Začíname s kraniálnou ortézou na hlavičku

loknicka
10. apr 2014

Ahojte tak začíname aj my s prilbou. Mám z toho väčší strach ako malá. Mamičky ktoré máte skúsenosti, rady a pod. budem vďačná. Ďakujem

lufa777
19. jún 2014

@silinka10 ďakujem...a aký typ deformácie ste mali?

silinka10
19. jún 2014

@lufa777 my sme mali plagiocefaliu http://plagiocefalie.cz/deformity_lebky-typy_de... takze na jednu stranu, maly mal skrateny sval na krku, a toto z neho vzniklo :( doktorka neskoro reagovala a ja som sa malo pytala na neurologiu, a na rehabilitaciach mi povedali ze kde ste boli tolko... takze tak..

lufa777
20. jún 2014

my mame zlezanu zadnu cast hlavicky lebo maly spaval iba na chrbatiku a do osmych mesiacov sa este ani nevedel pretocit z chrbatika na brusko a ani opacne...len lezkal...zacali sme to riesit lebo nasa dr. to vobec neriesila a na rehabilitaciach tiez nechapali kde sme doteraz boli a na neurologii sa obavali inych vaznejsich neurologickychproblemov, ale maly sa nastastie pri cviceni rozbehol..cise este ani nesedka a ani nelozi, ale uz sa aspon pretaca...ja to u nas vidim este nadlho, ale hadam aj my raz budeme vediet vsetko ako ostatne deticky, ale inak ako mentalne je uplne v poriadku len je asi dost lenivy 🙂

caspino
22. jún 2014

@loknicka nam to tiez odporucili a dnes ma 4r roky a krasne sa mu to opravilo , mne ortoped povedal ze si neviem ani predstavit co to moze urobit s psychokou dietata taka orteza vkusse to mat
davala som pozor potom ako lezi-polohy a bez ortezy sme sa dostali z toho drzim prsty ci uz s ortezou ci bez nej nech vsetko dobre dopadne

loknicka
autor
22. jún 2014

@caspino dakujem. no my mame pred sebou posledny mesiac. teraz ju tyzden nenosila lebo sme mali teploty a vtedy sa to nesmie... kedysi ortezy neexistovali a deti boli ok... takze to tak beriem. kym nieje nieco horsie tak to je nic. 🙂

efca36
24. jún 2014

@lufa777 deti su uzasne, neoboj, len postupuj podla navodu.. postupne pridavat hodiny...
ja som prvu noc nechala malu v tom zaspat a okolo polnoci dala dole. na druhy den uz v tom spala bez problemov...
ale vsetky deti su ine.... takze drzim palce, aby to prebehlo tak rychlo a jednoducho 🙂

naozaj si deti na nu zvyknu rychlo a bez problemov 🙂

efca36
24. jún 2014

@ina44 aj ja som sa bala, ze co povedia ludia, okolie- uplne v pohode- ja som mala vacsi strach 🙂)) aj manzel ...
dnes to nelutujem a psychikadietata? deti su uzasne - nesudia, su uprimne , a nejaku ortezu vooobec neriesia... viem- robim s detimi 🙂
to my dospeli sa bojime a strachujeme za nich...

ja idem s malou na posledny scan vo stvrtok... len skoda ze mala nemohla posledny tyzden helmicku nosit, lebo ochorela a mala teploty... :(

dcerka nosila helmicku 9 tyzdnov 🙂 a uz je vsetko pekne symetricke a gulatucke🙂)))

lufa777
24. jún 2014

dnes sme boli na kontrole po prvom týždni a zlepšenie o 2cm. Malý si zvykol bez problémov a ani spanie mu nerobí problém 🙂 Takže sa tešíme moc 🙂

bella8
29. aug 2014

Ahoj, som z Popradu a náš drobec má prvý týždeň prilbičku. Na scan sme boli v BA, ale len preto, že sme to chceli mať čím skôr za sebou. Scaner nosia z BA z Protei aj na východ, myslím, že do Košíc, určite do Popradu raz mesačne, resp. podľa potreby. Na kontroly chodíme do Proben v Poprade aj nám ju tam z BA zaslali.Manžel nie je z toho taktiež nadšený, ale drobec ju znáša super. Len sa pod ňou potí a trochu smrdká. Čistím ju liehom. Budúci týždeň ideme na kontrolu. Neviem si predstaviť to cestovanie do BA. V Poprade nám vraveli, že sa máme každé dva týždne zastaviť a kontrolu.

toner
26. sep 2014

Ahojte, my sme zacali s helmickou pred 3 týždnami a mozem len doporucit. Po troch tyždnoch je rozdiel z 19 mm zlezania na 9mm. To je za 3 tyzdne viac ko 50% zlepsenie. Jedine nam vypadali vlasky, ale to dorastie. Maly znasa helmicku uzasne...🙂

atikustek
26. sep 2014

Mile mamicky, tak my uz s prilbickou koncime. Malej sa upravila deformita hlavicky z 19mm na 6mm. Mala mala tazku deformitu hlavicky. Mali sme ju 4 mesiace a posledny mesiac uz len koli tomu, ze malicka zacala chodit tak sme to vyuzila aj z bezpecnostnych dovodov.
Odporucam vsetkym mamickam, ktore sa este pre prilbicku nerozhodli. Nebojte sa toho. Nasa mala to zvladala vyborne a to neznaca ciapky.
Drzim vam vsetkym palceky a detickam skore napravenie hlaviciek 🙂

toner
29. sep 2014

@lufa777 nemala si namysli 2 mm? 2 cm hlavicka zdraveho dietatka za tyzden nemoze dorast...🙂

lufa777
29. sep 2014

@toner tak nám to povedali na kontrole...aj mne sa to zdalo veľa, ale neriešim. Už to nenosíme

blackangel75
8. okt 2014

Ahojte, konečne sme sa aj my dočkali tej prilbičky 🙂 My sme z okolia Košíc a už budúci týždeň ideme do BA na scanovanie. Podľa doktorky prilbička bude hotová a zaslaná do Ke do 2 týždňov, kde si ju následne prevezmeme a na úpravy, zbrúsenie atď. už budeme chodiť do Ke... Ak potrebujete podrobné info, kľudne mi napíšte...

denca76
10. okt 2014

Ahojte,chcem sa opýtať mamičiek ktore už skončili z helmičkovaním ,tu helmičku vam nechali? dakujem

aniko85
1. dec 2014

@atikustek ahoj chcela by som sa opytat ci po skonceni nosenia ortezy este polohujes alebo ci pouzivate nejaku pamatovu penu?

atikustek
1. dec 2014

@aniko85 dobry den, nie malu uz nepolohujem, lebo ona ma uz teraz 1 rok a ona sa v spanku toci tak ako sa jej zachce, to sa uz neda. Nepouzivam ani ziadnu pamatovu penu. Ked som to konzuitovala s lekarkou, tak ta mi povedala, ze ked sa raz ten stav upravi, tak uz to tak aj zostane. Mala ju nosila 4 mesiace.
s pozdravom

aniko85
1. dec 2014

@atikustek aj moj syncek nosil ortezu cca 4 mesiace od januara do aprila a potom sme kvoli urazu hlavicky prestali, stav hlavicky sa nosenim ortezy zlepsil z tazkej prelezaniny na hranicu strednej a miernej. Potom sme ortezu nenosili a priebezne som ho este po veceroch otacala a otacal sa v podstate aj sam. Aj mne pani v BA povedala ze ak sa stav hlavicky zlepsi uz by sa to zhorsit znova nemalo...mono sme vinimka 1 zo 1OO ale po case som zbadala ze sa mu hlavicka znova pohorsila a tak sme zacali nosit druhu ortezu cca od konca augusta do zaciatku novembra....pri druhej orteze sme uz mali 1rok....teraz sa obavam toho ci sa mu to opat nevrati...ak ho nebudem otacat po veceroch...

atikustek
1. dec 2014

@aniko85 fiha, tak to ma mrzi, to som ani netusila, ze aj toto sa mohlo stat. ja chodim do Protei este aj koli inym veciam s malou a ta pani, ktora dcerku stale kontrolovala pri noseni ortezky sa na nu vzdy teraz pozrie a este aj zmeria hlavicku (len pre svoju potrebu) a nezistila nic, ze by sa zmenilo. Tak to asi naozaj budete vynimka. Ale nebojte sa, ja si myslim, ze uz po druhom noseni sa to nezmeni. Uz je vacsi a kosticky sa do toho roka vyvijaju a potom to uz je stabilizovane. drzim vam palceky..myslim, ze uz je tazke polohovat take velke dietatko.

sylvia20
9. dec 2014

@lufa777 mozem sa opytat, preco ste mali aj CT vysetrenie? lebo nam to chirurg doporucil tiez a vacsinou to tu mamicky nepisu....velmi nesuhlasim s uspavanim maleho , preto som z toho dost vykolajena....dakujem pekne

mojko83
14. dec 2014

@efca36
@atikustek
@aniko85 ahojte mamičky...naša malá ma 5. deň ortézu, už by ju mala mať 23 hodín denne, ale strašne jej to otláča na čielku a pred uškami, robia sa jej tam aj šupinky (pritom lepíme aj ten Omnifix elastic)....robilo to aj vašim detičkám zo začiatku? ....či myslíte že by jej to mali upraviť? ...ideme o 3 dni na kontrolu.......a dosť nám začala plakávať keď má ortézu na hlavičke, snaží sa ju dať ako keby dole, stále si ju poťahuje ..ďakujem za vaše odpovede

aniko85
14. dec 2014

@mojko83 ahoj, na zaciatku si dietako tazko zvyka, vela zalezi aj od toho aka je stara. My sme prvu ortezu nosili cca od 5mesiaca a zvykal si v pohode a potom sme mali aj druhu ortezu ked mal cca rok a vtedy to bolo uz ovela narocnejsie pretoze uz vnimal ovela intenzivnejsie a velmi sa mu to nelubilo a strkal prsteky pod prilbu a chcel si ju z hlavicky ztrhnut....aj pokozka si musi zvyknut a aj u nas sa supala - cca 10 dni to mal take dost skarede ale potom sa to upravilo, ked nemal ortezku na hlave po kupani som mu to natierala kremom aby samu to prematilo...na cielku sme aj my mali otlacene a cervene ale to znamena ze asi kvoli zalezanej zadnej casti sa jej posunulo cielko dopredsie a preto tam musi byt tlak aby sa cielko upravilo a vyrovnalo, ale pri uskach neviem....ale urcite by som aj ja lepila Omnifix, treba vydrzat tie tri dni a potom vam to upravia....u nas sa uz za prvy tyzden hlavicka upravila k lepsiemu...radim Vam ak chcete dobry vysledok treba nosit ortezu 23 hodin. Smiem sa spytat kolko mesiacov ma mala?

atikustek
15. dec 2014

@mojko83 ahoj, nie nasej malej to neotlacalo. A ani nebola nervozna, ona to znasala velmi dobre az som sa cudovala. Radsej chodte za technikom, ktory vam dal prilbicku a upozornite ho na to.
drzim palceky

mojko83
18. dec 2014

@aniko85 Ďakujem za info 🙂 .....malá ma 8,5 mesiaca... v tieto dni už má čielko i líčka v poriadku, ale stále pre istotu lepíme tu pásku....boli sme za technikom, ten to pozrel a povedal, že máme perfektné zlepšenie, musel jej už prilbu zväčšovať...podla tých dierok čo sa robia na prilbe, už sa jej pri troch dotýkala hlavička...takže sme na dobrej ceste a to pritom jeden deň prilbu ani na hlavičke nemala, lebo mala teplotu.....no a usúdili sme, že nervózna je asi z toho, že nám ochorela, má nádchu...takže uvidíme ako to bude ďalej 😀

aniko85
18. dec 2014

@mojko83 to som rada, že ste na tej správnej ceste k zlepšeniu, ale nepodcenujte to pretože prilbičku treba nosiť čo najviac. Hovorím Vám to zo svojej skúsenosti pretože pri druhej ortéze sme aj my trocha lajdačili. Proste dietatko to musí mat na hlave preto aby mu hlavicka rastla so tých priestorov kde je preleženina a nerastla prebytočne do všetkých smerov. Vyditeľný výsledok sa dostaví tým skor čím poctivejšie ju budete nosiť.Aj ja som sa počas nosenia ortézy obávala chorob a hlavne aby sme nechytili kiahne lebo tak to by bol asi najvyčší prúser.A len preto som sa pýtala kolko ma mesiacov či nie je nervozna aj kvoli zúbkom.Ešte by som Vám dala jednu dobrú radu do budúcnosti. Trvdia, že po skončení nosenia ortézy sa už preležanina nevracia a náprava je takpovediac trvalá , ale u nás to nebolo tak a kvoli tomu sme mali dve ortézy. Po ukončení nosenia ortézy cca po troch mesiacoch som opat zbadala že malému sa znova preležanina zvididelnila. Možno sme výnimka 1 z 1000. A preto Vám radím aby ste po ukončení nosenia ortézy dohliadali na to aby sa malá počas večerného spánku otáčala a otáčať ju radšej na bok kde preležanú hlavičku nemala a to cca do 18toho mesiaca veku.Držím Vám palce!!!!!

sylvia20
10. jan 2015

@lufa777 mozem sa opytat, preco ste boli na CT? aj nam to doporucili, ani neviem preco, lebo standardny postup je neurolog a ortoped, ako tu baby pisu, ja som CT odmietla, lebo sa to da aj bez toho, tak nevidim dovod....maly je predcasne narodeny / 29 tt / a uspavat ho urcite nechcem davat

ada2015
13. jan 2015

Zdravim vsetky maminky a deticky z tohoto fora o kranialnych ortezach. Len vdaka tejto stranke som sa dozvedela o moznosti upravy deformacii lebky. Moj maly mal 5mesiacov denne brusne koliky, prvy mesiac len s kratkymi prestavkami cez den, pritom sa vypinal dozadu a tlacil si celou silou hlavicku o podlozku. Odmietal spat na brusku aj na bokoch. Tak sme sa dopracovali k zalezanemu zahlaviu, ale vsetci to zlahcovali. Z vlastnej iniciativy , po precitani tohoto fora som bola na vysetreni u neurologa, neurochirurga a nakoniec mi poukaz vypisal rehabilitacny lekar. V Protei v Bratislave mi velmi vysli v ustrety, hlavne pani doktorka, ktora tam pracuje je zlata osoba. Zatial sme boli len na uvodnom skenovani, ale dufame, ze vsetko dobre dopadne.
Chcela by som sa spytat na tu moznost chodenia na kontroly v Kosiciach, v Protei nam tuto moznost nepotvrdili. Dakujem. 🙂

lufa777
14. jan 2015

@sylvia20 ahoj, prepáč, že píšem až teraz,ale vôbec som nebola na MK...dúfam, že ti moja odpoveď ešte pomôže...my sme CT absolvovali preto, že mali podozrenie na predčasné zrastanie švov v hlavičke...keby sa to potvrdilo tak by nám ortézu dať nemohli a pravdepodobne by nás čakala operácia...ale nepotvrdilo sa...a podozrenie vzniklo preto lebo mu robili ronrgen hlavičky a tam sa im čosi nezdalo...a na CT sme mali štastie lebo pred CT spíte jednu noc v nemocnici kde večer dajú dieťatku taký siru do riťky po ktorom by mal spinkať pekne v noci a potom zas ráno mu ho dajú a tiež by mal spinkať...a my sme mali to šťastie, že vďaka sirupu pekne zaspal a nebolo treba ho uspávať...CT sme zvládli bez uspatia...dajte vedieť ako pokračujete ďalej

sylvia20
14. jan 2015

@lufa777 dakujem pekne za odpoved....my svy nemame zrastene, takze vlastne ani neviem, naco chceli CT..to bola taka nahoda, boli sme u antropometricky na meranie hlavicky a nalhodou bol v mbulancii chirurg a ten zacal s tym CT, ani nevidel maleho papiere....
ja som CT odmietla, v pondelok ideme do PROTEI na vysetrenie a meranie .....a kolko to trva, vyrobenie tej prilbicky?
a nosili ste ju dlho? dakujem pekne