Prejedanie sa a jojo efekt

alex055
10. apr 2017

Ahojte baby. Mam taky problem, 3 mesiace som chudla, chudla som zdravo. Pravidelná strava a pohyb. Potom som si povedala, ze stačí a začala jest viac. Par krat som mala take dni ked som sa doslova prejedla ale stale to bol jeden den a potom 3 dni zas zdravo. Lenze teraz posledných 5 dni nerobim nic ine než sa doslovne prežieram. Pri mojom obyc.Prijme 1500kcal som bola schopná prijať 5000kcal v podobe sladkosti a blbosti. Samozrejme, jojo efekt nastal podľa mna. Mala som dnes rano skoro pôvodnú váhu ako na zaciatku chudnutia. Co mam robit aby som sa uz neprezierala? Mate niekto skúsenosti s jojo efektom?

anabeth
10. apr 2017

no, ved si si sama odpovedala, neprežierať sa...
neviem, čo si ty predstavuješ pod jojoefektom, ale zažije ho každá, ktorá si nastaví dietu ( sposob stravovania), ktoorý je pre ňu len dočastný a nebude schopná sa takto stravovať dlhodobo
čo je tvoj pravidelný pohyb? aj tam môže byť chyba- ak sa hýbeš málo, znížiš kalorie, spomalíš si metabolizmus a tiež príde jojo efekt
čo je tvoja strava? nestačí jesť len pravidelne, ale aj vyvážene, niektoré baby si prečítajú bludy, vyradia napr. sacharidy...
aby sa to dalo zhodnotiť, je v tvojej otázke málo relevantných informácií

stratilikova
10. apr 2017

@alex055 laicky si myslím, že si hladovala - pri pravidelnom pohybe je 1500kcal málo...takže sa skús znovu naštartovať a tentokrát nehladuj a príjem si nastav vyšší

sibalka21
10. apr 2017

Sama si si odpovedala, prejedas sa, tym padom priberies... To nieje jojo efekt, ale normalne priberanie z jedenia hluposti.. Tak isto by pribral kazdy clovek... Ak si hladovala, tak si urobila peknu hlupost, lebo je jasne, ze ked hladujes a naraz si povies staci, tak zacnes jest vsetko na co si mala chut ked si hladovala... Ak si sa naozaj stravovala zdravo, tak asi len nemas pevnu volu... Lebo aj v zdravej strave mas vela alternativ na sladke, slane a pod 🙂

lorela
10. apr 2017

@alex055 Opísala si celkom presne dôvod tvojho priberania. Áno, je to jo-jo efekt. Jo-jo efekt býva väčšinou ako dôsledok prísnej diéty s množstvom obmedzení, alebo diéty, pri ktorej si prijímala zbytočne málo kalórií. A ďalším dôvodom býva nekontrolované prejedanie sa po období, kedy sa človek obmedzoval.
Redukcia hmotnosti má dve fázy. Prvá je samotné chudnutie, a druhá, myslím si ešte dôležitejšia, dosiahnutú váhu si udržať.
Tvoj prípad: Chudla si na nízkom kalorickom príjme, keďže si zaradila aj pravidelný pohyb. To bola prvá chyba. Druhá, po dosiahnutí stanovenej hmotnosti treba kalórie navyšovať veľmi opatrne a postupne; zhruba o 200 kJ za týždeň/dva a pritom sledovať, ako tvoje telo reaguje. Pokiaľ chudne, môžeš znova o niečo pridať. Ak priberie, naopak, máličko ubrať. Tak, aby si sa dostala na optimálny kalorický príjem a výdaj, do stavu, kedy nechudneš ani nepriberáš, čiže si váhu udržuješ 🙂.
No a svoj jedálniček si zostaviť tak, aby bol dlhodobo vydržateľný 😉. Podľa vlastných chutí a možností (sem-tam nejaký prehrešok napríklad na oslavách alebo cez sviatky) a na základe určitých pravidiel racionálneho stravovania. V podstate strava už navždy (pokiaľ nechceš ten nekonečný kolotoč - znova priberať a znova chudnúť).

sissy27
10. apr 2017

@alex055 jedna vec je schudnúť, druhá vec je udržať si nové telo... schudnúť sa dá diétami - je ich asi milión, udržať si nové telo sa dá len zmenou životného štýlu... ty si si sama povedala "dosť, chcem jesť a nechcem sa hýbať" - máš, čo si chcela...
znížiť energetický príjem, zvýšiť výdaj... nehladovať !! stravovať sa rozumne, kľudne si môžeš dopriať aj sladké, ale nie 4x300g milku na posedenie, ale proste len kúsok.
A čo máš robiť, aby si sa neprežierala? No nikto ti to jedlo do úst netlačí, tak čo ti povedať... akurát že zrejme si hladovala a teraz sa tvoje telo bráni, bojí sa, že mu to urobíš zas, tak si robí zásoby... je to v tvojej hlave.
A teda odporúčam investovať do skutočného odborníka na racionálne stravovanie a šport, nech ťa naučia ako na to správne...

prevenar
10. apr 2017

@alex055 "chudla som zdravo. Pravidelná strava a pohyb." - rob to ci robila ..ale nie 3 mesiace , ale 70 rokov a vyhnes sa "jojo efektu" 🙂

tarvika
10. apr 2017

Baby ti dobre radia. Trvala zmena stravy a zivotneho stylu ti pomoze.nie diety.

adeli79
10. apr 2017

Doporučujem tento ebook o zdravej strave s chutnými receptami. Telo sa nastaví, strava je pestrá, takže by nemalo dochádzať k návalom žravosti
http://www.vitaminex.sk/knihy/