Ger diéta - reflux

Čaute kočky. Môjmu 4 ročnému synčekovi diagnostikovali reflux. Najväčší problém pre mňa je čo variť. Hľadala som rôzne knihy ale nič som nenašla. Je jednoduché dať zoznam čo smie a čo nesmie ale horšie sa z toho varí aby to nebolo stále to isté. Chcela by som aby sme si takto medzi sebou vymieňali aj keď nie recepty ale aspoň nápad čo variť a navzájom si takto uľahčili život 🙂 ďakujem za príspevky do mojej diskusie snáď sa niekto nájde s takýmto problémom. Všade som našla všetko iba o malých detičkách dojčatách čo sa týka refluxu a pre našich vyrastených drobcov nič. A ešte aké korenie sa môže používať???? Fakt ďakujem za každý príspevok...

gabika20
23. nov 2021

Ahojte. Maminky chcela by som sa prosím opýtať..syn má už 6ty týždeň kašeľ..skúšali sme rôzne sirupy z lekárne a včera sme už dobrali aj antibiotiká..mal zapal hrtana a mandli..no nič nezaberá, dr veľmi nerieši.. syn 5 ročný,akoby odkasliaval, mal niečo v krku.. ale v noci uz vobec nekasle.. moze byt aj toto reflux? chcem skusit dietu a PEP test..neviete kde v BA, okolí ho vedia spraviť? Ďakujem

evkat13
28. nov 2021

@gabika20 môže.. Môj syn tak dlho kaslal po chorobe a vtedy na to lekárka vlastne prišla.. S tým testom neporadím, my sme boli potom na gastre

gabika20
1. dec 2021

@evkat13 ďakujem

gabika20
1. dec 2021

@evkat13 a prosím na gastre vám ako na to prišli? čo robili?

evkat13
3. dec 2021

@gabika20 prisli na to pomocou usg.. Ale jedna pani dr ma upozornila, ze niekedy to neodhali usg a potom existuje taky slinny test.. Ale u nas sa to ukazalo na usg, ale az po napiti vody..
Okrem toho mu potom brali krv, my sme uz absolvovali aj hadicku.. Mame toho pochodeneho :(

gabika20
3. dec 2021

@evkat13 fuha a to vsetko vam robili kvoli kaslu ci ste mali aj ine problemy? sy a trapi len ten kasel, odkasliavanie, pokasliavanie nekonecne..hadicku robili ale asi narkoze, ze? na slinny test ideme v pondelok..od niecoho sa odrazit

evkat13
4. dec 2021

@gabika20 nie, mal aj ine tazkosti okrem kasla.. Len vdaka kaslu nas obvodna poslala na gastro. A ano, hadicka bola v narkoze, ale mame tu dr, ktora to robi aj s oblbovakom.
To je dobre, uvidite ako ten slinny test.. Drzim palce aby sa reflux nepotvrdil 🙏

zuzulikmichalik
12. dec 2021

@evkat13 ake tazkosti ste mali prosim okrem kaslu? Dakujem🙏🏻

evkat13
14. dec 2021

@zuzulikmichalik zapchy, malo pribera, nechutenstvo do jedla, odgrgavanie caste, nocne budenie, bolesti bruska

kl733
5. feb 2022

Ahojte,syncekovi takmer 8 ročnému zistili reflux,bol to šok,ale na druhej strane aj vykúpenie kasle od 3-4 rokov,vraj nábeh na astmu, vyberali mu mandle a kolotoč vysetreni u pediatra,orl a imunologa/pneumologa po cele roky neukázal nič,až imunolog nám odporučil gastro,nie rovno hadičku ale neinvazivnejsi spôsob peptest slinny test,boli sme u Dr. Polomovej v NZ...v júni ma kontrolu,dovtedy berieme helcid a mame diétu,vieme to dva dni a googlim recepty,vyzerá to,že ho budem musieť odhlásiť zo stravy v školskej jedalni a skúsiť mu variť obed a ak to bude možné netrhat ho z kolektívu a nosiť mu ho do školy...vedeli by ste ma prosím navigovat na fóra,knihy,kde sú aj recepty resp. viacero receptov,nech nevarim to isté...dakujem mnohokrát 🤍

annieann
22. aug 2022

@kl733 dobry den, synovi a dcere tiez akurat diagnostikovali reflux. Ako ste dopadli vy s liecbou? Presne ma napadlo, ze co so stravou v skolke a skole, ako ste to riesili vy? dakujem za odpoved 🙂

kl733
23. aug 2022

@annieann dobrý deň, kontrolný peptest mame koncom septembra, takze uvidime,ci bude hodnota nizsia,syn kasle takmer každé ráno,ale cez deň menej,pripadne vôbec. Diétu dodrzujeme v zásadných veciach a skúšame,čo robí a nerobí problém,napr. teraz v sezóne mu dám aj cherry paradajky,drobné prehrešky tiež dovolíme,on ma už 8 r.a dosť si to kontroluje aj sam a pýta sa nás...školská jedáleň nevie varit podla dietickych potrieb dieťaťa,takže momentálne som po operacii dlhsie PN a varila som vzdy cerstve jedlo. Som z NR kraja a tu nie je vela moznosti. Ako to budeme riwsit dalej neviem,mozno budem varit ranobpred pracou a stari rodicia mu to odnesu...uvidime.Verim,ze si najdete svoj system, drzim palce. Kata

annieann
23. aug 2022

@kl733 Dakujem za odpoved. Syn ma tiez 8 rokov, ale je to veľký milovnik jedla :D :D takze aj sa tohto trochu bojim, ze ci napriklad v skole nebude podvadzat.. uvidime ako zodpovedne k tou pristupi.. Dcera je skolkarka, ta ma este horsie vysledky ako on, takze pre nu budem musiet stravu na cely den davat. ufff... to ide byt sranda 🙂
a chodite do smokovca? Nasi tam akurat koncia pobyt. Inak syn ma presne rovnake przinaky ako vas, kasel, bronchitidy od 3 rokov, teraz najnovsie nabeh na astmu..

kl733
25. aug 2022

@annieann nie nechodíme,mohli by ste mi o tom Smokovci napísať viac,tam sa na to specializuju? Stačí IP,keď budete mat čas,ja som sa zamerala hlavne na stravu popri mojich zdravotných starostiach..dakujem

jajabajaja
8. sep 2022

@annieann dieta je dolezita,ale je tazke to vsetko dodrziavat na 100%.lieky su len docasnym riesenim, chce to zmenu rezimu a hlavne casovanie stravy. postupne odpozorujete, co stav zhorsuje. u nas jednoznacne cokolada je najhorsia a nesmie zjest vela akehokolvek jedla naraz. pride mi ale, ze najdolezitejsie je, striktne nedat dietatu jest a pit pred spanim. a po jedle ho nikdy nepustim ani lahnut na gauc a pod, proste musi vydrzat v zvislej polohe trupom minimalne hodinu po jedle. je to tazke a stale to syn skusa,ale v tychto opatreniach nepolavim nikdy, a casom si na to vsetci v rodine viac ci menej zvykli.mame tiez obdobia kedy trosku v strave popustime,ale rokmi som sa naucila badat,ked sa stav zhorsi,a to hned sprisnim dietu-aspon doma. na obedy chodil normalne do skolky aj skoly, neslo to inak. napriek tomu je to ovela lepsie ako pred cca -5timi rokmi. a to neberieme lieky a uz som aj zatrhla ph-metriu. dala som mu ju urobit viackrat a az neskor mi doslo,ake velke ma z nej psychicke bloky,ktore mu zostali dodnes.

annieann
10. sep 2022

@jajabajaja uuufff, 5 rokov??? ja som myslela, ze par mesiacov a bude to ok, tak to som asi mimo... A ake mal syn potiaze, ako ste zistili, ze ma reflux? kolko mal rokov? A ako vidite, ze jeho stav je zhorseny? Dcera ma katastrofalne pokazene zuby a rano na na vankusi flaky, teraz ako drzime dietu tak je to urcite lepsie s tymi flakmi. Ale syn, ten sa nikdy na nic nestazoval, takze tam absolutne neviem podla coho sa orientovat

alkaju
7. feb 2024

@ladislava.kristofova Dobry vecer,nie ste nahodou na fc?dakujem.

alkaju
7. feb 2024

@saskarisko Dobry vecer,prosim Vas ako dlho treba drzat dietu?Potom uz sa moze vsetko ci stale obmedzovat do konca zivota.dakujem,.

annieann
3. apr 2024

@alkaju my sme super poctivo držali 4 mesiace, potom pomaličky začali pridávať potraviny, teraz po roku už jedia všetko, len dodrzuju to, že hodinu pred spaním nejedia. Hodnoty už majú , po ročnej kontrole skoro dobre.