Hypertonus u trojmesačného bábätka

hlupy86
16. aug 2020

Ahojte, mala som komplikovaný pôrod a maly bol ozivovany. Odporučili nám neurológiu po 3 mesiacoch, ideme tam za mesiac. Malý ma v poslednej dobe stavy, keď ho strašne napína na luku, pevne zviera ruky v päsť a je úplne napnuty. Keď vidí hračku, tak zovre paste a začne so sebou triasť a jedovat sa. (vrcat). Aj keď je na rukách, tak ma tie paste zovrete. Priznaky sedia všetky na hypertonus a vraj sa na to cvičí vojtova metóda. Mali to vaše deti? Chodili ste s tým cvičiť, či ste to nechali tak a prešlo to samo?

brna1989
16. aug 2020

@hlupy86 ahoj, nečakaj a cvič.pohladaj centrum, kde sa cvičí Vojtovka.ak budeš čakať na ďalšiu kontrolu u neurológa, ubehne ďalší mesiac
U detičiek s diagnózou je to veľká strata času.
Cvičiť Vojtu treba a hneď
Hlavne vydržať a dodržiavať
Ja som makala ,ale až od 6mes dcérky, aj tak máme pokroky 👍

deti95060810
16. aug 2020

ja by som bez lekárky nezačala s cvičením... Ale samozrejme je to na tebe....

pribinak
16. aug 2020

Bez inštruktáže určite necvic s babatkom sama. Mizes ho dávať polohovať na fitnloptu, masírovať mu pasticky, ale cvičiť radšej nie

hipuska
16. aug 2020

My sme mali. Syn sa normálne neplazil. On sa plazil na zahlavi. Že sa prehol do oblúka a posúval sa na pätách. Cvičili sme vojtkovu, 3 x denne. Pekne sa upravilo

brna1989
16. aug 2020

@hlupy86 samozrejme som myslela cvičenie pod lekars.dohladom.
Treba vyhľadať rehabilitačnú doktorku, ukázať poslednú správu ,lebo aj na tie rehabilitácie sa treba objednať a dní utekajú ako voda.

andreatytler
17. aug 2020

@hlupy86 Urcite cvicit. Ak sa necha tak babtko sa moze naucit nespravne hybat. Jeho mozog, miecha a nervove spojenia sa vyvyjaju a ked sa necha tak, vytvori sa nespravne nervove spojenie medzi svalom a mozgom.

hipuska
17. aug 2020

@andreatytler ano, to je riešenie. Zavolať a objednať sa už teraz ( nejak o mesiac, po návšteve neur). Popr.aj neuroog neposle, zrušis termín. Ten sa rýchlo zaplní, lebo čaká sa naozaj dlho

katarina51941
17. aug 2020

Moja druhá dcéra sa národila predčasne keďže bola pridusena. Museli ju ozivovat. Tiež mala hypertonus. Cvičili sme vojtovku už na jiske a do roka. Teraz ma rok aj 3 mesiace a je v pohode. Len treba cvičiť stále. Nebat sa toho a cvičiť. Je to ťažké ale zvládnete.

andreatytler
17. aug 2020

@hipuska Akoze sa plazil ked lezal na chrbatiku? Ak ano, aj nas to mal. To bol jeho prvy pokus sa hybat.

hipuska
18. aug 2020

@andreatytler áno, on sa neplazil - "neposuval" na bruchu ale.na chrbte, prehnuty ako luk

andreatytler
18. aug 2020

@hipuska Tak, tak. To skusal aj nas... mi to pripomenulo scenu z nejakeho horor filmu o dietati posadnutom diablom co sa placi horebruchom.😲
Nas strasne tuzil sa hybat a hnevalo ho ze ked bol na brusku nikam sa nedostal. Ked bol na bruchu, kopal nozkami do zeme tak silno ze si zlomil nechty v polke na oboch palcoch.
Toto plazenie na chrbte bol jedinny uspesny pohyb co dokazal a tak sa toho drzal.
Nikdy sa nenaucil plazit na brusku. Az ked mal 6 mesiacov, zacal lozit a vtedy plazenie na chrbte prestalo.

deginko
20. aug 2020

@katarina51941 ahoj prosím ťa a je tvoja dcéra po Tom pôrode ok?myslím,či po Tom pridusenim a oživovaní okrem hypertonus nemá zatiaľ žiadne iný vyvinive vady?totiž teraz v júni som rodila..prenášala som ,komplikovaný pôrod,tiež priduseny,oživovali ho kyslíkový maskou...a mám podozrenie na hypertonus...alebo teda niečo podobné..vidím si na ňom,že keď je na bruchu nie je to ok..drží hlavu od 3t...teraz má 8t a hlavu úplne vzpriamenu,pasticky zovretie,keď je na bruchu,vydrží celkom dlho už pár minút,ale niekedy vystiera ruky a nie je tým pádom lakťami na podložke...občas sa zakolise a hlava ho preváži a spadne

katarina51941
20. aug 2020

@deginko ahoj. No naša mala bola resuscitovana a na kysliku nejaký cas. V inkubatore mala nejaké pomocné látky aby zvládla sama dýchať. Potom jej spravili testy či nemá nejaké záchvaty na mozgu. Ale tie našťastie nemala. Dávali jej potom nejaké lieky a antibiotiká. Ležala na jiske a neonatologii. Všetci doktory mi vraveli ze mala ťažký vstup do života. Sme sledovaný na poradni pre predčasne narodené deti na kardiologii, na neurologii a chodili sme cvičiť do nemocnice na rehabilitácie vojtovku ktorú sme začali cvičiť už na jiske. Cvičili sme vojtovku pretože mala stredný hypertonus. Ruky v pästi, nozicky mala stvrdnute. Svaly na nohách. Mala slabý chrbatik a svaly na krku. Cvičili sme pod dohľadom rehabilitačnej a rehabilitačnej dr. Cvičili sme doma 4x do dňa. Teraz ma mala rok aj 3 mesiace a ukončili nam cvičenia. Malinka je v poriadku. Dokonca sme cvičili aj na lozenie pretože začala zle lozit. Ale už je všetko v poriadku. Mala krásne lozit aj behá, krásne začala komunikovať. Rozumie všetkému čo jej povieme.Každý doktor nás pochválil že sme to krásne zvládli. Mala sa mi narodila 36+6 . Išla som na prvé pasy do nemocnice a hodinu na to som ležala na sále. Prikladam foto malej z nemocnice a terajšiu. Dúfam že to zvládnete aj vy. Objednaj sa čo najskôr na neurologiu a oni ti dajú papier na rehabilitácie. Cvičiť treba začať čím skôr. Ja mám staršieho brata ktorý bol priduseny a je postihnutý. Nemôže rozprávať. Chodí hra sa rozumie všetkému ale nerozpráva. Mama tiež s ním cvičila vojtovku ale boli to roky do zadu. A nepomohlo mu to. Teraz bude mať 30 rokov ale mentálne je na tom ako malé dieťa. Hra sa s hračkami miluje puzzle. Je to môj zlatý starší brasko. Takže treba len povedať dr a nenechať sa odbyt a za každú cenu si vravieť svoje. Držím palce. A daj vediet ako dopadnete.

andreatytler
21. aug 2020

@deginko Je to hrozne vidiet svoje babo ozivovane. Neviem si predstavit to peklo. Ja som sa len modlila aby som pocula ten plac. Mala som stastie.
Ja som mala podozrenie na obru ked mal syn 8 mesiacov a revala cely tyzden. Potom terapeutka potvrdila ze obrnu nema ale povedala ak by aj mal tak co. Nie je to koniec sveta, je len velmy zly pristup lekarov. Povedala ze mozog babatka je taky plasticky ze dokaze zazraky ak sa s nim pracuje a ja tomu verim. A ked sa zamyslis nad tym ze 50 rocny clovek dostane mrtvicu a odumrie mu cast mozgu kde je rec ale nauci sa rozpravat, lebo ina cast mozgu preberie funkciu reci. Ked to dokaze 50 rocny clovek ktoreho mozog uz prakticky odumiera, ake su sance ze sa to nauci babatko, ktoreho mozog sa enormne vyiyja co do velkosti ale aj do nervovych spojeni. Problem je v tom ze doktori babatka len pozoruju a posielaju navysetrenia a daju diagnozu obrny az ked ma 3 roky a vtedy je uz davno neskoro lebo mozok si vytvoril spatne alebo ziadne nervove spojenia a dieta ma problem chodit, rozpravat a tak.
Neboj. Chodte k osteopatovi - na Slovensku to nie je velmi zname, je to terapia, ktora sa zameriava na cele telo, nielen na pohybovu sustavu. V inej diskusii bol kontak na osteopatku na vychode, ktora za zameriava len na babatka, pohladam ju a dam sem. Osteopaticke cvicenia su jednoduche ale nesmierne ucinne. Nas maly po par tyzdnoch ani neplakal ked sme cvicili, dokonca sa mu to pacilo - pozri ako sa rehoce. Cvicila som len 20 minut denne, 5x do tyzdna.

andreatytler
21. aug 2020

@deginko Tu je kontak na tu osteopatku na vychode
0944 192 938 - Milota Švačová
Mam to od maiciek z temy Dvojmesačné dieťa sa mi trhá a hádže, keď je na rukách.
Tiez mali podozrenie na hypertonus u babatka.

Tiez som citala ze ine mamicky chodia k osteopatovi do Rakuska ak to mas na vychod daleko.

vmatuscinova
21. aug 2020

na zaciatok staci fyzioterapia, urcite co najskor, aby ste vedeli, co cvicit. Inak mam skusenost, ze aj baba s potravinovymi intoleranciami/alergiami mozu mat tuto tendenciu prehynania sa. Spanok? Placlivost? Kolika? Z tohto hladiska vsetko ok? Co sa tyka fyzio, ak ste BA okolie, viem odporucit Fyzioklinik, maju aj super oddelenie pre detsku fyzioterapiu.

poopsie
21. aug 2020

Moja malá tiež patrí medzi detičky s hypertonusom, keď sa narodila mala 4100g a drzala si hlavicku sama nebola taka handrova bábika, ale riadna baba.. Na bruchu dvihala hlavu od prvého dňa, až potom keď na poradni pretiahnutie do luku v 3m nepreslo, dostali sme výmenný listok na fizio, vojtovku sme necvicli, cvicili sme iné cviky a rýchlo bolo vidieť pokroky

deginko
21. aug 2020

Ďakujem baby!okrem tej vztycenej hlavičky nevidíme príznaky,žeby bolo čosi zlé..malý vôbec nie je placlivy,kolíky myslím,že nemá...cez deň spí celkom ok v kočíku,niekedy sa budí každé dve minútky a treba ho stále kocikovat.niekedy spí lepšie...v noci prespí vkuse tých 5h cca a potom už po papani sa aj polhodinu puči kým zasa zaspí a nadránom to isté..inak celkom fajn.Maly mal apgar3/7... A teda viem že mu po pôrode robili sono mozgu,čo bolo ok..a po 3 dňoch nás pustili klasický ako zdravé deti,s tým,že nedali ani odporúčanie na sledovanie na neurológiu...naša pediatrická povedala,že si ho bude sledovať a čas ukáže...no poradňu sme mali až po mesiaci lebo boli dovolenky..tak som jej hneď povedala,že či nemá náhodou hypertonus..vraj zatiaľ to tak nevyzerá..že to že drží hlávku je ok niektoré deti sú pevnejšie..no od tej poradne začal dávať hlávku na bruchu doľava a občas vystiera ruky keď je na bruchu a tým pádom sa zakloni a občas hupne na bok..tak ho stále sledujem pozorujem či je to ok... uvidím čo povie na ďalšej poradni,radšej by som šla na tú neurológiu až som kľudnejsia..no bez výmenného lístku sa to nedá :(

103gabika
23. okt 2020

@deginko ahoj moja 2 mesačná dcérka pri pôrode vdýchla vodu tak kvôli tomu nám bolo odporúčané neurologické vyšetrenie boli sme pred týždňom, tiež je celkom kľudná, nemá koliky a tiež sa často ráno pučí kým zaspí.. A povedali že zrejmema hypertonus kvôli tomu že ak je na brušku tak sa veľmi vypína do tvaru C, obe rúčky má v pästi jednou rúčkou sa neopiera o lakeť a tým pádom ju berie do jednej strany a padá 🙂 ale nechali to zatiaľ tak že mám ju nechávať na brušku len pokiaľ sa nezačne vypínať potom ju otočiť, ukazali mi ako ju mám nosiť a o mesiac máme prísť na kontrolu ak by to neprešlo tak potom začneme chodit na cvičenia. Tak myslím že ešte nemusíte stresovať možno to do toho 3 mesiaca prejde.. Ja v to tiez dufam ze to bude lepšie a že to prejde 🙂 a vraj je dobré časté hladenie, mazanie bábätka tak môžete skúsiť

anastacia1103
7. feb 2024

@hlupy86 mali sme velmi silny hypertonus a nekazali cvicit a teda sme nic necvicili a presiel sam. Len teda bolo to hrozne...vkuse plakal

anastacia1103
7. feb 2024

Este dodatok, ze tieto prejavy co tu pisete,bol slaby odvar,fakt...vkuse prehnuty dozadu, ja som asi do roka myslela,ze nss nechce, stale sa odtlacal od nas rukami dozadu,nemohla som ho objat,chytit,vadili mu dotyky,vkuse plakal,silny skryty reflux,konicky pasol s placom a od 2 tyzdnov mal take vystrete rucky stale,ze ani pri paseni ich neskrcil ale drzal ich vyrovnane, stale v past asi do 5 mes, nemohla som ho ani nakojit,co sa odtlacal smerom dozadu ako luk, narovnat nozky aj ruky mu bolo nemozne,chodila som neurologovi a ANI JEDINY RAZ nas neposlala s tymto a rehabilitacie,hoci som sa stale na to pytala, potom sa zacal triast a ten kolotoc lekarov sa este len zacal spolu s ockovanim.... Paradoxne nikdy mu nic nezistili,aktualne ma nieco cez 3 roky a presiel do hypotonusu,nechapeme preco a to stale bojujem a zistujem,co mu je. Mentalne aj motoricky je velmi sikovny a vzdy bol dost popredu od rovesnikov....