Môže môj vysoký tlak v tehotenstve súvisieť s úmrtím mamy na zlyhanie srdca?

katkaba1
19. dec 2019

Ahojte. Som 10tt+4dni s dvojičkami, v utorok som mala 1.poradňu. Merali mi tlak, 130/80. Sestrička sa vyjadrila, že nemôžem mať taký tlak, zmerala opakovane, tlak opakovane 130/80. Občas ma zaleje ako keby studený pot, búšenie srdca, pocity na odpasnutie..Vraj ma budú musieť sledovať. Dosť ma vystrašili.
Ďalšia poradňa bude 16.1., dali mi skumavku na moč. Ak budu bielkoviny tak to vraj nevyzera moc dobre.
Prosim, mysleli tým preeklamspiu - pri dvojičkach je vraj velké riziko.
Mala niektorá mamina, ideálne dvojičkovská, v takom skorom štádiu problém s vysokým tlakom ( pred tehu nikdy problém nebol ) a nakoniec sa to dalo do poriadku? Moja mamina zomrela pred takmer 7 rokmi na náhle zlyhanie srdca ( zdravá žena ) takže ma vystrašili viac než dosť..
Ďakujem 🙏

Máte s tým skúsenosť, ideálne mamina, ktorá čakala dvojičky?

mogaa
19. dec 2019

@katkaba1 hlavne sa nestresuj....sestrička ťa zbytočne vylakala, tlak 130/80 je ešte ok🙂kamarátka mala síce nečakala dvojičky, ale len jedno a tlak mala vysoký už pred otehotnením ale mala aj help syndrom, takže stále sledovaná a posledné 2mesiace strávila v nemocke...a zvýšený tlak neznamená automaticky preeklampsiu....ideálny tlak je 120/80 ale za vysoký sa považuje 160/95 - všetko medzi je mierne zvýšený.....ale samozrejme sa prihliada aj na tlak pred tehotenstvom, čiže ak si taký mala aj pred otehotnením tak je stále ok, u mňa napr.by bol považovaný za vysoký aj 120/80 lebo ja mám celý život 80/60

ledgerka
19. dec 2019

Ja mam vzdy taky tlak u doktorky, aj vyssi. Vzdy povie ze je vysoky, tak vyberam telefon a ukazujem fotky z tlakomeru ked som si merala tlak doma a v klude. Ten je ukazkovy.

mogaa
19. dec 2019

@ledgerka to je najmúdrejšie, lebo tlak sa počas dňa prirodzene mení, nikto nemá jednu hodnotu počas celého dna...aj my keď chodíme k internistke odporúča doma si 2týždne predtým merať tlak 2xdenne v rôzdnych časoch a prísť s nameranými hodnotami

sonnenshein
19. dec 2019

130/80 je uplne v pohode tlak, najma v prvom trimestri tehotenstva. Ja mam normalne nizky, ale vzdy u lekara mam plus 10/20 horny aj dolny ;)

katkaba1
autor
19. dec 2019

Ďakujem dámy. Ja práve nemávam vysoký tlak vôbec, ešte mi nikdy takýto tlak nenamerali, ja ak mam pravdu povedať sa nevyznám a keby nereagovala sestrička, že "nemôžete mať takýto tlak" a zmerala ešte raz tak som v pohode..ale takto ma vystrašila a termin ďalši ďaleko 😕
Povedali, že ma budú sledovať, že zatial mam byt v klude, uvidia aké budú výsledky testu z moču..
No aj tak som sa šialene zlakla. Asi aj skrz tej maminy, aj to že babätká sú dve..
Ja som si myslela, že tlak bude nízky lebo za deň mám aj viackrat "stavy" rôzne... a ono presný opak.
A keby naaahodou to bolo zlé - musi sa to nutne riešiť nemocnicou? 😕

zuzkalujza
19. dec 2019

@katkaba1 zvážila by som aj kardiológiu na tvojom mieste. Vedia ti dať HOLTER na sledovanie tlaku a pulzu počas 24 hodín v kuse. To vie veľmi pekne ukázať ako sa tlak hýbe počas dňa, či pri bežných aktivitách, alebo v záťaži (schody, prechádzka...) ja som mala v tehotenstve, a diagnostikovali mi poruchu srdečného rytmu a nasadili lieky, ktoré zabrali celkom rýchlo a užívala som ich počas celého tehu. A neboj malá je v poriadku. Držím palčeky 😘

katkaba1
autor
19. dec 2019

@mogaa prosim Ťa, ten help syndrom je z preeklampsie?
Ja som mávala tlak vždy v norme, skôr nižší pred tehotenstvom. Nemocnicu by som veľmi nerada, mám "fóbiu" z lekárov a celkovo z toho prostredia tam.. Keby beriem viac magnézia ( aktuálne cca 300mg) myslíš, že by pomohlo a znížilo by sa na normu?

mogaa
19. dec 2019

@katkaba1 normálny tlak je 120/80to ten je ideálny, ale vysoký je až nad 160, takže nestresuj.....preeklampsia je až keď sú aj zvýšené bielkoviny v moči, čiže aj keby sa ti tlak zvýšil dajú ti lieky na tlak čo sa môžu brať aj v tehotenstve alebo ti zvýšia magnézium....Ak by si aj mala preeklampsiu - záleží od hodnôt aké máš, lebo sama vidíš že niekto už hodnotu 130považuje za vysokú🙂, aj keby si mala vyššie hodnoty tlaku aj 140-150 s tým si v pohode ešte doma, tam sú skôr sledované tie hodnoty bielkovín v moči.....a kvôli tlaku by ťa poslali do nemocky až naozaj pri vysokých hodnotách 170-180/95

katkaba1
autor
19. dec 2019

@zuzkalujza Holtera mala mamina 2 mesiace pred smrťou a všetko bolo na 100%.. ja sa skôr obávam či nemohlo byť niečo skryté a či som nemohla zdediť..a teraz pri záťaži mi rapluje tlak.. EKG som vala vraj dobré takže na kardio ma nepošlú, o mame vedia a aj tak neposlali, aj napriek tlaku vraj vysokému.
Teba na kardio posielal gynekológ?
Ďakujem pekne ❤ verim, že ma len hlúpo vystrašili..

katkaba1
autor
19. dec 2019

@mogaa Dobre, ďakujem..trochu si ma ukludnila. Asi napišem dodatočny list Ježiškovi nech dokúpi ešte tlakomer.
Zatial ani neopúcham tak je to snáď ok.

zuzkalujza
19. dec 2019

@katkaba1 nie neposlal ma gynekológ, ten to nejak neriešil, no ja som cítila, že zo srdiečkom ničo nie je v poriadku. Vybavila som si to sama, len mi potom obvodný dal výmenný lístok. Viem, že ani Holter nevyrieši všetko, no mne pomohol s diagnózou a myslím si, že je lepšie skúsiť všetko čo sa dá, ako potom banovať. Môj krstný otec bol na EKG, lebo sa necítil dobre pre 2 rokmi, všetko bolo OK, vyšiel z ordinácie a na chodbe dostal infarkt. Našťastie to prežil, doktor hneď vybehol z ordinácie a behal okolo neho a zachraňoval ho. Ja som preto nechcela nič podceniť.

ruzovakrava
19. dec 2019

@katkaba1 skúsenosť s dvojičkami nemám ale musím ti napísať že ťa sestra zbytočne vystrašila, veľa ľudí má "syndróm bieleho plášťa", navyše budeš viac vedieť až keď vyšetria moč na bielkoviny . Meraj si tlak doma v kľude , vtedy uvidíš objektívnejší výsledok. Čo sa týka rodinnej anamnézy pri ochoreniach srdca, tak to treba dr povedať, ale na to sa ťa už určite pýtal , príp. pobehať si aspoň základné vyšetrenie (obvodný, EKG atď ) už len pre tvoj kľud

mogaa
19. dec 2019

@katkaba1 ano magnézium znižuje tlak...a prosím ťa nestresuj, vôbec nemáš vysoký tlak a už vôbec tam netreba pri takomto tlaku ísť kardiológovi kde sú mimochodom čakacie doby aj niekoľko mesiacov🙂 ak sa ti tlak zvýši naozaj na vysoký čo sú hodnoty od 160/95 tak ťa nechajú v nemocnici na pozorovaní kde si pod kontrolou a tam sa vtedy rieši aj internista alebo kardiológ, detto ak vznikne preeklampsia(tiež nie každý stav preeklampsie je na hospitalizáciu)....ten tlakomer je fajn vec, v rodine ho využijete, meraj si hodnoty doma a zapisuj cca týždeň dva pred poradnou a pri automatických tlakomeroch nie je nič nezvyčajné ak ukazujú hodnotu +-10-20, takže zbytočne nestresuj.....pri meraní tlaku treba aby manžeta bola na úrovni srdca, nie nižšie alebo vyššie lebo ti ukáže skreslenú hodnotu....detto pred meraním žiadna námaha, ani jesť ani piť cca 10min.byť len v klude....tlak sa človeku prirodzene zvýši pre strese, námahe, nervozite, rozčúlení....to je normálna reakcia tela, preto pri vysokom tlaku sa dáva holter ktorý zmonitoruje tlak počas celého dňa a berie sa priemerná hodnota.....tlak nesmie byť vysoký počas celého dňa vtedy treba už lieky...

katkaba1
autor
19. dec 2019

@zuzkalujza A v ktorom týždni si bola? Či to je jedno? Ja na nový rok začnem akurát 2.trimester tak by som si to skúsila vybaviť cez obvodnú, ona bola obvodná aj mamine, určite by mi to odsúhlasila. Ja občas cítim ako keby búšenie srdca ale hovorím - EKG vždy ukážkové a ďalej neriešia. Ale máš pravdu, Holtera si určite vybavím.

mogaa
19. dec 2019

@katkaba1 a pre spokojnosť tvojej duše sa opýtaj tvojej obvodnej či je tlak 130/80 vysoký😉

katkaba1
autor
19. dec 2019

@ruzovakrava
@mogaa

Ďakujem baby. EKG opakovane ok ale toho Holtera si aj tak vybavim na vlastnú žiadosť cez obvodnú.
Radšej nech som za hysterku ako potom si buchať hlavu o stenu.

katkaba1
autor
19. dec 2019

@mogaa Moja obvodná ma už raz vystrašila keď mi prišli výsledky, že v moči mám bielkoviny na 2 krížiky. Poslala ma na nefrológiu, tam ma naťahovali cez 2 mesiace, ani spavat som nemohla - videla som tých ludí po dialýze..no hotová som bola.. Nakoniec to nefrolog uzavrel s tým, že som zdravá. Takže - obavam sa čo mi povie 🙂 Ona je až moc poctivá.. a radšej 1000krat zbytočne preverí ako keby mala raz zanedbať.

Ale teraz sa bojim viac ako inokedy lebo som zodpovedná nie len za seba ale aj za dve malé ťažko vymodlené fauzulky ❤ktorých zdravie záleži len na tom ako zodpovedná budem..

zuzkalujza
19. dec 2019

@katkaba1 ja som bola v 15 týždni. Pred tým ako mi dali HOLTER mi robila aj EKG a tiež bolo dobré, lenže to nič ešte nezmenená. Trvá to iba pár minút a nemusí nič ukázať.

aivlis18
19. dec 2019

Teda ja som mala vyssi tlak, a moj gynekolog to neriesil vobec.. povedal,ze kludne mozem aj kavu pit, ak nepijem na litre.. mna hospitalizovali v 34tt, ale nielen kvoli tlaku, otvarala som sa, plod B mal menej plodovej vody,atd. Potiahli sme do 35+3, dvojicky su ok 🙂 drzim palce

vinejka6
19. dec 2019

Napíšem ti moju skúsenosť. Pred tehotenstvom som mala tlak ideálny, stále 120/80. Nikdy som nemala problémy s tlakom. Otehotnela som, cítila som sa dobre, žiadne problémy. Na poradniach som mala zo začiatku 120/80 no potom už aj vyššie 130/80, 140/90, 150/100. ALE. Tlak 130/80 ešte neriešili, no videla som na Dr. Že veľmi spokojná nie aj sa ma začala vypytovať na tlak, či mám problémy s tlakom, či som mávala problémy predtým, ako sa cítim atď., a ja už som pred každou ďalšou poradňou mala stres a obavy, aký tlak mi znova namerajú a obzvlášť po tom, keď mi vyšlo po 1.screeningu zvýšené riziko preeklampsie. Doktor mi nasadil aspirin 150mg každých 24hod. Samozrejme ja ako zvedavá žena som si začala googlit všetko o preeklampsii samozrejme, že mi vždy našlo tie najhoršie články o tom ako to skončilo skoro smrťou matky a dieťaťa, o help syndróme o veľmi predcasnom pôrode atď., z toho som bola ešte viac v strese a tak pred každou poradňou v čakárni mi srdce bilo ako o dušu a ja som so slzami v očiach čakala kým ma zavolajú dnu že aký tlak mi znova nameraju. A aj tak bolo! Namerali prvý tlak aj 150/100 aj 160/110 až keď zamerala 2x tak už bol relatívne ok. Dajme tomu 140/90 alebo 130/80.
Moja Dr. To nijak špeciálne neriešila. Brala som aspirin ako tzv. prevenciu proti preeklampsii. Tabletku som vždy brala pred spaním, každý večer o 22:00. Zlom prišiel v 26tt keď som začala v noci krvácať. Bol piatok, vzala som si tabletku o desiatej večer, o jedenástej som šla na WC a tam krv. Ja panika stres, že už mám tu preeklampsiu a odlucila sa mi placenta alebo čo, no hrozný strach 😱 pritom bolesti som nemala žiadne, len dosť veľa krvi. Utekali sme rýchlo do nemocnice, tam ma vyšetrili, bábo ok, placenta ok, hematom žiaden, krvácanie už nevideli no aj tak si ma tam nechali. Celú noc aj celý nasledujúci deň bez krvácania, bez špinenia, všetko úplne v poriadku. Samozrejme, že keď ma prijímali povedala som im, že aké lieky beriem,že ten aspirin, zapísali, neriešili nakoľko bola noc. Na druhý deň ako som písala celý deň úplne všetko v poriadku, prišlo 22:00, vzala som tabletku, ten aspirin, o pol 11 som šla na WC, vstala som z postele a zas krv, opäť som krvacala. Zavolala som sestričku, ta zavolala Dr. A povedala som jej, ze6cely deň nič a až teraz keď som vzala tabletku tak opäť krv. Ona že akú tabletku. Tak som od znova vysvetlila čo beriem a prečo. Zacudovane sa pozrela na sestričku aj na mňa, že aspirin keď už sa berie ako prevencia proti preeklampsii tak 100mg/24hod a nie 150mg ako som brala ja a že u mňa nevidí dôvod na to aby som brala lieky na riedenie krvi, nakoľko všetko je v poriadku, bábo je OK, prietoky sú dobré, živiny bábo dostáva tak ako ma a ze keď je nejaký problém tak dávajú mamičkám si pichať injekcie, clexan tuším alebo fraxiparin na riedenie krvi a nie aspirin a ze ja žiaden problém nemám a prečo to beriem, že mám ranku na krčku, spôsobenú fyzickou námahou aj že proste v tehotenstve zvyknú praskat cievky a žena môže jemne spinit a tým, že ja som brala aspirin na riedenie krvi tak som z tej ranky krvacala vždy po vzati tej tabletky. Domov ma prepúšťali na ďalší deň, všetko bolo v poriadku, že aspirin brat nemusím a popravde, ani by som ho nebrala, nechcela som znova krvácať. Po mesiaci som šla na ďalší utz, na posledný v 30tt. Utz v poriadku, prietok super. Dr. Sa ma spýtal, či beriem aspirin, tak som mu vysvetlila celý príbeh, čo sa udialo, že som krvacala kvôli nemu a že ho neberiem. Ukázala som mu všetky správy z nemocnice. No Dr. Začal vyvadzat, že v tej nemocnici sú všetci primitívny a ze kvôli ranke na krčku sa neostáva ležať v nemocnici a že si zo mňa chceli urobiť svojho pacienta a že prečo mi ich kazali vysadiť, že to je prevencia proti preeklampsii, či sú úplne sprostí a že či si chcem zabiť vlastne dieťa, že keď budem mať vysoký tlak, zuzia sa mi cievy, k babu nepôjde výživa tak ako má ísť, že môže mať malo kyslíka a môže zomrieť v brušku, akože bolo to hrozne. Bol tam somnou aj môj muž a ani ja ani on sme sa nemohli na jedine slovo ako kričal ten dr. A mne dával za vinu, že som vysadila lieky a ze mi zomrie dieťa a možno aj ja, hneď nato mi sestrička mala zmerať tlak, 1x ani nezmeralo co som sa klepala zo strachu a 2x 170/110 a Dr opäť do mňa že či vidím aký mám tlak a ze či som spokojná, že mám preeklampsii, lebo som vysadila lieky a ze pôjdem ležať do nemocnice opäť atd., ja už som bola hotová, kázal mi sa ísť vycikat a že zajtra budu výsledky z moču a keď tam budu bielkoviny tak ze mam preeklampsiu a pôjdem do nemocnice. Vyšli sme von, zrutila som sa, plakala som ako malá, muž tiež v šoku, čo to malo znamenať ma utesoval a celý deň aj noc som sa modlila, nech nie sú v moci bielkoviny. Ráno mi volali, ze moc je OK, že žiadne bielkoviny nemám, ale ze Dr. Ma posiela na interne kvôli tlaku. Od tohto dňa som si tlak merala doma 3x denne. Ráno, na obed a večer. Vždy na oboch ramenách, teda rukách a 3x na každej ruke a výsledok som spriemerovala. Doma tlak ukážkový, 120/80, 110/70 a pod. Nikdy nie nad 120/80. Na interne som šla, milá p. Dr. Mi zmerala tlak na jednej, na druhej ruke, hodnoty boli 140/90 a 130/80. Doniesla som jej aj môj zošit, kde som si zapisovala hodnoty tlaku doma. Výsledok od internistky? Syndróm bieleho plášťa. Žiadne lieky mi nedala, že to na lieky nie je takýto tlak a ze keď mam doma také tlaky, že sa mi proste zvýši len u lekára a to stresom. Potom som už bola kľudná a spokojná, no ten strach zostal vo mne aj naďalej, že čo keď sa mi tlak zvýši jedného dňa a budem mať tú preeklampsiu. Ten doktor ma neskutočne vystrašil. Z tehotenstva som sa tesila, ale aj sa hrozne bála, aby malá bola OK a aby nevyskocil tlak. Každý deň som si tlak merala, môj muž už sa zo mňa smial že som maniak že si furt meriam tlak, no ja som musela pre svoj pokoj v duši. Od 38tt som zacala chodiť do nemocnice na poradne. Keď som šla 1x na poradňu, tlak mi namerali 130/90 a moja pôrodnicka, keď toto videla a v záznamoch že riziko preeklampsie, hneď ma nechala 2 dni v nemocke. Že proste nenosila som to dieťa 9 mes aby teraz na konci sa niečo zlé stalo. OK nebola som proti, išlo mi o zdravie malej hlavne, nech je ona v poriadku. Dr. Mi na prijímací papier napísala ze preeklampsia v začiatočnom štádiu. Hore