Test na tehotenskú cukrovku

19. apr 2023

Môj test u diabetologičky prebiehal nasledovne: 12 hodin pred vypitim glukozy nejest a pit max cistu vodu. Rano som vypila glukozu a ležala, po hodine som odobrala moč a otec ma vzal k diabetologičke keďže to mam ďalej a rano byvaju kolony tak sme išli hodinu po vypití. Po dvoch hodinach mi zobrali krv. Vysledky: zvyseny cukor v moči v krvi je to ok.
Otázka je mam sa báť čo sa týka bábätka? Čítam že zvyšeny cukor v moči mavaju tehotne bežne. Moj gynekolog mi ma skontrolovat ešte moč avšak mal tam len zastupujucu sestričku a to je katastrofa. Mam prist az na poradnu co bude az o dalsie dva tyzdne a tie vysledky mam doma uz dva tyzdene a test bol vykonany 17.3.
A ani neviem kolko pred odberom mocu sa mam najest aby neboli skreslene vysledky (podľa sestričky to je jedno).
Moja obvodna ma dovolenku.
Nejem sladkosti ale inak v jedle sa nejak neobmedzujem len nejem sladkosti ako bolo odporucane v sprave od dia a nepijem sladene vody.
Ak by bolo zle vysledky z kvi tak by si ma diabetologička volala teraz toto ona ani nechce riešiť.
Mohol byt vysledok len skresleny tym že moč bol odobraty hodinu po vypiti glukozy? Sestrička na to bola upozornena a povedala že to je v pohode, mala som nachystanu aj druhu skumavku pre istotu ale že netreba 🤷🏽‍♀️

mamamasama
19. apr 2023

Pozri, ak by si aj cukrovku mala(čo nemáš), tak by si musela len zmeniť jedalniček. Nejedz hlúposti a nestresuj.

basska_b
19. apr 2023

A vysledok z toho cudneho testu je vlastne co? Mas cukrovku alebo nemas? Tento zvlastny styl OGTT testu by som poslala na Urad pre dohlad nad zdrav. starostlivostou, aby im pripomenuli, ako sa ma tento test robit...

makodob
19. apr 2023

Ahoj, ak sa stravujueš zdravo a piješ normálne nesladenú vodu, tak sa nie je čoho báť. Viac by som sa bála toho, čo sposobí to náhle obrovské množstvo cukru v tvojom tele z toho nezmyselného tehu testu. Ja doteraz nechápem prečo ho takto hromadne tehotným robia. Ten samotný škodí viac a dá sa robiť aj inak, keď už je to nevyhnutné. Každopádne skús sa trochu samozdelávať, nemusíš každé jedno vyšetrenie, ktoré ti odporúči lekár podstúpiť. Máš právo ich odmietnuť, ak s tým nie si ok. Mnohé z nich sú zbytočné a oveľa viac budeš v kľude, ak by si ich neriešila. Užívaj si spokojne tehotenstvo a teš sa na bábatko 😊❤️

e1i
19. apr 2023

Ogtt sa robi odber nalacno potom vypijes roztok a dalsi odber o hodinu a o dve. Vsetky odbery zo zily,tak je to spravne.

autor
19. apr 2023

@e1i diabetologicka to robi takto a ak vyjde zle po dvoch hodinach tak by sa robil opakovany.
Nalacno mi kontroluje aj hematologicka a to je vzdy ok. To neriesim a nerieism ani to ci to je spravne a ako to je spravne kazdy lekar robi podla seba. A viac doabetologov to robi rovnako.

mima1608
19. apr 2023

No mne robili hneď ráno na lačno odber krvi, potom som vypila roztok a o dve hodiny mi znovu robila odber (čakala som v čakárni). Takýmto spôsobom som ešte nechyrovala, že sa to robí

anavixy
19. apr 2023

Tak ale ak ti nevadi ze robi ogtt uplne nespravnym sposobom, tak neries ani vysledky, lebo su dost nic nehovoriace. Kazdopadne ak mas gly nalacno bezne v norme a mala si teda aj po tom spackanom teste, tak by si gdm nemala mat. Staci ti racionalna strava. Cukor v moci je v tehotenstve normalny nalez, zalezi aj od toho, kolko ho tam je. Stravovat pred odberom sa mozes normalne, ako sa bezne stravujes, inak moze byt test falosne negativn, akurat teda nejedz vecer sladke.
Este by ma zaujimalo aky negativny vplyv ma ogtt na plod 🤔 suhlasim s tym, ze sa da glykemia kontrolovat a vysetrovat aj inym sposobom, ale cim jednorazove pozitie glukozy skodi dietatu ma zaujima

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre