhrabe a majú následky na celý život...

leniel
23. jan 2023

@yoya987 od nakazenia vysev po 2 tyzdnoch... priebeh choroby minimalne 10 dni. dcera nakazila pol triedy v MŠ, strasne mi to bolo luto. priebeh ochorenia uplne sialeny 🤯 teploty, cele noci preplakala, cele telicko zjazvene, mala ich vsade, v ustach, medzi prstami na nohach, aj na genitaliach... priserne nieco, plakala som s nou, nic neprinasalo ulavu. o 2 tyzdne zalahol aj 10 mesacny drobec, a to bolo ciste peklo 🤯 este 3x tak zle ako u 4 rocnej, skoncili sme v nemocnici, pridruzili sa ine problemy, 40tky nezrazitelne ... NIKDY by som toto nepriala svijmu dietatu dobrovolne 🤯🤯🤯

patus_2
23. jan 2023

Ženy a viete, že keď dáte očkovať dieťa proti kiahnam, tak protilátky po čase klesajú a tak sa bude musieť dávať preockovat každých niekoľko rokov. A hlavne v dospelosti, lebo tam by už ten priebeh mohol byť ťažším.
Síce nesúhlasím s vedomím nakazením, ale to prekonanie v detstve ma svoje opodstatnenie.

pininka1
23. jan 2023

Tie co tu mudrujete sa opytajte niekoho dospeleho ako znasal kiahne. Cim starsi, tym horsi priebeh a v dospelosti naozaj velke riziko, hlavne ak to dostane napr tehotna mamicka. Aj ja som isla k sestre ked jej deti mali kiahne a synovia sa cielene nakazili, vsetko prebehlo ok.

evaachesa
23. jan 2023

@babulkomale príbalový leták si už vyhladáš hádam aj sama 😉