Cukrovka a tehotenstvo

9. jún 2023

Maminky, ktoré máte cukrovku 2 typu a čakáte bábätko dodržiavate prísnu diétu alebo sem tam aj so sladkosťami zhrešíte? Aké mávate glykémie? Bábätko sa vyvíja v poriadku?

janetinka27
9. jún 2023

ahoj a sledujes si cukor? nemas inzulin? moja dia povedala, ze v pripade tehotenstva by som isla na inzulin (teraz beriem tbl)

autor
9. jún 2023

@janetinka27 Mám inzulín a meriam si glykémie 6 x denne

autor
9. jún 2023

@janetinka27 Dodržiavam diétu ale sem tam zhreším, keď sa nedá odolať. Dám si kúsok čokolády alebo keksík, kopček zmrzliny. Ale to ozaj len v malom množstve, ale predtým si vždy odmeriam glykémiu, aby bola OK a moc nestúpla 🙂

autor
9. jún 2023

Ale nie je to iba o tom, že nejesť sladké, glykémia niekedy prudko stúpa aj po jedle. Napr. keď si dám krajec chleba (jedávam aspoň 1 dňový), ryžu, zemiaky, cestoviny. Takže sa riadim podľa toho viac zjesť mäsa a rýb, zeleniny a menej prílohy. Na raňajky som si zvykla zjesť iba malý biely jogurt. To sa mi osvedčilo. Pečivo ráno nemôžem vôbec.

janetinka27
9. jún 2023

Ano, presne. Som z prveho prispevku nevedela, ci mas aj inzulin. Mne cukor dvihaju napr aj horuce jedla alebo mixovane polievky, uplne najviac asi cestoviny. Tehotna zatial nie som, ale rada pocujem z prvej ruky info 🙂 drzim palce, aby ste aj s babom boli uplne v poriadku

autor
9. jún 2023

@janetinka27 Ďakujem ❤️

svetlonos
9. jún 2023

Ahoj,
ja som mala/mam "len" tehu cukrovku. A ako pises, krajec chleba ci prilohy su masaker. Ovocie je uplnebscifi a croasant cista vrazda!
Ale napriklad nasla som baleny ktajany chleba, ktory ma len 0,5 hodnotu. A ranajky napr. cotage syr150g, 1pl olivoveho oleja, ocotcsol a 200g zeleniny (okrem mrkvy kukurice acvukly) su v pohode. Aj sa najes, cukor je potom v pohode i ked hodinu potom len sedis.
Ja som si ku koncu tiez obcasczhresila - ovocim a obcas aj cokoladou. Maly bol aj je v poriadku.

autor
10. jún 2023

@svetlonos Ďakujem pekne za odpoveď. Ja už mám doma 3 ročného syna, tiež som si musela pri ňom pichať inzulín a byť na prísnej diéte. Pribrala som pri ňom iba 3 kg za celé tehotenstvo. Doktorka to stále sleduje, lebo mám nadváhu. A teraz som v 7 mesiaci a tiež som zatiaľ pribrala len 3 kg. Bábätko je zatiaľ úplne v poriadku 🥰

autor
10. jún 2023

Ale keď mám chuť na sladké tak si vraj mám dať kúsok horkej čokolády alebo keksík bez plnky napr Bebe. Tak mi poradila doktorka a hlavne to nepreháňať 🙂

autor
10. jún 2023

Beriem popri inzulíne aj 2 x denne lieky Glucophage, tie sa môžu aj v tehotenstve, vraj aby som tak nepriberala.

svetlonos
10. jún 2023

Tak to mas dobru dr 😂. Mne zakazala vsetko. Ani len kolac z celozrnnej muky doma peceny som nemohla! Ok horku coko ano kusok. Ale poskem ti foto takych tyciniek. Maju tam fajn nizke sacharidy aj cukor. Je to taka low carb z obchodu, byvame v AT, pozri ci aj na SK najdes. My to kupujeme v potravinach Spar 😉

svetlonos
10. jún 2023
eri28
11. jún 2023

Ja som na inzulíne a tabletkách a je to moja prvá tehu cukrovka, takto. Pred tým pri malej stačila úprava stravy, pri tomto už nie. Pribrala som asi 13 kg pôjdem do 7 mesiaca. V utorok idem na ultrazvuk tak sa neviem dočkať, či je väčší, strašne som zvedavá. Jasne že zhreším, najradšej kinderbuoeno biele.🤣

miminko23
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
miminko23
13. jún 2023

@eri28 ja presne tak ako ty 😃😃

autor
19. jún 2023

@svetlonos Dakujem za tip 🙂 ale my tu toto nemame. Mame "zdravsiu verziu tyciniek" ale tam je kopec sladidiel. Takze nic moc teda

autor
19. jún 2023

@svetlonos Ja si kupujem v Lidli tieto a sú fakt veľmi dobré a myslím, že aj zdravé. Glykémiu som mala v pohode po tejto tyčinke. Takže maminky skúste, môžem odporučiť. Naozaj je aj chutná 🙂

svetlonos
19. jún 2023

vdaka za typ 🙂

yanni
19. jún 2023

ja som mala v poslednom tehu "len" tehu cukrovku ale no nie je to bohvie co. V oktobri mi zistili a zo zaciatku vylakana som vsetko brala vazne, dietu drzala, klepala sa pred kazdym meranim aby hodnoty boli v norme. My sme zili vtedy v Saudskej Arabii a to bol tam taky masaker. Nejest tie dobroty. Este z Nemecka mi nabalila dia aj inzulin aj vsertko co treba, riesili sme vsetko mailom (ak by bolo zle jasne, isla by som aj v SA k dia, ved ti sa najlesie vyznaju). Telesne som bola na tom ok, aj mala, ale psychicky uplne na dne. Nedat si pomaly ani jablko. Tak som skusala a nakoniec zistila, ze si aj pizzu mozem dat a hodnoty uplne v pohode. Ku koncu tehu som sice dodrziavala ale uz len tak "na oko". Boli Vianoce (dcera sa narodila tesne po vianociach), no nedaj si kolacik. No nakoniec sme boli obe v poriadku, hodnoty po porode uplne v nrme, aj moje aj malej, aj neskorsie kontroly. Mala mala modelkovske miery. ja som nepribrala nic, bola som stihla, takze nejake davanie pozor na vahu tiez nebolo: paradoxne som zacala proberat po porode. Nie vela, ale akoby si telo vsetko chcelo nahradit. Corona to dorazila, ale uz som ok. Mala ma uz 4 roky a nemame ziadne nasledky.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre