Nie sme presvedčení o tom, či chceme druhé dieťa

nerya
2. jan 2021

Ahojte. S priateľom máme jedno dieťa, dvojročného syna. Po pôrode som mala ťažké týždne, bez poriadneho spánku, plne strachu a obáv o bábätko. Malý je celkom zlaté dieťa, síce ten spánok ešte nie je bohviečo a posledné mesiace trávime pár dní do mesiaca v nemocnici, kvôli zacinajucej astme, čo je ťažké jednak samo o sebe a aj z hľadiska práce, kde máme potom s priateľom absencie, keďže sa pri malom striedame v nemocnici.
Obaja si však myslíme, že by sme chceli dve deti. Nie sme o Tom presvedčení na 100% ale... Chceli by sme, možno. Mám v sebe kadejaké pocity.. budem to druhé ľúbiť rovnako? Dost mam problem už teraz pri prvom, že mám niekedy pocit, že som prišla o všetok svoj voľný čas. Takisto si neviem predstaviť, že proste k tomuto môjmu miláčikovi zrazu pribudne niekto iný. Predsa len...mám jedno dieťa, ktoré milujem, nechcem aby prišiel niekto druhý a oberal ho o pozornosť rodičov, my už sme proste taki parťáci mi traja... Sama neviem. Možno by som nemala mať takéto myšlienky...za ďalšie, nechcem aby bol krpec sám, viem, že dnes už je mnoho jedinacikov, ale Neviem, my obaja máme sestru a vieme, že je to fajn mať súrodenca..ako ste prišli na to, že naozaj chcete ďalšie dieťa? Mali ste niektora podobne pocity? Sme v zahraničí, nikto nám s deťmi nepomôže, materská je tu len 9 mesiacov.... Ale zase mám pocit, že ak áno, tak si to radšej odbit teraz za sebou, o pár rokov už budú obaja v škole, škôlke a budem mať zase čas na seba. Neviem čo mám robiť, sama sa v sebe nevyznám.

sapetka
2. jan 2021

@nerya aj my sme v zahranici a nikto nam nepomoze. Ale druhe dieta chceme(ak nam bude dopriate)Ja som presvedcena ze lubit ich budeme rovnako. Vsetko je to o tom ako si to nastavite. Uz sa aj tesom ked zacneme pracovat na druhom🥰

bikarbona
2. jan 2021

Ahoj, mám podobné pocity ako ty. Ale viem, že mať dobrého súrodenca je naj vec. Ja mám skvelé sestry, tak by som to chcela dopriať aj malej. Uvidíme. Nebudem sa brániť.

tristanka
2. jan 2021

@nerya ja som najprv nechcela druhé ale potom som začala po ňom túžiť, manžel tiež a momentálne už máme dvoch škôlkarov a je to super akí sú parťáci, všetko robia spolu. Je medzi nimi rozdiel 3 roky. Áno, staršie dieťa sa bude musieť naučiť deliť, bude mať menej pozornosti ako jedináčik ale bude o to rozumnejší a samostatnejší. Rodičia sa nikdy nevedia tak pohrať s jedináčikom ako deti medzi sebou. Je úžasné ich pozorovať ako sa hrajú, ako sa ľúbia.

andrea101112
2. jan 2021

@nerya U deti sa laska nedeli ale nasobi 😀 Mala som rovnake pocity ako ty. V den ked som porodila som sa rozplakala ze chcem ist za starsim dom. Samozrejme mi bolo za nim smutno ale ten uzlicek som si hned zamilovala.. a teraz su partaci oni dvaja. 👍 a samozrejme my s muzom s nimi.

amelia89
2. jan 2021

@nerya ja mam cerstvo male 5m babatko a tiez ma to trochu prebralo z reality. Tiez sme v zahranici uplne sami na vsetko a tiez mam super sestry 🤣 Proste chapem tvoj prispevok. Ale ja som si uvedomila ze mat dieta je naozaj dar ale zaroven velke sepazaprenie. Nie je to vzdy lahke,ale druhe dieta chcem - nebojim sa toho ze by sme ho nelubilo rovnako,to vobec,iba viem ze ked uz maly bude samostatny nebude sa mi az tak velmi chciet ist do tych znova neprebdenych noci atd haha. Ale poviem si ze ved je to len rok-dva tvojho zivota a potom to bude stale lepsie. A ak maju surodenci dobry vztah to je na nezaplatenie,o to by som ho nechcela pripravit 🙂

solemami
2. jan 2021

mame 4 deti a vsetky lubim. nemam jedno lubim viac a dalsie menej. to sa predsa ani neda - teda u niektorych "vynimiek" ano - ale normalna matka ma lasku pre vsetky deti, a nielen svoje vlastne.

damolly
2. jan 2021

Ja som s týmto pocitom bojovala počas leta.. môj syn má 2 roky a 3 mesiace, je dosť aktívny a rad objavuje svet, nezastaví sa v noci sa minimálne raz za noc zobudí🤷🏽‍♀️. No ja som už mala pár mesiacov pred jeho druhými narodeninami taký pocit v sebe že chcem ďalšie. No bojovala som v hlave s myšlienkami, či sa dokážem postarať o dve deti, či ich dokážem milovať obe( áno viem debilná myšlienka 🤦🏽‍♀️), či to doma zvládneme s dvoma keďže tiež žijeme v zahraničí, a ako malý na to že už nebude sam a tak ďalej a tak ďalej.. ale vždy som sa pousmiala keď som videla tehotné žienky alebo mamičky ktoré mali v kočíku ešte také malé baby 😉 manžel to nechával na mňa s týmto rozhodnutím no častejšie sme sa o tom bavili a bavili.. a raz to prišlo z ničoho nič 🤷🏽‍♀️😃 ten pocit že je ten čas 😉 som v 20tt a keď sa nám narodí druhý syn tak prvý bude mat 2 roky a 8 mesiacov 🙂 neľutujem toto rozhodnutie, pôjdem z plienok do plienok a budím sa v noci tak či tak 🤷🏽‍♀️ A to že sme tu sami a nemáme po ruke starých rodičov tak aj to prežijeme 👍🏻😉 aspoň dúfam 😃 ale ešte jedno som chcela.. odkedy som zistila že som tehotná, tak sa všetky tieto otázky vytratili 🙂 nájdeme s manželom systém ako fungovať s dvoma detičkami a bude 👍🏻. Ja som chcela od začiatku deti 3 😃 a nejako má táto predstava neopúšťa aj keď som v sebe pri tom druhom takto bojovala 🙂

euka210
2. jan 2021

@nerya my sme chceli druhe ked uz to bolo ako tak dobre, takze po roku som si hovorila, ze uz je konecne celkom pohoda. Tak pol roka sme esze pockali a mame rozdiel 2r 2m. Budes ich lubit rovnako, to su len normalne pocity. Nas prvy ziarlil, ale aj druhy na tretieho. Uz maju 9,7, a 5r a niekedy sa trieskaju a biju a niekedy su partaci.
Pokial si to viete v sucasnej situacii predstavit, tak odporucam, idealny vek je 2-3r rozdiel, potom uz sa nebudu tak spolu hrat. Najstarsi ma jedinacika kamarata, nasi u nich par krat boli a syn mi hovoril, ze by chcel surodenca (ten jeho spoluziak). Ja jedinacikov lutujem. Rodic mu nevie dat to co surodenec.

katrin69
2. jan 2021

Keby som bola pripravená, tak medzi mojimi deťmi je menší rozdiel ako 3 roky... Pôvodne som chcela mať 4 deti, ale zdravie dopraje len týchto dvoch mojich šidlov, kým sa nedám dohromady (nepríjemná pupočná hernia)... A úprimne, väčšiu lásku som nevidela. Ľúbia sa, hrajú sa, hádajú sa, kričia po sebe... Ach to krásne detstvo. Nech si ho užijú 🙂 Ani nestihnem sa obzrieť a už budú starí ako ja a budú sa tešiť zo svojich detí...
Čas na seba mám až vo večerných hodinách, keď spia. Poprípade, keď sa mi ich podarí oboch uspať cez deň (teda staršia len leží a mladší spí).
Keď je drobec sám, vyžaduje viac pozornosti, keď sú dvaja, vedia sa zabaviť... Pozor na hračky, budete po nich potom utekať, aby ste ich v niektorých situáciách rozdelili 😉
Keď to zdravie dá a podarí sa, majte 2... Je to radosť. A že jedno viac ľúbiť ako druhé? Keby ste mohli, tak obe deti budete stískať, ale žiaľ, vyrastú a budú chcieť všade utekať... Už teraz toto moje mladšie šidlo je všade. O dcérke som nevedela, že ju mám, ale toto..? 😀

nela6
2. jan 2021

@bikarbona ani ja som nevedela ake to bude ked bude druhe, mala som pocit, ze to sa neda tak lubim viac osob, samozrejme, ze som zistila ze da :D laska sa nasobi, neodcita, ani nedeli 🙂 bolo to super rozhodnutie, a uz cakame tretie :D

engynka
2. jan 2021

@nerya ja teda mam jedneho syna 18m ale mam presne rovnake pocity. Aj to, ze nemam priestor pre seba, ale tiez sa bojim ci by so obe deti lubila rovnako, nedajboze keby druhe je vytuzene doevcatko. Tiez sa tesim na buducnost a ako budeme spolu nieco tvorit (teraz je este maly na to) alebo ako budeme chodit na vylety lebo sak uz nebudeme obmedzeni spankom, jedlami, rezimom a zrazu bum druhe dieta a syn ide na vedlajsiu kolaj. Za dalsie, moj vztah so sestrou je strasny, s kamoskami mam lepsi, takze keby je jedinacik tak som s tym zmierena. Ale raz mi jedna pani co ma tri deti povedala jednu carovnu vetu, najkrajsi darcek, ktory mozes dat svojmu dietatu je surodenec. A vtedy som sa zamyslela nad tym a je to pravda. Verim, ze raz pocitim, ze je ten spravny cas na dalsie dieta. Zatial to vsak neprislo

siska53
2. jan 2021

@nerya ja som vzdy chcela viac deti...dokonca istu dobu 3-5.. potom.som to zmenila na 2 deti.. a aj muz chcel dve. Tak mame 2 s 2rocnym.rozdielom.

deti95060810
2. jan 2021

tiež som si nevedela predstaviť ako budem milovať 2 deti.... Zbytočné starosti si robíš, budeš milovať všetky svoje deti aj keby si ich mala 5.... My máme 4...😉

vilma7
2. jan 2021

Aj my sme v zahraničí, materská 16 t.a už máme dve deti.
Nebyť môjho veku a toho zahraničia, dala by som sa nahovoriť aj na ďalšie. Tiež sme na ne úplne samí.
A obávať sa nemusíš, teraz ste parťáci 3-ja, potom bude o ďalšieho parťáka viac...viac lásky, radosti, smiechu, samozrejme aj starosti.
My sme vždy chceli dve, aby to jedno nebolo samé, rozmaznané a samozrejme by sme potom dávali všetko jemu...a tá ich vzájomná láska nás len utvrdzuje, že to bolo vždy správne rozhodnutie.
Medzi deťmi máme 2.5 r.rozdiel.

nerya
autor
2. jan 2021

Ďakujem dievčatá 🙂 ukľudnili ste ma 🙂

ewka9
2. jan 2021

Láska sa nedeli, láska sa násobí...pravdaže budeš ľúbiť obe deti rovnako..ver mi..najlepšiu vec akú som v živote urobila je, že som môjmu prvorodenemu dopriala súrodenca🙂

mattkapd
2. jan 2021

Moja mamina ma 3 deti.. Čiže ja mam ešte dvoch súrodencov.. Raz mi povedala krásnu vec na toto :Láska sa nedelí ale násobí.. Mam kamarátku ta mala vtedy 9 ročného syna ten tiež nechcel súrodenca lebo ze by ho rodicia už toľko nelubili.. Pýtala som sa ho koho ľúbi ci maminu alebo ocina.. Hovorí mi ze obidvoch.. A tak je to aj u dospelých tiež by vedeli ľúbiť obidvoch rovnako

laskonkka
12. feb 2021

Ahojte chcela by som sa pripojiť k diskusii, keďže je celkom čerstvá a práve premýšľam nad rovnakými vecami. Mám ešte pred 30tkou, mám ročnú dcéru, pred ňou som žila veľmi aktívny život, v podstate som dostala poriadnu facku, keď som zistila ako sa človeku po dieťati zmení život. Niekomu možno nie, ak sedí cely život doma, ale pre mna je to nočná mora a idem zosaliet, keď musím len jeden deň cely byt doma(občas keď sa nedá ist vonku kvôli zlému počasiu napr). Dcéra bola dosť náročné dieťa už od narodenia, prvé mesiace preplakala, teraz je to už samozrejme trochu lepšie, ale pravdupovediac, obávam sa, že by som to iste mala prežiť druhý krát. Mám z toho vyslovene strach. Občas sa cítim ako vo väzení, keď musím s dieťaťom sedieť doma v kolotoči povinnosti okolo domácnosti. Nebaví ma to. Neviem si predstaviť, že by som mala mat ďalšie dieťa a tento stav sa predĺži o dalších ktovie koľko rokov. Zároveň, sa obávam, či dcéra nebude osamelá alebo rozmaznana, keď bude jedináčik. Dcéru stále kojím a je na mna dosť naviazaná, ja ju milujem z celého srdca, ale občas si potrebujem oddýchnuť. Občas si vybavím stráženie a idem si zasportovat, ale v konečnom dôsledku mi to asi nestačí, lebo vždy keď sa vrátim domov, cítim sa ako pri návrate do väzenia, aj keď dcéru ľúbim. Niekedy, keď mi ju už dlhu dobu nemá kto postrážiť, mi začína z toho fakt prepínať. Rozmýšľam, či som nemala ešte pár rokov počkať a potom mat deti, alebo to je jedno? Ako prežiť toto obdobie, prekonať tieto pocity? Cítili ste niečo podobne?

tristanka
12. feb 2021

@laskonkka takú facku sme dostali pri prvom dieťati asi skoro všetky 😁😂 ale v tejto dobe je to ešte ťažšie, to uznávam. Dobrá správa je, že pri druhom dieťati je to už lepšie a nemusíš ho zabávať non-stop lebo už má parťáka = viac času pre seba. A nevidím dôvod prečo by ste mali trčať doma keď ťa to nebaví. Výlety, prechádzky, návštevy... sa dajú absolvovať aj s dieťaťom alebo aj dvomi. A čím bude/budú staršie tým viac aktivít, športov atď. môžete spolu robiť. Zlé počasie ani Lockdown tu nebude predsa navždy.

nela6
13. feb 2021

@tristanka jj, my už sme zrobili tretieho partaka, som bola rozhodnutá hneď ako som prvého drzala v porodnici, ze všetko sa zvládne ☺️

senta_sofia
13. feb 2021

@nerya my mame tri a toto riesi aj okolie, ze ako sa to da stihat. Lenze x veci, co robis, ti zaberu cas bez ohladu na to, kolko deti je, lebo peries, varis, upratujes rovnako. Co sa tyka pozornosti, tak ano, tam vidno rozdiel, ale tie deti zas uplne prirodzene funguju a vyplnaju si cas navzajom. Dnes su mnohi rodicia nastaveni tak, ze chcu dat detom vsetko, ale surodenec do tohto pojmu nejak nezapada.

tristanka
13. feb 2021

@nela6 to je skvelé, mať súrodencov to je asi v detstve to naj 🙂 aj ja by som ešte jedno uvítala ❤️