Oddelená strava

johaninka
21. júl 2014

Ahojky všetci čo ste zavítali do mojej diskusie, budem rada ak sa aj zapojíte. 😀 Viem že diskusii na tuto temu je veľa, ale vačšinou sú už neaktívne, preto som sa rozhodla jednu rozbehnúť 😝 Oddelenu stravu som držala asi cca 10 rokov dozadu, pekne som schudla, a dlho aj udržala, ale prve a druhe tehotenstvo mi lepili pomaly kilo za kilom a teraz sa idem pustiť do chudnutia znova. Je síce leto a to vačšinou nik nedrží diety ale prečo nie? Na pultoch je široka ponuka zeleninky a ovocia a v takom teple menej chutí a potom sa to skôr snaď 😅 odrazí na klesaní váhy.
Oddelenu stravu držím podľa Horeckej, alebo Kořinkovej. čiže princíp veľmi jednoduchý:

Živočíšna skupina: mlieko, syry (nízkotučné), tvaroh, jogurt (biely), vajcia, mäso
- Rastlinná skupina: chlieb, pečivo (tmavé), strukoviny, zemiaky, ryža, múka, sója, cestoviny (bezvaječné), vločky, sója, múka, med
- Zelenina
- Ovocie
- Neutrálne sú orechy, mandle, kakao, soľ, pochutiny a káva

Základné pravidlá pri dodrživaní delenej stravy sú:

- Rastlinná a živočíšna skupina sa nesmie kombinovať.
- Potraviny zo živočíšnej skupiny môžeme kombinovať len so zeleninou.
- Potraviny rastlinnej skupiny môžeme kombinovať so zeleninou alebo s ovocím(nikdy nie súčasne)
- Ovocie so zeleninou sa nesmie kombinovať.
- Potraviny s neutrálnej skupiny, môžeme kombinovať so všetkým. V živočíšnej skor menej v rastlinej akekoľvek množstvo.

Budem rada aj pridáte aj nejaké nové odskúšane receptíky ja sa budem snažiť tu hádzať moje výtvory.

johaninka
autor
12. okt 2014

BAby dnes netradičný obed u nás :DDDDDDDDD
Cesto:
400 g špaldová celozrnná múka
1 balíček sušené droždie
400 ml sójové mlieko
1 PL olej
bazalka
soľ
pizza korenie

Obloha:
1 konzerva lečo
7 ks cherry paradajky
1 ks syr Tofu
1 ks cibuľa

xenia1357
12. okt 2014

Dakujem za odpoved ...super nápad s tym dodatočnym doplnením,vyskúšam 😉 No a ten tofu syr...ešte som ho nejedla takže mám trošinku obavy 😒 hned Ti zachutil?"johaninka" inak fotečka inšpirujúca 😀

johaninka
autor
13. okt 2014

@xenia1357 milujem tofu syr, neboj bude ti chutiť hneď kúp si údený alebo ochutený

michaela1711
13. okt 2014

co to je vlastne oddelená strava su to napr. jedlá so zeleniny a cestovin?

daniela40
13. okt 2014

@michaela1711 ano môze byt cestoviny,zemiaky,ryža-sacharidy=zelenina,ovocie....maso,bielkoviny=zelenina skratka nekombinuješ maso s prilohama 🙂

frantisekpucha
15. okt 2014

Ja mám super skúsenosti s delenou stravou. Odkedy jem takymto sposobom, citim sa lepsie a citim, ze mi hlava lepsie pracuje ;)

xenia1357
15. okt 2014

Prešlo len pár dní a ozaj mám viacej energie....a tie bio pomazánky čo sa tu spomínajú odporúčam 😀 sú ozaj vyborné 😀 chcem nahovorit aj manžela ...tam to pôjde trolinku horšie.ALE ked uvidí vysledky podla mna zmení názor 😵

johaninka
autor
16. okt 2014

Baby to som rada že mate len dobré skúsenosti, takto môžme navnadiť ostatné babenky...prajem krásny slniečkový dník
JA som najnovšie začala surové šalátiky na večeru, musím sa priznať že mam rada zeleninu veľmi ale radšej varenú ale manžel ma naučil jest čerstvú :D

gucciok85
16. okt 2014

delena strava je dobra, travenie si odlahcis, Ja by som zas s tym tofu syrom tak neprehanala, mozno 1x za 2 tyzdne, neni podla mna to take zdrave,ako hovoria. A tiez som jedavala aj v zime surovu zeleninu, salaty, ale prisla som nato, ze mi to nerobi dobre ked uz je chladno. Takze budem jest parenu zeleninu,sezonnu z toho sa citim v chladnom pocasi ovela lepsie ako po zeleninovom salate z coho mi je zima. Salaty necham na leto 😝

johaninka
autor
17. okt 2014

Baby ja som bryndzofil dnes toto:

* 1 ks menšia cuketa
* 1 kocka bryndza
* cibuľka jarná
* 1/2 ks oranžová paprika

- Cuketu prerežeme na polovicu. - Vydlabeme stredok

Bryndzu,nakrajanu asi 1/2 alebo ak je velka tak len 1/4 papriky a tú zelenu časť jarnej cibulky.

Rozdelime na polovicu a naplnime obe casti cukety.Dáme zapiecť a podavame,každy podľa chuti + šalatik

majka29n
18. okt 2014

Chýba Vám príloha k mäsku? Odporúčam zelerové hranolky.
Ošúpaný a nakrájaný zeler posolíme, okoreníme, posypeme červenou paprikou a polejeme troškou olivového oleja, dáme na papier na pečenie a upečiem v rúre do zlatista.

johaninka
autor
18. okt 2014

@majka29n poznam mám ich veľmi rada ku nim si davam jogurtovy dressing

xenia1357
19. okt 2014

To je zaujímavé...vyskúšam.Sú tu super tipy,SUPER maminky 😉

johaninka
autor
20. okt 2014

Baby konečneeeeeeeeeee sa mi podaril na 4 krát domáci jogurt !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 😝

monika35a
21. okt 2014

ahojte vsetci deliaci, ja som zacala delit tiez, ale som stale hladnaaa...neviem si predstavit, ako to vydrzim:(

majka29n
22. okt 2014

@monika35a určite vydržíš- to sa dá 🙂

katinka71
22. okt 2014

@majka29n ja robim zelerove hranolky vo friteze bez oleja aktifree su super

katinka71
22. okt 2014

@johaninka my mame surovu zeleninu (rozne salaty)stale ako predjedlo,inak drzim sa na vahe tyc 65-66 kg,necvicim nevyda casovo kvolisluzbam chodim domov o20.30 no neviem co skor doma a rano o 5.30 budicek ,iba krutim doma stacionarny bicykel , 😀 aj to ma maly odtial tiska prec ze haja mama 😀 a oblecenie kupujem 38,zimnu bundu mam 36 a zapnem

johaninka
autor
23. okt 2014

@katinka71 Kati ty sa riadne nachodíš v práci tam máš pohyb aj kulturistiku zároveň ale ja teda musím aj pohyb pridať, lebo cely deň sedím v kancliku pohyb minimálny - ale da sa mi len cez víkend vačšinou su to tury 8-10 km, lebo cez týždeň klasika - keď sa zastavím doma je 22 hodín a o cvičení ani počuť sadám za počítač a píšem diplomovku :D preto mi asi tiež váha stojí ale hlavne že nejde hore nie :DDDDD

johaninka
autor
23. okt 2014

Baby používate kokosový olej??????

daniela40
26. okt 2014

anoo,používame na chlieb aj na cele telo 🙂

xenia1357
27. okt 2014

No zatial za 2 tyzdne 2 kg...lepšie ako nič.Len nech to takto pokračuje a budem happy 😀 Hlavne vôbec nie som hladná.

majka29n
28. okt 2014

No ja už tri týždne a ani gram dole ale ja aj cvičím, tak možno preto 🙂

monika35a
31. okt 2014

zienky ako to je s orechami? ja ich jem dost vela, ked mam zvieratka. no a co cokolada bez cukru? tiez ju jem.....neviete mi niekto povedat, ci sa to smie, alebo nieco k tomu. pomaha mi to prekonavat krizu.

jemena
31. okt 2014

@monika35a orechy su neutrálne, možeš ich papať v oboch skupinách, čokoládu bez cukru, si pozri zloženie, ak obsahuje mliečne zložky, tak patrí do živočíšnej skupiny, ak nie, tak je neutrálna.

monika35a
31. okt 2014

@jemena dakujem za odpoved

johaninka
autor
1. nov 2014

Baby dlho som tu nebola ale nemaaaaaam čas....škola, práca deti...inač začala som pravidelne cvičiť tak dufam, že pojdu dalšie kilečka dole ale prestala som sa važiť deprimovalo ma to :DDDDD...inač babenky toto je moj domáci chlebík 😝

lublub
1. nov 2014

prosím vás, aký je váš názor na delenú stravu v tehotenstve? nie ako diéta so zámerom chudnutia, ale ako životný štýl, odľahčiť organizmus, neobmedzovať sa v ničom, jesť všetko, len deliť..

majka29n
2. nov 2014

@lublub No podľa mňa môžeš, pretože to nieje žiadna diéta a určite bude mať bábätko dostatok živín ak zaradíš veľa zeleninky 🙂

johaninka
autor
5. nov 2014

Baby nejaký nápad na chutný šalatik?