Tripple test verzus Trisomy

mikanika
20. aug 2021

Ahojte baby, triple test mi vyšiel so zvýšeným rizikom downovho syndrómu 1:150, mám 28 rokov. Dala som si spraviť aj trisomy test (platený test z krvi), ktorý mi vyšiel negatívne. Máte niektorá podobnú skúsenosť, pripadne stalo sa niektorej, že by jej trisomy vyšli negatívne a napriek tomu sa narodilo bábätko s DS?

kiki68
20. aug 2021

@mikanika trisomy mas okolo 98/99% istotu, ze ako je na papieri tak sa narodi. trisomy riesi dna dietata priamo a tripple iba hormony a vek matky . cize dve uplne odlisne metody. trisomy je nipt test a za chvilju vyradi tripple test uplne z diagnostiky . nakolko trisomy a nipt testy su o dost presnejsie a riesia priamo fragmenty dna dietata v krvi matky .

marrria1
20. aug 2021

@mikanika tripple testy by som vôbec nebrala do úvahy, často vychádzajú falošné pozitívne, je to len štatistická pravdepodobnost ktorá zbytočne stresuje mamičky. Ja som mala riziko DS 1:25, dcérka je zdravá 😇

mikanika
autor
20. aug 2021

@kiki68 Bola som aj na genetike na konzultácii, kde ma doktorka strašila, že aj trisomy testy môžu byť falošne negatívne, asi preto aby ma nalomila na amnio. Ale tu nechcem.

mikanika
autor
20. aug 2021

@marrria1 každopádne ešte pre istotu, chcem aby mi môj lekár spravil morfologický usg

marrria1
20. aug 2021

@mikanika určite by som išla na morfologicky ultrazvuk pre pokoj duše. Ak by niečo nebolo v poriadku mal by to lekár vidieť. Ja som ho tiež absolvovala a žiadne odchýlky neboli vidieť. Napriek tomu ma posielali na genetiku kde nás tlačili do amnio lebo podľa nich to je jediná stopercentná metóda.. Ja som ju však odmietla

89katka89
20. aug 2021

@mikanika ahojku ja mam 32r. Vyšiel mi 1:120 , Nifty testy mam za sebou a čakám na výsledok. Ako si sa rozhodla? TLACIA ta do amnia?

mikanika
autor
20. aug 2021

@89katka89 no na genetike odporúčala doktorka amnio. Ale tam je riziko potratu vyššie ako mi vyšlo samotné riziko DS. Riziko potratu po amnio je 1:100 a riziko DS mi vyšlo 1:150. Čiže za mňa amnio rozhodne nie.

89katka89
20. aug 2021

@mikanika ja mam 1:120 takze ti úplne rozumiem 🙏

veronikaa006
20. aug 2021

@mikanika verila by som trisomy testu . Mne vyšlo riziko 1:45. Bola som na nifty ( to je niečo také ako trisomy len iná firma) vyšiel negatívne. Morfologicky usg tiež v poriadku.

mikanika
autor
20. aug 2021

@89katka89 ja sa snažím veriť tým trisomy testom, pri odhalení DS majú úspešnosť 99,99% tak snáď sa nemylia len ma zaujímalo, či sa niekto stretol aj s tým, že mal falošne negatívny výsledok.

89katka89
20. aug 2021

@veronikaa006 veronika kam si išla išla Morfo?ja som v 17tt a uz u tých najlepších mi nedali termín:(

veronikaa006
20. aug 2021

@89katka89 mne keď vyšiel negatívne nifty tak ja som tomu verila. Je veľmi malá pravdepodobnosť aby sa ten test pomýlil. Bola som na morfologickom usg v Sonoclinic.

mikanika
autor
20. aug 2021

@89katka89 mne napríklad povedala sestrička, že morfologický usg robí aj môj lekár (Havránek), čiže mne bude on robiť v 20tt.

veronikaa006
20. aug 2021

@89katka89 aj sama tá pani čo mi robila nifty test mi vravela že tie neplatené triple testy veľmi často vychádzajú zle. Okolo 13tt si nebola na špeciálnom usg kde merali nosovú kosticku ? Lebo ja som mala všetko ok aj v 13tt aj v 20tt.

89katka89
20. aug 2021

@veronikaa006 neviem co presne meral, ale aj v 12 a aj v 15 som mala ultrazvuk a všetko bolo dobre. V 20 som ešte není to sa len chystám;)

veronikaa006
20. aug 2021

@89katka89 keď si mala všetko ok na usg aj trisomy negatívne tak uvidíš že dawna mať nebude. Neboj sa. V 20tt ti to len potvrdia.

kiki68
20. aug 2021

@mikanika neviem o tom ze by boli, lebo nifty test som mala ja a tam je sice , ze nejde o uznanu diagnosticku metodu ( to je iba amnio) , ale tie percenta omylu su za tie roky mizive. Samozrejme je tam nejaka sanca omylu, nakolko su to fragmenty dna dietata. Ale ta sanca je minimalna.

sarka010
20. aug 2021

@mikanika ahoj, triple test by som úplne zakázala... Pokiaľ nemáš žiadne príznaky na DS+ trisomy negatívny, počkaj na morfo, podľa mňa je to v poriadku 🙂 nestresuj sa zbytočne, škodí to bábu a držím prsty 🥰
Amnio nieje vôbec taka hrozna ako sa to tu píše, ale to je už každého vec ako sa rozhodne 🙂 pekný deň

bluemoon24
20. aug 2021

@89katka89 ja som sa obednala do Gynsana v Bratislave, termin mi dali hned, aj ked nesom pacientka, no neviem odkud ste vy. Stoji to 100€ vratanie CD

jolikaa
20. aug 2021

@mikanika tripple test je len statistika na zaklade urcitych parametrov, ak mas trisomy negativny,tak to je dolezite. Ano mala pravdepodobnost tu je vzdy, ale ked aj morfologicky utz bude dobry,bud pokojna a uzivaj si tehotenstvo.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre