Je Vojtova metóda jediné riešenie?

kikaski
4. sep 2013

Ahojte, chcela by som vás poprosiť o vaše názory. Mám dcérku narodenú v 34tt, nemali sme žiadne výrazné zdravotné problémy, okrem nízkej pôrodnej hmotnosti. Apgar skóre 7,8,9. Samozrejme sme kontrolovaní vo všetkých možných ambulanciách. Neurologička je s malou spokojná, nenariadila žiadne cvičenie, sono mozgu bolo v poriadku (ľahko širšie postranné komory, ale podľa lekárky všetko v norme). No a potom sme prišli do rizikovej poradne a tam nám cvičiť nakázali, že má mala akrálny hypertonus, teda opiera sa na brušku o pastičky, inak má ručičky otvorené väčšinu času. Teraz má 5 mesiacov, prevracia sa na bruško, pekne drží hlavičku, chytá hračky, dáva do ústočiek, chytá si kolienka, aj chodidlá, reaguje na všetko, už začína podsúvať nožičky pod bruško, hádam je to príprava na plazenie 🙂 problém je v tom, že sa nám zhoršil spánok. Cvičím s ňou podľa nariadní na rehabiltácii aspoň 3 krát denne, ale v noci sa začala pretáčať stále na bruško a zobúdza sa na to. Dvíha hlavičku a nespí. Ja nechcem nič podceniť, preto počúvam všetko čo povedia, aj keď ma teda vystrašili poriadne, že niečo s ňou nieje v poriadku...Prečo nás neurologička cvičiť neposlala, ak je to tak veľmi potrebné ? Máte s cvičením podobnú skúsenosť ?

xlucia
4. sep 2013

@kikaski ja aj bobathova metoda. vysledky su rovnako dobre resp lepsie ako pri vojovke lebo tu deti neplacu ako pri vojtovke

kikaski
autor
4. sep 2013

@xlucia a kto mi to má odporučiť ? na rehabilitácii rad radom vojtovka a žiadne alternatívy...

akrim1311
4. sep 2013

Ahoj,ja mám syna 36tt,2090g,apgar 9,10,10.Tiež mal hypotonus a vôbec žiadne iné problémy.Po doktoroch sme sa teda nachodili a tiež sme cvičili Vojtovku.Tiež som mala dojem,že mu ju nie je treba,ale chcela som urobiť všetko pre to,aby bol v poriadku a nemal nijaké zanedbanie.Cvičili sme rok.Teraz má 7,je druhák na Zš a nemá vôbec žiadne komplikácie.A ja mám čisté svedomie,že som urobila maximum pre to,aby to takto bolo. 😵

xlucia
4. sep 2013

@kikaski odkial si?

kikaski
autor
4. sep 2013

@xlucia z oravy...ale lekárov máme v MT

kika79
4. sep 2013

Moja mala sa tiez narodila skor, vsetko zacala robit,ale s posunom 2 mesiacov a nic sme neriesili.Moja neurologicka, zbytocne nestresuje vojtovkou, ked vsetky vysetrenia su ok.Ved kazde babo je jedinecne a samo pride co a ako,my sme sa zacali pretacat v polke 8m, mala bude mat rok a plazi sa len dozadu, na štyri sa jej velmi nechce.....napokon moja mamina nas mala 5 a ani jedno sme nestvornozkovali....chodit by uz chcela,ale zbytocne to nesilime....ma este cas..inac je velmi bystra....blabotka jedna radost.....Ideme teraz na kontrolu....uvidime......ja by som dieta nestresovala,ak to nie je naozaj velmi nevyhnutne...

marcelatje
4. sep 2013

@kikaski ja mám pocit že všetkým predčasne narodeným deťom kážu cvičiť vojtovku preventívne 😕 ja som síce nerodila predčasne, ale bol nám diagnostikovaný hypotonus čo je vraj lepšia alternatíva ako hypertonus. Boli sme sledovaní na neurológii ale okrem pravidelných kontrol sa nič nedialo. Preto som z vlastnej iniciatívy zapísala malú na plávanie a cvičenie na loptách. Keď sa ešte ani v 8!!! mesiaci nepretáčala neurologička nakázala cvičiť. Na rehabke ma sfúkli že kde som dovtedy bola 🙄 ale tak s tým našim cvičením to dopadlo tak, že po prvom dni sme sa začali pretáčať (myslím že by to prišlo aj bez cvičenia). Cvičili sme aj cvik na plazenie, ale malá sa neplazí doteraz, prešla rovno na štvornožkovanie a cviky na štvornožkovanie sme dostali vlastne až potom ako sa už stavala na 4. Napriek tomu že som poctivo cvičila si myslím že vojtovka bola u nás zbytočná. Určite ju však nechcem nijako znevažovať mám kamošku so synčekom ktorý má DMO a vďaka vojtovke sa postavil na nohy. Myslím že je určená najmä pre vážnejšie diagnózy ako hypo/hypertonus. Tiež som chcela prejsť na Bobatha ale u nás taká možnosť nebola iba cestovať 45 km. Namiesto toho som nakúpila pomôcky a cvičili sme doma. Našťastie na cvičení s loptami sme mali erudovanú cvičiteľku ktorá vedela o čom hovorí tak mi veľmi pomohla, ukázala, poradila.
Teraz máme 11 mesiacov a chodíme popri nábytku čo vzhľadom na to že sme sa pred 3 mesiacmi ani nepretáčali nie je až také zlé.
To s tým spánkom sa časom zlepší. Bábätko to že sa pretočí na bruško ani nevie ako zo spánku preberie, ale zvykne si neboj.

kikaski
autor
4. sep 2013

@marcelatje tak to si ma potešila, že máme tú horšiu alternatívu...ako sa vlastne z normálneho tonusu pri narodení stane hyper alebo hypotonus ? Inak naša neurologička napísala do správy, že svalový tonus bez abnormít. Tak čo si má človek vybrať, keď o 30 km ďalej je už hypertonus...A vraj nie vždy je pri hypertonuse Vojtovka vhodná, ale tak verím, že vedia čo robia. Hlavne verím, že bude v poriadku a že sa z toho dostaneme 🙂

kubuliatko
4. sep 2013

mozno vam budem vediet ako fyzioterapeutka poradit. ak je hypertonicka velmi vhodne je baby plavanie skor v teplejsej vode kedy tepla voda posobi relaxacne. je ale dolezite kto s dietatom plava lebo teraz si s prepacenim uz aj predavacka z jednoty moze spravit kurz a prevadzkovat taketo zariadenie na detske plavanie. ano vojtovka je plne indikovana u vaznych stavov ako su deti s DMO a svalove hypotonie ale teraz sa v rehabilitacii posunuli poznatky hlavne z vyvojovej kineziologie deti velmi dopredu a uz sa vie ze aj mini odchylky mozu v puberte a v dospelosti sposobit problemy. myslim tym hlavne skoliozy, bolesti chrbta alebo hyperlordozy. to suc diagnozy na ktore sa neumiera ale ked sa zisti u dietata do 1 roku nejaka aj mini odchylka tak sa to snazia cvicenim vykompenzovat. este dobrou alternativou je baby bobath ale najst certifikovaneho cvicitela na baby bobatha je trosku tazke

katussamus
4. sep 2013

@kikaski a dr je Oblúková 😀

kikaski
autor
4. sep 2013
standu
4. sep 2013

@kikaski Ahoj, podla toho co opisujes je tonus podla mna v norme, ja by som si sla este k inemu neurologovi. starsia dcera ma dg. centralna hypotonia s hypertonickymi DK, narodena 42tt, apgar 10 10 10 a v 4mesiacoch este nedrzala hlavku, na rehabku sme dochadzali,nik mi nepovedal ze je mam cvicit doma atd.. takze cvicit som s nou vojtu zacala doma 4x denne ked mala takmer 9mes. dovtedy leziace dieta nam v roku uz chodilo popri nabytku takze ja myslim, ze vojtovka potrebna bola a velmi pomohla. potom sme presli na bobatha, ale nechcela, nedalo sa s nou. neviem odkial si, my sme z HE dochadzali na cvika do KE (80km). teraz slecna skace, beha, aj ked je dost nemotorna, a jemna motorika este nie je celkom ok, aj do skoly bude mat odklad. ako sa nam "urobil" hypo tonus netusim ja, ani ziaden lekar u ktoreho sme boli, mame urobene MR mozgu, v poriadku, metabolicke vysetrenia, v poriadku, genetika tak isto...jedna neurologicka mi v BB povedala ze jednoducho to tak je a nie vzdy vedia urcit preco je to dietatko hypo ci hyper tonicke.

kikaski
autor
4. sep 2013

@standu no ja sa asi prispôsobím tomu, čo príde...moc nechcem vymýšlať s iným neurológom, veď ak je niekto lekár s dlhočonou praxou, tak hádam vidí a vie čo robí...myslím, že cvičením nič nepokazíme, aj keď nás tam neodoslala neurologička...verím, že nám to pomôže napredovať, aj keď malá pri tom dosť kričí...

marcelatje
4. sep 2013

@kikaski ja som to nemyslela zle ☹ myslím si že hypertonus tiež nie je až taká vážna diagnóza aj keď ako vraví @kubuliatko môže spôsobovať problémy neskôr rovnako ako hypotonus. Práve preto som cvičila aj napriek tomu že pokrok bol už pred nami.

kubuliatko
4. sep 2013

@standu ano s tym tonusom je to tak.niekedy sa neda povedat cim to je sposobene. jedine u deti s DMO je to jasne.

kikaski
autor
4. sep 2013

@kubuliatko ale dá sa cvičením úplne z toho dostať ?

kubuliatko
5. sep 2013

@kikaski urcite. ak nejde o neurologicky problem co podla vasej neurologicky nejde, ale skor to vyzera na poruchu koordinacie a ten akralny hypertonus/ dedukujem z tvojho popisu/ tak cvicenim by sa jej mala ta opora upravit. v 3 mesiacoch by sa dieta nemalo opierat o pasticky ale tazisko tela sa posuva do oblasti lonovej kosti hovori sa tomu laicky ze past baranky a niekedy maju deti tuto oporu zlu a to moze sposobit zly vyvoj chrbtice a ten akralny hypertonus zvykne povolit casom. a ten zhorseny spanok je tazko povedat ci je to len nejake obdobie alebo je to zapricinene cvicenim. ale cvicenie by to nemalo sposobit