Celiakia - endoskopia

merilin
27. jan 2014

Mamicky, chcem sa opytat, od akeho veku maju vase deti celiakiu? Davali ste im robit aj biopsiu tenkeho creva?
Ktora ste davala robit endoskopiu 3 rocnemu a mladsiemu dietatu?
Ako prezivate navstevy a pohostenie s tym spolocne? Daju si deti povedat, ze nemozu, alebo nosite stale aj svoje bezlepkove? Dakujem za kazdu odpoved...

gabikkas
30. jan 2014

@bammbi no samozrejme, ze treba prejst na stravu s lepkom a odporucaju az na pol roka pred biopsiou...

andrea76
30. jan 2014

@bammbi
Ano, pred biopsiou musí byť dieťa na lepkovej strave, inak môže byť výsledok skreslený.

pupavka77
31. jan 2014

@merilin
Vysetrenia nam robila dr.Cierna v BA na Kramaroch, povedala, ze staci krv a dala urobit aj geneticke vysetrenia. Povedala nam, ze biopsiu bezne robia, ale pri protilatkach 150 to nie je nutne. Do papierov napisala ze je to celiakia. Moja detska lekarka povedala, ze na zaklade toho mi bude vystavovat recepty - a ked sa obrati poistovna s tym, ze to nie je potvrdene biopsiou, ona im ukaze papier od Ciernej, ze je tam jasne napisana celiakia. Ked videla, ze som si nie ista tymto postupom, vytlacila mi nejaku spravu, na ktorej to ina doktorka urobila takisto a povedala, ze to predsa musia uznat - uz to takto mame 1,5 roka a nik nemal namietky.

merilin
autor
31. jan 2014

@pupavka77 keby som bola trochu blizsie, tak urcite menit lekarku... ☹

asturia26
4. feb 2014

@merilin zdravim vas, nam z krvi zistili celiakiu a chystame sa biopsiu, lenze zvazujem ci mam rocne dieta vystavit narkoze. Bola by som radsej, keby jej dali nejaku naladovku a nie narkozu. Vy ste pisali, ze ste kontaktovali nejaku lekarku v BB, ktora dava naladovku, poprosila by som vas o tel.kontakt, ak to bude mozne do IP. Dakujem

asturia26
4. feb 2014

Ahojte, tiez nam vysli extremne vysoke protilatky na celiakiu, doktorka nam povedala, ze u tak maleho rocneho dietata je to az rarita, ze ma isto celiakiu, len nas posiela na tu biopsiu. Myslite, ze by sa to nedalo aj bez nej, ked ma tak vysoke protilatky, poistovna by to neakceptovala? ci to zalezi fakt na tej doktorke, co napise do spravy?dakujem za odpoved

merilin
autor
4. feb 2014

@asturia26
@asturia26 ta lekarka v BB sa vola doktorka Valachova, volala som jej, no ona dava klasicku celkovu narkozu, pokial trva cesta domov viac ako 60 min. necha si dieta 1 noc v nemocnici. Inak pusta domov. Ja som bola dnes u druhej lekarky, cize mi to len potvrdila a vravela, ze ona by nevystavovala dieta narkoze kvoli takemu zakroku, ze si to mam rozmysliet, ze je to zataz a komplikacie po tom... kazde dieta moze narkozu inak znasat... no ze je to na mne ako matke...
Vravela, ze pichne do zilky dormikum to je ta naladovka-oblbovak a ze mala si nic nebude potom pamatat a ze bude v takom stave, ze jej je vsetko jedno. Ze tak to davaju detom. Ja pri tom nebudem, ako matka, ze vie, ze to by bolo tazke, a ze trva to kratko. Tiez vravela, ze nato, ze som ju dojcila 13 mesiacov v 17 jej zistili celikakiu, ze je to ojedinele a niektore pripady ze su take, ze sa moze z toho dieta dostat. Ze ak by nato prisli az v 5 roku, ze priznaky by mala az vtedy, tak vacsinou je to uz celozivotne.. Ale samozrejme kazde dieta je ine a ze to, v akom stadiu je celiakia zistia len biopsiou. Cize toto su moje cerstve dnesne informacie... .Na buduci tyzden v piatok, nas naplanovala na biopsiu...Ze sa mam ozvat den predtym, ci to plati a vsetko je ok...

dzudka
2. mar 2014

@pupavka77 ahoj prosim Ta ako dlho sa caka na gastroenterologii na vysetrenie take prvotne ked nas dr posiela na detske gastro a prosim ake malo tvoje dietatko priznaky a kedy ste na to prisli v kolkych rokoch ? mes?
dik za info

moj maly ma cim dalej tym zvacsujuce sa kruhy pod ocami dost sa zvyraznuju a pritom spinka aj cez den aj celu noc bude mat 3.5roka, velmi chudo vyzera ma ruky nohy ako pavuk a rebra sa mu daju ratat neviem kolko meria ale vazi teraz asi 15kg
kaka za den 2-4krat podla toho aj co zje ale je to viac take redsie ako tuhsie a formovane a dost casto velmi smrdi stolica

moncicka
6. mar 2014

Ahojte kocky, vcera nam robili biopsiu a bolo nam povedane, ze pravdepodobne mame celiakiu ale ze presne stanovisko nam povedia az z vysledku o 10 dni. Ale je tam velka pravdepodobnost lebo moja sestra ma celiakiu. Neviete mi poradit ako zacat, co si vsimat na potravinach kde najlepsie nakupovat a to hlavne chutne recepty.
Dakujem

nazu
14. feb 2020

Ahojte, prosím Vás, neviete či v NUDCHu v BA robia gastrofibroskopiu ambulantne al. je tam nutná hospitalizácia? Vopred ďakujem.