Dyslexia a dysgrafia v 2. ročníku

katulka1141
21. dec 2020

Dobrý večer potrebovala by som poradiť. Keďže diagnostiku nám koli covid presunuli na január. Ako ste zvládali 2 ročník. Aké knihy alebo co vam pomáhalo. Som v tomto uplne nová. Akékoľvek rady potešia.

zuzkaa1991
21. dec 2020

@katulka1141 ja som s tym "trpela" ale žeby som niečo ine používala ako dieta si nepamätám jediné diktáty sa mi neznamkovali ☺️ az na strednej škole som zistila ze niečo take mam na papieri

ninusa221
21. dec 2020

Brat to ma už je deviatak maju úľavy nemusel pisat diktát iba dopĺňal pismenka a venovala sa im asistentka...doma sa snim mamina uči doteraz lebo sa nevie sam naučiť.. ma to aj svoje výhody na strednej sa nepíšu slohy na mature ale navyše viem že nič nerobila... len sa snim stále uči a kontroluje ulohy

zuzkaa1991
21. dec 2020

@ninusa221 neviem aka je teraz doba ale na pred 15r. Ked som bola na strednej všetko som robila jak ostatný aj na maturite som pisala.sloh len som v skupine bola kde som.mala.dlhsi cas na spracovanie úloh

jumama
22. dec 2020

Synovec bol dysgrafik, dyslektik, dyspraktik... Na zaciatku kazdeho pisania rozcvicovali tak, ze robil vystretymi rukami pred telom lezate osmicky. Musel ich sledovat ocami. Najlrv jednou rukou, potom druhou rukou, potom oboma. Tieto cvicenia napomahaju prepajat hemisfery mozgu, pretoze vacsina dys poruch je z toho, ze nie je dostatok prepojeni medzi hemisferami. Co sa tyka citania, tak sestra mu pod slabikami kreslila obluciky a text si spolu vytlieskavali. Priklad sne-hu-liak pod textom boli tri obluciky, pri vyslovovani tri razy tlieskali. To sa zas z nejakeho rytmickeho dovodu robilo. Tieto deti neiktore pismenka nepocuju alebo pocuju inak, nas napr. Jafonci miesto Japonci a pod. Preto sa aj potom rozne cvicenia na rovnovahu robili, lebo vnutorne ucho za rovnovahu zodpoveda - chodit po obrubniku, skakat na tramposke, ale zas aj tie lezate osmicky, v lahu, na jednom boku, na druhom boku a vzdy sledovat oboma ocami pohyb ruky. Aj na stenu alebo dvere mozete nalepit papier, kde vzdy pred pisanim postojacky dieta kresli tie velke lezate osmicky. Alebo ak mate tabulu.... nas mal potom ulavy, ze mohol pisat velkym tlacenym iba a na druhom stupni mal notebook, aj pisomky mu ucka na notebooku dovolila, odovzdaval na usb kluci. Citanie sa mu podarilo vycibrit, to pisanie pisanym nikdy, iba tlacenym, ale tak na pocitaci to nepotrebuje... hlavne je nebat sa potom spolupracovat so specialnou pedagogickou, on mal stastie, ze aj jeho triedna na prvom stupni mala toto vzdelanie. A pracovat aj na sebavedomi deti, oni si svoju inakost uvedomuju a introverti trosku mozu zatrpknut, namysliet si, ze su hlupe. Nas bol naopak triedny saso, ktory si to takto kompenzoval, kazdy mal jeho srandicky rad.

xena0
22. dec 2020

Slohy sa na mature píšu, len je naozaj o čosi predĺžený čas. A prihliada sa v slohu na obsah, prihliada sa na dysortograficke chyby

evalin88
22. dec 2020

U mna sa znamkovalo všetko, viem, že je neaká čítanka špeci, s ktorou môže trénovat, keď som bola dieťa nebolo nič ani uľavy.

mogaa
22. dec 2020

Všetko záleží aký stupeň dyslexie a dysgrafie mu výde a čo napíše do posudku psychologička.....deti sa bežne učia z normálnych kníh ako ostatní spolužiaci, môžu mať rôzne úľavy ale to už záleží od posudku a stupňa dysiek....zväčša pri písomkách mávajú buď viac času alebo menej zadaní.....prípadne písomky nepíšu a odpovedajú len ústne, všetko záleží od stupňa a od toho čo odporučí psychologička......samozrejme učiť sa doma musia a učivo musia ovládať......

xena0
22. dec 2020

@mogaa posudok s percentuálnyn hodnotením dyslexieva dysgrafie dáva špeciálna pedagogička

katulka1141
autor
22. dec 2020

@jumama ďakujem za typ urcite vyskúšame tie ležiace osmičky. U nás prvý ročník bol ešte ako tak. Prišla korona cize som ju ucila ja. Všimla som. Si, že nerozumie zadania úloh a stale musela mať náhľady. V druhom ročníku to zacalo byť evidentne, ze stále slabikujeme. Čítanie jej robí veľký problém. Zámienka si písmená aj pri čítaní aj pri písaní. M, n, b, d, a, o, e, 3.
Nadhlady ostali bez nich nebola schopná vypracovať cvičenie sama. V matematike ak donesie 3 z písomky je to preto, že si zmyli znamienko. Príklad ak má 3 čísla. Napríklad. 10+5-6=.spolupracujeme so specialnou pedagogickou. Učiteľka trosku dlchsie nechcela riešiť ako diktaty, ze ich nedokáže napísať. Ona v prepise urobí 11 chyb tak si vieš predstaviť ako vyzerá diktat. Tu diagnostiku mame mat u psychologický aj špeciálnej pedagogický. Potom. Ma byt vypracované hodnotenie pre školu o integrácii. U nás je problém, ze sa jej nechce. Motivácia do učenia žiadna. Niekedy musim narobiť poriadny bengal, ze sa v reve a potom zrazu niečo čo trvá 5 hodín dokáže za hodinu. Je to velmi zložité.

katulka1141
autor
22. dec 2020

Ďakujem za odpovede vsetkym❤️

mtsl
22. dec 2020

@katulka1141 rozhodne sa raď so špeciálnym pedagógom, veľmi záleží čo tvojmu dieťaťu je. Zistiť to potrebuje správnu diagnostiku, určenie aké dys... to sú a samozrejme dôležitý je stupeň dys...
Taký základ pre druháka pri dyslexii sú: čítať krátke texty s veľkými písmenami, používať čítacie okienko, po prečítaní niekoľkých viet nechať dieťa nech porozpráva obsah - povie podstatu. No a hlavne denne čítať - znovu opakujem krátky text s veľkými písmenami (niečo sa dá prefotiť a zväčšiť), pomáha aj ak sú slabiky rôznych farieb.
Ak sa nevie dostatočne sústrediť je ešte dôležité pracovať krátko povedzme 10min. 2-3x za deň - dieťa nemá byť znechutené, musí vedieť že práca skončí v presne stanovenom intervale (použiť napr. časovač)
Je toho veľa. Radiť sa nedá, ak dieťa nepoznáme ☹

katulka1141
autor
23. dec 2020

@mtsl ďakujem vyskusam. Citat absolútne nechce. Vyhýba sa tomu ako sa dá. Snažíme sa ju motivovať. Kupujeme rôzne knihy. Uz jej to ide troska lepšie, ale keby chcela vtedy to učenie ide super. Ako mamina sa jej snazim pripraviť aktivity, aby mala pocit, že sa neučíme ale hráme. Špeciálna pedagogicka je o všetkom čo robíme informovaná spolu hľadáme vhodné aktivity. Cakame co povedia v centre. Ich pani učiteľka je velmi náročná. Vidím to aj teraz na prázdninových úlohách je toho strasne vela aj tie naše víkendové ulohy. Vybojovala som si, že robíme jeden prepis a jeden doplňujúci diktat. Teraz sa maju ucit počíta do 100.a uz je velky problém aj keď matiku vie, len jej to musim poriadne vysvetliť. A to trva. Zatial sa snaží mas pon do 30 ju to naučiť a postupne ďalej. Mali mat urobený čitateľský s tým, že prečítajú celu knihu. Tiez som cez špeciálnu sa dohodla ze prečíta jednu rozpravku. Diktaty sa jej nehodnotia pokial ich nenapíše aspoň na 3.ke toho strasne vela co s nou treba precvičiť. Doručiť a ten jej ľahostajný pocit ma ubíja. Napríklad ja takto po nociach rozmyslam, ze co by sme mohli skúsiť. Nedokážem koli tomu spat.

katulka1141
autor
23. dec 2020

@mtsl mame kúpené citácie okienko., citácie fólie aj zosity s farebným podkladom. Pracovné zosity. Co len kde nájdem, zeby to mohlo pomôcť. Skúšam pouzit

mtsl
23. dec 2020

Hlavne čítajte. Ak prepisujete text, stanov že 5-6 riadkov a dosť (tam kde dokončí vetu). Musíte mať dohodu s učiteľkou za množstvo učiva.
NO máte veľkú smolu s koronou v prvom aj druhom ročníku. Viem že je to strašné čo i len vysloviť ale Nepomohlo by opakovanie ročníka? Čisto len ako úvaha pre dobro dieťaťa. Neviem čo by som robila na tvojom mieste.

katulka1141
autor
23. dec 2020

@mtsl uz som zvažovala aj to. Ja som bola taka hlúpa ze som sa dala ukecat na normálny nástup do skoly. Stale som mala tusaka, ze jej dat odklad, ale učiteľky v MS aj špeciálna pedagogicka, ze na to nie je dôvod. Uvidím do konca roka ako to pôjde a co sa zlepší po návšteve centra

mtsl
23. dec 2020

@katulka1141 máte pred sebou dlhú cestu, akokoľvek sa rozhodnete, nech je to v prospech dieťaťa. Špeciálny pedagóg hádam dobre poradí. Držte sa.

katulka1141
autor
24. dec 2020

@mtsl dakujem

jumama
24. dec 2020

@katulka1141 Neviem, ci dnes deti tak radi citajú knihy ako kedysi, nas dcera tiez trosku s citanim bola na noze, hoci sme my knihomoli. Davaki sme si vzdy zalezat na vybere knih, citavali od mala na dobru noc, bola na pribehy narocna. Mala aspon dobru slovnu zasobu a vedela vysvetlovat, za to som bola rada, ucka ju chvalila, ze vzdy ked je nejake nezname slovko ona ho vie detom vysvetlit. Hoci pisat vedela uz v skolke, dokazala si slovo rozlozit na pismenka a napisat ho, nedokazala ho precitat. Bolo mi to strasne cudne, ale aj dva roky to proste nedokazala, tiez som uz po skusenosti s tym synovcom myslela, ci nebude mat dyslexiu, ze jednotlive pismenka ok, ale spajanie do slov pri citani neslo. Kto to nevidel, neuveri. Precitaj pismenka: k-o-z-a a teraz to spojime do slova: strom. A podobne uplne treanute vymysly. No a dcera neznasala ulohy z citania, odmietala doma citat, ona by si to skor spamati zapamatala a odrecitovala. A tiez doplnala podla logiky slova vo vetach, ze precitala prvu slabiku a zvysok slova domyslela, neprecitala. My sme jej naozaj az do 9-10 rokov predcitavali knihy nahlas, a to uz boli riadne dlhe pribehy, napr. Harry Potter, pretoze ona bola narocny citatel, nejake jednoduchsie ju nebavili, ibaze nemala schopnost si citat sama. Potom som niekde nasla, ze skusit citacku knih. Mame doma kindle, tak som jej tam dala knihu, nastavila obrovske pismo, ze sa zdalo, ze na stranku je len par slov a prcitala zaciatok knihy, bola zvedava, co bude dalej, ale zatala som sa, ze ja uz necitam. A lady sa pohli, konecne zacala citat. Kedysi cez prvu koronu, asi aj ze doma uz bola nuda, lebo oni vtedy nemali ziadne online hodiny a ani nemuseli nic odovzdavat do skoly, cize motivacia na ucenie bola strasne tazka. V citacke deti nevidia aka je kniha hruba, maju len par slov pred sebou a ked je pribeh dobry, tak konecne sa don ponoria.... David Walliams ma take smiesno nadsadene pribehy, to ju chytilo, postupne prcitala vsetky jeho knihy a kedze sa uz nedali kupit vo verzii pre citacku, tak aj klasicke knihy a uz to slo, kludne uz cita 400 stranove knihy a ja sa citim ako velky vitaz. Velmi dobry vzor je jej jedna kamoska, chodia spolu aj do kniznice. To zase mala rada autorku Jacqueline Wilsonovu. Cize to naozajske citanie prislo az v stvrtom, piatom rocniku. Dovtedy citala velmi pomaly a s chybami, s domyslanim. Ale v triede sa neprizna, ze cita, to akoby sa hanbila, lebo malo deti cita tolko knih. A aj dnes ak pise, pise take hrubice, ze az. Aj to je tusim dajaka dyska. Ona pravidla povie, vybrane slova vymenuje, len ich neaplikuje pri pisani. Verim, ze s tym citanim jej to trosku nabehne. Kaslat na znamky z diktatov 🙂

katulka1141
autor
25. dec 2020

@jumama ďakujem za povzbudivé slová. Moja tiez miluje knihy. Mame ich kopec. Všetko jej citam ja. Ona síce číta, ale stále slabikuje a zámienka písmená. Ale uz sa zlepšila odkedy mame farebné fólie a mame aj okienko na čítanie. No len to zamienanie písmen. To je veľmi veľký problém. Aj dnes písala dosť veľa a dosla som na ďalšie písmeno z, s, ze ich pise opačne. A to mi v 1 ročníku malokedy robila.

mtsl
25. dec 2020

@jumama ta dys... je dysortografia 🙂
To čo popisuješ je presne aj u môjho syna a tak som fungovaka aj ja. Písmená poznal od 4 rokov, bolo mu jedno či sú hore alebo dole hlavou - vedel ich písať tak aj tak. Takže som čítanie vôbec neriešila, keď nastúpil do prvej triedy, tak čítanie des, vôbec nespájal do slabík a slov. Pomohlo denne trénovať. Vyfarbovala som mu slabiky, neskôr čítacie okienko a v 4-5 triede sme čítali spolu ako robot (sekane po slabikách) to mu šlo, lebo inak sa zasekával, opakoval slabiky a písmenká ako keby koktal, nedalo sa to počúvať. To mu pomohlo. Teraz je to už lepšie ale počuť podstatný rozdiel medzi jeho čítaním a čítaním spolužiakov. No a gramatické pravidlá odmelie ale polovicu z nich nepoužíva 🙂 Ostatné veci sú úplne super. Text zreprodukuje, podstatu vystihne, matika 👍
Tiež som si povedala, kašlať na diktáty, aj tak bude využívať word a dá si editovať text a teraz cez koronu to prišlo, všetko robí cez PC.
@katulka1141 na čítačku som tiež zabudla, výrazne pomáha pri čítaní, ako píše @jumama vyskúšaj. Teraz sú už aj farebné, čo je super.

maci1127
25. okt 2021

@zuzkaa1991 ahoj možem ti prosím ta napísat správu ohladne tej dyslexie?

zuzkaa1991
25. okt 2021

@maci1127 mozees.ked budem vediet odpovedať ;)