Intolerancia laktózy aj alergia na bielkovinu kravského mlieka

dadula83
20. feb 2018

Ahojte, uz velmi dlho sa trapime s nasim dvojrocnym syncekom s castou redsou stolicou- aj 4-5x za den. Nie je to kazdy den, ale mne sa to zda casto. A veru aj cudne zapacha.Tak som skusila vysadit mliecne a zlepsilo sa to...kakal len raz. Nechcela som ist teraz lekarke kedze je chripkove, aby sme zbytocne neochoreli...tak som si po precitani for na MK povedala, ze asi intolerancia a kupila som jogurty bez laktozy a on zasa zacal kakat! Co si teraz o tom mysliet? Tak by to sedelo na alergiu, lenze predtym som mu davala len nase kozie mlieko a na kozie by alergiu nemal mat, ci sa mylim?moze byt aj taka kombinacia intolerancie aj alergie?dakujem za vase reakcie.

mirkita
20. feb 2018

Aj kozie mlieko ma laktozu i ked menej. Treba dat pozor na skrytu laktozu-v kazdej potravine...cize musis velmi dosledne vylucit laktozu aspon na 2 tyzdne,potom skusaj vyrobky ktore znesie...alebo mu daj napit pohar mlieka a uvidis

natali.83
20. feb 2018

@dadula83 Podľa toho čo píšeš, to skôr vyzerá na alergiu na bielkovinu a nie na intoleranciu laktózy. Moja staršia má alergiu a na gastre zakázali každé živočíšne mlieko. Takže nie je vhodné ani kozie.

dadula83
autor
20. feb 2018

@mirkita no ved to, ze bez mliecnych vyrobkov bolo lepsie, no boli vylucene iba na tyzden.lenze ak by to bola len intolerancia, tak by jogurt bez laktozy zniesol, nie? A on sa mi po nom pokakal. No a surove mlieko nevypije a ani polievku nezje, len pomrvi, tak sa mi to zle skusa.

dadula83
autor
20. feb 2018

@natali.83 aha, takze by to ozaj na tu alergiu vyslo...ach jaj.

natali.83
20. feb 2018

@dadula83 Dá sa to jednoducho overiť krvnými testami na gastre. Nemusí ani absolvovať gastrofibroskopiu (hadicu).

mirkita
20. feb 2018

@dadula83 jasne,chapem...no v podstate ak si to overis stravou,Tak vysetrenia vam netreba...

dadula83
autor
20. feb 2018

@natali.83 hej, to som citala, ze sa to da len krvnymi testami...pockam kym sa ukludni toto chripkove a budem musiet zajst k dr.

dadula83
autor
20. feb 2018

@mirkita to je asi pravda, no dr by o tom asi mala vediet, nie?

natali.83
20. feb 2018

@dadula83 Budete mať aspoň istotu. Kým ste doma, dokážeš dohliadnuť na stravu, ale čo po nástupe do škôlky / školy? V našej sú ochotní poskytnúť dieťaťu bezmliečnu stravu, ale musia mať správu z gastra o potravinovej alergii. Takže si myslím, že ak to neprejde, tak vás to skôr či neskôr čaká.

dadula83
autor
20. feb 2018

@natali.83 ano to mas pravdu, aj u nas to tak je...inak stravu neupravia.

mirkita
20. feb 2018

@dadula83 ja vidim jedinu vyhodu ako pise @natali.83 ja.mam intoleranciu,prisla som na to sama a na testy nejdem... U dcery som zistila alergiu na banan,na to v karte,Dr nepotrebovala na to testy...

dadula83
autor
20. feb 2018

Zda sa mi to normalne ako vysmech...mame doma tri kozicky, mlieka na rozdavanie a teraz toto. Mysleli sme si, ze ked budeme pit kozie mlieko, vyhneme sa takymto pataliam.

