Hypertónia v nohách u 15 mesačnej

10. júl 2021

Ahojte dcéra má hypertonicke nohy, má 15 mesiacov, stvornozkuje veľmi ale fakt veľmi rýchlo od 11 mesiaca, sedí od cca 10-11m, stavia sa popri nábytku aj pochodi popri nábytku ale na špičkách vraj kvôli hypertonusu v nohách. Máme 1 cvik z vojtovky, občas sa už spustí na cele chodidlá no vraj kvôli spičkovaniu sa jej skracujú šľachy. Koľko sa lieči hypertonia prosím vás? Mali ste niekto podobnú skúsenosť? Neurológ povedal že keby sme boli ťažký prípad tak ani nestvornozkuje že teda máme cvičiť a malo by sa to upraviť... to malo by sa má vyľakalo... Keď sa to neupravia tak nebude nikdy chodiť???

adelka2020
10. júl 2021

pridavam sa...aj mna by to zaujimalo

kacena4
10. júl 2021

neboj sa bude chodit len bude spickovat dostane ked bude starsia a neupravi sa to ortopedicke topanky aby jej nohu drzalo pevne a nedavala sa na spicky, lekar ma pravdu ak by nestvornozkovala riesilo by sa to operaciou ale evidentne to nie je vas pripad. treba poctivo cvicit a casom sa to zlepsi drzim palceky

moncich
10. júl 2021

Mam 15m syna a cvičím s nim uz viac ako pol roka. Ked mal rok, tak zacal stat na spičkach a fyzioterapeutka mi odporucila ze ked stoji na spickach tak mu mam podat nieco pod uroven ruky aby musel ist jemne do drepu. Drep sa na spickach urobit neda, cize on dostupil na celu nozku, zobral si predmet co som mu podavala a zase stal. Ked bol o chvilku znova na špičkách, tak znova som ho motivovala nech si takto nieco zoberie odo mna. Po par tyzdnoch sa mu to upravilo a uz dostupuje viac na cele chodidlo.
Fyzio mi odporucila este stimulovat chodidlo, masirovat, steklit, hladkach, nech stoji na kamienkoch, roznom povrchu, aby si nozku akokeby spritomnoval. Vies mu doma vyrobit sensoricky kobercek, popozeraj na nete, je toho vela co sa da. A hlavne neboj, chodit sa nauci. P.S..Moj ma 15,5 mesiaca a zatial chodi len okolo nabytku. Samostatne este nechodí ale pride na to 🙂 hlavne ze stvornozkuju 🙂

autor
21. júl 2021

@moncich dávate aj pevnú obuv? Nam fyzioterapeutka káže na boso a neurologicka zase pevnú členkovu obuv. Keď vam dieťatko v noci spinká tak ma aké členky? Viete mu s nimi ohýbať čiže je tam cítiť voľnosť alebo napätie? U nás keď tvrdo spí tak voľnosť ale keď tvrdo nespí a chytím nôžku tak akoby napína neviem to neviem či není problém ☹

autor
21. júl 2021

@kacena4 ďakujem za odpoveď u nás sa to trošku ale fakt pomaly zlepšuje topánky na odporúčanie neurologicky občas dávam ale obyčajné s pevným členkom a naozaj krásne stojí na celých nohách no akonáhle ide obchadzat sedačku tak špičky. má zlý naslap nejde päta špička ale špička päta a toto neviem či sa naučí ako správne naslapovat - opravia to časom tie ortopedické topánky prosím?

autor
21. júl 2021

@adelka2020 máte podobný problém ako my? Koľko má vaše dieťatko?

kacena4
22. júl 2021

ahojko ak mate topanky idporucam davat nauci sa s nimi spravne naslapovat a nebude spickovat a skracovat sa achilovky

autor
22. júl 2021

@kacena4 áno máme topánky ale len také z protetika a fakt sa snaží hoci ťa chôdza keď tlači chodítko taký kociarik mi príde hrozna lebo občas nášľapne pekne no väčšinou cez špičku a nebaví ju to tlačiť a chodiť ale uteká s tým cez špičku a aj málo dvíha nohy deti keď začínajú tak by mali vysoko dvihnúť nôžky no ona ide jak šišina pritom dvíhať nohy vie .... Už som sa toľko naplakala pri nej všade čo čítam sa píše že hypertonus a spičkovanie je detská obrna ale zase ona je malý živel tak snáď treba len čas

kacena4
22. júl 2021

neries ako chodi, este ma malo rokov a nestabilitu v chodzi casom sa to upravi, nasa zacala chodit az v 3r. aj to velmi nestabilne ale chodi to je najdolezitejsie, casom sa to moze stabilizovat je este vo vyvoji drzim palceky - a nie nemusi to byt DMO preto je este skoro o tom pisat a hovorit, nakolko sa dieta vyvija a casom sa uvidi ci to prejde do dmo alebo vymizne - drzte sa

autor
22. júl 2021

@kacena4 ďakujem veľmi pekne, ja som myslela že musime stihnúť chôdzu do 18 mesiacov čo zrejme nestíhame ale 5 mesiacov nosila pavlikove remence čo podľa fyzioterapeutky ju spomalilo. Ďakujem ešte raz za milé slová, nemám sa s kým porozprávať, veľmi mi to pomohlo ❤️

juliet86
22. júl 2021

ahoj. to ze nosila remence je dolezita info. od kolko do kolko mesiacov? zalezi aj v akej polohe ma clenky pri stvornozkovani. ako oznacil jej ortoped klby ked jej dal dole remence? neviem ako ste na tom financne a odkial ste. ja ti radim fyzioterapeut Robert Baumann vo physio medical bratislava petrzalka. 20eur za 30min

autor
22. júl 2021

@juliet86 od tretieho do ôsmeho mesiaca prvé dva mesiace boli nonstop a potom už len na noc a tak to som nevedela prečo je to dôležitá info? Čiže sme ešte kvázi v norme? My máme tiež súkromnú fyzio takže o peniažky nejde. Práveže jej sa poskracovali šľachy ale tie sme už povytahovali a dokaze už stat na celých nozkach čo kvôli slacham nevedela a naša obvodná stále hovorila že mame čas preto som našla súkromne fyzioterapeutku lebo sa mi to spičkovanie tak dlho nepozdávalo

autor
22. júl 2021

@juliet86 pri stvornozkovani má členky práveže rovno nie v pravom uhle ale toto fyzio zhodnotila že není to stvorkovanie najhoršie

autor
22. júl 2021

@juliet86 a klbiky mala 1a a 1b keď sme ukoncovali remence jadra boli tiež ok už ani kontrolu nám nedal že to je už ok

juliet86
22. júl 2021

no. a tejotenstvo a porod boli ake? ake boli prve kontroly klbikov v6tich tyzdnoch? preco remence az od 3mes? ono 18mesiacov je sirsia norma pre deti bez zdravotneho problemu.. ty to mozes ratat ako 18mes plus 5 dokonca niekedy sa to rata ako ked sa daju dole remence tak bod 0 resp. 3mesiace. vies ako to myslim? neviem odkial ste. mam pobehanych vela fyzio a naozaj ten co ti odporucam je jeden z naj v sr. aspon na diagnostiku chod.drzim dietatku palce.

autor
22. júl 2021

@juliet86 pôrod a tehotenstvo boli ok, v termíne, apgar 10, na klbiky sme v 6 týždňoch neboli pretože tu bol covid a naša dr nám dala sprievodný lístok až v dvoch mesiacoch a v treťom nás zobrali, aj doktor ortopéd povedal, že mu to je ľúto že sa skôr nedalo ale dal jej klbiky našťastie do poriadku. Ďakujem za odporúčanie, vyskúšam sa pánovi Baumannovi ozvať, či bude mať na náš čas pozrieť sa, prip aj dlhodobo cvičiť 🙂

juliet86
22. júl 2021

velmi ti drzim palce. je velka skoda ze covid toto zapricinil. tam ide naozaj o tyzdne... super ze su klbiky takmee 100percentne. to 5mesacne zmenebie pohybu ma elky vplyv na pohybove vzorce. na retazenie. fascie. aj na samotne prepojenia v mozgu. neviem preco v sr sa na rehabilitacie neposiela hned. teda u vad po ukonceni 24hodinove nosenia remencov. ak je dietatko neurologicky v poriadku co verim ze je a ked symetricky stvornozkuje verim ze vsetko dobehne. drzim vam velmi palce!

autor
22. júl 2021

@juliet86 ďakujem za podporu, dúfam, že to malinká zvládne a bude raz chodiť ako ostatné detičky v našom okolí 🙂 po neurologickej stránke snáď je všetko ok, vyšetrenie mozgu nám nerobili keďže už má zarastenu fontanelku, veľmi nespolupracuje keď vidí lekárov tak neuro vyšetrenie bolo u nás také rýchle a najlepšie čím ďalej od dr vtedy ukázala ako stvornozkuje ale aj ako škaredo stojí na špičkách - to už sa zlepšuje našťastie 🙂 ďakujem ešte raz, skúsime sa ohlásiť u pána fyzioterapeuta 🙂❤️

juliet86
22. júl 2021

skus a daj potom vediet. drzim palce

moncich
22. júl 2021

Po byte chodi okolo nabytku naboso a vonku mu davam Filli barefoot sandalky. Uplne ohybne. Co sa tyka clenkov, tak som bola teraz skusit, a ma ich volne. Ale o tomto som pocujem prvy krat. My ideme na kontrolu zaciatkom septembra na rehabky, tak uvidim co mi povedia. Buduci tyzden uz ma 16m a na samostatnu chodzu to ani zdaleka nevyzera. Drzte sa.

autor
27. dec 2021

@juliet86 našla som svoju starú tému, stihli sme chôdzu týždeň pred 18m najskôr to bola taká dosť škaredá chôdza na široko ale behom mesiaca sa to zlepšilo, teraz už behá po dome doslova uteká a cvičiť už nemusíme všetko je uplne ok a diagnózy zmietnute zo stola lekára žiadne podozrenie na DMO ako ma pán ortopéd vystrašil ... Mám zdravé dieťa ❤️

nemcoval
27. dec 2021

Nám sa špičkovane neupravilo. Roky špičkovala. A začala chodiť až na 15mesiacov. Presne týždeň po tom čo som vyhodila ex. Tiež som všeličo skúšala. Nevedela sedieť na zemi s vyrovnaným nohami a ani čupnúť a ani sa poriadne predkloniť. Nás tlačili do operácie ale dcéra mala panicky strach z lekárov a tak sa operácia posunula až keď mala 11r. Teraz je už po operácii od leta. Mala robene obydve achilové šĺachy a 6 týždňov mala nohy v sadre. Teraz je rada že bola.

juliet86
27. dec 2021

gratulujem!