Akú liečbu odporúčate pri ovčích kiahňach?

Zodpovedané
21. júl 2022

Dobrý deň,

skoro štvorročný synček dostal v stredu 13. júla kiahne. Začalo to poobede teplotou a prvou vyrážkou na chrbátiku. Tak to už potom postupovalo klasicky - vysoké teploty a vyhádzanie. Pupáčiky mu každý deň pomaly pribúdajú. Dodržiavame liečbu, viacmenej takú vlastnú. Náš pediater dovolenkuje a u zastupujúcej nám poradila iba sestrička. Mali veľa pacientov.

Púdrom nenatieram, capkám to iba Betadine. Počula som, že chladivý efekt má aj Tamtum Verde.

Akú liečbu odporúčate vy?

Kedy by mohol trocha ísť na vzduch?

Od začiatku poctivo sedíme doma a zle to znáša. Teploty už ustúpili, akurát pupáčiky ešte nemajú všetky vodnatú konzistenciu.

Ďakujem

Dobrý deň,

momentálne počasie nie je vhodné na pobyt vonku pri kiahňach - teda na slnku (možnosť jazvovatenia). Kým nie sú všetky pupáčiky vo forme chrást, tak je syn infekčný. Preto určite nechoďte niekam, kde by mohol nakaziť iné dieťatko.

Tanno-Hermal Lotio je také dobré na natieranie, ale pokojne môže byť aj Betadine. Pokiaľ by ho svrbelo, treba dať celkovo antihistaminiká. Tie sú však na predpis. Na také schladenie a upokojenie kože sú vhodné kúpele vo vlažnej vode so zarobeným hypermangánom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas