Čo na hyperaktivitu u 6 ročného syna?

mirka2707
2. aug 2016

Ahojte. Syn ma potvrdenú hyperaktivitu. Brali sme tiapridal, ale po čase prestal učinkovať, tak chcem vyskúšať niečo prírodné. Berieme magne B6 ale nejak to nezaberá, zdá sa mi, že je po ňom ešte viac hyperaktívny. Skáče, behá, robí tiky a zlostí sa. Nechcem do neho pchať drogy, aké máte skúsenosti vy? Nejaké čaje alebo lieky na prírodnej báze? Každá rada nám pomôže ☹

tova
3. aug 2016

tiez mam syna v jeho veku a to je normalne v jeho veku ze beha, skace, zlosti sa, 90% jeho spoluziakov su taki. Skace, beha? malo ma aktivit, kazdy den zapis na futbal, hokej, tenis nech sa chlapec vybeha v tomto veku to potrebuje. Zlosti sa? porozpravat sa s nim, zakazat tv, a hlavne sa mu venovat. Pytat sa ho aky bol den, co chce robit, ucit ho niecom. Ma tiky? vedlajsi ucinok lieku. My po skole sme v dome tak 2 hod. a inac do 19hod. bud kruzok, ihriska, zahrada, kamarati. Zaspava do 5 min.

dai
3. aug 2016

@mirka2707 podla mna je to normalne dieta - kazde predsa skace beha a zlosti sa... ja by som ziadne liey kvoli tomuto dietatu nepchala - ale kazdeho vec:-/

07022007
3. aug 2016

Vyplnenie casu je najlepsi liek. Treba ho dat na sporty,treba sa mu doma venovat 🙂

sara07
3. aug 2016

magnézium po čase začne pracovat ,že treba stále zvyšovat dávku len to začarovaný kruh už,
skús ho zobrat na školsky nech sa vybehá alebo kolobežka , unaviť len to je aktivita najlepšie s ním behat, kolobežkovať, proste uštvat ho ,
alebo šport ako píšu baby ak nemáte krúžky tak s ním , cez víkend na kopec sa dá vybehnút vždy a obmedz pokial sa dá cukor

sense
3. aug 2016

Ako radia kocky hore efektivne mu vyplnit cas pohybom a venovat sa mu ...inak mne pride normalne ze feti v jeho veku sa zlista a behaju....pred 30rokmi by bol zivym dietatom...ja som od puatich rokov tancovala , bicyklivala plavala....mama tvrdila ze som sedele pat minut v klude len vtedy ked teplomer ukazal nad 39

jahodka11
3. aug 2016

Kazda mamina, co s tym nema skúsenosť, ti napise, ze je to normalne...nuž nie je....u nas je to na hrane, podla testov nie je hyperaktívny,ale poviem ti, ze niekedy uz nevieme,co s nim....este o 22.30 je hore....my uz odpadnutí a on plny síl....neviem poradit, neberieme lieky, nic, nechcem to....snad sa nájde mamina,co s tym ma skusenosti a poradí...drzim palce 🙂

janinah
3. aug 2016

daj hop na športový krúžok,potrebuje pravidelný trening,disciplínu,autoritu trenerov,tímový duch,spoluprácu s tímom....za nás odporúčam hokej,má n ato ideálny vek....to odporúčam každému chalanovi,hyperaktívnym zvlášť...ale môj hyperaktívny synovec /pred 25r. sa o tom ešte veľa nevedelo/ sa vedel krotiť aj čítaním encyklopédii,teda nájsť niečo čo ho zaujme a vie sa k tomu "prilepiť"

sara07
3. aug 2016

ešte ma napadli tzv. silové cvičenia . niečo hádzat, tlačit, dopredu do zadu, pretláčanie rúk, sú aj také detské trenažére na lyžovanie alebo bicyklovanie to pomôže ked prší , trampolina je super
fakt skús vysadiť cukor ja viem je to tažké ale dost to pomôže - koláče doma piect, čokoladové cukriky tiež, nanuky detto neverila som ale dost to urobilo

malabiba
3. aug 2016

@mirka2707 mame(mali sme) doma syna s touto diagnozou, medilamentamy ani nicim podobnym sme to neriesili...pravidelny rezim, aby si zvykol kedy je cas na oddych, vela pohybu a aktivit, aspon som nepribrala 😄...a ked isiel do skoly, hladali sme dobru ucitelku a konzultovali s nou spravanie...o par mesiacov bude mat syn 18 a je v pohode, studuje, sportuje, ma frajerku, bez problemov

mirka2707
autor
3. aug 2016

@tova tiky nemá z liekov,on ich ma celý život od pol roka asi a v tom veku ziadne lieky nebral. Trepe rukami hlavne ked preziva nejaké emocieee...tiky ma ako dosledok hyperaktivity. Energiu si vonku stále vybije, lenze ani to nepomáha. On so spankom problem nema, skor z nervozitou, ktora prameni z jeho hyperaktivity.

mirka2707
autor
3. aug 2016

@jahodka11ani my neberieme lieky ale brali sme, no po case som ich vyhodila, lebo nechcem, aby bol na drogách. presne tak, nie je to normálne a ja si to viem porovnát, kedze mam aj mladsieho syna, ktorý je pokojnejší a tiky nerobí :( Starší sa pre všetky zlostí aj pre úplne somariny a ked mu nieco nejde, tak koniec sveta...

mirka2707
autor
3. aug 2016

@janinah kiežby to bolo také jednoduché, on totiž odmieta chodiť na akýkoľvek šport, jeho to nebavi, maximalne si von zabehá zopár kolečok na ihrisku, ale ja mam niekedy pocit, ze cim viac zo seba vybíja energiu, tým jej ma viacej, a z toho je nervozny lebo je v kuse v pohybe a nevie sa upokojit.

janinah
3. aug 2016

@mirka2707 a ako vyzeral ten pokus o šport konkretne? či len slovne,že pojdeš hrať hokej,či ste sa tam boli aj realne pozrieť ako trenuju deti? lyžovať ,plávať vie? v jeho veku to už deti vedia...či prídete na bazen a on nechce vojsť do vody? psychologičku ste navštívili?

mirka2707
autor
3. aug 2016

@janinah chcel chodiť na judo, ale keď sme tam prišli, tak sa toho zľakol a odmietol, nemôžem ho predsa donútiť ☹ On nemá rád šport, priam ho neznáša, ani futbal, ani hokej ho nebaví, iba to plávanie. Chodíme na kúpalisko aj do welnes, ale ako vravím, on aj ked ma dlhú prechádzku, ked behá na ihrisku, ma stále viac energie, on je fakt málokedy unavený. a tie tiky pramenia z jeho hyperaktivity, ma ich celý život. Tak zvláštne trepe rukami, hlavne ked preziva nejaké emocie. jasne, chodime k psychologicke aj k neurologicke, kde nam du diagnozu potvrdili. Ono to, že je živý, nie je az taký problem, ale skor to, ze je nervozny a podrazdeny, dostane z nicoho nic vybuch hnevu pre nejakú hlupost, a to je denne toto, ci uz tu energiu zo seba vybije alebo nie, stale je to o tom istom. Keď mu niečo nejde, radsej s tym hodi o zem akoby sa mal o to znovu pokusit.

mirka2707
autor
3. aug 2016

@malabiba a nemal syn v škole problemy s pozornostou?

janinah
3. aug 2016

@mirka2707 jasné,že nenúť,ale asi by som dovtedy chodila po kdejakých treningoch,až by ho iekde niečo oslovilo a chcel by to skúsiť..ja tak chodím so synom pozerať čo chce a bud to začne robiť alebo že mami,ešte s tým počkáme,naposledy sme tak boli pozerať trening lukostreľby,treneri sú veľmi ústretoví v tomto...alebo nejaký tanečný krúžok,výtvarný,nemusí to byť šport....alebo knihy,skladačky,niečo sanájde čo ho chytí...alebo zvieratko,ak je to možné,ale toto konzultovať so psychologom...nevzdávaj to,viem,že to nemáš ľahké,ale skúšaj

tweetinka.co
3. aug 2016

@jahodka11 ahoj, padol mi do oka tvoj prispevok.. kto nezszil, nepichopi. My mamd doma uzadne sedielko. Zaspava po pol noci, cez den nespi od roku, denne sme vonku 8,10hodin. Nezadtavi sa, nespimalu, pri jrdle vykonava aj inne cinnosti.. v noci uz nevlafzeme, tsk je pustena rozpravka, este aj pri nej cadto skace... denno denne. Verin, ze sa to upravi..

mirka2707
autor
3. aug 2016

@tweetinka.co Nás problém so spánkom nemá, síce mu trvá dlhsie kým zaspí, prehadzuje sa a tak, ale uz ked zaspi, tak spi celu noc. Skor ma trapi, ze je casto nervozny a napätý a to bez ohladu na to, ci tu energiu zo seba vybije alebo nie. niekedy mam pocit, ze cim viac ju zo sebe vybija, tym ma tej energie viacej. a asi aj z toho je nervozny lebo sa nevie upokojit, vylucila som aj sladkosti, fakt dostane len vynimocne sladke, ale nevidim ziaden efekt, skusim este nejake caje bylinkoveee.

ewisam
3. aug 2016

@mirka2707 heh ja mam pocit, ze mam doma tvoje dieta 🙂 Len nema potvrdenu hyperaktivitu...Dnes vstal pred 7mou, 2h behal po ihrisku jak besny, a nebol schopny si na 5min lahnut na obed do postele. Skace, beha v jednom kuse a ked chyti amok hnevu amen 😀 U nas je bezne ze chodime na 4h denne von...a hrame sa s oboma aktivne, uz teraz hladam kruzky na vyblaznenie sa....
Poradit mozem iba to, vyhybat sa situaciam, kt. ho rozrusuju a energiu vybijat...nema nejakeho kamarata, ako partaka na sport?

sense
3. aug 2016

@mirka2707 presne takyto je moj brat ako opisujes,ma uz 26rokov, ziadne lieky mu nepomohli a v dospelisti uz lieky ani. Nedavaju, .... Co mu pomohlo tieto stavy eliminivat vylucit kompket vsetko co tieto stavy sposobuje a byt zamestnany niwcim...niecim co ho zaujima a pidpirovat ho v tom...

mirka2707
autor
3. aug 2016

@ewisam kamarát chodí na tanečnú, ale on nechce tancovať, on rád kreslí, ale bože chrán ked nieco nenakresli tak akoby chcel, to uz su fixy a farbicky s nervami hodene po zemi, a nie je to rozmaznanost akoby si mohol niekto mysliet, je proste hyperaktivny a preto posobi ako nervak :(

malabiba
3. aug 2016

@mirka2707 organizovane sporty mu velmi nesli, bol prilis nepokojny na spolupracu, jemu konkretne vyhovovalo plavanie a to nie hocijake, ale plutvove a neskor sportove potapanie - proste aktkolvek sport, kde taha sam za seba a musi sa naucit hospodarit so silami a dychom - to mu vnasalo do zivota urcitu pravidelnost, rytmus...to nie je o tom, ze je tam vela energie, ale privela rychlych utlmov a vzruchov u takychto deti, ktore nevedia spracovat...preto urcity sport, pohyb je dobry, alebo akakolvek cinnost, kde je potrebne sustredenie, naopak uvolnenie...robili sme aj dychove cvicenia, aj ked nie pravidelne - to tiez upokojuje...v skole sme mali stastie na dobru ucitelku 1-4, trochu mu bolo potrebne vyjst v ustrety, sedel sam, ked nevydrzal podlala ho p. uc. napr. pre nieco do zborovne, zotriet tabulu, otvorit okno a pod. - prebehol sa a zasa bol chvilu pokojny...idealne to nebolo, ale ucil sa dobre, poznamok sme napriek tomu mali dost, ale aj pochval - potreboval to porovnavat...v puberte sa velmi zmenil, upokojil, no je to cholerik a ako dospieva, musi trocha trenovat sebaovladanie...ale je uspesny a vcelku stastny

tweetinka.co
3. aug 2016

@mirka2707 sedaliu si skusala? Prip levandulu, oleje z nej, bylinkove vankuse. Urcite vynechat cokolvek cokoladove, ovocie je lepdie doobeda...
Pevne nervy zelam

tova
3. aug 2016

@mirka2707 nepotrebuje doma naopak klud? Ked nie doma tak nemoze ist na 2-3 tyzdne na prazdniny k babke a nebudu nikam chodit len kludne nieco robit okolo domu, venovat sa mu kreslit, aj ked 5 min. neskor 10min vkuse? nechat mu nech robi aku chce aktivitu doma nekricat stale po nom? neni z toho nervozny ze sa stale po nom krici? nemate doma chaos v domacnosti? aku mas povahu ty? si vybusna, kricis , mas doma zmatok? to sa prenasa na deti.

mirka2707
autor
3. aug 2016

@malabiba presne aj náš, športovať s inými vobec nechce, taký futbal alebo hokej mu nič nehovori. Ale ak ma niečo robit sam, tak je to nieco ine. Dnes som mu prvýkrat vyskusala uvarit čaj z lubovnika bodkovaneho. A zdá sa mi, ze zabral, nebol taký nervozny.

mirka2707
autor
3. aug 2016

@tova skúšam všetko aj klud aj pohyb. su dni ked je pokojnejsi, ale je ich velmi malo. Kričím, len keď vyslovene musím. Myslím, že každá matka kričí ak ju deti zlostia. Ale zas nie je to žiaden extrem, je to len vynimocne. Ja na neho ani velmi kricat nemozem, lebo sa hned rozlutosti, je velmi citlivy a vacsinou pochopi, ak len zvýsim hlas.

stepanka274
3. aug 2016

To veru nie je jednoduche zvladat jeho spravanie a skusala si omalovanky pre dospelych, on skor potrebuje upokojit ako vybit energiu, este ma napadlo dnes som citala o detskej hypnoze ktora z kazdeho dietata urobi ukazkove dieta

mirka2707
autor
3. aug 2016

@tova ešte podotknem, že mladší syn je uplne iný, toho nevytočí nič, a ak aj, tak je to v norme, takze si to viem porovnat. Starší rano vstane a prezlieka sa z nervami, stale mu dačo nejde a rozculuje sa pri tom, ide pritom o jednoduche veci. Nestáva sa to raz za cas ale denne.

mirka2707
autor
3. aug 2016

@stepanka274 NIe, omalovanky pre dospelych to ani neviem co je, male len svoje detske klasicke. Skúšam teraz bylinky, kedze lieky od neurologa mu nechcem davat. Keď som citala vedlajsie ucinky a zlozenie, mala som dost. Ak je niekto hyperaktivny, bude cely zivot a to ma cely zivot pchat do seba chemiu? Doslova drogy? Ja som proti tomu, urcite je aj iná cesta ako chemia. 😔

boozlesk
3. aug 2016

Ahoj a pýtate sa ho prečo tak reaguje? Možno by pomohlo pri každej jeho skratovej situácii riešiť to hneď na mieste. Spýtať sa prečo to robí a je nervózny a ukázať mu, že sa to dá aj s kludom a pomaly. A stále dookola vysvetľovať. Podľa mňa musí v hlavičke pochopiť, že to ako sa správa nie je správne a nerobí to dobre ani jemu ani jeho okoliu. Prajem veľa trpezlivosti.