Mali ste niektorá zlé výsledky pečeňových testov?

dadak
19. júl 2011

Baby, nemate niektora skusenosti so zlymi vysledkami pecenovych testov na zaciatku tehotensva? nikdy som s tym problemy nemala, aspon o tom neviem... a vcera mi prisli vysledky ze testy mam zle...nic ine mi na to doktorka nepovedala...aky to ma vplyv na babatko? a ake mozu byt nasledky? vobec sa v tom nevyznam...inac bolo tam nieco napisane GPT 70,1 a optimalne hodnoty su vraj od 1-49,, 😠
tak sa teraz kus bojim, inac nic ma nesvrbi...ako som niekde citala...poradte prosim

dadak
autor
19. júl 2011

nikto nic? ☹

fialkaa
19. júl 2011

ahoj dadak, nemam skusenost so zvysenymi pecenovymi testami v tehu, ale mala som ich zvysene kratko po porode. bolo to zrejme kvoli tomu, ze som uzivala antikoncepciu, pretoze akekolvek lieky zatazuju pecen. neuzivala si v poslednom case nejake lieky? moze to byt z toho. ja som ich mala zvysene 3-nasobne, po case sa to ustalilo. nie som lekar, ale myslim, ze na babo by to nemalo mat vplyv. na tvojom mieste by som vylucila rizikove fakotry, ako su napr. mastne jedla a pod. ak sa nemas s kym poradit, skus poradnu na www.porodnice.cz, tam radia lekari.

latvia
19. júl 2011

@dadak GPT? 😕 take nepoznam, co to je?

dadak
autor
19. júl 2011

@fialkaa dakujem...skusim...lieky som neuzivala ziadne, iba beriem ten femibion800, inac nic...asi si budem musiet pockat na poradnu a opytat sa vsetko lekarky...
@latvia tak tu skratku ani ja nepoznam...iba viem od doktorky, ze je to nieco s pecienkou...ze ju mam zvysenu hm...tak ja neviem...

latvia
19. júl 2011

@dadak zrejme to bude GMT, aj ked hodnoty su uvedene inac, ale nemyslim ze by si sa mala stresovat 😉

skeptik
19. júl 2011

@dadak Z akeho dovodu ti robili pecenove testy?
Nemas nahodou nadvahu? Ake mas BMI?

miminka7
19. júl 2011

GPT znamená nejaké krvné hodnoty, ale to by mala reagovať lekárka..zvýšené pečeňové testy som mala v 5.mesiaci, potom už nikdy..môžu byť aj zo stresu-akonáhle som bola hospitalizovaná na rizikovom, vždy vyskočili, takže kľud, nič sa nedeje. Želám veľa pohody..! 🙂

anjelicek26
19. júl 2011

@dadak - no co citam na nete, tak GPT je bunkove vnutro v pecenovych bunkach (?), ked je izolovane zvysene len to, moze ist o zacinajuci zapal pecene alebo si vystavena toxickym skodlivinam. Treba sa zamysliet, ci beries pravidelne nejake lieky - aj na prirodnej baze!

aduskatt
19. júl 2011

@latvia aj mna napadlo prve GMT, ale tam nie su normalne hodnoty do 49, co kolko sa tam uvadzalo.....ale ved asi to vies

anjelicek26
19. júl 2011

@dadak - no a este citam, ze u 1/4 ludi, u ktorych je tato hodnota zvysena, to nic neznamena, je to normalny stav. Treba vylucit moznost ochoreni - alkoholizmus, znizena cinnost stitnej zlazy, problemy z oblickovymi kamenmi, ktore toto zvysenie mozu sposobovat. Ak aj na sone vyzera pecen v poriadku, netreba sa nicoho bat. A asi pre teba najdolezitejsie - babatku nic nehrozi.

anjelicek26
19. júl 2011

GPT - Glutamat-Pyruvat-Transaminase

anjelicek26
19. júl 2011

Dnes sa vyuziva tento nazov, stale je ale skratka GPT

http://en.wikipedia.org/wiki/Alanine_transaminase

latvia
19. júl 2011

takze GPT je po nasom ALT, pokial mas ine hodnoty v norme, nemalo by to byt nic hrozne. viac ti povie tvoja dr
@dadak

latvia
19. júl 2011

@aduskatt pri ziadnych pecenovych testoch nie su hodnoty od 1-49, preto mi to nesedelo na nic, ale zrejme to maju prepocitane v inych jednotkach

dadak
autor
19. júl 2011

@skeptik mne brali na zaciatku tehotenstva krv a robili vselijake testy, mam doma vysledky na zapisanych 2 stranach A4, vsetko inac v poriadku, len tie pecenove testy vysoke...a ze velmi...nadvahu nemam, na zac. tehu som mala 57 kg, je pravda ze teraz ten prvy trimester som pribrala az prilis...a nechapem z coho, sak som ani vela nejedla...
@anjelicek26 tak lieky som nikdy ziadne nebrala, len teraz ten femibion800, inak nic...absolutne netusim z coho to moze byt...a moze to ublizit babatku?

baby , inac dakujem za ukludnenie...

aduskatt
19. júl 2011

@latvia je to mozne...🙂 aha, uz sme sa dopatrali, ze jeto ALT.tak tam su tusim povolene hodnoty u nas standard kaliborvane na nejakych cca nieco cez 1.nie 70.takze asi je to fakt v inych jednotkach uvadzane

latvia
19. júl 2011

@dadak ak mas zvysene len GPT a nic ine tak to nie su zle pecenove testy, tam je viac parametrov a jeden zvyseny este nemusi nic znamenat

anjelicek26
19. júl 2011

@dadak - placenta prebera svoju funkciu az od 10. tyzdna, dovtedy je babo v svojom mikrosvete a cisto teoreticky aj keby pijes a fajcis - na neho to nema vplyv. Jasne, ze to netreba skusat, ze ano 😀 Az ked sa napoji na krvny obeh matky, az vtedy mu mozu uskodit lieky a to, co konzumujes, pretoze bude napojene na tvoj krvny obeh.

Ja som mala v tehu vysoko zvysene zapalove indikatory - tiez nikdy na nic neprisli, tvrdili, ze musim mat v tele zapal - no a nic - o mesiac to zmizlo same, Max je tu, zivy, zdravy, podla mna sa telo takto uplne tabulkovat neda, ale sa mi nelubi, ze poslu alebo daju vysledky tehulke bez akehokolvek komentaru a ta sa potom doma zbytocne nervuje, to sa proste nerobi 🙄

ani3012
19. júl 2011

@anjelicek26 presne to povedali na genetika mojej sestre,keď prvé dva týždne brala lieky,čo počas tehu nesmela... len neviem,či to je tých 10 týždňov 😕

anjelicek26
19. júl 2011

@ani3012 - no vsade je to inak, vraj medzi 10-12. tyzdnom je to asi rozdielne podla dna oplodnenia, podla uhniezdenia, vtedy placenta zacne produkovat progesteron a napr. netreba uz brat utrogestan ci ako sa ten liek na udrzanie vola... vraj ked preberie placenta funkciu, uz riziko potratu takmer mizne, teda ked zacne fungovat placenta, babo je uz "za vodou".

skeptik
19. júl 2011

@anjelicek26 nie, to nie je tak, je to medzi 6. a 7. tyzdnom - v 10tt je to uz kompletne.

anjelicek26
19. júl 2011

@skeptik - toto som si fakt nie ista, viem, ze sa zacina vytvarat do finalnej podoby uz skor, ale funkciu prebera az po desiatom tyzdni, aspon som to nikde necitala inak. Kazdopadne nam mudra priroda dava cas zistit, ze sme tehu a prestat zo zlymi navykmi ci zavislostami, kym sa dostanu k dietatku...

skeptik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
skeptik
19. júl 2011

http://books.google.at/books?id=ioyvuitdXHcC&pg... toto neviem, ci sa ti zobrazi - ale dole je pekna ilustracia

skeptik
19. júl 2011

@anjelicek26 este nieco. Najkritickejsie obdobie v organogeneze mas medzi 5. a 8tt - toto obdobie je mimoriadne citlive na skodlive latky a embryo je "prepojene" od implantacie. Rozdiel je len v tom, ze zo zaciatku (hormonalne) udrzuje tehotenstvo corpus luteum a neskor placenta, ale ta primitivna placenta a prepojenie (nie doslova, krvne obehy su oddelene) je tam od zaciatku/implantacie.

anjelicek26
19. júl 2011

@skeptik - jj toto mi je jasne, len primitivna placenta neprepusta napr. nikotin ci alkohol ci lieky k dietatu, to som chcela povedat. Takze ak mamicka v 3-4.tt popijala este na hodoch fernet s kamaratkami, nemusi doma plakat, ze si poskodila babo a bat sa do konca tehu...

A isteze, tyzdne, kedy sa zakladaju organy su kriticke asi na vsetko je to bud alebo....

skeptik
19. júl 2011

@anjelicek26 ja som reagovala len na to, co si pisala, ze niekto by si mohol z tvojho prispevku (14:30) vyvodit, ze do 10tt je jedno ci pijes a fajcis, a to teda rozhodne nie je - je rozdiel 3-4 tt co sa tohto tyka a 5-10....

simonkato
19. júl 2011

@dadak ahoj aj ja som mala na zaciatku tehi zvisene pecenove testy dala mi na to flavobion a postupne sa mi to upravuje a klesa....musela som vylucit smazne a vyprazane jedla mastne...najlepsie je jest len kuracie maso a to len varene...moc to nieje chutne ale co clovek neurobi pre drobceka....dali ti na to aj niejake lieky?

dadak
autor
20. júl 2011

@simonkato nie nic mi nedali zatial, mali by mi znova brat krv o dva tyzdne tak uvidim....a kontroluju ta nejako specialne? a aj svrbi ta nieco? bo som citala, ze tie co maju tie problemy, tak vsetko ich svrbi...bo mna nic
@anjelicek26
@skeptik
baby, dakujem vam za prispevky....ste zlate, snad to vsetko dobre dopadne...a tebe
@skeptik prajem krasne a kludne tehotenstvo a este krajsie babo...😀

simonkato
20. júl 2011

@dadak nie nic ma nesvrbi a ani nesvrbelo...nie dako specialne ale po kazdom baleni co zoberiem mi zoberu krv a podla toho mi daju davku na dalsi mesiac.teraz by mi ich mali uz vysadit.Limitna hranica je0,50 a ja som mala1,50 ale neviem v akych hodnotach je to uvadzane a po liekoch uz mam0,77 takze to fajn klesa....Sa cudujem ze ti nic nenasadili asi si to az tak potom zvysene nemala.Co ti lekarka povedala?

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre