Plač a zastavenie dychu dieťatka

laluska11
2. aug 2014

Baby, pred par dňami sa nam stalo toto: dcerka(15 mesiacov) sa vycikala do nočnika a potom to vyliala, manžel jej capol po zadku, slabučko, nikdy s tym nebol problem, ani si to nevšimla, no teraz začala plakať, zvalila sa na zem a keď som ju vzala na ruky, prestala na chvilku dychať a dokonca bola uplne mimo, nereagovala na nič, doktorku mame cez ulcu tak sme vybehli dole schodmi ze ideme za nou, ale mala normalne nabehla začala plakat, bola už ok, mate s tym skusenosti? Vraj je to asi afektvny zachvat, niektore deti to vraj bezne mavaju, zažili ste to? Ja som bola totalne v śoku, ale vraj to nie je nebezpečne, ale vraj treba st na neurologiu aby sa vylučili ine problemy, dakujem vam za rady pripomienky...

lenka268
2. aug 2014

Ano, nam sa to stalo jeden jediny krat a dufam ze uz nikdy a stacilo teda. Tiez to bolo v noci, chcela som mu dat kvapky do nosa mal zapchaty, velmi to neznasa. Tak zacal plakat ale tak strasne ze normalne prestal dychat, oci vyvalene, krajicky ust mu normalne modrat zacali. Strasne, muz ho jemne pobuchal, trvalo to par sekund, normalne to preslo same. Niekde som citala ze treba fuknut do ust, ci pokropit vodou, neviem teda co zabera, ako som uz pisala muz maleho drzal na rukach potriasol ale nie moc .Strasne sme sa zlakli. U lekara sme neboli, neopakovalo sa to, Teraz ma maly 4 roky a stalo sa to asi ked mal 2,5 r. Do rana som nespala a sledovala ci dycha vtedy. Stava sa to u deti- niekomu aj castejsie. Zelam aby sa to neopakovalo ani vam, viem co to je.

lenka268
2. aug 2014

co sa tyka toho lekara, ako ty uznas za vhodne. Mozes ist, alebo to aspon spomenut. Ja som som nebola vtedy.

silviamajo
2. aug 2014

aj môj synovček to mával raz za čas..a švagrina s ním musela až vybehnuť na dvor aby začal dýchať,tiež pár sekund ani nedýchal a zmodrel to mohol mať tak rok a pol..ale po chvilke sa nadýchol a všetko bolo v poriadku..aj sa spýtala lekárky či to môže niečo byť..ta jej povedala že nič a raz keď s ním boli u neurologa ale kvôli niečomu inému,tak to tam spomenuli a že to nič že to sa u detí stáva..teraz má synovček skoro osem rokou a je ceeelkom v poriadku zdravučký a všetko je v poriadku..a mal to celkom asi osemkrát.ale v dvoch rokoch to prešlo same.

bonaqa2013
2. aug 2014

Nám jedna dcéra vo veku asi 1,5 roka odpadla. Začala plakať a zrazu bola na zemi - aká bola dlhá. Strašne sme sa so synom zľakli. A o pár dni to spravila aj otcovi. tiež sa naľakal. Povedali sme lekárovi, rozbehli sa vyšetrenia a nič. Odvtedy sa to viac neobjavilo a neurol. tiež nič nenašiela. Ale mala by si povedať lekárovi....

laluska11
autor
3. aug 2014

Segra je gynekologicka a porodnička tak som jej eśte ten večer volala povedala že to deti mavaju že to bol ten afektivny zachvat a tiez sa pytala v nemcnci kde pracuje a ze treba ist na neurologiu aby sa vylucili ine veci aj nasa doktorka tak vravela tak asi budem musiet ist no dufam ze nic ine a nenajde a ze sa uz toto nebude opakovat strasne som a zlakla vecer sm uz ninezjedla a nespala som celu noc len som sledovala ci dycha i ked segra mi povedalaze v spanku sa to nestava ze to je bud zo strachu alebo od hnevu tie afektivne zachvaty, hadam uz viac nezazijeme... A snad ani vy ...

danielahamar
3. aug 2014

mojej sestry mal to mava, obehali aj vysetretia, nic nevyslo, deti z toho vyrastu tusim do 4 al. 5rokoch, jej kazali v tom momente jej trosku len fuknut do ust

25daniela
3. aug 2014

@laluska11 popisujes presne afektivny zachvat, moje deti ich nemali, ale ked som sa starala o cudzie, stalo sa to chlapcekovi, pri jeho mame, nie pri mne, ale bola som pri tom, takze viem o aky sok pre rodicov ide. Naozaj sa o nic neboj, dietatko z toho vyrastie.. ako uz pisali, fuknut do tvare alebo pofrkat vodou a bude to ok..

evelin22
3. aug 2014

Aj nam sa to stalo,dokopy 3 krat,po prvy krat sme volali sanitku co sme sa tak zlakli,mala mi zacala plakat,ale bez hlasu,prestala dychat,zmodrela a odpadla a potom nabehla spat,skoro som zomrela od strachu,boli sme s tym aj na neurologii,urobili jej tam EEG tam neukazalo nic,tak na 99% to nie je epilepsia povedala dr.,tak mali sme davat magnezium,ale aj tak sa to stalo zas tak jej predpisala nejake kvapky na nervy a tie som sa rozhodla nedavat radsej tak malemu dietatu,potom sa to stalo este treti krat a do teraz nic,snazime sa tomu predchadzat,akonahle vidim,ze ide do afektu,tak jej capneme po zadku poriadnu,ale najviac zabera voda do tvaricky,zlakne sa a hned sa nadychne...Vzdy sa to stalo ked sa udrela,alebo spadla a zlakla sa.

zienka66
3. aug 2014

Ahoj, nam to maly robil este ako cerstve babatko vzdy, ked sa mu nieco nepacilo. Takze tak 2x do tyzdna 🙂 Potom sme s nim museli zacat cvicit Vojtovu metodu (z ineho dovodu). Fyzioterapeutka nas upozornila, ze ak dojde do takeho stavu, hlavne neprejavit paniku a nelutovat!!!! Deti tym protestuju a vydupkavaju si, co chcu. A na velke prekvapenie, maly to prestal robit (klop,klop,klop). Ale pamatam sa velmi dobre ako som bola z toho zo zaciatku roztrasena 😉

csenibaba
3. aug 2014

Ahoj,aj nás syn mal uz asi 3-4 krát,vzdy som mu hned fukala aj na tvár do usta,raz aj my tak odpadol -behala som s nim von na cerstny vduch trosku som ho potriasla potapkala a bol ok!Mme raz jedna dr.povedala ze to väcsinou mávajú deti ktorè sa narodia pupocnou snúrou okolo krku-!

lucyk33
3. aug 2014

Moj syn to mával tiež raz dokonca až zmodral myslela som že je koniec. Potom som sa naučila reagovat tak že ked sa napr.udrel tak kym začal plakat tak som rýchlo odvrátila jeho pozornost na nieco iné posrandovat a tak hlavně nezhiknut aby nedostal ten zachvat. Normálne z toho vyrastol po čase.

ivet1371
3. aug 2014

moj maly to maval od narodenia a skoro do 1,5 roku.potom to postupne prešlo.musela som ho uputat na niečo aby to neprešlo až do zachvatu.a ked ine nepomohlo tak dole hlavou a pocapkat po zadku.

sarinka2012
3. aug 2014

@laluska11 Nečitala som ostatne komentare,ale je to bezny jav a stava sa to,kamaratka ma dcerku (20 mesiacov) a asi od roka sa jej to stalo 4x,hlavne ked sa udrela,alebo silno rozplakala,ale "bezvedomie" ak sa to tak da nazvat trvalo max. par sekund a potom bolo ok,nam sa to stalo tiež raz,dcerka sa hrala s dekou,potiahla si ju na zem a šmykla sa na nej,padla rovno na lakeť a velmi sa rozplakala,zrazu stichla,len vraštila tvaričku (stale som ju mala v objati) a potom mi klesla na rameno,strasne som sa zlakla a pripadalo mi to ako vecnost,pricom to bolo len par sekund,zakričala som na manzela že stratila vedomie a ked ju vzal uz otvorila oci a rozplakala sa normalne,zaležitost na par sekund,cele asi pol minuty ale mne to aj teraz pripada ako hodina,krvi by ste sa mi nedorezali,keby som nevedela o skusenostiach kamaratky,tak asi bezime na pohotovost,takto som kontaktovala len pediatricku.

laluska11
autor
3. aug 2014

Joj tak uz som kludnejsia ked citam kolko deticiek to ma, hadam sa to nebude casto opakovat, lebo ja som neskutocny stressman🙂 v stredu mame ist na posledne 4 ockovanie a uz som rozmyslala ze sa z toho vykrutim kvoli tomu co sa malej stalo ... No hadam bude dobre, a s tou pupocnou snurou- moze byt nasa sa narodila pridusena mala snuru okolo hlavcky, bola cela modra a ani neplakala, si viete predstavit jak som stresovala uz na porodnej sale🙂

niquliatko_6
23. sep 2014

Ja mam syna, ktorý ma 2 roky a 9 mesiacov, a pri každom silnom plači sa mu stáva že zmodrie a oslabne ,odpadava...väčšinou je to plač ked nedostane čo chce.... snad z toho vyrastie ,,, tiež sa veľmi bojím ked ma tento stav ☹

me_to_you
23. sep 2014

zachadzanie...je to pomerne bezne, ale myslim ze by na toto mali mamicky upozornovat bud v porodnici alebo u pediatra lebo je to jav ktory prinajmensom vystrasi
Stava sa to malej ked sa jeduje, ze nieco nedostala, pripadne sa buchla..proste niekedy reaguje "prehnane", rozplace sa az tak ze sa nenadychne..
teda podla literatury by mal mozog zopnut sam a nadychne sa, no ale nechajte ju tak tych 30 sekund a viac s kludom holandana..ked modra a nedycha
pomaha fuknutie do tvare napriklad - proste ju vytrhnut z toho "soku"
u nas zabera aj tlesknutie
pripadne na nu skriknem "dychaj"
vyssi level je vraj oprskanie obliatie vodou...
ak by to slo do odpadnutia, riesila by som to s doktorkou pre istotu..
kazdopadne je to teda normalne aj ked je to nenormalne 🙂 deti z toho vyrastu, skor ci neskor by to malo prejst, ked dozreje nervova sustava

veronika_april
23. sep 2014

@laluska11 mame s tym skusenost, pomaha fuknut do ust zo vzdialenosti cca 10cm. Vyrastu z toho.

laluska11
autor
23. sep 2014

Dakujem vsetkym za odpovede, odvtedy sa nam to stalo uz viac krat a uz viem co robit, pomaha fuknut do tvare a hlasno na nu rozpravat, uz sa tak nebojim, stava sa to ked nieco nedostane co chce alebo sazlakne, no dufam ze z toho vyrastie🙂