Posilňovňa, chudnutie - otázky a odpovede

tereza0442
29. jan 2013

Baby, ktore chodite do posilky, robite nejaky sport, snazite sa schudnut, zdravo sa stravovat? 🙂
Par kociek mi povedalo, ze by mali zaujem o niekoho, kto by im poradil vo vsetkych tychto veciach, venujem sa posilnovaniu uz par rokov, tiez osobnemu trenerstvu, a tak ak by ste mali zaujem, rada by som oplatila vsetku pomoc s otazkami vychovy a podobne, tym co viem.

Tak ak chcete, rada pomozem - samozrejme mozete si radit aj navzajom 🙂 🙂

tereza0442
autor
30. jan 2013

@ada1981 skusim odpovedat na tvoje otazky:
1. mlieko v strave nie je nevyhnutne a ano, mozes nimi nahradit kravske mlieko. nemusis ho konzumovat vobec ak ti nechuti, vapnik najdes viac v strukovinach a orechoch ako v mlieku.
2. nie je to chyba, robis dobre. nemusis jest pecivo vobec, nie je to problem. hlavne na slovensku sa vyraba pecivo z nekvalitnej psenice, ktora sa u nas pestuje, co u vela ludi sposobuje hlavne v poslednych rokoch celiakiu. glutenfrei vyrobky su lepsia volba, celkovo biela muka je sice lacna, ale nema vyzivovu hodnotu a nafukuje. ja som ju zo svojej stravy vylucila uplne a to nemam tiez celiakiu 🙂
3. ovocie staci. z globalneho hladiska tvoje telo cukor ani sacharidy nepotrebuje na fungovanie, to je co ;) ale v ovoci je vela vitaminov a mineralov

Myslim ze stravovanie si pochopila dobre, to ze chudnes je super a urcite to pojde dolu aj nadalej. Jilian Michaels si baby velmi pochvaluju takze urcite odporucam, aj ako doplnkove cvicenie.

tereza0442
autor
30. jan 2013

kocky ste sikovne, je super, ze je vas tak vela, co so sebou maju chut nieco robit. ja na sebe tiez stale pracujem,. je to celozivotny boj, mat peknu postavu hehe..hlavne ked mate zle stravovacie navyky z detstva (tie ja som mala hrozne) a zly zaklad.. ale vsetko sa da..! 🙂 🙂

babulik505
30. jan 2013

@tereza0442 Ha, dostala si ma Teri 🙂 Povodne som myslela take kludove tempo, ale mas pravdu, to striedanie je super. Kedysi som praktizovala fartlek, cize to je v podstate ono. Dakujem!

zdena7327
31. jan 2013

@tereza0442 No už ťa idem otravovať zase 😒 no si mi radila ten stacionárny ale ja mám pocit že je to málo ja fakt potrebujem schudnúť a som ochotná spraviť pre to všetko moja strava je napr. celozrnný rohlik jeden s maslom syrom saláma a zelenina to su moje raňajky, cestovina s tuniakom a kukurica to mám obed sem tam si cez den upijem acidko v rámci desiata olovrant alebo si dám nejaké to ovocie a na večeru zelenina s kuracim maskom alebo aj bez maska jedávam actíviu do ktorej si pridávam veľa vločiek zbožňujem vločky 🙂 a toto sa snažím striedať myslíš že je to ne-správne ? moc by si mi pomohla keby si mi v strave pomohla ďakujeeem 🙂 pekný den ti želám 😎

mimikas
31. jan 2013

@tereza0442 robis aj osobnu trenerku a kde? Ja zacinam pomaly cvicit ale popravde ani neviem presne co a ako, so stravou ja veky problem nemam tam viem co mam robit (aspon teoreticky) ale potrebujem poradit ohladom cvicenia, planujem chodit 2 x do tyzdna do fitka, viac zatial nestiham 😝

tereza0442
autor
31. jan 2013

@zdenka7327 ak mas pocit, ze je to malo, tak pridame nie je problem 🙂
co sa tyka bicyklovania, tak mozes skusit interval 8sekund sprint a 12sekund oddych, je to trosku narocnejsie, ale vedecke testy ukazali prave tento pomer ako najucinnejsi pre stacionarny bicykel 🙂 mozes ich aj viac sekvencii - 10-15minut,podla toho ako zvladas.
co sa tyka jedalnicka: jes velmi malo.. resp. neviem porovnat porcie, ale jes malo casto 🙂 aby si si viac rozbehala metabolizmus, tak by som to sla nejako takto: jest kazde 2-3hodiny, aspon nieco male, po par dnoch/tyzdnoch si zvyknes a telo si bude pytat viac, to je znak toho ze ti zacina rychlejsie pracovat a tym padom rychlejsie travit a podobne.
riad sa jednoduchym heslom: doobeda bielkoviny+sacharidy, poobede bielkoviny+tuky. radim to vacsine babam, pretoze je to najjednoduchsi sposob ako sa naucit stravovat, vediet kombinovat jedla, vediet co kedy mozem zjest a zaroven chudnut. potom ked tieto zaklady clovek pochopi a stanu sa mu prirodzenymi, sa s tym da pracovat dalej a riesit rozne dalsie variacie stravovania.
v praxi nieco taketo:
ranajky: celozrnny chlieb, sunka,prip.vajicko, zelenina... alebo (lepsia varianta) ovsene vlocky s jogurtom/mliekom/proteinom (pod ovsenymi vlockami myslim ovsene vlocky, nie Musli co sa predavaju v krabiciach), pripadne uplne najidealnejsie: ovsene otruby s proteinom
desiata: ovocie, tvaroh
obed: maso, priloha, vela vela zeleniny (viac masa, menej prilohy)
olovrant: zelenina,syry,tvaroh,jogurt,,alebo aj to acidko
vecera: zelenina,syry,vajicka,tvaroh..
2.veecra.. to iste co vecera/olovrant. prip. aj orechy k tomu

tereza0442
autor
31. jan 2013

@mimikas robim aj osobnu trenerku ano, v pripade zaujmu mi napis prosim IP spravu 🙂 da sa urobit aj cvicebny plan na dva dni do tyzdna, jasne, je to sice menej, ale da sa pracovat aj s tym - len ten trening bude trosku dlhsi a narocnejsi

zdena7327
31. jan 2013

@tereza0442 no mám pocit že tým že budem tolko papať sa dopracujem k pekne" veľkej "postave a nie k tomu čo čakám a chcem 😀 ale no ved uvidím 🙂 snád mi to pomôže lebo ja potrebujem dať aspoň 15 kg dole ale tým že budem jesť to pojde strašne pomaličky ☹ ale inak dnes som cvičila to čo si mi radila a zvládam v pohode ale únava je riadna :D

tereza0442
autor
31. jan 2013

@zdena7327 ale ved to nie je vela. to co pises by ani mne nestacilo, proste jedz castejsie, telo si na to zvykne, ked vela bicyklujes, prip. silovo cvicis, tvoje telo energiu potrebuje. pomalicky to nepojde, mozno to pojde pomalsie, ale zase to pojde dlhodobo. a nevrati sa ti to. 🙂

ada1981
31. jan 2013

@tereza0442 dnes som sa dokopala do posilovne a dala som si 10 min na zahriatie na bicykli, 20 minut na pase z toho 10 minut beh, 3 minuty chodza na vydychanie a 7 min pomalsi beh, potom 10 min na orbitreku, 10 min som nejake posilovacie stroje poobzerala, poskusala, vydychala sa a na zaver som som dala 10 min na bicykli podla Tvojho odporucania.. 8 sekund intenzivne a 12 sekund pomaly. a prave tento 10min zaver ma poriadne spotil. urcite odporucam a nabuduce zrejme zacnem rovno s tym a skusim sa postupne dopracovat na 20 min. je to velmi jednoduche a najviac sa mi paci, ze mi to pekne ubehlo 🙂 chcela som len 5min, ale tak sa mi to zapacilo, ze som dala 10 🙂 stoji za vyskusanie dozvedala som sa o tom, prave tu vdaka Tebe. rano pojdem opat

tereza0442
autor
31. jan 2013

@ada1981 som rada ze sa ti pacilo, ja to mam tiez v oblube prave pre to, ze to dokaze cloveka pekne vystavit a cas velmi rychlo ubehne.. uzi si to a drzim palce 🙂

tereza0442
autor
31. jan 2013

@ada1981 ak budes chciet, tak na pase - behanie je to tiez parada, mozem ti napisat intervaly

lin123
31. jan 2013

@tereza0442 jeej to je super, ze si zalozila tuto temu.🙂)))
Ja mam tiez otazku.
Po porode,cisarsky rez, mi zostalo brusko, postupne sa zmensovalo, ale stale ho mam. Nakolko nedojcim, tak sa ho tymto sposobom ani nezbavim, a tak sa chcem opytat, co mozem urobit preto aby som mala opat ploche brusko?
Vraj sa ma zacat cvicit postupne nie hned priamy brusny sval, no neviem ako postupne a ake cviky.

tereza0442
autor
31. jan 2013

@lin123
ahoj 🙂
zalezi aj na tom, ci tam mas ovisnutu kozu alebo viac tuku, s tou kozou sa velmi tazko pracuje, ten tuk sa sice drzi, ale ide dole. najviac na brucho pomaha jednoznacne beh.. no a potom je to dost o strave - spravne sa stravovat, vyradit jednoduche sacharidy a biele pecivo, kt. dost nafukuje.
cvicenim brucho spevnis, ale tuk z neho selektivne dole nedas. baby si myslia ze ked denne urobia 100brusakov tak im to brucho zmizne, nie je to tak..bodaj by to bolo take lahke ze 🙂
myslim ze po cisarskom reze sa odporuca 6mesiacov (?) kludovy rezim, tzn. ziadne namahave pohyby alebo prilis tazke cviky.. ak mas jazvu v poriadku,. tak by som zacala nejakym pomalsim behom, ak satoho este bojis, tak zacni riesit tu stravu zatial 🙂

ada1981
31. jan 2013

@teraza0442 tak poprosim aj na ten pas.. a hned zajtra vyskusam..

tereza0442
autor
31. jan 2013

@ada1981 okej, ono tie pasy sa celkom lisia v rychlostiach,takze si najdi taku svoju ktora ti vyhovuje. ja chodim napriklad chodza na 4km/h a sprint na 16km/h.
zacala by som tie sprinty niekde na 12km/h podla toho ako to budes zvladat mozes pridavat. (niektore pasy su zle nastavene a 12 sa tam rovna asi 8km/h, treba si to odpozorovat 😖 ). takisto pasy ktore maju len nejake programy bez kilometraze si treba pozriet.
zacni teda 20sekund sprint, 40sekund vydych.. takto sprav 5sekvencii..ak sa ti to bude zdat velmi lahke, pridaj rychlost. neskor to mozes variovat - 25/35s, 30/30-to uz je tazsie, pohrat sa s rychlostami.

zdena7327
31. jan 2013

tereza0442 Ok tak budem sa snažiť dodržať tvoje rady 🙂) a chcela som ešte 😎 a koľko by bolo dobré opakovať na stacionárnom ? vieš do budúcna 😉 lebo zatial sa cítim aj s tohoto dosť unavená 🙂 ale tak príjemne unavená 🙂) možno sem ani nepatrím možno sa ťa pýtajú iba chudé babenky na rady ale ja moooooc chcem!!!mám 3 ročného syna ktorý miluje vodu a cez leto si to chcem moooooc užit :D

tereza0442
autor
31. jan 2013

@zdena7327 vsetky otazky sem patria, vsetky sa trapime s vahou ci sme chude alebo pri sebe 🙂 udel zien 😀
no a potom mozes zmenit intenzitu na 8sprint 12vydych.. mozes ist 10minut, 15, pridat si zataz, trosku sa s tym pohrat 🙂 vydrz take dva tyzdne na tych 10minutach a potom pridavaj, kazde dva treningy po minute.. viac ako 20minut nechod, netreba 🙂

lin123
31. jan 2013

@tereza0442 dakujem,je to skor tuk ako ovisnuta koza. Ale je ta koza taka ina, akoby viac natiahnuta, ale neovisa. Ciitm sa na cvicenie, ved s malym aj tak cvicim, nie? 🙂 Natahujem sa s kocikom atd...ale neviem si predstavit,ze by som si popri malom isla zabehat...hm..a co tak fitlopta..ta nie je dobra na brucho? Nejake cviky s nou? a co si myslis o kruhovom cviceni pre zeny?

tereza0442
autor
31. jan 2013

@lin123 tak ono natahovanie s dietatom neburcuje organizmus k tomu, aby nejako vykonnejsie pracoval a zacal intenzivne palit tuky (ked sa teda bavime o chudnuti a nie o udrziavani). ja ked som nemohla behat sama tak to slo aj s kocikom, dobry je taky s otacacimi kolieskami, prip 3nozka. pripadne cvicit rano ked je este cas trosku.. netrva to ani dlho,uz som tu babam radila program na 15minut, ktory poriadne rozbeha metabolizmus. fitlopta je fajn, len tie treba cvicit intenzivne, ale neda sa to moc porovnavat s posilnovnou. vela cvikov najdes aj na nete, ten plan si treba zostavit tak aby tam boli cvicenia na cele telo (dobre cvicenia na doma su napr. od jilian michaels alebo rozne crossfitove programy, kt.su tiezna nete (tie su ovela intenzivnejsie).). no a o kruhovom cviceni pre zeny si nemyslim nic dobre 😅 som za to, ze kazdy pravidelny pohyb jepre telo super, hlavne ked clovek zacne nieco robit a predtym nic nerobil. ale ta polhodina/hodina sa da stravit ovela, ovela efektivnejsie. takze asi tolko 🙂

tereza0442
autor
31. jan 2013

@lin123 akurat mi ale napada, ze to cvicenie by bolo mozno fajn na zaciatok, aby si sa do toho pravidelne dostala. neviem naozaj poradit v tom, ze ako je to tak kratko po cisarskom reze, nemala som ho a kazde telo sa v tomto lisi, nechcem ti radit nieco intenzivne, co by ti mohlo ublizit. 😖

zdena7327
31. jan 2013

@tereza0442 Už teraz idem na tych 8sprint a 12 vydych a idem 15 minút zvládam to a je dobrý na cvičenie určitý čas ? hodina ??lebo mám vačšinou čas len večer o 20.30 h

tereza0442
autor
31. jan 2013

@zdena7327 skus si pridat zataz na sprint (neviem aky mas bicykel, ale proste nastavit to akokeby si sla do kopca)
a je jedno kedy to cvicis, cvic kedy mas cas 🙂 v podstate najvykonnejsie je telo podvecer/vecer a skoro rano, tak si vyber co ti vyhovuje 😉

kathynka
31. jan 2013

@tereza0442 ahoj, ja som trosku opacny pripad, ale rada by som sa trosku zapojila 🙂 ja totiz potrebujem pribrat a od tohto tyzdna som zacala chodit do posilky s tym, ze na prve 2 treningy som mala osobneho trenera, teraz cakam na plan, ktory mi vypracuje a posle mailom a od soboty uz budem cvicit sama...mne totiz zistili pred 1,5 rokom celiakiu a predtym som behom 2 rokov schudla 10 kil...klesla som pri vyske 174cm na 53kg a vyzeram jak suvenir z terezina, ani cici ani rici 😀 mozem zozrat aj kontajner (apetit mam dobry), ale ani za svet mi uz nejde pribrat aspon na tych 58-60kg...citala som, ze cvicenim a posilnovanim naberiem svalovu hmotu a zvysi sa mi aj hmotnost...tak som si povedala, ze to skusim, len to bude chciet strasnu sebadisciplinu 😉 moje okolie je trosku skepticke, lebo nevie pochopit ako mozem tvrdym cvicenim pribrat a nie este viac schudnut...ale tak ja dufam, ze tymi spravnymi cvikmi a kombinaciou bielkovin+sacharidov sa mi to podari 🙂
po prvom treningu, ktory bol v utorok, som nevedela ani klucku na dverach zmacknut ani splachnut zachod 😀 vsetky cviky som zvladla super, pocas cvicenia mi to prislo v pohode, ale zjavne moje tricepsy dostali riadne zabrat 😀 obavam sa, ze po dnesnom treningu nedvihnem zajtra ani lyzicku 😀

tereza0442
autor
31. jan 2013

@kathynka ahoj, super, ze sa chces pridat. ides na to dobre, cvicenim a stravou dokazes aj pribrat a ked vies ako na to, postava bude vyzerat ovela lepsie 🙂 ak mas taky rychly metabolizmus a fakt jes vela, tak by som mozno odporucila aj nejake doplnky, ktore ti ppomozu nabrat hmotu - muscle milk, syntha6, prip. gainer. a nie ako nahradu stravy, ale ako doplnok, pridat k treningom podla navodov 🙂
a drzim palce! pribrat je rovnako narocne ako schudnut, mozno este narocnejsie, clovek sa fakt musi snazit a pracovat na tom, castokrat staci jedna choroba a tazko ziskane kila su zasa dolu.. ale so svalmi to ide vsetko lahsie. drzim palce teda 🙂 🙂

kathynka
31. jan 2013

@tereza0442 no ja si momentalne ficim na nutridrinkoch a fresubinoch od lekarky, co ma 400 kalorii v 2dcl...takze to sa snazim vypit vzdy na 1 z mojich 2 desiat, co mi trener odporucil...doobeda mam vraj toho zjest co najviac...teda mam mat ranajky, 2 desiaty a o 13tej obed...

tereza0442
autor
31. jan 2013

@kathynka pocuvaj trenera, vyzera to rozvrhnute dobre 😉

kathynka
31. jan 2013

@tereza0442 no teraz uz budem cvicit sama, lebo tolko hodin si s nim nemozem dovolit ☹ tak snad som si vsetky jeho rady zapamatala a posle mi pekny cvicebny plan 🙂 ja som hlavne zvedava, kedy sa zacnu prejavovat nejake prve zmeny, kedy priberiem moje prve kilecko 🙂

ada1981
1. feb 2013

@tereza0442 dakujeeem.. Dnes vyskusam. Dufam ze som pochopila spravne ze rychle tempo 12km za hod 20sec a vydychanie 4km za hod 40sec. A dat si 5 min. Behavam na 10 a klesam potom na 7 a chodim na 5 tak dufam ze ma na 12 z toho pasu nevyhodi do vzduchu 🙂

tereza0442
autor
1. feb 2013

@ada1981 ano pochopila si to dobre, vsak skus na 10 a pridavaj postupne, davaj pozor nech nespadnes 🙂 🙂