na prijme mi znova merali tlak, už bol 120/70 sa smiali sestričky, že preeklampsia jak vyšita. Celý môj pobyt dvojdňový mi merali tlak a stále bol v norme, cítila som sa tam ako keby na obtiaž, hrozne divne, ze mi nič nie je a ležím tam, sestričky na mňa zazerali, že načo tam som, ale Budiš. Zbierala som aj 24 hod moc na zistenie dopadu bielkovín. Výsledky boli v norme. Preeklampsia sa znova nekonala. Bola tam jedna baba somnou, tiež zbierala 24 hod moc lebo mala vysoký tlak ale nie ale ja niekedy že 130/90 ale ona mala 150/110 a vyššie. Mňa prepúšťali, ju si tam nechali a keďže bola z tej istej dediny ako ja, dozvedeli sme sa, že porodila. Museli malú vybrať von sekciou, pretože mala vysoký tlak ale veľmi až 170/120 a neklesal a to je pre babo nebezpečné. Takže porodila tuším o 3 týždne skôr. Ja som domov odišla s liekmi na tlak, čo môžu tehotné, že preistotu a ze keby vyskočil tlak nad 90 ten spodný hneď prísť do nemocnice. Doma bol tlak celý čas v pohode, dokonca aj na poradniach bol v norme, ale stále som si ho merala. Prišiel termín pôrodu a moja pôrodnicka sa rozhodla, že ostanem už v nemocnici, keďže som mala termín, aj keď sa nič nedialo, že vzhľadom k tlaku a k riziku preeklampsie už ostanem v nemocke a bud sa spustí porod sám, alebo mi vyvolajú. Ležala som tam týždeň, tlak OK, prietoky stále OK, ctg OK, moc OK, babo sa malo v brušku super, nechcelo sa mu von. Vizity prebiehali asi tak, že prišla doktorka hneď ako som ju uvidela som začala hovoriť že nemám bolesti, voda neodteka ani neodtiekla, cítim sa dobre a ze keby niečo viem čo mám robiť, poznali ma tam všetky Sestričky, všetci doktori, upratovačky, tety z bufetu 😃😃😃😃😃wellnes pobyt jak vyšitý. Po týždni sa mi konečne pôrod spustil sám, porodila som za necelé 4 hod krásnu zdravú stvorkilovu dcérku❤️ prepáč, za taký dlhý príbeh. Noo, mňa strasili stále tou Preeklampsiou, teda najme ten doktor a nakoniec sa Preeklampsia nekonala, aj keď som mala vyšší tlak, aj keď mi vybehol 1x na 170/110 aj to po takom strese že dovi dopo. Jednoducho, všade v papieroch som mala, že Preeklampsia a ja som žiadnu Preeklampsiu nemala. Mala som len trochu vyšší tlak spôsobeny aj stresom a obavami a aj tým, že som pribrala dosť rýchlo v tehotenstvo a veľa (20kg),čiže ten tlak bol vyšší aj kvôli tomu. "Vďaka" tomu doktorovi som zažila neskutočný strach o svoje dieťa v brušku že mi zomrie a že som na vine ja a "vďaka" nemu som 10tyzdnov do konca tehotenstva mala strach a obavy o svoje dieťatko aj keď tlak som mala OK. TEBE TYMTO CHCEM POVEDAŤ, ŽE TLAK 130/80 JE EŠTE TLAK DOBRÝ A ŽE AJ KEĎ MOŽNO BUDES MAT VYŠŠÍ TLAK AKO BY MAL BYŤ, NEBOJ SA A NEMYSLI HNEĎ NA NAJHORŠIE, ŽE PREEKLAMPSIA AJ KEĎ TA DR BUDE STRAŠIŤ. VIĎ MÔJ PRÍPAD. TLAK SA MENÍ POČAS DŇA VEĽMI ČASTO, SÚVISÍ AJ SO STRESOM, AJ S TVOJOU VÁHOU. RADÍM MERAŤ DOMA NEMUSÍŠ TAK ČASTO AKO JA ALE SEM TAM ZMERAŤ DOMA V KĽUDE A TOTO JE SMERODAJNE. PRIPADNE TI DAJÚ LIEKY NA TLAK ČO MÔŽU TEHOTNÉ A POMÔŽU, KEBY BOLO ZLE. ALE VERÍM, ŽE ŽIADNA PREEKLAMPSIA SA U TEBA NEPREJAVÍ A AK MÁŠ TERAZ RIZIKO ASPOŇ TA BUDU VIAC SLEDOVAŤ A BUDEŠ POD DOZOROM, CO NIE JE NA ŠKODU. ŽELÁM VEĽA ŠŤASTIA ❤️

pallovas
19. dec 2019

Ja mam tlak 135/80 celé tehotenstvo a nikto nič nerieši pretože to je ešte norma.... Zvýšený krvný tlak je nad 145/90 a tam sa to delí ešte na ďalšie stupne

lenka2710
19. dec 2019

@katkaba1 ja som mala každú poradnu taký tlak,ale ja som proste taká,že vždy keď som u dr,tak mám tlak zvýšený aj mi.strašne buši srdce! Teraz som bola na sone v 12tt, a keby mi merali tep,asi sa ani nedomeraju 😁
Je to taký môj vnutorny nepokoj,že niečo bude zle
Inak doma musím dať aspoň kávu za den, bo tlak mám tých 110/70,niekedy aj menej
A môj muž je tiež taký isty, doma ma tlak v pohode a u dr zas moc vysoky

katkaba1
autor
19. dec 2019

@vinejka6 Ja picham Clexane od prvého pozitivneho testu. Aspirin sa dáva pri inej forme tromb.mutacii. Ako ja som bola doteraz naozaj úplne v pohode, jediné z čoho som mala obavy bolo to, že mám 170cm a ledva 48kg a dvojky. Keby nereaguje sestrička tak ako reagovala tak ja netušim, že je niečo "zle" s tlakom.
Zaobstaráme ten tlakomer a budem doma merať. Pre istotu. Nechcem nič podceniť.
Ďakujem za Tvoj príspevok ❤

ledgerka
19. dec 2019

@mogaa a navysse tlak sa ma merat v klude a nie ze dobehnes do ambulancie, ledva si sadnes a uz ti meraju tlak. Jasne ze bude vyssi a je to normalne. Tiez to nie je prirodzene prostredie a sme v stresse, aj ked v uplne minimalnom. Uz len staci ze sa tesis na sono a srdce sa ti rozbucha :D

najk
19. dec 2019

@katkaba1 ukludni sa, preeklampsia sa nikdy nevyskytne pred 20tt. Sledovat Ta viac mozu a preeklampsia mozno pride, mozno nie (to nevie ziadna popredu), ale dalsich 10 tyzdnov urcite nie

vinejka6
19. dec 2019

@katkaba1 domácim meraním nepokazís nič, akurát tak pomôžeš sebe a svojej psychike 🙂 sestričky a doktori niekedy tak povedia, že mamička da sa vystraší a nerobí to dobrotu. Želám ešte raz veľa šťastia a úspešne tehotenstvo 🍀❤️

nikpa
19. dec 2019

@katkaba1 ja som čakala dvojičky, tlak sa mi začal dvíhať až koncom 2.trimestra, bielkoviny v moci som nemala zvýšene. Ale musela som si aj doma 3krat denne premeriavat tlak, ak by vyskočil nad 150/90 tak na urgentny príjem, občas mi vyskočil o niečo menší, dala som si magnézium a snažila sa byť v kľude. Nakoniec som aj tak skončila v nemocnici v 30tt ale kvôli inému. Len som ti tým chcela povedať, že to netreba zanedbať a naozaj si ho kontrolovat aj keď sa práve cítiš fajn. Snaž sa byť v kľude a v pohode, veľa odpočívaj. Držím tebe aj bábätká palce 😊

mogaa
19. dec 2019

@ledgerka to si chcela poslať asi autorke @katkaba1

2romi2
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luboslawka
19. dec 2019

Ja som kvoli preeklampsii rodila predcasne..akutna sekcia...ale dcera zdrava akurat ze vaha bola len 1900g teraz cakam druhe preistotu nasadili pyridoxin ktory mam brat do 34tt jasne ze plus magnezko 2-3 krat denne.Tlak zatim ok hadam dotiahnem do uspesneho konca.Ked vsak nemas bielkovinu v moci urcite tlak mozu riesit.Horsie keby bola...kup tlakomer do istoty a hlavne nenamyslaj si nic zle to ti urcite nepomaha...drzim palce

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre