Peniaze navyše od manžela počas rodičovskej. Ako to robíte?

bellaregaca
26. apr 2015

Caute kocky, mam problem, muz mi nechce davat peniaze. Ja z rodicovskej dovolenky miniem peniaze na maleho oblecenie, poplatim si seky a nic mi neostane. Muz sa tvari, ze mi to ma stacit, a mne je trapne stale zobrat o nejake drobne. Chcem len vediet ako je to u vas, a ako ste sa dohodli s vasimi manzelmi, partnermi vy🙂 Dakujem za odpovede, velmi mi to pomoze🙂

radka168
26. apr 2015

Ahoj,ako sme sa zobrali mame spolocny ucet a kreditku mam ja.Z toho poplatime vsetky vydavky,pokupime co treba,disponujem s financiami ja,manzelovi dam max 5 eur (co si moze kupit nejaku malinovku)do roboty na cely tyzden a robim mu desiaty.Ked nieco chce tak to kupime spolu.Podla mna zena sa stara o deti a domacnost,takze mi zeny najlepsie vieme,co treba kupit,a co treba zaplatit a ten nas rodicovsky je malo aj na dietatko.Takto to u nas funguje dobre obaja sme spokojni.

hrcavdeske
26. apr 2015

@mamulka211 ale ja tu vyplatu sporim, kratkodobo a peniaze pouzivam na dostavbu nasho domu.. kartu k osobnemu uctu tiez nechavam doma, aby ma nelakalo z neho vyberat peniaze. cize kazdy mesiac mi pride vyplata a nechavam to tam. a ked robime napriklad zahradu dokoncujeme alebo ideme robit vonkajsie osvetlenie, chodiky a podobne, berie sa vylucne z mojho uctu..... pretoze ak by sme mali obaja k obom uctom pristup, peniaze by sa nam rozkotulavali ( manzel sam o sebe vie povedat, ze obsa rozhadzuje ( napriklad vidi nieco do auta, na vylepsenie, a kupi, to aj ked realne to nepotrebujeme / rozne technicke vymozenosti a hracicky, si kupi, aj ked vie, ze vela veci musime kupit skorej. a tak sme sa dohodli takto.. moze si kupovat ale s nejakym limitom, jeho zaluba stvrokolky, motorky, auta, traktory.. celkom drahy spas.. minuly mesiac vytiahol 500 € na nahradne diely.. bez toho aby mi to aspon povedal. ale jasne, oprava bola potreba, takze som to chapala.. a preto mame pten ucet kde nema dosah, ale ako som pisala karta od bankomatu je doma, aby som nevyberala ani ja, kedze viem ze najblizsie mesiace tie peniaze budu minute na dom, mozno v lete dovolenku .. 😉 neodkladam si vysku materskej ( rodicak som si odkladala celu dobu a sli sme za to na dovolenku, taka bola dohoda ) jasne ze ani manzel ani je nazerabame 500 € . zarabame tak, ze ci len z jedneho alebo len z druheho platu by sme vyzili, a tu je moj plat len nieco plus, na dorabanie domu, kedze nemam fix , ale mam mesacne obraty , poviem sumu rovno od 700 € do 1400 € v cistom . a veru moze to fungovat, len ak sa dvaja dohodnu a v manzestve je dovera. v inom pripade, keby neverim mojmu muzovi a mesacne by si odkladat liter na sukromny ucet bez mojho dosahu, a nevedela by som na aky ucel, povazovala by som to za tvorenie zadnych dvierok. v nasom pripade to nehrozi, majetky mame podelene, nehnutelnosti mame vysporiadane aj tie ktore sme nadobudli spolu pred svadbou, vsade figurujeme obaja ako vlastnici . pripadne, bud len manzel, alebo len ja, podla charakteru

katche
26. apr 2015

Odkedy sme spolu mame spolocnu kasu, nikdy sme neriesili moje-tvoje peniaze, ucet je na moje meno, dispozicne prava ma aj manzel, kazdy mame svoju kartu a rozhodujeme spolocne

deninka233
26. apr 2015

@bellaregaca ja som takto "fungovala" s bývalým. Žgrloš nenormálny. Ešte aj teraz by chcel kontrolovať na čo míňam alimenty :D no poslala som mu faktúru zo škôlky, tak zaklapol pusu.
Žili sme s malým z rodičáku, kupovala som hračky, oblečenie kočíky, všetko z bazára… keď som mu chcela kúpiť niečo ďalšie, musela som niečo predať - teraz preto nemám ani jedinú vec do výbavy pre druhé …
Potraviny kupoval aj bývalý aj ja, ale on keď bol sám v potravinách tak nakúpil svoje mlsotinky, lebo sme mali každý úplne iné chute. Volala som tento prístup "môj kečup, tvoj kečup", najhoršie bolo keď malému došla chuť na niečo z jeho vecí....
A to som sa ešte napočúvala rečí ako nás živí… ako bývam uňho zadarmo … ako som biela cigánka lebo nepracujem… ako míňam na seba!!!peniaze čo mi štát dáva na malého (platila som si električenku, mobil atď) najviac ma zabili posledné vianoce, keď sme každý dali 50€ na darčeky pre syna… lenže 50€ z jeho výplaty a 50€ z môjho rodičáku :S
Ale zas my sme neboli zobratí. To si dobre spočítal, ako by na tom v konečnom dôsledku prerobil....

gabrielaslivkova
26. apr 2015

@bellaregaca my máme každý svoj vlastný účet, ale môžeme si nimi navzájom disponovať. Ale na začiatku to tak nebolo - ja som si svoje peniaze "škrečkovala", zatiaľčo vtedy ešte priateľ by míňal a míňal, pokiaľ by mal čo míňať. Snažila som sa mu vysvetlit, prečo si nemôžem dovoliť ísť na Silvestra do New Yorku, aj keď na to peniaze boli. Postupne takých vysvetlení bolo viac a teraz keď sme manželia, držím kasu ja. Len preto, že mám na to trošku iný pohľad. A hádaj - chceme riešiť vlastný domček a vďaka tomu, že som za 5 rokov nemíňala všetko, naučila som sa aj manžela odkladať peniaze, máme niečo našetrené a nemusíme celú kúpu riešiť cez hypotéku.

Skúste sa spolu porozprávať - ak ti nechce dať peniaze, že sú len jeho, je debil a začni mu účtovať za pranie, žehlenie, varenie a starostlivosť o dieťa. Ak ti nechce dať peniaze preto, že má pocit, že zbytočne míňaš na somariny, tak by si to mala pochopiť a zvoliť vramci míňania a šetrenia nejaký kompromis. Možno si myslí, že pre malého zbytočne kupuješ každý mesiac oblečenie. A tiež nepíšeš, na čo by ti mal prispievať. Skús sa vcítiť aj do jeho postavenia. A on by sa mal vcítiť to tvojho. Riešenie je tažké, ale na začiatok postačí, aby ste sa o tom porozprávali. 😉

kochanka
26. apr 2015

my mame spolocny učet a od kedy sme spolu tak automaticky boli vsetky financie nase nikdy moje alebo tvoje

misinka26
26. apr 2015

To nemyslíš vážne... že pýtať si peniaze ??? u nás je všetko spoločné, aj peniaze. Manžel nikdy ani slóvkom nenazanačil, že by to malo byť inak, však ty si na MD/RD s jeho deckom, nie s cudzím... kokos nechápem takýchto sedlíkov, deti by to robilo a žena nech sa potom aj pototo, lebo nemá ani na chlieb ... to už kde sme ... ja byť tebou tak mu pekne vysvetlím aké nastali zmeny v postavení partnerov...

hrcavdeske
26. apr 2015

@gabrielaslivkova u nas detto 😀 su prachy na ucte ? su, no tak podme do tatier na welnes, lebo nas cholia chrbatiky 😀 😀 ..
ja som skor taka, ze tvorim rezervy a aj tajne odkladam , mam rada prerozdelene peniaze do viacerych veci. a ked nastala situacia, ze nebolo, vytiahla som eso z rukava a nestratili svoj standard 😉 moj muz az tak nepremyslal nikdy, takze niekto musi byt ten co sa vie odviazat a niekto ten, skupejsi 😀 v nasom pripade som to, ja, ale tiez by sme asi dom nemali, teda mozno ano, ale omnoho neskor 😀

petulaptt
26. apr 2015

My sice nie sme manzelia, ale odkedy som otehotnela, partner si ponechaval na ucty a na cestu do a z prace a zvysok mi daval, este sa ma aj pytal ci mam dost. Nikdy mi nevytkol nic co som kupila a to som este aj prezariadovala byt, obcas mu bolo dokonca len oznamene, ze to a to nam dovezu 🙂 . Teraz pracuje v zahranici a tiez si ponechava iba na jedlo, byvanie a naftu a zvysok mi posiela a to nemame nejaky nadstandardny prijem. Ja z toho platim ucty, kupujem co treba, zaobstaravam veci pre nasu dceru a co zvysi odkladam a setrim. Dokonca sa ani nepyta, kolko mam na ucte, alebo, ze by ma inym sposobom kontroloval. Doveruje mi, pripadne sa spyta ci mi nieco nechyba. Mala ma teraz rok a ja som otehotnela ani nie pol roka po zoznameni, som rada, ze som natrafila na takeho chlapa. Tiez by som sa citila ako blb, keby som si mala na kazdu somarinu od neho pytat, ale je vela takych co nedaju a este aj uctenky kontroluju ☹

blackcat8885
26. apr 2015

U nas to funguje tak,ze vsetko plati partner-najom,energie,stravu. Ale.z rodicaku si platim moj uver 70e,kupujem si zdravsie potraviny aj malemu lebo nam varim zvlast nakolko.partner take veci odmieta jest a kupuje teda zakladne potraviny. Kupim aj malemu plienky a oblecko kupuje aj on aj ja. Ked vie,ze si chxem kupit napr,topanky ale uz nemam peniaze tak.mi.da alebo dolozi,nemusim od neho pytat. Velakrat mi dal len tak 20-50e ze kup.co chces

tajka1986
26. apr 2015

Normalne kukam ci dobre vidim...pytat si peniaze? Ved ste manzelia preboha,to si mala dost zly vyber no...A ty mas z materskej vsetko obstarat a panko si pride na hotove. Ja z mojej materskej nezaplatim ani uver kde este ine veci. U mna by skoncil velmi rychlo. Nastastie my sme taky problwm nemali ani ked ame apolu chodili. Ucty su spolocne. Vsetko je spolocne.

katarina644
26. apr 2015

@bellaregaca ahoj, my mame spolocny ucet, aj ked obcas muz vyberie peniaze, tak viem, kde sa co dava, ale vacsinou peniaze mam ja a davam mu ja peniaze, ked potrebuje. takze toto nepoznam a nemozem ti poradit.

rudkocam
26. apr 2015

Ahoj. Od začiatku manželstva mame spoločný účet a bavime sa o spolocnych peniazoch, nie moje a tvoje. Väčšinou nakupujeme spolocne, alebo o tom konzultujeme. Obaja vyberame podľa potreby. O všetkých pohyboch na úcte vieme obaja. Spolocna posteľ, spoločný život, spolocne peniaze.

adula12
26. apr 2015

Sory, ale z takým chlapom by som nezostala ani minútu. My máme síce dva účty, každý svoj, ale všetko platí môj manzel. Ja platím z RD len keď idem náhodné na nákup potravín, prípadne drobnosti pre syna. Muž mi dokonca aj výbere zo svojho účtu hotovosť a dá mi. Keď ides kupovat oblečenie malemu, tak choďte spolu, nech vie, že čo to stojí...

charllota
26. apr 2015

tak my to mame s manzelom tak,ze ja mam moju vyplatu ako sporiaci ucet,jasne ze si mozem kupit co chcem a z ,,jeho penazi,, zijeme+ platia sa hypoteky, potravinove nakupy
ja este posielam peniaze na svk ,nakolko sme v zahranici kvoli daniam, nikdy sme sa nedohadovali o peniazoch,ja zase nie som taka ze by som nejako rozhadzovala ale na co mame chut si kupime+ aspon 3x do mesiaca restauracia

by som ti odporucila aby si si pohovoirla s tvojim manzelom,popripade ho posli na nakup oblecenia pre deti, drogerku ako praci prach avivaz,cistiace prostriedky nech vidi ake je vsetko drahe,ale urcite by som neriesila nieco tym,ze prestanem muvarit a prat a neviem co este, vsetko je o komunikacie a hladanie rieseni

sashabb
26. apr 2015

@radka168 ja len podotknem, že vy nemáte spoločný účet, to len ty si myslíš, že ho máte. Účet máš ty a ty vydeluješ svoju manželovi vreckové aj to len MAX 5€ (na tyždeň ???), ako si sama napísala. No chudák chlap 😒
Povedala by som, že ani jeden extrem nieje dobrý. Ale tak vaše rodiny, vaše vzťahy 🤐

mrskova
26. apr 2015

SManzelom mame jeden ucet, k nemu 2 karty. Ak nieco potrebujem , tak mu poviem a idem to kupit 🙂, tak isto on. SAmozrejme, ze kazdy mesiac zratame vydavky .. najom , hypoteka , ucty atd .. potom co sa zvysi , tak z toho sa nakupuju veci. Neviem si predstavit, ze by mi manzel nedaval peniaze a ja by som zila z rodicaku.. Ale my sme takto fungovali uz pred manzelstvom 🙂 . z jeho uctu sme poplatili šeky, a z mojho sme žili 🙂 .. nikdy sme neriesili moje peniaze, tvoje peniaze .. Inac , ked sa tvojej polovicke zda , ze staci na zivobytie 200 €, tak nech ide na rodicovsku on , a nech skusi vyzit ..

blackcat8885
26. apr 2015

Paci sa mi hospodarenie mojho otca kedze obaja pracuju vyplaty chodia na jeden ucet a z toho funguju ale moj otec ma dohodnute aj peniaze na ruku o kt.mama dlho nevedela a napr.ked zomrela babka bolo treba na pohreb dost penazi a otec mal nasetrene 1000e moja mam kukala jak puk. A on stale ma rezervu,mama sice nemina vela ale obcas ju zlaka nieco do domacnosti. Ja sa este len ucim setrit

andrejka1974
26. apr 2015

mame spolocny ucet, vyplatu mi dava celu a o vacsich vydavkoch rozhodujeme spolu

bonaqa2013
26. apr 2015

@bellaregaca to čo máš za debila pri sebe. Mne dáva celú výplatu, necháva si len na cigarety asi 100e. Ostatné dá mne, na deti a chod domácnosti. Doma som už 9,5 roka, neustále z MD na RD a opačne. Keď poviem že by sa mi zišli nové topánky, tak mi povie, kúp si pre mňa za mňa aj dvoje, mne je to fuk.....

mirkaandrej
26. apr 2015

Ja som u nas ,,uctovnicka"☺ ja vsetko platim, ak nejake peniaze chce,ak nieco potrebuje tak povie,alebo si sam vyberie mame totiz dve karty...sme manzelia,zijeme spolu tak je normalne ze mame spolocne peniaze,ziadne moje a Tvoje...

0silvia0
26. apr 2015

@bellaregaca poviem ti na tvoju situáciu len tri slová: zlý výber partnera
Tvojmu manželovi by malo byť trápne, že si od neho musíš pýtať peniaze. Si na rodičovskej dovolenke aj s jeho dieťaťom - nestaráš sa aj o jeho dieťa? Nepoznám osobne takýchto chlapov, ale chlapom by som ho ani nenazvala - možno tak osoba mužského pohlavia 😅
My fungujeme tiež tak, že máme jeden účet na moje meno, kde nám chodia obe výplaty, kde máme nastavené trvalé príkazy. Tiež mám doma na starosti platby všetkých rodinných položiek. Nikto si nič od nikoho nepýta, kto potrebuje, kúpi, poprípade prediskutujeme kedy čo kúpime a ako na tom momentálne s financiami stojíme. Nikto nikoho nevydeľuje a to môj manžel zarába 4x viac ako ja.

malabiba
26. apr 2015

baby, ale veď čítajte, stravu+ bývanie platí jej manžel a vy hneď s bubnom na zajace.....@bellaregaca skúste si sadnúť, porozprávať sa, argumentovať na čo všetko míňaš a čo potrebuješ, rozumne sa dohodnúť

effie81
26. apr 2015

Nikdy som nechapala tie oddelene financie.V manzelstve je vsetko spolocne..deti,byt/dom,auto,peniaze,radosti,starosti.Aspon podla mojho vnimania.Nevydavala som sa preto,aby som vynosila deti,porodila ich,starala sa o ne cez den sama a este aj bola bez penazi.Nechapem tento novy trend v manzelstvach,ze zeny ziju zo sumy rodicovskeho prispevku a oni kupuju pre deti vsetko.Mozno som naivna,ale pre mna znamena laska a spolocna cesta zivotom hlavne to,ze vsetko je spolocne.Aj peniaze.
A k tvojej otazke,mame jeden ucet,chodi tam manzelova vyplata,moja RD a ja platim vsetky seky,manzel chodi na nakupy cestou domov z roboty,ja kupujem veci do domacnosti.Ale vsetko zo spolocneho.

effie81
26. apr 2015

@malabiba ale aj to je ake ponimanie,ze toto plati jej manzel a toto plati ona.Nejde o to,kto co plati,ale o to,ze sa to deli na jej a jeho peniaze.

malabiba
26. apr 2015

@effie81 my tiež nemáme spoločné účty, sme dohodnutí čo kto platí a žijeme si v pohode, nikto sa necíti ukrivdení 🙂.....nie všetci sme rovnakí, každému vyhovuje niečo iné

effie81
26. apr 2015

@malabiba ale vy si zijete v pohode,to je rozdiel.Ona si asi nemysli,ze je to v pohode,ked nema peniaze.Keby si nemala peniaze a potrebovala by si na nieco,tak by ti asi manzel dal,nie?🙂

malabiba
26. apr 2015

@effie81 však veď preto píšem, v príspevku hore, aby sa porozprávali a dohodli....len uvádzam, že oddelené financie nie sú zasa až také ojedinelé....nikdy som od mm peniaze nepýtala

kristinka86
26. apr 2015

My nemáme spoločný účet. Manžel pracuje a vyberá celú výplatu. Z nej mi síce nedáva, ale nákupy robí on. Taktiež takmer všetko okolo domu je financované z jeho platu. Ja kupujem malému veci aj sebe z rodičáku.
Ak kupujeme niečo drahšie, konzultujeme to a vždy nájdeme dohodu. Ak by som na niečo peniažky nemala, isto mi rád dá. Nerátame to, čo je z jeho a čo z môjho kupované. Mám aj nejaké peniažky bokom, lebo si odkladám, ak dostanem na sviatky. Takže tie sú pre prípad potreby tiež stále k dispozícii. 😉

tenerifka
26. apr 2015

Nijake "moje" a "tvoje" u nas nikdy neexistovalo, bolo len "nase". Ked boli deti male, bola som s nimi az rok doma, co tu je nadstandard, kedze materska je len 4 mesiace, takze som bola 8 mesiacov bez prijmu, ale manzela niky nenapadlo masirovat si na mne vlastne ego a nieco mi vycitat, ved tym, ze som zostala doma som si sunky nevalala, co si aj sam vyskusal, ked som po roku nastupila do prace, delba prace v domacnosti + starostlivost o deti fifty-fifty. Po prichode z prace ma cakal upratany dom, navareny obed, spokojne spiace dieta a prebrala som stafetu a manzel odisiel do prace.Takto sme fungovali niekolko rokov.
Teraz oficialne zaraba len manzel(ako podnikatel ma tu nemoze ako manzelku u seba zamestnat), aj ked ja sa podielam velkym dielom na chode firmy.Ucty mame spolocne, kazdy s kartami k nim, o platby a kontrolu uctov sa staram ja a on je rad, ze sa s tym nemusi babrat, maximalne urobi nakupy a odovzda mi blocky 😀
Toto musi byt proste v chlapovi, a ked nie, ujasnit si veci este pred uzavretim manzelstva a otehotnenim, lebo problemov na podobnu temu tu ma strasne vela zien, je to chyba v komunikacii a urceni pravidiel.
Mila zakladatelka, dieta je vas obidvoch, matky aj otca, ak sa velkomoznemu panovi nepaci, tak mu navrhni, nech zostane na rodicovskej on a ty pojdes pracovat(a budes ho zo svojej vyplaty vydelovat), pripadne ze budete pracovat obaja a o dieta a domacnost sa starat takisto napolovicu....
Baby ja neviem, co je na tom take tazke.....musite dvihnut hrdo hlavu a povedat veci nahlas, same sa to nevyriesi