Tiky u 6 ročného chlapca

svuniecko
6. jún 2019

Ahojte mamičky prosím o informácie. Mam 6rocneho synčeka a v októbri začal mať tiky. Dvíha ruky nad hlavu, chodíme pravidelne ku neurologické keďže bol predčasne narodený a ma epilepsiu(ale sme 5rokov bez záchvatu). Tiky začal robiť zo dňa na deň neuro mu dala na to lieky tiapridal ale od nich mal horšie stavy. Tak sme vysadili.po nejakom čase sa to ukludnilo ale posledne tri dni je hrozne aké má tiky..takto intenzívne tiky ešte nemal. Robí to skoro cele poobedie kým nejde spat. Dvíha ruky hore a celý sa vykruca ako had. Som zúfalá :(((. Nemáte mamičky s niečím takym niektorá skúsenosti? Ďakujem za každú skúsenosť



cele poobede

ladyloo
6. jún 2019

@svuniecko ahoj..konkrétne s niečim takym skúsenosť nemám,ale s inými vážnymi Neuro problémami u dieťaťa áno. Na tvojom mieste by som sa okamžite dozadovala prijatia na detskú neurológiu do BA, určite MR hlavy,a nastaviť tam liečbu. Niečo sa stať muselo, a doma to nezistis a nie je čo odkladať.

bagre
6. jún 2019

pýtaj sa na vyšetrenia - nielen na lieky ale priamo na vyšetrenia ako písala ladyloo ... dcéra mávala tiky, ale všetko bolo ok, a boli to "len" tiky - jasné že nepríjemné aj pre ňu, a teda aj pre nás. postupne to prešlo /pravdepodobne to bolo zo stresu, z toho že sa nevedela hneď vyrovnať s vecami... /

danielahamar
6. jún 2019

Ak nebola robená MRI, tak trvať na nej, mam doma dieťa s tikmi, ale psych. pôvodu a toto co opisujes ty, sa mi nezdá na klasické tiky

svuniecko
autor
6. jún 2019

@danielahamar menili sme neuro a boli sme pri nej 2krat ideme znovu v auguste ale ak to neustupi tak jej budem volať v pondelok. Áno budem sa pýtať na magnetickú lebo ja si tiež myslím ze je to skôr z neurologicleho hľadiska.

danielahamar
6. jún 2019

@svuniecko mne mri lístok dáva neurologicka na prvej navsteve, pýtaj si papier, budeš kludnejsia, aj eeg si pýtaj.

svuniecko
autor
6. jún 2019

@danielahamar EEG nám robia pravidelne. Len nás nikto nikdy neposlal na nejaké vyšetrenia. Proste je predčasne narodení, westov syndróm a je to. Ale tak dúfam ze tato nová neuro bude niečo s nami robiť

uhnakova
6. jún 2019

odporucam vysoke davky horcika, pri dlhsom uzivani je velka sanca, ze tiky zoslabnu alebo uplne zmiznu.

danielahamar
6. jún 2019

@svuniecko mam doma aj predčasne nar., ale ten tiky nemá ani nemal, má ich donosené dieťa, kt. bolo psychicky deptane v skole, takže každý prípad je svojský, ale ty mu môžeš nasadit magnézium, b komplex a ak vidíš, že je to moc, tak quajacuran

svuniecko
autor
6. jún 2019

@ladyloo na Kramároch sme ležali pred 5rokmi bol na liečbe acth ta mu vlastne pohla a od vtedy nemá ani záchvaty. No určite to nechcem odkladať. Len naša neuro robí len pondelky takže určite budem v pondelok volat

svuniecko
autor
6. jún 2019

@danielahamar magnézium mu dávame a snažíme sa netlacit na neho robiť mu pohodu tak isto aj v škôlke sú k nemu veľmi ohladuplni. Vsak toto že od októbra mame aj mi len tiky do teraz nič

mummy01
6. jún 2019

Neviem baby ake specialne vysetrenia cakate ale zrejme nemate skusenosti s tikmi ci Tourettom. Ja mam dieta s Tourettom,mal robene eeg mozgu a diagnostiku u psychiatra...to je vsetko,nic ine sa nerobi. Je dolezite pri tychto detoch mat stres a uzkost pod kontrolou,lieky vobec nepomahaju,skor zhorsia stav. Je to ochorenie ktore na obdobia zhorsenia a potom nasledneho zlepsenia,treba sa s tym naucit zit. Tiky mozu byt ale iba prechodne,skuste esprico nasadit.

svuniecko
autor
6. jún 2019

@mummy01 aj my tak EEG a chodíme ku psychologicke ale nikto mi nič nepovedal len psychologička sa vyjadrila že je to skôr neurologicleho hľadiska a neurologicka zatial nič. Ano je to také ze bolo to zle ukludnilo sa, potom znova, ukľudnenie a teraz zas ale teraz je to najhoršie tie tiky... Tak uvidíme

mummy01
6. jún 2019

@svuniecko moj syn tikuje od dvoch rokov

svuniecko
autor
6. jún 2019

@mummy01 mi mame napísane diagnózy ina geberalizivana epilepsia - westov syndróm a stmy mame spojené aj spomalený vývin, zhoršenu motoriku. A prechodná tikova porucha...

saluda
6. jún 2019

@svuniecko vyskusajte biofeedback, môj syn chodil 2 roky. Tiky má už asi od 4 rokov, možno aj skôr, len sme si to neuvedomovali. Ich forma sa mení, od obhryzania nechtov, cez neustále hmkanie, prikyvovanie hlavou, zajakavanie sa, hovorenia dookola toho istého slova, silného zmurkania. ..... A kopa ďalších. Niekedy ma aj 3 formy naraz. Zintenzivnia sa, keď má nejaký psychicky stres. Neurologické vyšetrenia má, aj MR, nič neukazali. Teraz má 9 rokov a dúfame, že to časom prejde, vraj by malo. Zatial to ale neprechadza. ....lieky doňho ale pchat nebudem

svuniecko
autor
6. jún 2019

@saluda však toto že ani ja nechcem veľmi lieky mal jedny tiapridal a to bol des. Mi mame kombináciu tých tikov ale zhoršuje sa to a nie zlepšuje. Tak sa bojím a na MR budem trvať ci sa niečo neudialo keď sa to tak zhoršilo lebo psychicky stres alebo nejaký sok nezažil všetko je ako bolo

saluda
6. jún 2019

@svuniecko mohol to spustiť stres, aj nemusel, ale vždy treba myslieť na to, že aj pozitívny stres je stres. Nás sa napríklad veľmi tešil do prvej triedy a od októbra sa začal zajakavat. To nie je váš prípad, len tak pre príklad 😉

sadkoni
6. jún 2019

@svuniecko tiež byť tebou pýtam sa na všetko možné, sóno, mri, rtg, ct, všetko!

somktosom84
7. jún 2019

@svuniecko už ste tu rovnaku diskusiu pridávala.tam sice píšete iné veci,než tu,tak ťažko povedať,aká je pravda.

punka24
7. jún 2019

@svuniecko na tiapridale som bola aj ja... opýtaj sa na rivotril, je to antipsychotikum... mne bolo predpísané keďže po tiapridale som ťažšie fungovala, brala som ho dokonca 3x denne a spánok počas školy na dennom poriadku... rivotril mi pomohol tiež ale tiež nie na 100%...
Mala som také tiky, mykanie celým telom, občas mi to nevadilo, občas som plakala od bolesti... no nič príjemné... po vyšetreniach pravidelne...
Nič mi nezistili ale... všetky vyšetrenia, krvné testy, magnetické rezonancie, EEG... všetko v poriadku bola som vraj zdravá ako rybka, ani z mníchova mi nezistili nič... chceli vedieť či nemam poškodený gén DYT-11... vraj na Slovensku sú také prípady...
Svojvoľne som prestala s liečbou, doma nevedeli že neberem lieky... keďže som otehotnela, tak som ich ani brať nemohla (mám 19)... nakoniec to pre mňa dopadlo dobre a teraz so mnou nie je nič... ani jediné myknutie, ale presne viem čo tvoj chlapček prežíva... aj po psych. stránke je to náročné...
Opýtaj sa na genetické vyšetrenia a na Rivotril... vyzerá to na ten gén ale ja lekár nie som, len viem že toto ochorenie existuje a má také príznaky...

svuniecko
autor
7. jún 2019

@punka24 fuuha. Držím palce aby sa to nevrátilo. My sme rivotril už brali na začiatku keď dostal epilepsiu ako 10mesacny a mal od neho este vtedy viac záchvatou. Ale nastastie sme vyše 5rokov bez záchvatou teraz nás trápia tieto tiky...ďakujem určite sa opýtam aj na tie genetické testy a magnetickú lebo nevieme vôbec co sním mame robiť ako mu pomôcť

svuniecko
autor
7. jún 2019

@somktosom84 môže byť lebo stále hľadám nejaké skúsenosti a rady.... A keby som mala všetko opisovať ako sa začínalo s naším malým tak knihu môžem vydať... A tiky u neho začínali inak aké ma momentálne... Tak stále riešim aktuálny stav...

svuniecko
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
svuniecko
autor
7. jún 2019

@somktosom84 nasla som si svoj príspevok a neviem co v ňom neuvádzam ako teraz... Okrem mesiaca ale to nejdem rozoberať lebo v októbri to začalo potom sa to ukludnilo na dlshi a čas a potom znovu začalo a od decembra to riešime...ale ďakujem vám za upozornenie to mi najviac pomoze asi.... Takého zbytočne komentáre

sisa_s
7. jún 2019

Nejaké testy/príznaky na tuberóznu sklerózu nemá synček? Súvisí to aj s westom, aj epilepsiami, autistické príznaky a pod..len tak mi to napadlo to prečítaní vášho príspevku 🙂 skúste sa opýtať lekára pre istotu

svuniecko
autor
7. jún 2019

@sisa_s u nás to bolo tak ze do 5rokov bolo všetko v poriadku podľa našej neuro aj keď som jej naznačovala. až potom to začali v škôlke riešiť.. A aj my podrobnejšie lebo podľa našej neuro je všetko dobre je predčasne narodený dobehne to... Ale vedeli sme že je pomalší ako jeho rovesníci, motorika je hrôza... Aj správanie tak na koniec sme vyhladali psychologicku zmenili sme neuro...takze sme stratili veľa rokov co sme to mohli dávno riešiť... Tak ma spomalený vývin tak cca o rok a pol... A pýtala som sa minule neuro ci tam nieje ešte niečo ako autizmus alebo adhd, alebo neviem tak sa vyjadrila že nie ze všetko je spôsobené tým westovym syndrómom.... Taka je odpoveď a tie tiky neviem ako budeme riešiť ale určite sa ozvem za magnetickú

skumavka
7. jún 2019

@svuniecko pozerám, že si z Rožňavy. Môžem veľmi odporučiť detského neurológa - MUDr. Bratsky, pracuje v Michalovciach na ambulancii v nemocnici Svet zdravia

svuniecko
autor
7. jún 2019

@sisa_s ma dní keď je úplne super v pohode ale niekdy sú dni že len plačem večer že ako mu mam pomôcť. Jedine jeho vyšetrenia sú EEG pravidielne, v máji sme mali kontrolné odbery krvy a to je všetko. Tak ja neviem ci to ja mam lekárom hovoriť co majú robiť keď ani neviem alebo ako to funguje?

svuniecko
autor
7. jún 2019

@skumavka u Dr bratskeho sme boli ked mal syn 10mesiacov a ležali sme na detskej neuro v KE nemame dobre skúsenosti veľmi... Teraz chodíme do Popradu ku dr. Rosypalovej. Sme tam len od februára tak uvidíme

sisa_s
7. jún 2019

@svuniecko rozumiem, ono tie príznaky by aj celkom sedeli, preto som sa ozvala 🙂 je to raritné ochorenie, preto sa na to nemusí myslieť, ale tak spomenúť doktorke to môžeš a určite žiadať MRI 🙂