samuelson35
20. feb 2018

Ahoj, neviem Ti s istotou povedať, či môže byť kombinácia intolerancie laktózy a alergie na bielkovinu kravského mlieka, ale podľa mňa áno. Mne takto kakal syn odmalička, chodili sme aj na gastro a až v 7. roku mu gastroenterologička potvrdila intoleranciu laktózy. Vraj je to dočasné. Dnes má 14 a zdalo sa mi, že aj bezlaktózové výrobky mu robia problémy, tak obýmedzujeme všetko mliečne a je dobre. Nedávno zistili aj mne a následne mladšiemu synovi intoleranciu. Na gastro sme prestali chodiť z toho dôvodu, že syna tam raz ročne "nadopujú" laktózou, aby mi potvrdili to, čo viem, že má stále intoleranciu. U takého malého ako máš ty je to problém, tiež mi tvrdili, že dieťa predsa potrebuje vápnik, ale koľko detí mliečne výrobky do úst nedá, lebo im nechutia... Určite by som si to dala potvrdiť testami. Skúšala si probiotiká?
Ako píšeš, v kozom mlieku je laktóza ale nie BKM, v bezlaktózovom jogurte zas len BKM. Ale ja mám napr. ťažkú intoleranciu a neznesiem ani syry a bezlaktózové výrobky, dokonca ani najsilnejšie tabletky s laktázou mi nepomáhajú. V testoch mi vyšla aj ľahká alergia na BKM, lekár však povedal, že je to tou intoleranciou. Rozdiel medzi alergiou a intoleranciou je ten, že pri alergii organizmus neznesie ani stopové množstvo látky, kdežto pri intolerancii určité množstvo dokáže tolerovať.
Snáď som Ti aspoň trochu pomohla, držím palce

dadula83
autor
20. feb 2018

@samuelson35 fuu dakujem, urcite si pomohla...vidim, ze je to skutocne individualne. No budem musiet naozaj vseko vysadit a nahradit inym. So surovym mliekom nebude problem to nevypije...no jogurty miluje, zje aj dva kazdy den.

dadula83
autor
20. feb 2018

@samuelson35 a ano davam aj probiotika...

prevenar
20. feb 2018

@dadula83 prestan mu davat komplet akekolvek mlieko a mliecne vyrobky . prejdi na rastlinne mlieka - ryzove, mandlove, makove, sojove, orechove ..atd. ked chces mat vacsiu istotu, vynechaj aj vyrobky, ktore obsahuju lepok. zvys podiel ovocia a zeleniny v strave.

zuz02
20. feb 2018

Ešte doplním dievčatá vyššie, na doplnenie vápnika mu ponúkaj mak. Obsahuje niekoľko násobne viac vápnika ako mlieko. Aj v zelenine je vápnik, na nete nájdeš. Mojmu otcovi veľmi pomohlo pitie makového mlieka. Mal otrasný stav vápnika a kosti v hroznom stave. Pitim makového mlieka sa mu to upravilo.

maminka1986
20. feb 2018

@dadula83 ahoj utekaj na krv ba gastrologiu bola som v tom ze ma intoleranciu maly a ma alergiu na BKM!!!!
bol nepokojny zle spaval malo zeleza sucha koza lica nepimahali kremy nic stolica kyslo zapachala objemna zle sa mu vstrebavali ziviny nerastol malo priveral
Nevahaj a chod! Bud potvrdia alergiu alebo vyvratia neboh da sa varit aj bez mliecneho ono to za rok dva zmizne len mudis vysadit vsetkoo kde je mlieko a bielkovina atd lebo mu tym robis zle ked davas on trpi a trapis ho...alergia poskoduje creva atd

maminka1986
20. feb 2018

@dadula83 ani kozie mlieko!!!! Aj to robi zle vhod na gastro vezmu krv a davaj zatim rastlinne mlieka ja davam sojove

zuz02
20. feb 2018

@maminka1986 no pochybujem, že zmizne. Ja sa s ňou trápim už dlhodobo. Teraz mam 39 a žiadny náznak, že by bolo lepšie. Iba sa mi k jej nabalili ďalšie.

maminka1986
20. feb 2018

@zuz02 ked sa zisti detom tak prejde!! Moj nena ani 2 roky do 6 rokov prejde ked sa vysadi vsetko bkm
Seste presli silbe alergie ako 35rocnej schudla 45 kil pridna dieta takze prejdu len treba dodrzat dietu! Kamoskinym deťom prešli alergie na bkm po 3 rokoch poznám 3 a presli

zuz02
20. feb 2018

Tak asi je to individualne. Ja som na prísnej diéte už 15 rokov a keď zhresim občas niečím sladkým, v čom je mlieko, tak vždy mám problém. Ale tak možno v detskom veku je šanca. Mne začali problémy až okolo 15.

maminka1986
20. feb 2018

@dadula83 este dodam mame bioobchod kupujem mu tam napr sojovu smotanu maslo alsan bio to nema bkm ani nic aj akoze eidam a ine vselivo
Davam rastlinne oleje masla detto ono to nie je tak chutné ako maslo a smotanove jogurty aj moh miloval termuxy pribinaciky masloo boze a nesmie ale vydržíme prejde to
Trha mi stdce ked to chce a nesmie ale kwby mu to dam a povolim bude mu zase zle a nezmizne...

Telo musi zabudnut nato....vycistit sa...teraz ako sme vysadili cca mesiac a pol ma uplbe inu kozu jemnu...kaka normálne...je pokojnejší narastol takze dme radi ze to ma zmysel

mirkita
20. feb 2018

Z alergie sa moze dostat,ak ide o intoleranciu,Tak chyba enzym a ten sa nezacne tvorit Len Tak...

dadula83
autor
20. feb 2018

@maminka1986 to je mi uz jasne, ze ani kozie nie, on ho ani nejak velmi nepil, mlieko nema rad..no ja mam obavu aj z tych rastlinnych mliek, to zlozenie sa mi velmi nepozdava a napr. Soja je skoro vsetka gmo, tak to u nas nehrozi. Ved my to uz nejak vymyslime😉

mirkita
20. feb 2018

@dadula83 ryzove mne chutilo viac nez kravske;) aj deti ho vypili

zuz02
20. feb 2018

@dadula83 však nemusíš kupovať tie krabicové. Da sa vyrobiť aj doma. Tie krabicové sú väčšinou prepchate cukrom a pri varení to potom dosť cítiť.

liv1
20. feb 2018

Môže to byť pokojne aj intolerancia laktózy. Totižto aj v bezlaktózových produktoch je laktóza, len je tam pridaný aj enzým. Čiže v princípe. Niekto to toleruje, niekto netoleruje. Mne na začiatku diéty vadili aj bezlaktózové produkty. Ani teraz to nie je bohvie čo, ale znesiem viac. Skús to komplet vylúčiť, uvidíš ako mu bude dobre. Jogurty su aj kokosové aj sójové, má dva roky, zvykne si neboj. Mlieko máš ale v mnohých potravinách, najmä skoro vo všetkých sladkostiach. Hľadaj napr. vegánske, tie nemajú žiadne mliečne nič. Tým pádom vegánska čokoláda napr (aj tak je ešte maličký, sladké najlepšie vobec alebo čím menej). Nahraď normálne mlieko napríklad kokosovým, (mandlove a sojove neodporucam aspon nie teraz). Dá sa robiť výborná "mliečna" ryža s kokosovým mliekom napríklad. Nuž.. len si zvyknúť. Musí sa mu veľmi uľaviť, keď prestane toľko kakať, možno ho aj bruško bolieva. Držím palce. Btw, intolerancia je diskutabilna. Môže sa meniť, môže sa stať že ak budete poctivo dodržiavať diétu, upraví sa to. Preto nesúhlasím s názorom
@mirkita . Povedal mi to gastroenterolog, imunolog aj Dr. Bukovsky. Intolerancia je taka zvlastna vec. Nieco nam moze vadit, ale ma na to vplyv mnoho faktorov. Napr. co sme zjedli predtym, co potom, kolko sme toho zjedli a s cim, a napr. aj to v akom sme psychologickom rozpolozeni. Pokial nie je tolerancia laktozy nulova, alebo velmi nizka, je pravdepodobnost ze sa to zlepsi... O alergii neviem preto nechcem k tomu nic hovorit.

mirkita
20. feb 2018

@liv1 ano suhlas a aj to je dovod preco je podla mna zbytocne ist na testy- tu toleranciu a kombinacie si najlepsie zistime sami...ja tolerujem syry a jogurty v normalnom mnozstve. Mlieko niekedy do kavy ok a iny den staci ani nie pol deci a utekam na wc..smotana a strukoviny alebo s masom je u mna absolute nie...pretty sa mi to tazko zistovalo,no casom som na to prisla

liv1
20. feb 2018

@mirkita hm vies co? Myslim ze je dobre si to u dr potvrdit. Pretoze aspon u mna to bolo tak, ze nieco mi robilo zle, ine nie, raz ano raz nie. Az dosli na to, ze moja tolerancia je cca 10 percent, co vraj je niekedy aj 0. To znamena ze telo si s tym proste nevie poradit, a "neliecena" laktozova intolerancia casto prechadza do celiakie. Takze rozumiem z toho to, ze v zavislosti na tolerancii ci intolerancii je dobre sa riadit vysledkami od dr, a samozrejme aj vlastnym rozumom 🙂