Chronická žihľavka v tehotenstve

mariankaa
28. jún 2012

Ahojte dievčatá.. Mám 26 rokov a už takmer 2 roky trpím chronickou žihľavkou. Bola som asi na všetkých možných vyšetreniach - všetky výsledky OK, pravidelne navštevujem dermatológa, beriem antihistaminiká a výsledok liečby stále žiadny. Momentálne sa zotavujem po operácii krčných mandlí, ktoré by v mojom prípade mohli byť príčinou celého môjho problému. Zatiaľ žiadne zlepšenie :( S manželom by sme si chceli založiť rodinu, no bohužiaľ obávame sa, aby liečba neuškodila dieťatku, aj keď lekár ma ubezpečuje, že tabletky, ktoré užívam, sú "čisté"... Máte niektorá podobné skúsenosti? Prípadne, aké lieky na žihľavku ste užívali počas tehotenstva? Ďakujem za každú odpoveď.

nika2_2
30. júl 2012

@mariankaa Ahoj, ja som bola asi 2-3 mesiace tehotna, ked ma zacalo svrbiet cele telo, najhorsie to bolo na nohach a na brusku, na nete som vycitala, ze to mozu byt zle pecenove testy, tak som narobila poplach, gyn. ma poslal na kozne, kde mi z krvi zistili, ze mam vysoke ASLO, teda prebiehajucu steptokokovu infekciu, co sa u mna prejavuje chronickou zihlavkou a pecen. testy boli ok. Tak sme sa dali na patranie, kde je ten streptokok - ORL vysetrenie - vyter negat., reumatologia - krvne testy v poriadku, zubne - tiez ok, vyter na gyn. negativny - taha sa to az do teraz, som v 5 mes. Najskor mi chcel dat gyn. antibiotika, vraj sa streptokok prelieci, potom sa rozhodol ze v tehu radsej nie. Tak sa skrabem, mam vyhadzane nohy, na chodidlach a dlaniach vodnate pluzgiere a nikto so mnou nic nerobi. Najviac sa bojim, ci to neublizi dietaku, mam totiz za sebou 2 neuspesne tehotenstva a ak by sa nieco teraz stalo, naozaj uz skoncim v blazninci. Inak mi kozna predpisala Dithiaden, vraj je to jedine antihistaminikum, ktore sa moze v tehotenstve. Ale myslim ze keby ta dosledne sledovali mala by si tehu zvladnut. A ozaj tie vybrate mandle nepomohli?

miskafl
30. júl 2012

No dobre viem ake je to mat zihlavku, tiez som mala, velmi neprijemne, a brala som tusim alerid jeden rok, potom mi to samo prestalo... Tiez mi nezistili z coho som to mala. Neviem poradit ako je to v tehotenstve, snad sa vam niekto ozve, viem ako je to neprijemne 😒

mariankaa
autor
30. júl 2012

@nika2_2 Ahoj, v prvom rade Ti ďakujem za odpoveď. Ako vidím, nie som jediná, koho trápi podobný problém, aj keď v Tvojom prípade sa žihľavka prejavila "až" v tehotenstve :( čo je dosť zaujímavé, pretože mne jeden lekár povedal, že práve tehotenstvo by mi mohlo veľmi pomôcť, nakoľko sa v tele tvoria rôzne hormóny. Lenže bohužiaľ to je buď áno alebo nie :( Čo sa mňa týka, tiež mám za sebou všetky vyšetrenia, ktoré spomínaš aj Ty, plus ešte nejaké navyše. U mňa ide o autoimunitné ochorenie, čiže zápal v tele, ktorý však nevieme zistiť, kde sa nachádza. Najväčší predpoklad boli krčné mandle. Na ich vyšetrení som bola 3x, pretože ja som vždy mala horšie prejavy žihľavky, keď ma bolelo hrdlo. Výsledky 3x negatívne. Potom mi ale môj dermatológ poradil súkromného ORL lekára, ktorý mi ani výter nebral, urobil len klasické vyšetrenie (vraj on výterom neverí, a keďže bol dlhé roky primárom, tak asi vie, o čom hovorí). Spolu sme sa rozprávali, čo by bolo pre mňa lepšie. Odporúčil mi operáciu skôr ako začnem užívať kortikoidy, ktoré mi chceli nasadiť. Keďže týmto liekom sa ja vyhýbam, rozhodla som sa, že idem do toho. Dnes je to cca mesiac a pol po operácii, tretí týždeň neberiem žiadne antihistaminiká a môžem povedať, že je to lepšie. Samozrejme sem tam sa mi vyrážky objavia, ale myslím, že je to normálne, určite sa všetko v tele musí prečistiť, aj krv samozrejme. Teda aspoň ja sa tým ukľudňujem... Rozhodli sme sa s manželom ešte počkať do kontroly, kt. mám 25.9., a teda tam si všetko s lekárom prebrať. Veľmi Ťa chápem, že si z toho na nervy, a samozrejme hlavné je, aby lieky neublížili dieťatku, tak sa radšej budeme škrabať 🙂 Aj keď je to o život.. Veľmi Ti držím prsty, aby si sa tej "pliagy" (ako to ja volám) čím skôr zbavila a užívala si naplno tehotenstvo a hlavne, aby sa mal drobček ako v bavlnke.

mariankaa
autor
30. júl 2012

@miskafl Fuuha, tak Ty si to mala tiež dosť dlhú dobu. Ja už rok a pol, a teda už ma to poriadne otravuje.. Držím palce, aby sa to už nevrátilo..

luk25
30. júl 2012

@mariankaa ahoj tiež mam tento problem už cca 2roky, liecim sa na imunoalergologii, a bohužial doteraz mi nezistili že z coho to mam 😒 ja beriem pravidelne rano rupafin, ale tiež som brala vsetko možne, no pomohol mi až amytriptylin(ten mi predpisala kožna je to na ukludnenie kože)ciže sa mi priznaky utlmili len neviem ci sa može uživat v tehotenstve 😒 mne lekarka takisto povedala že tehotenstvom by sa to malo upravit a že sa zmeni liecba na take lieky ktore sa v tehotenstve možu že babetku to neubliži, ciže niesi sama s týmto problemom 😖 vies aj my by sme radi už mali babetko ale bohužial ja okrem tohto mam este gyn.problemy tak je to tažsie ale ak by som mala len tu žihlavku tak by som isla do toho,aspon moja doktorka mi tak povedala že to nieje ziaden problem mat s touto diagnozou babetko, tak držim palce 😉

nika2_2
30. júl 2012

@mariankaa Tak budem drzat palce, aby kontrola dobre dopadla a aby si co najskor bola medzi nami tehu - je to krasne obdobie, aj ked pre mna znamena veeela strachu, ale snazim sa mysliet pozitivne a dufam, ze nasa mala slecna bude v poriadku - juj nech uz ju mam tu a mozem si ju vystiskat 😔 to je super ze zvladas bez antihis., ja som tiez zjedla asi len 1/2 dithiadenu, hoci mi tvrdili ze sa moze v tehotenstve, radsej to vydrzim, ako davat babatku chemiu

nika2_2
30. júl 2012

ide ma porazit ked tu citam ze tato zihlaviska hnusna vas trapi uz aj 2 roky, ja to mam dake tri mesiace a dala by som cokolvek a to aby uz odislaaaaaaaaaaaaa

xlucia
30. júl 2012

@nika2_2 zacni pit zihlavovy a alchemilkovy caj a zihlavka bude fuc

xlucia
30. júl 2012

@mariankaa plati to co pri nike, urob si kuru zihlovovym a alchemilkovym cajom

nika2_2
30. júl 2012

@xlucia ale keď zas v tehu by sa nemali bylinkove čaje, ale dakujem za radu, ak nase tehulkovanie dobre dopadne, urcite skusim bylinky

xlucia
30. júl 2012

@nika2_2 alchemilka sa pit nielenze moze, ale posledny mesiac je silne odporucana, lebo ulahcuje porod. v ktorom si tt?

nika2_2
30. júl 2012

@xlucia naozaj? ja som striktne bez byliniek, aj ked tie ovocne caje mi idu dobre hore krkom, som v 18tt, tak mozem? aj zihlavu?

xlucia
30. júl 2012

@nika2_2 zihlavu mozes salku denne, ak znesies tak aj nalacno, cisti pecen a krv. alchemilku mozes, tu si davaj na noc. volkedy to bola bylinka, ktora zachranovala zeny aby neumereli pri porode,mimo ineho posiluje maternicu.

ked chces nejaku konkretne, opytaj sa.

mariankaa
autor
30. júl 2012

@xlucia Ďakujem za radu. Už som aj rozmýšľala nad tým, že navštívim nejakého bylinkára.. Budem sa musieť premôcť, bo ja doslova neznášam chuť bylinkových čajov. Ale čo pre zdravie človek neurobí.

mariankaa
autor
30. júl 2012

@luk25 Ďakujem za povzbudenie. A Tebe držím prstíky, aby sa všetko dalo do poriadku a čoskoro aby ste boli traja...

mariankaa
autor
30. júl 2012

@nika2_2 Veru, je to poriadna hnusoba. Keď si myslíš, že je už všetko ok, tak ona sa znova vráti. A ja mám k tomu ešte aj angioedém, čiže nikdy neviem, s akou "frizúrou" sa ráno zobudím. Ale dúfam, že už sme prišli na koreň veci a že to už bude len a len lepšie.

luk25
31. júl 2012

@xlucia a tie caje si robis zo susenej zihlavy ci alchem.?a ake približne množstvo je potrebne na jednu salku?to som vobec nevedela že to može pomoct, ale tak určite vyskusam 🙂

zuzana75
5. okt 2012

Ahojte, vie miniekto poradit? som 39TT a asi 3 tyzdne mam z casu na cas strasne svrbenie medzi prstami na rukach a vyskytnu sa mi male pupaciky.. strasne to svrbi , ale netrva to cely den... je to dost neprijemne, nikdy som nemala ziadny ekzem. smad sa to upravy po porode, lae nerada by som, aby sa to prenieslo na babtko.. mate, alebo ste mali niekto podobne svrbenie.. dakujem a pekyn den vsetkym..

mariankaa
autor
7. nov 2012

@zuzana75 Ahoj Zuzana, u mňa sa urtikária prejavovala vyrážkami rôznej veľkosti po celom tele, ktoré príšerne svrbeli.. V priebehu dňa však príznaky ustúpili.. Tebe sa vyrážky objavujú len medzi prstami? Teda pozerám práve na Tvoj termín pôrodu a už by si mala mať po, preto dúfam, že všetko je ok a hlavne, že už Ťa to nepríjemné svrbenie nesprevádza, pretože ja som z toho bola na nervy cca 2 roky, ale našťastie už to mám za sebou a dúfam, že tento problém sa už nikdy nevráti.. Držím palce.. Veľa zdravíčka.. 😉

lubkasofia
7. nov 2012

@mariankaa ahoj ja som trpela chronickou žihlavkou 3,5 roka....aj mne jeden doktor poradil že by tehotonstvo mohlo chorobe pomôcť ale ja som neriskovala nakolko som brala strašne vela liekov,a ked sa to nezlepšovali nasadili mi cyklosporín pri ktorom som vobec nemohla otehotnieť ale chvalabohu liečba zabrala a babetko sme mali až 1 a pol roka po ukončení liečby ....pre istotu.......ale sem tam sa viem vyhádzať aj teraz....mám tzv. tlakovu žihlavku......... prajem rýchle vyzdravenie, viem aka je to hnusoba tato choroba :(((

mariankaa
autor
7. nov 2012

@lubkasofia Ahoj, ďakujem za príspevok.. No 3,5 roka si neviem ani predstaviť. Naozaj je to nepríjemná choroba a hlavne, keď ju môže vyvolať čokoľvek. Momentálne sa ale vytešujem, pretože od augusta neberiem žiadne lieky a som bez príznakov 🙂 Jeden múdry pán doktor mi poradil vybrať krčné mandle, tak som dala na jeho radu a vyzerá to tak, že príčina bola odstránená. Dúfam, že čoskoro sa s manželom budeme tešiť prírastku. Nevieme sa dočkať.. Tebe prajem veľa zdravíčka a hlavne čo najmenej alebo teda žiadne hnusné pupáky !!! 😵

lubkasofia
7. nov 2012

@mariankaa to som rada že to ustupilo 🙂 teraz ked sa vyhádžem hlavne na chodidlacj je to v pohode, ked som mala najťažšiu fázu tak som aj celá opuchali a dokonca aj vnutornosti.....ked to tak prerátam skoro rok som stravila v nemocnici a pripadala som si tam ako pokusný králik........a aj tak vlastne nevedeli zistiť presnu príčinu, tá tlakova je len na určitých miestach.........ale som rada že to prešlo,aj ked po tých liekoch sa neviem zbaviť kíl,ale hlavne že je to OK a dúfam že sa to NIKDY nevráti 🙂)ň..... držím palčeky nech mate čoskoro doma krásny prírastok 🙂

mariankaa
autor
7. nov 2012

@lubkasofia Najhoršie na celej tejto chorobe je naozaj asi prísť na príčinu, ktorá ju vyvoláva.. Človek len chodí od jednej ordinácie do druhej a všade mu povedia, výsledky máte v poriadku. Dopujú nás liekmi, ktoré ani príčinu neriešia, len potláčajú príznaky. Teda aspoň v mojom prípade to tak bolo. Ale teda ja som riskovala, pretože testy mandlí vyšli negatívne, ale som si povedala, že to nie je hádam až taký dôležitý orgán v tele, a ak by aj nebol pravou príčinou, nebudú mi až tak veľmi chýbať 🙂, a teda ak operácia nepomôže, potom začnem brať kortikoidy. Ale to bol môj prípad, že som mala na výber. Ja som tiež opúchala, ale len na tvári - pery, oči, líca, a teda vôbec mi to nepridávalo ani po psychickej stránke, takto chodiť do práce. Ani som nevedela, že aj vnútornosti vedia opuchnúť. Muselo to byť veľmi nepríjemné. Musíme myslieť pozitívne, je to za nami a bude už len dobre 🙂

lubkasofia
7. nov 2012

@mariankaa no veru len na to nemyslieť............ja sa teraz sustredím na svoje ratolesti,moje lasky dve a dufam že neskor by mohlo byť ešte jedno 🙂.......aj Vám prajem čoskoro malého štuplíka doma, to su tie najkrajšie dary v živote 🙂 😅

mariankaa
autor
8. nov 2012

@lubkasofia Ďakujeme.. Dúfam, že to nebude dlho trvať a budeme aj my kompletná rodinka 🙂

zuzana75
19. nov 2012

@mariankaa Ahoj .. Dakujem , za odpoved a naozaj uz mam po porode od 22.10. mame dcerku Terezku a vsetky problemy zmizli.. Teraz je tu Terezka, co zahojila vsetky rany... Tak sa maj aj ty pekne ... 😉

dafy
15. apr 2013

@mariankaa ahojky aj ja mám zihlavku a uz treti den sa stale od večera do rana vyhádzem je to neznesitelne a strašne sa škriabem po celom tele viem ze by mi jedine pomohol dithiaden len teraz neviem ze či v prípadnom tehotenstve sa moze brať som treti den po umelom oplodnení.....mne to zacalo v novembri vo februari uz nic mala som pokoj dva mesiace a teraz ako naschval sa mi to objavilo som strasne nervozna z toho len teraz sa bojim dat ten dithiaden ako si to riesila ty v tehotenstve??

mariankaa
autor
15. apr 2013

@dafy Ahoj Dafy. Úplne Ťa chápem, je to na nervy.. Len moc Ti v tom neporadím, pretože mne celý problém so žihľavkou zmizol po výbere krčných mandlí, od augusta som už v poriadku a otehotnela som v decembri. Ja som na to užívala Denerel na noc a Aerius cez deň. Keď mi ten Aerius lekár predpisoval, tak som mu spomínala, že plánujeme bábo, tak on mi vtedy povedal, že sa nemám báť, vraj je to "čistý" liek. Ale pravdepodobne to bude iba na predpis. Dithiaden som nikdy neužívala. Držím prsty 🙂

ivanusko
25. aug 2017

@lubkasofia ahoj viem,,ze to bolo pisane dost davno len sa ta chcem.opytat ako sa u teba prejavovala tlakova zihlavka???

lubkasofia
30. aug 2017

@ivanusko ahoj tu mam dotera.....nesmiem mat nic obtiahnute na sebe....hlavne nie tesne rifle alebo podprsenka ...vzdy to musum mat o ciselko vecsie....

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre