Dcéra má kratšiu nohu

ester24
26. sep 2016

Dobrý večer....chceš sa opýtať či je tu niekto s problémom kratsej nôžky. Moja dcéra má osem rokov a má jednu nohu kratšiu o 1,5cm. Zacala nosiť podpatenku a neviem co bude dalej....či sa jej to tým že bude rásť nebude ešte viac skracovat....neviem ako bude fungovať či krývať alebo čo. Prípadne bol tu niekto aj na predĺženie končatiny? Prosím napíšte...dcéra sa narodila s kllippel treumanov syndrom,teda mramorová koža a jedna noha chudšia 1cm po obvode a zrejme aj kratšia...no nikto si nič nevšimol až teraz keď sa vytiahla ze ma skliozu chrbtice kvoli nohe....ďakujem za každú radu

pribinak
26. sep 2016

Aj moja sestra ma kratšiu nohu o 1,2cm. Nosí podpatenky do topánok, alebo si dava robit napr šľapky a domácu obuv v obuvníctva celu podrážku cez celu stúpaj
Chodila celu zs cvicit a stráži si vahu, aby nezatazovala kĺb, vela pláva, lebo to je skvele cvičenie
Nema s tym ziadne obmedzenia ani nic

Zistili jej to tiez az v skole, lebo učiteľke sa nepáčilo ako uteká a ako skáče

ester24
autor
27. sep 2016

Ok ďakujem a koľko má rokov? Keď jej zistili mala 1,2cm a aj teraz to má takto? Ako dlho ubehlo od kedy jej zistili?

darca001
27. sep 2016

Ahoj. Mame rovnaký problém. Moj syn má 7rokov a v júni sme mu zistili že má kratšiu nohu o 2,5m. U nás z ortopédie nás hneď poslali do Bratislavy na Kramare. Tam sme zatiaľ boli len jeden krát, ďalšiu kontrolu mame za mesiac (po 4mesiacoch).

ester24
autor
27. sep 2016

A čo mu tam dali alebo čo povedali? Prognóza do budúcnosti je aká?

darca001
27. sep 2016

No veľa som sa toho v BA nedozvedela. Robili mu rentgen do pol pása. Zistili že v nohe nemá žiadnu chybu ktorá by mu bránila rastu. Tak neviem. Dali nám na predpis vložky do topánok + topánky na predpis. Bude sa to sledovať.

ester24
autor
27. sep 2016

No a nemá to od narodenia teda žiadne problémy s nohou???čo sa mu len tak sama od seba skracuje? Aj mi ideme v októbri na kontrolu do Košic tak som zvedavá..mi po pol roku...

vejapa76
27. sep 2016

Ahoj. Aj môjmu synovi zistili v 8 rokoch ( pred 3/4 rokom ) rozdiel v dĺžke ale len cca 0,5 cm. Nosí podpatenku + každý deň cvičí. Ma skrátené šľachy v jednej nohe a tak sú potrebné cviky na naťahovanie šliach. A cvičí poctivo fakt každý deň. Klop klop... chôdza sa mu upravila.

darca001
27. sep 2016

U nás si to nikto skor nevsimol. V júni začal zrazu chodiť po špičke, a keď to po týždni neprešlo išla som k doktorke a toto bol výsledok. Rozdiel 2,5cm je veľmi veľký. No naša doktorka to na preventivke nekontroluje, tak čo narobíme. U maleho si toho vôbec nikto nevšimol. Ani teraz to nie je vidieť keď chodi naboso. Zaujímavé je, že nám žiadne cvičenie nekazali. Aj keď verím že by sa nám hodilo. Mate nejake cviky predpísané? Ak áno, tak poprosim o popis.

vejapa76
27. sep 2016

@darca001 pokúsim sa popísať cviky aj keď ono sa to ťažko opisuje a hlavne! je treba cvičiť to správne ináč to nemá efekt. Som teraz v práci tak keď bude čas postupne budem pridávať

vejapa76
27. sep 2016

Ľahnúť na chrbát na rovnú plochu.... Nohy vystrete, pozerať pred seba - cize na strop, plecia tisnut dole...nie k podložia ale smerom k nohám....keď je takto pekne vystrety tak jednu nohu pokrcit, oboma rukami chytiť pod koleno a pritiahnuť k bruchu. Treba dávať pozor na tie plecia.... V takejto polohe zotrvať cca 15 sek.a nohy vymeniť. Pri natahovani musí cítiť stehenný sval. Opakovať na každú nohu 5x

pribinak
27. sep 2016

@ester24 sestra ma teraz 42. Nikdy s tym nemala ziadny problem. Je zdrav.sestra, na kontrole bola asi naposledy na strednej skole
Nema ziadne obmedzenia, akurat si stráži vahu, aby nadváhou nezarazila kĺby

vejapa76
27. sep 2016

Takto

vejapa76
27. sep 2016

Ďalší cvik...to isté, ale rukami si chytiť stehno a nohu sa snažiť držať čo najviac vystretu... 5x na každú nohu zas cca 15 sek.

vejapa76
27. sep 2016

@darca001 ty ale píšeš, že v nohe mu žiadnu chybu nenašli tak neviem či je cvičenie pre vás vhodné...malý ležal a mudr.mu kázal aby prsty na nohách čo najviac pritiahol k pišťale...potom mu ešte mudr.skúsil chodidlo a prsty zatlačiť a dostal sa max.kolmo...vravel, že mal by dať viac a že mu to nejde lebo...skrátené šľachy ( neviem čí som sa správne vyjadrila )

vejapa76
27. sep 2016

Toto je skôr na ploche nohy...prštekmi chytať pastelky a prekladať zo strany na stranu

vejapa76
27. sep 2016

Stát na jednej nohe...zozaciatku vydržal len pár sekúnd teraz v pohode po 3 min. Na tej fotke má ale zle nohu na ktorej stoji...musí ju mať rovno. Tam ho rehabilitačná napravovala a je som si na jej radi fotila aby sme si cviky zapamätali 😉A keď to zvládne takto tak dvíhať nohu dopredu koleno vysoko tak aby vznikli 2 prave uhly.

vejapa76
27. sep 2016

Ježiiiiš tie gramatické chyby 😧😧😧sorry...ponáhľam sa a ešte ten blbý "opravovač"

darca001
28. sep 2016

vejapa76 ďakujem. Ja chyby neriešim. Tiež mi to naskakuje bez dĺžňov, mäkčeňov 🙂

papricka33
28. sep 2016

@ester24 prosím ťa ako jej to zistili? Moja má už 14, ma nábeh na skoliózu a v poslednej dobe si sťažuje (hlavne po dlhšej chôdzi) , že jedna noha ju bolieva viac ako druhá a má pocit, akoby ju mala kratsiu. Že kráča akoby nerovnomerne. Ako sa ti zisťuje?

vejapa76
28. sep 2016

@papricka33 ester zatiaľ neodpovedá tak ti zatial napíšem ako to diagnostikovali nám. Syna položili na lehatko tak že mu nohy trčali asi od členkov vo vzduchu, narovnal sa, nohy vystrete a porovnali päty

vejapa76
28. sep 2016

Problémy začali koncom zimy....najprv bolesť nôh, potom krivanie a následne začal chodidlo jednej nohy vydávať do strany. Ortopedia, rehabilitácie, neurologia...cvičí každý deň zostavu asi 10 cvikov. Zaberie mu to cca 20 min. Večer 1 tabletka magne B6 + podpätenka... Pár mesiacov a už chodí aj behá úplne bez problemov. Žiadne bolesti nôh a chôdza normálna.

vejapa76
28. sep 2016

...vytáčať...do strany

ester24
autor
28. sep 2016

Ahojte tu som...tak keďže mi máme od narodenia tu nohu chudsiu vždy sa mi zdalo že aj kratsiu..presne ako píše vejapa76 pri kúpaní malej a prebaľovanie som si nôžky vzalacobe k sebe pätami a výstrele som ich s stále som mala pocit že tu lavu musím akoby natiahnut troska....no všetci vraveli že sa mi to len zdá...mala sa naučila chodiť v pohode bežať všetko ok...až raz na kontrole u obvodnej detskej si lekárka všimla pri počúvaní že má krivú chrbticu...a potom že nech sa vyrovná...dcéra sa vyrovnala a jeden bok bol vyššie ako druhý...nič som si nevšimla lebo nechramala nič a už sa sama kúpe oblieka teda nič....tak sme boli v KE na ortopédi a tam ju lekárka pre draka tu nohu v ľahu od bedrá až po pätu a ešte sme boli aj na rontgen a bolo to jasné...dala jej dosku pod lavu nohu vysokú 1,5 cm a tak nás poslala na rontgen a vravela že je to lepsie takto teda musí nosiť podpatenku aby sme hlavne vyrovnali chrbticu..a ešte si ju vzala pred seba chrbtom bola dcéra otočená a v predklone bolo vidieť jeden bok výške a druhý nižšie...potom sme už u nás v meste boli na rehabku a dostala cviky ktoré veľmi necvici poctivo..ideme 14.10. na kontrolu do KE tak som zvedavá...obuv sme všetku prispôsobili aj na doma musí byť obuta

papricka33
28. sep 2016

@ester24
@vejapa76 aha. No, to som chcela vedieť, že z akého podnetu jej to vlastne aj niekto meral. Moja má problémy s chrbatikom, taký nábeh na skoliózu vraj. A v poslednej dobe ju pri väčšej záťaži (na túre) viac bolí jedna noha a že má stále taký pocit, akoby mala jednu kratsiu a naslapovala na ňu. Inak športuje, pláva (práve kvôli chrbatiku)... Ale hra na priečne flaute, tak neviem, ci to nemá z toho. Ale teda nikdy nikto (ortoped, obvodný) jej neskúšal merať dĺžku. Asi to budem musieť skúsiť zrealizovať 😠
Ešte aj od malinká, keď začala chodiť, chodila vychylena na jednu stranu, tiež mala tortikolis. Boli sme s tým na liečení, cvičili sme, rozchodila to...

vejapa76
28. sep 2016

@papricka33 tak skús premerať sama. Buď tak ako som popisala, alebo nech sa postaví a nahmataj vrch jadrových kostí - či sú v rovnakej výške. Ale v máji mi to príde viditelnejšie

vejapa76
28. sep 2016

😀😀😀 aaaaaa...zas ten múdry "opravovač" ....bedrových kosti...

papricka33
29. sep 2016

@vejapa76 a ešte "v máji" ? 🙂 či ako?

vejapa76
29. sep 2016

@papricka33 nooo....v lehu - malo byť napísané 😄

katrin21
29. sep 2016

@ester24 kratsia noha je vacsinou vec vychylenej panvy.... je skvely ortoped, ktory to vie napravit.. oplati sa za nim vycestovat aj cez cele SK. kamoskinej dcere takto napravil pekne panvu, teda aj nohu.. ona mala aj skoliozu kvoli tomu...
Poprad , MUDr.Filipsky

ester24
autor
29. sep 2016

Ale mala to od narodenia také?