Tehotenská cukrovka

16. nov 2022

Ahojte bola mi zistena tehotenska cukrovka na lacno som mala 5,5 a po dvoch hodinach som mala 8. Od dnes rana som si glukomerom zacala merat nalacno som mala 5 .. a teraz pred obedom som mala 5.8. Norma na lacno a pred obedom ma byt od 4.0 do 5.5.. a po jedle po 2 hodinach ma byt hodnota od 4.0 do 6.5.. prosim Vas je lepsie si merat po jedle alebo pred jedlom.. ci to je jedno ? Dakujem.. normalne som v strese ze mam tak vysoku hodnotu pred jedlom 😪

horalka1986
16. nov 2022

V strese byt nemusis. Az hodnota nad 9,5 moze dietatku skodit. 8 je napriklad pre mna ako cukrovkarku krasne cislo pre tehotenstvo. A odporucam merat sa cca 1,5 az 2 hodiny po jedle. A skus to spojit s prechadzkou.

domireb
16. nov 2022

Musissi merat aj pred aj po,obe hodnoty zapisuj. Zober si, ze pred jedlom nie si uplne nalacno ako rano, preto treba aj hodnotu pred, aby sa dala porovnat aj hodnota po

autor
16. nov 2022

@horalka1986 ajoj, myslis 9.5 po 2 hodinach? Co mi merali? Mas alebo mala si cukrovku pocas tehotenstva? Nariadenie som mala rano na lacno a potom este dva krat bud pred alebo po obede .. a potom bud pred alebo po veceri.. pri prvom som taketo veci neriesila 😪

autor
16. nov 2022

@domireb no nechcem aby ma z*rbala koli tomu ze budem aj pred aj po .. ale ked jej poviem ze som bola zvedava aku mam hodnotu tak hadam nepovie nic .. chcem dnes vyskusat ...

baluinka
16. nov 2022

ahoj,ja som mala tehotensku cukrovku (prave dnes som bola ráno na tom zatazovom teste,aby mi zistili,či mi neostala aj po porode..aj ked uz som síce skoro 2roky po 😀🤦‍♀️), ale mne teda nik nenariadil merať si to a to mne vyslo na prvom meraní u Dr tusim skoro 10..mala som nariadenu len diétu,ktorú som sa snažila naozaj dodržiavať,to je všetko.. myslím,ze sa nemusíš kvôli tomu toľko stresovat, a merať si to kazdu chvíľu,beztak tým nič neovplyvnis, skor rieš poctivo tu stravu.

amelia89
16. nov 2022

Prosim ta, tam je tolko milnych informacii v tom prispevku ze ja neviem kde mam zacat 😭
Tie informacie ti dal tvoj diabetolog alebo gynekolog? Vysvetlili ti merania a hodnoty? Lebo mne to pride cele zle teda.

Ak sa neliecis inzulinom,nemas si preco merat aj pred jedlom je to odveci informacia.

Meria sa nalacno rano, a potom hodinu (prip. 2- toto urcuje diabetolog) ale najcastejsie presne 1 hodinu od zaciatku jedla, hodnota je max 7.8

Prejdi si web tehotenskacukrovka.cz dozvies sa tam uplne vsetko.

amelia89
16. nov 2022

@baluinka 😥😥😥 to nemyslis vazne toto. Nie kazdy vykompenzuje cukrovku dietou- je mnozstvo zien ktore to nevykompenzuje a musi brat buď tabletkovy alebo perovy inzulin. Je to nebezpecne pre dieta a je uplne esencialne si to merat tak ako nariadi diabetolog😳

autor
16. nov 2022

@amelia89 ahoj tak tieto info mam od diabetologa.. dal mi papier kde mam vsetko napisane.. plus tabulku co jest.. povedal mi ze na lacno pri zatazovom teste by som mala mat max 5.1 a mala som 5.5. A tu hodnotu po 2 hodinach si nepametam co povedal ale hovoril okolo 7 a mala som az 8.0. Vysvetlil mi akurat to ze mam merat tri krat denne nalacno naobed a vecer bud pred alebo po jedle... ja som si odmerala hodnotu 15minut predtym ako som isla jest.. yak neviem ci mam merat aj pp jedeni alebo nie .. 🤷‍♀️

baluinka
16. nov 2022

@amelia89 hm zaujimave..chodila som tusim kazde 2 týždne na kontroly+ta strava,to bolo všetko, čo som mala nariadené.. ale zas tie hodnoty na tých kontrolách aom uz mala relatívne dobré, tak asi to je ten dôvod.. ale mam 3 kamarátky,co si tým tiež prešli a mali to takisto,iba nariadenia diéta.

autor
16. nov 2022

@baluinka tych 10 to si mala po zatazovom teste?

baluinka
16. nov 2022

áno

autor
16. nov 2022

@baluinka a doma si mala nariadene tiez si merat?

amelia89
16. nov 2022

@baluinka pozri, ja ti verim ze si to tak mala ale ocividne o tom nemas dost informacii. a nemyslom to v zlom ale kedze ja o tom viem vela a je tu diskusia neda mi to sem nenapisat aby si nahodou niekto nebral tvoju radu k srdcu. Moja kamaratka to nevykompenzovala ani dietou a mala az 24j inzulinu, a stravovala sa poctivo naozaj. Je to komplexna tema tak nechcme spamovat a ani sa hadat ale nie, byt na diete bez merania pri tehu cukrovke proste nie je ok

amelia89
16. nov 2022

autorka : meraj sa presne 1 hodinu po jedle (ta hodina sa rata odkedy zacnes jest,nie odkedy dojes). Tu hodnotu si zapis - nesmie byt viac ako 7.8

Tvoj diabetolog ti nema davat na vyber, on ti ma nariadit ako a kedy sa merat. Je ale velke mnozstvo diabetologov ktori si myslia ze normalny a gestacny diabetes je to iste a to teda nie je - preto kym nemas inzulin ta hodnota merania pred jedlom je uplne o nicom informacia.

amelia89
16. nov 2022

resp moze byt aj presne po 2 hodinach - do 6.5 je hodnota - ak to tak chce diabetolog

meraj sa ale presne (ja som mavala budik) lebo 15 min hore dole uz hra rolu v meraní.

autor
16. nov 2022

@amelia89 cize ked som zacala o 13:00 a skoncila som cca pred pol tak uz o 20 minut testovat? 🤔 uf tak to bude teda hodnota..

autor
16. nov 2022

@amelia89 cize ked som zacalan o 13:00 jest tak mam o 15:00 testovat?

baluinka
16. nov 2022

@amelia89 chapem, ja urcite nechcem nikomu zle radit, ani to neberiem na ľahkú váhu,skor som sa len chcela podeliť o moju skusenost, ja samozrejme neradim autorke nemerat si ten cukor,asi sme sa zle pochopili.
to rozhodne nie, len som jej písala na margo toho,že sa s tym stresuje. mne žiaľ meranie nikto skutočne nenariadil, drzala som sa len toho, co mi povedal diabetolog a ci uz to bolo ok,alebo nie, neviem posudit,on je odborník,ja nie.

amelia89
16. nov 2022

autorka: ano presne tak ak si zacala jest o 13 tak sa zmeras bud o 14 alebo o 15 podla toho ci chces merat po hodine alebo po 2.

@baluinka ano uplne s tebou suhlasim, ze si sa drzala toho ako ti bolo povedane nemala
si to preco riesit inak.To je pochopitelne. To je bohuzial tak, vo vacsine ambulancii ani nevedia poriadne vykonat ten zatazovy test tak to je tazko.

autor
16. nov 2022

@amelia89 meranie po 1hodine ..

autor
16. nov 2022

@amelia89 cas este neni prestaveny ..

amelia89
16. nov 2022

nerozumiem

autor
16. nov 2022

@amelia89 ze som si teraz merala po jednej hodine.. a tam je cas napisany ze nech nepomili ze to je este po starom case.. este letny cas.. ze 14:55 .. tento glukomer mam otcov.. kedze nechcem aby si mysleli ze mi sibe a kazdu chvilu si meram cukor.. dost co som z toho na nervy

bluemoon24
16. nov 2022

@amelia89 ma pravdu ve vsem co napsala

Autorka: info co jsi dostala od diabetologa je velmk zle, vetsina resi klasickou cukrovku a tehotenskou berou stejne i kdyz je to uplne jine. Uplne prvni zacni samostudiem na www.tehotenskacukrovka.cz (spravovano doktory, pod taktovkou ceske diabetologicke spolecnosti).
Meri se hodinu od zacatku jidla, hodnota do 7,8mmol/l, ne po 2h - to si meri diabetici! Prvni dny si mer idealne lacnou + po kazdem jidle, pak uz to vychytas a nemusis stale.
Co se tyce stravy, neni to o tom, ze nejis sladkosti, ale nemela bys pouzivat zadnou potravinu, ktera cukr obsahuje (treba i koreni). Spravne bys mela mit 5 jidel denne s odstupem 2h. Ovoce jen do 150g a dopoledne, prevazne bobulovite (ne hrozno!, ne banan, ananas, atd) cerstve. V kazdem jidle by mely byt zastoupeny bilkoviny a vlaknina - stahuji hodnoty glykemie.

A ted hlavni princip - v pripade “povolenych” potravin je nejvyssi hodnota glykemie do hodiny (proto to mereni), ale napriklad, kdyz si das cokoladu, tak po hodine budes mit pravdepodobne hodnoty nizke, protoze “rychly cukr” se zpracuje mnohem rychleji, coz ale neznamena, ze neskodi. Tehotenskou cukrovku mas proto, ze tvoje slinivka nedokaze vyprodukovat dostatek inzulinu na pokryti potravy a co nevyprodukujes ty, musi vyprodukovat dite! (To ale neni jeho prace a zatezujes ho). Proto na to musis myslet vzdycky, kdyz by sis chtela dat nejakou sladkost.

Zaverem ti preju pevne nervy, hlavne ted pres Vanoce je to fakt na nic (sama jsem to tak mela minuly rok) a neboj, vsechno dobre dopadne.

Jeste shrnu, kde muzes sbirat info:
www.tehotenskacukrovka.cz
Mama_s_cukrovkou na ig
www.cukrfree.cz - recepty

amelia89
16. nov 2022

Aha ta fotka sa mi predtym neukazala vies preto som nechapala 😃
Super super hodnota po hodine 🫶🏻

nina004
16. nov 2022

Hodnoty na lačno sú z krvi do 5,1 a z glukometra do 5,3. Hodinu po jedle do 7,8 a dve hod.po jedle do 6,7. Tehotným sa odporúča merať na lačno ( častý problém ) a hodinu po jedle ( táto hodnota v tehotenstve často stúpa) pokiaľ je hodnota po hodine nad limit odporúča sa premerať ešte po dvoch hodinách. Pred jedlom nie je nutné sa merať ,pokiaľ máš medzi jedlami pauzu 2-3 hodiny a hodnoty pri meraní ok. Každú porciu jedla by si mala zjesť Max do 15min. A začínaš merať od prvého sústa ,čo zjesť. Snaž sa mať je jedle zastúpené sacharidy,bielkoviny aj tuky. Tuky ti pomôžu sacharidy rýchlejšie spáliť. A hodnoty budú lepšie. Napr. Na desiatu si daj k ovociu smotanu, oriešky ,biely jogurt.

autor
16. nov 2022

Takze toto su moje hodnoty kazali mi po 2 hodinach merat .. takze 2 hodiny po veceri mam 4,2 🤷‍♀️ akurat to pred jedlom som mala vyssie.. takze lepsie po jedle lepsie merat

autor
16. nov 2022

Takyto papier som dostala .. takze dufam ze to bude ok..

nina004
16. nov 2022

Ja ti neviem, mám tehu cukrovku druhý krát z toho teraz už s diétou bojujem 25tt a medzi tehotenstvami mi ostal prediabetes,takže som veľa o tom študovala hlavne to ,čo píše česká a slovenská diabetologická spoločnosť k tehotenskej cukrovke a tie hodnoty čo máš na papieri som nikdy nikde nevidela.... No každý dr si asi ide svoje

amelia89
16. nov 2022

@nina004 uplne s tebou suhlasim. to je zas uplne mimo oficialne odporucania toto 😳 ale co za zena co o tom nic nevie uz ma robit vies ako… nechapem ze sa to nezjednoti paneboze. som rada ze zijem v CR a tu sa ide striktne podla odporucani

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre