Čo odporúčate na ovčie kiahne?

20. máj 2023

Prosím o radu a vaše skúsenosti. Čo je podľa vás vhodnejšie? Klasický púder (mentolový) alebo sprej od avene? (Prikladám foto)
Lekárnička nám odporúčala ten sprej, ale on strašne steká, a po uschnuti ho ani nevidno. No možno je účinnejší? Máme najprv ošetriť bodky betadinom, ale keď nastriekam potom ten sprej (áno, počkám kým ten betadine uschne) Tak sa to všetko zmieša a cele aj s tým oranžovým to všade tečie.
Čo poradíte? Pokračovať s tým sprejom, alebo klasika tekutý púder?
Privítam aj ďalšie typy, rady, odporúčania. (Vraj sa nesmie nurofen, len panadol?) A pod....?

palculienka40
20. máj 2023

Vobec nám dr. neodporučila púder. Zatlačí sa to dovnútra a zle sa to hojí. Chvíľu zaberal tantum ale toho by sme na stav potrebovali veľa. Keď nie sú teploty tak kúpanie v hypermangáne, no my sme nemali a tak sme kúpali v sóde bikarbone na začiatku keď to bolo hrozné tak tri krát denne 2 krabičky na jednu vaňu a zodak. Neskôr dva krát denne a potom raz. Pri teplote sme dávali panadol nesmie sa nurofen, ibuprofen. Na ťažšie stavy dávajú isoprinosine, herpesin, ale aj L-lysin je voľnopredajný. Záleží aj od veku dieťaťa a priebehu.

trinityf
20. máj 2023

My sme si teraz presli kiahnami pri oboch detoch. Pomohol kupel v hypermangane, fenistil kvapky cez den a na noc ditiaden. Na teploty len paralen. Velmi zapalene som zvykla potriet tantum verde. Dnes sa puder uz nepouziva. Vitamin c, bkomplex.

patka06
20. máj 2023

Púder určite nie - žiadny
Dezinfikovať Betadinom, kúpeľ v hypermangáne a u nás úplne najlepší bol Tantum Verde sprej

autor
20. máj 2023

Ďakujem. Prečo nám potom pani doktorka predpísala púder?
No dobre, tak sme opäť vyhodili vyše 20e za lieky, ktoré nevyužijeme (ten sprej bol drahý, odporúčala nám ho lekárnička)
Takže hypermangan, a potrieť len betadine. Zatiaľ som striekla tantum na tie čo ju veľmi svrbeli a hneď jej to upokojilo. Tak ten ak bude niečo akútne.
Nevedela som, že môže cez deň fenistil a na noc dithiaden. Ďakujem za všetky rady.
Horúčky ma cez deň 38, v noci nad 40. Takže kúpeľ zatiaľ nie.

palculienka40
20. máj 2023

Tantum verde betadine neviem. Vraveli, ze nenatierat nechytat. Feniatil alebo zodak. Ak svrbi feniatil aj tri krat denne. No nam nezabral, skor zabral zodak ten sa da dva krat denne polka alebo cele podla vahy. Veru aj my sme vyhodili za puder a blbosti. Tantum pomahalo ale bolo ho malo. Rozrob sodu do rozorasovaca a postrirkaj vo vani ked ma teploty. Dako skus odhadnut.

patka06
20. máj 2023

Pani doktorka je zrejme "staršia generácia", kedysi sa na kiahne dával iba tekutý púder, potom sa našli aj lepšie a účinnejšie prostriedky, tekutý púder predlžuje hojenie a po jeho použití môžu po kiahňach ostať stopy - sama som toho príkladom, našťastie iba na nohách.
Fenistil a Dithiaden by som dávala iba v najnutnejšom prípade.
Ideálne je nenatierať a nechytať, to je pravda, ale keď veľmi svrbia, radšej lokálne nastriekať ako kŕmiť dieťa liekmi.

trinityf
20. máj 2023

Nam to tak nariadila nasa pani doktorka, ktora je "mlada generacia". Oba lieky su na predpis a velmi pomohli.

simona92101
20. máj 2023

Betadine je naj vec na kiahne.vydezinfikuje,rychlo hoji,pekne vysusi.nic nesvrbi. U nas super zabralo,do tyzdna bolo po kiahnach

autor
20. máj 2023

@simona92101 q len betadine?

autor
20. máj 2023

No ako čítam, tak akýkoľvek recept, všetko trvalo týždeň 🙂
Stále pribudaju.... asi sa zbláznime obe

patka06
20. máj 2023

Týždeň je minimum, urýchliť sa to nedá, len zmierniť svrbenie a vydržať.

palculienka40
20. máj 2023

Dva až tri týždne úplne bežné a hlavne pri silnejších, ale s antihistaminikami a tými kúpeľmi sa to dá vydržať. Ak by teploty neustupovali lekárka ti môže dať lieky.

autor
20. máj 2023

To je hrozné...
Ináč dala som jej 1/3ditiadenu a vkuse sa škrabe, stále nespí... dala som jej málo? Do rána už jej asi nič nemôžem dať, že?
Už striekam tantum..... zúfalstvo
Aj keď viem, že treba vydržať

palculienka40
20. máj 2023

Ak nemá teplotu tak ju okúp v sode bikarbone ver že to pomôže, a na svrbenie lepšie zabral zodak

certica22
20. máj 2023

Ak sú kiahne. V Ústach a hrdle úžasný je Sos sprej od Lr 😉

maatuulka
20. máj 2023

Urcite kupel v hypermangane. Ja som malej robila iba kupel a nic ine sme nemuseli davat.

autor
20. máj 2023

@palculienka40 ma 3, nemôže zodak
Ani kúpeľ. Ma 40tky

autor
20. máj 2023

Ďakujem dievčatá za rady

palculienka40
20. máj 2023

Tak jasné podľa veku, tak fenistil a skús ten rozstrekovač so sodou a vodou aby sa jej uľavilo. Veľa síl a skoré uzdravenie prajem

autor
20. máj 2023

Ďakujem

vivuska666
20. máj 2023

Ja som davala este teetree olejcek na vyrazky.

simona92101
21. máj 2023

Nedavala som nic ine,na noc fenistil kvapky

trinityf
21. máj 2023

Ja som mohla davat 3 rocnemu polku ditiadenu. Tak je to asi aj v letaciku napisane. Vela sil prajem.

blableblu
19. sep 2023

Prosim vas viete mi niekto povedat ako casto sa opakuje epidemia kiahni ,teda ci kiahne vypukuju kazdy rok pravidelne alebo po napr 4alebo tak ?