Zvýšené hodnoty štítnej žľazy v tehotenstve

kathie777
26. máj 2022

Ahojte baby.
Mala niektorá z vás skúsenosť so zvýšenou hodnotou produkcie štítnej žľazy v tehotenstve? Výsledky sú z krvi v 7tt +0
Čo to presne znamená?
Ďakujem.

nevenka
26. máj 2022

@kathie777 to si napisala velmi cudne. Lebo bud ide o hypotyreozu alebo hypertyreozu, co mas zvysene konkretne? Lekar Ti nic nepovedal?
Predpokladam, ze TSH - to je tyreostimulacny hormon, ktory ked je zvyseny, tak pravdepodobne stitna zlaza nestiha vyrabat hormony potrebne k fungovaniu tela a dostanes Euthyrox...ak mas TSH znizene, ide o hypertyreozu a ta sa lieci tyreostatikami a v tehotenstve je to dost komplikovane, ale vybera sa mensie zlo, teda Propicyl napriklad, co sa tyka liekov.
Musis napisat, co Ti vlastne zistili. Su to 2 odlisne veci.

kathie777
autor
26. máj 2022

@nevenka ....ďakujem za odpoveď. Áno , ten hormón mám zvýšený. Dozvedela som sa to dnes od gynekologičky, kt. mi povedala, že sa mám objednať na endokrinológiu. Ja som sa len zľakla, ci to môze mať vplyv na bábätko.

ninka99865
26. máj 2022

@kathie777 akú máš hodnotu?

nevenka
26. máj 2022

@kathie777 ved napis tu hodnotu. Vacsinou sa to v tehotenstve takto deje, lebo tam su aj inak nastavene tie hranice, co ma kolko byt. Nic sa nedeje, zavolaj na endokrinologiu, povedz, ze si tehotna, objednaju Ta, vysetria a pravdepodobne dostanes Euthyrox a babo bude v poriadku. Musela by si mat velmi nizke fT4 (to by Ti endokrinologicka mala brat), aby sa babatku nieco stalo, este stale je vyzivovane zo zltkoveho vaku. Moj gyndos sa ani neobtazoval na zaciatku teho toto brat. Ale ja uz chodim na endokrinologiu tak ci tak, tak ma sleduju stale tam.

kathie777
autor
26. máj 2022

@nevenka ....baby neviem.hodnoty . Mne len dnes zavolala sestrička z gynekológie a povedala, že to mám zvýšené a mám si prísť pre výmenný lístok a objednať sa ku endokrinológovi. Dnes som bola celý deň v práci, takže zajtra tam utekám....

kathie777
autor
26. máj 2022

@ninka99865 .....zajtra zistím. Do telefónu mi nepovedali.....

ninka99865
26. máj 2022

@kathie777 jasne, potom napis

betka233
26. máj 2022

@kathie777 uuuplne v pohode, ja som tiez mala vyssie, na endokrino mi dala liek - euthyrox 50tku a potom na konci tehotenstva som brala 75ku a dnom porodu som vysadila... babatko ok 😇 si v skorom tyzdni, krasne sa to vcas podchyti 😇 mne ani nevolali extra kvoli tomu, len mi vysledok povedali na najblizsej poradni...

kathie777
autor
27. máj 2022

@nevenka ....Tak tá hodnota je : aTPO 310+ kIU/l

kathie777
autor
27. máj 2022

@betka233 Tiež si mala zvýsené aTPO? Ja mám nejakých 310+. Už naháňam endokrinológie v Košiciach.....

kathie777
autor
27. máj 2022

@ninka99865 Tá hodnota je S - aTPO 310+ kIU/l

ninka99865
27. máj 2022

A TSH?

henikap123
27. máj 2022

Neviem či je to vysoká hodnota ale ja sa liečim na štítnu žľazu už dlhé roky keď som otehotnela tak som predtým nešla za endokr. A gynekologicka mi volala že mám zvýšené hodnoty nech idem za svojou. Tiež som sa zľakla citala o tom a nemôže to nijak uškodiť bábätko ale endokr. Mi zvýšila mg tabletiek a dobre a narodilo sa zdravé bábätko. Teraz keď čakám druhé a skôr ako som šla na krv u gyn. Tak som šla k endokr. Zvýšila mi dávku a rovno mi krv u gyn vyšla dobre.
Takze ak sa neliečis na štítnu tak ti nasadia lieky.

kathie777
autor
27. máj 2022

@ninka99865 TSH je 2.910 mIU/l

kathie777
autor
27. máj 2022

@henikap123 Tak norma je od 0-34
Ja mám 310
Doteraz som na stítnu žľazu liečená nebola.

e1i
27. máj 2022

@kathie777 spravna funkcia stitnej zlazy je dolezita pre mentalny vyvoj babatka,cize riesenie s endokrinologom je namieste. moja endokrinologicka chce napr aj TSH v tehotenstve drzat pod 2 takze podla vysledkov mi upravuje davkovanie liekov

nevenka
27. máj 2022

@kathie777 tie protilatky, to len znamena, ze to mas autoimunitne, s tym nevedia doktori robit nic. Len telo teraz ma vacsiu zataz, tak bude treba dat Euthyrox, aby si mala TSH pod 2 tusim v tehotenstve. Zvysene TSH takto este nemusi znamenat ziadnu katastrofu, treba tam aj hormony fT4, to je priamo hormon, ktory ked je pod hranicou a chyba, tak je zle. Ak ho mas este v norme, tak sa nic nedeje a ten Euthyrox Ti ho zvysi a spatnou vazbou sa znizi TSH. Nestresuj.

ninka99865
27. máj 2022

@kathie777 to máš na prvý trimester len mierne zvýšené.. dajú lieky bude dobre 🙂 normám v 1 trim je do 2,5

henikap123
27. máj 2022

@kathie777 a nikdy si sa necítila unavená? Keď v normálne sú do 34 a ty mas 310? Lebo teda príznaky ochorenia na štítnu sú práve únava a bud chudnutie alebo priberanie sa hovorí. Ale tá únava.

kathie777
autor
27. máj 2022

@henikap123 ....Ani nie. Až na bolesti prsníkov mám.zatiaľ bezproblémové tehotenstvo. Ani zle mi nie je. Únava len bežná ako aj predtým po práci. Váhu mám zatial rovnakú , jesť mi chutí všetko ako predtým.

nevenka
28. máj 2022

@henikap123 ale protilatky s tym nic nemaju, to keby mala TSH vysoke a nizke fT4, tak sa prejavi klinickymi priznakmi. Tie protilatky len hovoria o autoimunitnom zapale, ktory casto prebieha bezpriznakovo, az ked znicia funkcne tkanivo stitnej zlazy, sa to prejavi stupanim TSH a znizovanim fT4 a az potom sa prejavi samotna hypofunkcia.

rebecca999
28. aug 2022

Ahojte som rada ze som nasla čerstvejšiu skupinu a nie 10 ročnú. Pred troma rokmi v tehotenstve som mala zvýšené TSH 4,9 nasadili euthyrox 50 a bolo to ok až do konca tehu. Ako som porodila som lieky mesiac dva pomaly vysádzala. Vôbec má nenapadlo ze mi znížená funkcia ostane a ze to nebol len pridružený stav tehotenstva a keď on si teraz dala urobiť hormonálny profil mi TSH vyšlo až 11,1… Všade čo čítam baby majú pod 10 a dosť stresujú. Tak teraz neviem či mám stresovať ešte viac. Tehotná niesom zevraj s týmito hodnotami ani neotehotniem ale máte prosím s tak vysokými hodnotami niekto skúsenosť? Koľko mcg euthyroxu beriete? To mi už asi 50tka stačiť nebude. O 10 dni mám endokrinologičku a dovtedy sa snáď zblaznim. Snažíme sa o bábätko a vlastne neviem či mame pokračovať kým niesom nastavená či je to zdravé a vhodné. Dakujem 🙌🏼

ninka99865
28. aug 2022

@rebecca999 ahoj, ja by som poslala, kým ta dr nastaví. Mne už prinhodnote 4,29 vravela že ak by som s tým otehotnela je veľká pravdepodobnosť, že by sa neudržalo. Dala mi 75 a on3 týždne som mala hodnotu 1. Neboj sa štítna ti pri liekoch nabehne skoro. Držím prst

rebecca999
28. aug 2022

@ninka99865 sranda ja som mala vyše 3 stále predtým než som otehotnela a nikto mi nič nepovedal až keď som otehotnela som mala 4,9 nasadili mi liečbu a mám doma zdravého 3 rocneho chlapca. Ale 11.1 je fakt veľa

rebecca999
28. aug 2022

@ninka99865 a ďakujem Ti za reakciu🙌🏼 inak už aj 75 je dosť. Neviem si predstaviť čo mi naordinuju pri 11,1… Ostala si pri 75?

ninka99865
28. aug 2022

@rebecca999 áno ostala.. a dosť no, kolegyňa berie 200 to je podľa mňa dosť

rebecca999
28. aug 2022

@ninka99865 200?… a to má už ako náhradu štítnej? Či ju ešte má?

ninka99865
28. aug 2022

@rebecca999 ma ju

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre